Wyspa Cite w Paryżu: atrakcje kawiarnie i hotele

,
Wyspa Cite w Paryżu

Wyspę Cite uważa się za duchowe i historyczne centrum najstarszej części Paryża. Dostaniesz się na nią metrem, które zatrzymuje się przy stacji o tej samej nazwie, co wyspa, mianowicie Cite.

Atrakcje wyspy Cite

Pierwsi królowie Francji bardzo starali się, aby wyspa Cite stała się centrum władzy królewskiej, prawnej i kościelnej. To właśnie tu znajdują się trzy główne zabytki średniowiecznej architektury: zamek Conciergerie, gotycka kaplica Saint-Chapelle i katedra Notre Dame.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją wyspy Cite jest oczywiście Notre Dame – najbardziej znana katedra na świecie, która zasłynęła dzięki powieści Victora Hugo. Katedra wyróżnia się unikalnymi przyporami i posągami chimer oraz gargulców. Wejście do niej jest bezpłatne. Chcąc dowiedzieć się więcej na temat jej historii, możesz skorzystać z przewodników audio wypożyczanych przy wejściu. Stania w kolejkach do Notre Dame unikniesz, kupując bilety z wyprzedzeniem.

Kaplica Saint-Chapelle nie jest tak znana, jak Notre Dame, ale zasługuje na równie dużą uwagę. Jej budynek kiedyś pełnił funkcję pierwszego pałacu królewskiego w Paryżu. Jest ona wspaniałym przykładem francuskiego gotyku. Aby bardziej zagłębić się w atmosferę Saint-Chapelle, polecamy Ci wybrać się na jeden z koncertów, które regularnie odbywają się w niej. Przy muzyce Bacha lub Vivaldiego wysokie sufity i witrażowe ściany kaplicy na pewno wywrą na Tobie niesamowite wrażenie.

Za najstarszy budynek na wyspie Cite uważa się zamek Conciergerie. Podczas Rewolucji Francuskiej pełnił on funkcję więzienia, w którym ostatnie swoje dni spędziła Maria Antonina. Chociaż jego cele już nie działają, zwiedzający Conciergerie mogą zobaczyć rekonstrukcję celi Marii Antoniny i dokumenty, klucze oraz inne eksponaty z XVIII wieku. Można tu także zajrzeć do cel, w których więźniowie przygotowywali się do egzekucji. Możesz kupić wspólny bilet do Saint-Chapelle i Conciergerie, oszczędzając w ten sposób parę złotych.

Wyspa Cite to interesujące miejsce nie tylko ze względu na historyczne budynki. Łączy się z nią Nowy Most (Pont Neuf), czyli najstarszy most w Paryżu. Zbudowano go w 1578 roku i uważano go wtedy za centrum miasta. W XVII i XVIII wieku most był ulubionym miejscem występów ulicznych artystów. Spacerując po nim, zwróć uwagę na jego eleganckie łuki i zdobienia, które nawiązują do średniowiecznego Paryża.

Naprzeciwko katedry Notre Dame znajdziesz wejście do krypty i możesz przyjrzeć się pozostałościom po starorzymskim mieście Lutecja, które znajdowało się na wyspie Cite do V wieku naszej ery. Jednocześnie zauważysz, jak bardzo szeroka była Sekwana, jak rozwijała się kultura i jak na obrzeżach swojego imperium mieszkali starożytni Rzymianie.

Jeśli będziesz mieć czas, koniecznie sprawdź targ kwiatowy na Cite, na którym możesz kupić urocze bukiety i nawet paczkę nasion, dzięki którym zasiejesz przepiękne kwiaty w swoim ogrodzie. Na wielu półkach znajdziesz nie tylko kwiaty, lecz również pamiątki, na przykład saszetki lub pozytywki, więc możesz też po prostu wybrać się na spacer po wyspie w celu zakupu prezentów dla najbliższych.

Kawiarnie i restauracje na wyspie Cite

Na wyspie Cite nie ma wielu kawiarni i restauracji, jednak jeśli zechcesz coś przekąsić, na pewno znajdziesz kilka interesujących miejsc. Jedno z nich to Ma Salle à Manger (26 Place Dauphine), czyli mała restauracja, w której panuje prawdziwie paryska atmosfera i w której serwują przepyszne dania kuchni domowej. Spróbuj ciasta z kaczką i wołowiną po burgońsku lub po prostu zamów filiżankę kawy z przepysznym deserem.

W przytulnym bistro Bougnat (26, rue Chanoinesse) trafisz na francuskie przekąski, domowe hamburgery i kawę ze słodkościami, a podczas chłodnych dni możesz rozgrzać się, zamawiając gorącą zupę grzybową z olejem truflowym i śmietaną.

Koniecznie zatrzymaj się na przepyszne lody w kawiarni Berthillon (29-31 Rue Saint-Louis en l’Île), która znajduje się w pobliżu na wyspie Saint-Louis. Łatwo ją rozpoznasz, bo zawsze tworzy się przy niej długa kolejka. Pamiętaj, że porcje serwowane w Berthillone są dość małe, jednak możesz spróbować od razu kilku smaków, takich jak lody rumowe z rodzynkami czy lody z solonym karmelem.

Hotele na wyspie Cite

Na samej wyspie działa mało hoteli. Więcej z nich znajdziesz w sąsiadującej Dzielnicy łacińskiej. Hotele przy sąsiadującej wyspie możesz znaleźć pod tym linkiem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *