» Europa » Niemcy » Stuttgart » Największe zabytki Stuttgartu

Stuttgart jest jednym z najbardziej przyjaznych do życia miast w Niemczech. Zajmuje duży obszar, jest gęsto zaludniony i jednocześnie bardzo zielony. Po pierwsze, to główny ośrodek innowacji i przemysłu, ale posiada również cenne kolekcje sztuki i dobry teatr. Z kolei dla turystów to przede wszystkim unikalne muzea, ogromny stadion i starożytna wieża telewizyjna. Podpowiadamy, jakie są największe zabytki Stuttgartu. Z łatwością zwiedzisz je wszystkie w ciągu jednego lub dwóch dni, korzystając z lokalnego transportu. Zarezerwuj bilet autobusowy pod tym linkiem.

Kup bilet na autobus turystyczny

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Stuttgarcie

3 fakty o Stuttgarcie

  • Stuttgart nazywany jest «największym małym miastem Niemiec»‎.

  • W Stuttgarcie uprawia się winogrona i produkuje z nich trunki. Co więcej, we wrześniu odbywa się tu festiwal wina Kanstatter Wasenfest. Tutaj możesz zarezerwować wycieczkę po lokalnych winnicach połączoną z degustacją.

  • W 2017 roku Stuttgart został uznany za najmniej stresujące miasto na świecie.

Według jednej z legend nazwa miasta pochodzi od słowa «Stutengarten»‎, które oznacza «koński ogród»‎. Pewnego dnia podczas polowania książę Ludolf zobaczył konia unikającego strzały i postanowił założyć miasto w tym miejscu. Istnieją też inne wersje pochodzenia nazwy, o których przewodnik opowie podczas spaceru

Stadion w Stuttgarcie – MHPArena

Jeśli kochasz piłkę nożną i chcesz dowiedzieć się więcej o niemieckim klubie VfB Stuttgart, powinieneś odwiedzić MHPArena Stuttgart (znany jako Mercedes-Benz Arena). Jest to jeden z najnowocześniejszych i najpiękniejszych stadionów w Europie, który może pomieścić ponad 60 tysięcy widzów! Podczas tych wycieczek zobaczysz arenę od środka:

Jeśli planujesz wziąć udział w mistrzostwach EURO 2024 w Stuttgarcie, rozważ opcje zakwaterowania w pobliżu stadionu, aby być blisko ekscytującej akcji piłkarskiej.

» CZYTAJ TAKŻEGłówne atrakcje w Strasburgu

Stary Zamek

Stary Zamek jest najsłynniejszym zabytkiem w centrum Stuttgartu. Twierdza została zbudowana w tym miejscu w X wieku. Natomiast cztery wieki później została przebudowana i przekształcona w rezydencję hrabiów i królów Wirtembergii. Dziś w Starym Zamku mieści się interaktywne muzeum sztuki i kultury. Wstęp do niego jest bezpłatny! Na dziedzińcu zaś znajduje się starożytny posąg hrabiego Eberhardta, a pod kościołem zamkowym groby króla Karola I i królowej Olgi z domu Romanowej. Koniecznie musisz zobaczyć również piękny widok roztaczający się na miasto z okien zamku! 

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Wieża telewizyjna w Stuttgarcie

70 lat temu w Stuttgarcie zbudowano pierwszą na świecie żelbetową wieżę telewizyjną. Zarezerwuj bilety na taras widokowy pod tym linkiem, aby podziwiać widoki na dolinę Neckar, Alpy Szwajcarskie i Schwarzwald z wysokości ponad 150 metrów. Z kolei wewnątrz konstrukcji znajduje się restauracja z panoramicznymi oknami, w której można spróbować krajowych specjałów. Pamiętaj, aby zarezerwować stolik z wyprzedzeniem, jeśli planujesz wspiąć się na wieżę w weekend.

Godziny otwarcia wieży telewizyjnej:

  • od poniedziałku do piątku od 10:00 do 23:00,
  • w piątki i w święta od 9:00 do 23:00.

» CZYTAJ TAKŻEWieża telewizyjna w Berlinie

5 najlepszych muzeów w Stuttgarcie

W Stuttgarcie znajduje się wiele interesujących muzeów. W tym artykule wybraliśmy te najbardziej znane i interesujące, które zdecydowanie powinieneś odwiedzić!

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Muru Berlińskiego

Galeria Państwowa (Staatsgalerie)

To jedno z najważniejszych muzeów sztuki w Niemczech. Już sam budynek galerii jest arcydziełem. A wewnątrz znajduje się ogromna kolekcja dzieł od średniowiecza do współczesności. Można tu zobaczyć obrazy Rembrandta, Picassa, Moneta, Marca Chagalla i Salvadora Dali.

Cena biletu do Staatsgalerie wynosi 7 €. W środy wstęp jest bezpłatny. Natomiast poniedziałek jest dniem wolnym.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Państwowe Muzeum Wirtembergii

Jeśli pomysł odwiedzenia muzeum w zamku brzmi dla Ciebie intrygująco – to jest to miejsce, do którego powinieneś się udać. W Państwowym Muzeum Wirtembergii zobaczysz:

  • znaleziska archeologiczne,
  • historyczne artefakty,
  • dzieła sztuki,
  • kolekcje historii naturalnej.

Co więcej, możesz je także dotknąć! Wyciągnąć szuflady starożytnych komód i przymierzyć zbroję rycerską. Jednym z najbardziej znanych eksponatów muzeum jest słynny «Złoty Pokój»‎ z późnego średniowiecza, ozdobiony złotem i kamieniami szlachetnymi. 

Cena biletu do Państwowego Muzeum Wirtembergii wynosi 6 €, a dla dzieci poniżej 18 roku życia wstęp jest bezpłatny.

» CZYTAJ TAKŻEStare Miasto w Lipsku: wycieczki w przeszłość

Muzeum Historii Naturalnej

To nie tylko muzeum, ale cały kompleks dwóch budynków. Ekspozycje Zamku Rosenstein zagłębiają się w historię ewolucji życia na naszej planecie. Można tu zobaczyć wypchane zwierzęta, mięczaki, ryby i owady. Z kolei drugi budynek mieści unikalne artefakty z czasów prehistorycznych: skamieniałości z okresu jurajskiego, szkielety dinozaurów i ludzi pierwotnych. Szczególną dumą kolekcji jest czaszka licząca ponad 300 tys. lat!

Cena biletu do Muzeum Historii Naturalnej wynosi 5 €, a dzieci poniżej 18 roku życia mogą wejść bezpłatnie.

» CZYTAJ TAKŻE10 największych atrakcji w Düsseldorfie

Muzeum Mercedes-Benz

Prawdopodobnie wiesz, że Stuttgart jest miejscem narodzin dwóch światowych producentów samochodów: Mercedesa i Porsche. Polecamy odwiedzić muzeum przynajmniej jednego z nich. Przykładowo w jedynym na świecie muzeum Mercedes-Benz można zobaczyć wszystkie modele Mercedesa, jakie kiedykolwiek istniały na świecie. Najpierw  jednak musisz wejść na ósme piętro, a następie zejść po spirali czasu, oglądając rzadkie zdjęcia i eksponaty.

Cena biletu wynosi 12 € dla dorosłych i 6 € dla młodzieży od 12 do 18 lat. Po 16:30 wstęp do muzeum jest o połowę tańszy!

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Schweinemuseum lub Muzeum Świń

Możesz być zaskoczony, ale symbolem bogactwa i szczęścia w Niemczech jest… świnia! Warto więc wybrać się do Muzeum Świni w Stuttgarcie. Zostało otwarte w 2010 roku i w tym krótkim czasie zdążyło podbić serca zarówno mieszkańców, jak i turystów. Na trzech piętrach znajduje się ponad 50 tys. eksponatów: zabawki, przybory kuchenne, książki, obrazy i figurki. Ekspozycje są urządzone z dobrym smakiem i dużym poczuciem humoru. Nie ma więc wątpliwości – muzeum spodoba się zarówno Tobie, jak i Twoim dzieciom. A jeśli zgłodniejesz, zajrzyj do lokalnej restauracji na parterze.

Koniecznie odwiedź również interaktywne Muzeum Iluzji, a także wybierz się na degustację do Muzeum Wina w Stuttgarcie.

» CZYTAJ TAKŻE1 dzień we Frankfurcie

Plac Pałacowy (Schlossplatz)

Plac Zamkowy to największy plac w Stuttgarcie, znajdujący się przed Nowym Pałacem. Kiedyś był to cichy i zacieniony ogród Starego Pałacu. Teraz przypominają o nim tylko stare dęby i zielone trawniki, na których można odpocząć w ciepłe dni. Na samym Schlossplatz życie tętni targami i festiwalami, restauracjami, sklepami, teatrami i wspaniałymi zabytkami. Zarezerwuj fascynującą wycieczkę po Placu Pałacowym pod tym linkiem, aby pospacerować po jego ukrytych miejscach i poznać ciekawe fakty i legendy o mieście. Sam Nowy Pałac jest obecnie zajmowany przez ministerstwa i departamenty, dlatego możesz go zobaczyć tylko z zewnątrz.

Wycieczka na Plac Pałacowy

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

Park Schlossgarten

W rzeczywistości są to trzy parki połączone pięknymi mostami. I znajduje się w samym sercu Stuttgartu. Jeśli podróżujesz z dziećmi, będziesz mile zaskoczony liczbą placów zabaw, boisk sportowych i miejsc piknikowych. Oderwij się od zgiełku miasta, rozłóż się na miękkim trawniku i podziwiaj fontanny, kwietniki i zabytkowe budynki. Natomiast po spacerze po parku udaj się do źródeł termalnych lub wybierz się na ekscytującą wycieczkę kajakiem po rzece Neckar.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Amsterdamie?

Ogród Zoologiczny i Botaniczny Wilhelma

Jest to największy i najstarszy ogród zoologiczny w Niemczech. Powstał jeszcze w XIX wieku, a obecnie na powierzchni 30 hektarów żyje razem ponad 11 tys. zwierząt i 6 tys. gatunków roślin z różnych części świata. Zobaczysz tutaj białe tygrysy, słonie, żyrafy, a także wiele egzotycznych ptaków i gadów. Ponadto będziesz mógł obserwować karmienie zwierząt lub odwiedzisz prawdziwą małpią szkółkę, gdzie spędzisz kilka godzin. Oprócz tego na terenie ogrodu jest mnóstwo placów zabaw i atrakcji dla najmłodszych.

» CZYTAJ TAKŻEHamburg w jeden dzień: przewodnik po mieście

Niezależnie od tego, czy wolisz zabytki historyczne, piękno przyrody czy wydarzenia kulturalne, atrakcje Stuttgartu mają coś dla każdego. To miasto jest piękne o każdej porze roku. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *