» Europa » Francja » Bretania » Nantes » Co zobaczyć w Nantes? Top 16 atrakcji turystycznych

Francuzi nadali Nantes wiele wielkich nazw. To historyczna stolica Bretanii, miasto sztuki i historii, Wenecja Zachodu oraz miejsce narodzin Juliusza Verne’a. Wielowiekowa przeszłość miasta i jego niesamowita teraźniejszość przyciągają turystów. Co zobaczyć w Nantes? Przygotowaliśmy dla Ciebie listę top 16 atrakcji turystycznych. Zamieściliśmy je wszystkie na naszej mapie. Nie zwlekaj i już dzisiaj zarezerwuj apartament w tym mieście.

Wybierz hotel w Nantes

» CZYTAJ TAKŻENantes: wszystko, co turysta powinien wiedzieć

Plan podróży po głównych atrakcjach Nantes

Na poniższej mapie zaznaczyliśmy główne punkty naszej trasy. Możecie się z nimi zapoznać tak, by łatwiej odnaleźć się w Nantes.

» CZYTAJ TAKŻERennes - najważniejsze atrakcje

Turystyczna karta miejska Nantes City Card

Możesz uzyskać pełny dostęp do muzeów, zabytków, miejsc turystycznych i transportu publicznego w mieście, kupując 1-3-dniową kartę Nantes City Card Pass.

Zwiedzaj z Nantes City Card

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po Normandii

Zamek Książąt Bretońskich

Nasz spacer rozpoczynamy w rezydencji książąt bretońskich. Zamek ten można nazwać najważniejszym i najbardziej doniosłym punktem orientacyjnym Nantes. Ponieważ to właśnie tutaj zakończyła się największa konfrontacja religijna we Francji i podpisano Edykt z Nantes – prawo, na mocy którego Hugenoci mogli wreszcie praktykować religię zgodnie ze swoim sumieniem. Zamek w Nantes był również szczególnym ulubieńcem francuskich monarchów. Przede wszystkim był własnością Anny Bretońskiej, księżnej, której udało się dwukrotnie zostać królową Francji za życia.

Obecnie Zamek Książąt Bretońskich nie stracił nic ze swojej dawnej świetności. Podobnie jak setki lat temu, otoczony jest fosą z wodą, a turyści wchodzą na jego teren przez wiszący most. Z kolei wewnątrz można spacerować wzdłuż murów zamku, odwiedzić Muzeum Historii Nantes, a wieczorem podziwiać piękną iluminację.

Godziny otwarcia: zamek można zwiedzać codziennie od 8:30 do 19:00, a muzeum od 10:00 do 18:00. W poniedziałki Jest nieczynne.

Koszt zwiedzania: teren wokół zamku zobaczysz bezpłatnie, a muzeum za 8 €.

» CZYTAJ TAKŻEJak dostać się do Nantes na własną rękę?

Feydeau – wyspa pośrodku niczego

Nantes jest czasami nazywane Wenecją Zachodu. Ponieważ w dużym mieście portowym jest sporo wody, a w przeszłości kanały biegły również przez obszary mieszkalne. W XVIII wieku na jednej z takich wysp, ograniczonej dwiema odnogami Loary, kupcy, (którzy wzbogacili się na handlu niewolnikami) budowali rezydencje. Co więcej, często dekorowali swoje białe kamienne domy kamiennymi maskami Afrykanów na pamiątkę towarów, które przyniosły im bogactwo.

100 lat temu kanały zostały zasypane, a elitarna dzielnica wyspy połączyła się z lądem. Obecnie Ile Feydeau jest ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i turystów, gdzie zamiast powierzchni rzeki swobodnie rozprzestrzeniają się masy zielonej trawy, a budynki wzdłuż dawnego nabrzeża Turenne wydają się pochylać w kierunku wody. Jeśli zapiszesz się na wycieczkę rowerową po centrum Nantes, dowiesz się więcej o historii tej fascynującej dzielnicy.

» CZYTAJ TAKŻEBretania: 10 pomysłów na podróż

Cukiernia Lu i centrum kultury Le Lieu Unique

Niedaleko stacji, nad brzegiem Canal Saint-Félix, stoi bardzo interesujący budynek – Cukiernia Lu. Jego architektura jest niezwykle lakoniczna, (jak obiekty przemysłowe) ale jego secesyjna kopuła ozdobiona jest rzeźbionymi orłami, znakami zodiaku i wieżą na szczycie. To jest «le Lieu Unique» – «wyjątkowe miejsce». Muszę przyznać, że jest naprawdę jedyne w swoim rodzaju.

Przez długi czas w Cukierniki Lu produkowano ogromne partie herbatników. Niestety później obiekt popadł w ruinę. Opuszczoną fabrykę odrestaurowano dopiero 20 lat temu i przekształcono w centrum nowoczesnej kultury Le Lieu Unique. Obecnie w zabytku dziedzictwa przemysłowego odbywają się wystawy, festiwale, przedstawienia teatralne, wykłady i koncerty. Ponadto jest tu bar, restauracja, a nawet łaźnia turecka.

» CZYTAJ TAKŻE20 największych miast we Francji

Ogród botaniczny

Pierwszy ogród botaniczny w Nantes pochodzi z XVII wieku. Początkowo na tym skromnym terenie na przedmieściach uprawiano rośliny lecznicze. Kolekcja została jednak szybko powiększona, ponieważ żeglarze powracający do Nantes z obcych krajów otrzymali ścisły nakaz przywiezienia do domu niezwykłych ciekawostek zamorskiej flory.

Na przestrzeni wieków ogród botaniczny miał swoje wzloty i upadki. Obecnie osiągnął swój rozkwit. Wystarczy pomyśleć, że jest domem dla 11 tys. gatunków roślin, w tym tulipanowca, gigantycznej sekwoi, długowiecznych magnolii, a także kolekcji rzadkich kamelii, kaktusów i orchidei. Spacerujący po parku nigdy nie znudzą się podziwianiem arcydzieł projektowania krajobrazu i kwitnących roślin w mozaikowych klombach.

Godziny otwarcia: codziennie od 8:30 do 19:45.

Koszt wstępu: bezpłatny. Natomiast do szklarni obowiązuje bilet za 3 €.

» CZYTAJ TAKŻE17 głównych atrakcji Lyonu

Muzeum Sztuk Pięknych

Muzeum Sztuk Pięknych w Nantes przyciąga uwagę już z daleka. Szerokie schody, fasady z alegorycznymi rzeźbami i uroczyste kolumny nadają budynkowi wielkomiejski wygląd. Kolekcja dzieł również nie jest prowincjonalna. W muzeum reprezentowanych jest 9 wieków światowej sztuki, począwszy od malarstwa średniowiecznego, a skończywszy na nowoczesnych ekspozycjach i instalacjach. Fani starych mistrzów będą zachwyceni obrazami Rubensa, Perugino i Georgesa de La Tour. Z kolei wielbiciele modernizmu będą podziwiać dzieła Moneta, Renoira, Picassa i Kandinsky’ego. Co więcej, sama instytucja jest dumna ze swojej wizytówki – słynnych «Welonów» Gustave’a Courbeta.

Godziny otwarcia: codziennie od 11:00 do 19:00, z wyjątkiem wtorku.

Koszt wstępu: 8 €.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Katedra Świętego Piotra i Pawła

Piękna gotycka katedra w Nantes, najwspanialsza i największa w Bretanii, jest wielkości Notre Dame w Paryżu. Jednak niedawno, bo 18 lipca 2020 roku katedra ucierpiała przez pożar, w wyniku którego straciła swoje XVII-wieczne organy. Oprócz tego te mury przetrwały też wiele innych nieszczęść w ciągu ostatnich kilku stuleci. Ktoś mógłby pomyśleć, że Katedra św. Piotra i Pawła jest nawiedzana przez złe fatum. Największe szkody wyrządziła oczywiście Rewolucja Francuska, kiedy to oburzeni rebelianci splądrowali świątynię i zamienili ją w magazyn wojskowy.

Budynki sakralne we Francji nie były honorowane przez długi czas. Katedra została prawie zburzona, w pewnym momencie przeprowadzono nawet publiczne eksperymenty z wypuszczaniem balonów pod kopułą. Następne stulecie również przyniosło wiele kłopotów. Ale ani bombardowania wojskowe, ani wielki pożar pod dachem nie były w stanie ugasić zapału konserwatorów, którzy chcieli odrestaurować budynek. A teraz po raz kolejny musimy czekać na dzień, w którym będziemy mogli zobaczyć katedrę w Nantes w całej okazałości.

Godziny otwarcia: obecnie budynek jest w trakcie renowacji!

» CZYTAJ TAKŻE5 Notre Dame, które warto zobaczyć we Francji

Rynek Talansak

Witamy na Talansak Food Market, najlepszym miejscu dla miłośników lokalnego jedzenia! Jeśli zdecydujesz się na pobyt w apartamencie z kuchnią (możesz znaleźć kilka opcji tutaj), bardzo wygodnie jest pójść za przykładem mieszkańców i codziennie kupować tutaj najświeższe składniki do swoich posiłków. Sam budynek rynku jest również godny uwagi. Ma ponad 80 lat! Wewnątrz sprzedawana jest ogromna różnorodność sezonowych warzyw, owoców i produktów lokalnych producentów: tysiące rodzajów serów, setki rodzajów mięsa, wina, a także pyszne słodycze. Nantes znajduje się blisko morza, więc ryby, ostrygi i skorupiaki docierają na targ w najświeższej postaci. Bo już kilka godzin po złowieniu. Oczywiście podają je w lokalnych restauracjach. 

Godziny otwarcia: codziennie od 8:00 do 13:00, z wyjątkiem poniedziałków.

» CZYTAJ TAKŻEBretania: najlepsze jedzenie i napoje

Wieża Brittany i Bar Le Ny

Jest takie miejsce w starożytnym Nantes, z którego każdy centymetr kwadratowy miasta widać jak na dłoni. To Brittany Tower, jedyny wieżowiec w mieście (podobnie jak Montparnasse Tower w Paryżu). Szybkobieżna winda zabierze Cię na sam szczyt budynku w mgnieniu oka. Znajduje się tu nie tylko najwyższy taras widokowy w Nantes, ale także przytulna kawiarnia-bar o niezwykłym wnętrzu i odpowiedniej nazwie – Le Nid («Gniazdo»). To klimatyczne miejsce, w którym można usiąść na krzesłach w kształcie ptasich jaj i podziwiać panoramiczny widok z 32 piętra, popijając koktajle i słuchając muzyki.

Godziny otwarcia: codziennie od 14:15 do 02:00 w nocy.

Koszt wstępu: 1 €.

» CZYTAJ TAKŻEWieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Kwartały miejskie i Plac Królewski

Centralny układ urbanistyczny Nantes sprawia, że jest to jedno z najbardziej interesujących architektonicznie miast we Francji. Jego ulice są czasem zbyt wąskie i chaotycznie zabudowane domami z muru pruskiego. A gdzie indziej są proste i uroczyste, zaprojektowane w stylu klasycznym przez królewskich architektów. Zatrzymanie się kilka kroków od zabytków miasta byłoby bardzo kuszące (listę hoteli w centrum miasta można znaleźć tutaj).

Centrum zespołu architektonicznego i punktem przyciągającym turystów w Nantes był Plac Królewski. Wbrew nazwie, nie ma tu pomnika monarchy. Jest za to historyczna fontanna z posągiem Amfitryty, symbolizującym jedność rzek i mórz. Nawiasem mówiąc, wiele wycieczek po Nantes rozpoczyna się od Place Royale. Można się na nie zapisać pod tym linkiem.

Zwiedzaj Nantes z przewodnikiem

» CZYTAJ TAKŻEBretania: jakie miasta odwiedzić?

Pasaż Pommeraye

Elegancka galeria handlowa Pommeraye przenosi nas do czasów, gdy pierwsze centra handlowe zaczęły pojawiać się we francuskich miastach. Łatwo wyobrazić sobie zachwyt XIX-wiecznych dam przechadzających się po tym królestwie luster i światła i wybierających wszystko, czego zapragnęły. Nawet teraz Pasaż nie zmienił swojego przeznaczenia. Na pięciu piętrach znajduje się wiele sklepów i butików z towarami o wykwintnym smaku. Jeśli nie planujesz poważnie uszczuplić swojego portfela, możesz po prostu przyjść tutaj, aby cieszyć się atmosferą. Ponadto podziwiać biżuterię z kutego żelaza, a także rzeźby i inne detale eklektycznego wnętrza.

» CZYTAJ TAKŻEZakupy w Paryżu: 10 najlepszych miejsc

Pomnik zniesienia niewolnictwa

Miejsce pamięci na nabrzeżu opowiada o mrocznej historii Nantes – handlu czarnym złotem. Miejski port był niegdyś swego rodzaju punktem tranzytowym dla niewolników z kontynentu afrykańskiego przeznaczonych na plantacje cukru w Ameryce. To właśnie tutaj, nad brzegiem Loary, gdzie rozładowywano statki z «towarem», współcześni postanowili zorganizować miejsce pamięci. Nie jest to pomnik ani rzeźba. Tylko tablice z nazwami statków wmurowane w chodnik i oświetlony korytarz pod nasypem, gdzie na szklanej płycie umieszczono proklamacje abolicjonistów wszystkich czasów i narodów na rzecz zniszczenia niewolnictwa.

» CZYTAJ TAKŻE10 znanych zamków nad Loarą. Co warto zobaczyć?

Les Machines de L’ile

Teraz gwałtownie przechodzimy z poważnych zabytków do beztroskiej zabawy. Zapraszamy do odwiedzenia świata fantastycznych maszyn, w którym realizowały się marzenia Leonarda da Vinci i Juliusza Verne’a. Tutaj, na wyspie pośrodku Loary, dorośli i dzieci jeżdżą na mechanicznym słoniu wysokim jak czteropiętrowy budynek i śmieją się z tego, jak sprytnie wylewa wodę ze swojej trąby na turystów. Można również wejść do pawilonu i zobaczyć magiczne drzewo pełne gigantycznych pająków i mrówek. Ponadto przejechać się na latającej czapli lub zatonąć na dnie wyimaginowanego morza. Co więcej, będziesz także obserwować kamerzystów przy pracy i dowiesz się, jak działają te niesamowite stworzenia, a może nawet sam spróbujesz je kontrolować?

Godziny otwarcia: patrz oficjalna strona internetowa.

Koszt wstępu: 8,5 € za każdą atrakcję.

» CZYTAJ TAKŻEWycieczka po Nicei autobusem piętrowym

Maye-Bresee – statek muzeum

Maye-Brézé, legenda marynarki narodowej, został nazwany na cześć dzielnego admirała, który służył Francji aż do śmierci w wieku 27 lat. Niszczyciel naszej eskadry pełnił służbę bojową na Atlantyku przez kilka dekad z rzędu. Ostatecznie został zacumowany na wybrzeżu Loary i przekształcony w pływające muzeum.

Podczas fascynującej wycieczki po okręcie wojennym na własne oczy zobaczysz, jak zorganizowano wyposażenie techniczne statku. Ponadto przyjrzysz się cechom uzbrojenia i życiu załogi, a także dowiesz się wszystkiego o historii francuskiej marynarki wojennej.

Godziny otwarcia: codziennie od 14:30 do 17:30 (patrz harmonogram zwiedzania).

Koszt: 10 €.

» CZYTAJ TAKŻECo robić na wyspie Mont Saint-Michel?

Muzeum Juliusza Verne’a

Miasto położone u wrót Atlantyku jest przesiąknięte duchem morskiego romansu. Nic dziwnego, że Nantes było miejscem narodzin Juliusza Verne’a, pisarza, który poświęcił swoje życie nowym lądom i przygodzie. Jego muzeum mieści się w białym budynku na stromym brzegu Loary, z którego roztacza się piękna panorama. Co ciekawe, pisarz nigdy nie mieszkał w tym domu, więc pokój, w którym pracował nad swoimi dziełami, został odtworzony na podstawie jego szkiców i wspomnień.

W Muzeum Juliusza Verne’a zobaczysz oryginalne rękopisy i listy oraz kolekcję książek pisarza. Ponadto znajdziesz tu jego rzeczy osobiste: modele, mapy, wypchane zwierzęta, globus i kompas – krótko mówiąc, wszystko, co napędzało wyobraźnię pisarza.

Godziny otwarcia: codziennie od 10:00 do 18:00.

Koszt wstępu: 3 €.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Rodina w Paryżu - wycieczka dla duszy

Dzielnica Trentemoult

Po całym dniu spędzonym nad wodą prawdopodobnie już nie możesz się doczekać rejsu łodzią. Tak więc jedziemy tramwajem rzecznym Navibus (trasa 1) na południowy brzeg Loary prosto do wioski rybackiej Trentemoult. Gdy tylko zjedziemy z nabrzeża na tyły dzielnicy, od razu wkraczamy w wyjątkową, prostą atmosferę, w której królują wąskie uliczki, niskie domy w jasnych kolorach oraz mnóstwo kawiarni i restauracji. W Trentemoult nie ma dużych hoteli, ale można zatrzymać się na kilka nocy w apartamencie lub w przytulnym domu wakacyjnym, na przykład tutaj

» CZYTAJ TAKŻE10 najpiękniejszych hoteli w Normandii

Kuchnia Nantes

Ostatnia atrakcja w naszym zestawieniu zasłużyła na miano najbardziej rozpoznawalnej i ulubionej wśród odwiedzających Nantes. Wybierz swoją ulubioną rybę panierowaną w soli, kurczaka po loarsku, kaczkę po nantejsku w sosie muscadet lub bretońskie galettes – naleśniki gryczane z mięsem lub rybą. Na deser często serwowane są rigolettes z Nantes – słodycze z nadzieniem z marmolady. A odwiedzić miejsce narodzin naleśników i nie spróbować słynnych francuskich specjałów ze słodkim nadzieniem to po prostu zbrodnia!

» CZYTAJ TAKŻEJak dostać się do Nantes na własną rękę?

Oczywiście nie mogliśmy wymienić wszystkich zabytków miasta w tym krótkim poradniku. Dlatego tak szybko, jak to możliwe, przyjedź do Nantes osobiście. Mieszkańcy stolicy, którzy uwielbiają wakacje w tym mieście, potwierdzają: nie jest gorsze od Paryża! Miłych spacerów w Nantes!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *