Jak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Amsterdamie?

,
Jak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Amsterdamie?

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą imprezową czy romantyczną, młodą duchem czy w dowodzie, lubiącą trwonić pieniądze lub oszczędzać je, Amsterdam jest idealnym miejscem na świętowanie Bożego Narodzenia i Sylwestra. Holendrzy wiedzą, jak się dobrze bawić, a ich stolica jest miastem przyjaznym i gościnnym. Pozwól, że opowiemy ci o opcjach świętowania odpowiadających wszystkim gustom, budżetom i nastrojom!

Wybierz hotel na święta w Amsterdamie

» Czytaj także10 przydatnych rad dla turystów w Amsterdamie

Ciesz się widokiem głównej choinki

Ciesz się widokiem głównej choinki

Majestatyczna choinka zajmuje swoje tradycyjne miejsce na placu Dam w centrum miasta. Sprowadzana jest co roku z górskiego regionu Arden. Drzewko ma ponad 20 metrów wysokości i jest oplecione czterokilometrową girlandą świąteczną. To 40 tysięcy światełek! Wraz z imponującym budynkiem centrum handlowego De Bijenkorf zmienia serce miasta w przyciągającą wzrok, świąteczną atrakcję aż do początku stycznia.

Jarmarki Bożonarodzeniowe

Jarmarki Bożonarodzeniowe

To miejsce, w którym ciężko jest czegoś nie kupić! Wszelkiego rodzaju świąteczne słodycze, fast foody, rozgrzewające napoje i pamiątki wypełniają stragany po brzegi. Na wielkich jarmarkach są też karuzele, które cieszą się szczególną popularnością zaraz po napojach!

Jedynym problemem dla odwiedzających jest decyzja, który rynek odwiedzić najpierw. Polecamy:

  • Wioska lodowa ICE Village, Museumplein;
  • Zimowy Raj Amsterdam Winter Paradise, adres: Europaplein 24;
  • Jarmark Kerstmarkt, Adres: Zuiveringshal West;
  • Wioska zimowa w centrum Amstelveen, małego miasteczka położonego 10 kilometrów od Amsterdamu. Adres: Rembrandtweg 41a, Amstelveen.

Możesz również poznać świąteczny Amsterdam i świąteczne tradycje Holendrów podczas fascynującej wycieczki z przewodnikiem. Zapisz się tutaj i ciesz się kolorowym i smacznym spacerem po mieście przesiąkniętym świątecznym duchem i zapachem słodyczy.

» Czytaj takżeNajlepsze Bożonarodzeniowe jarmarki w Europie

Festiwal światła w Amsterdamie

Festiwal światła w Amsterdamie

Wielkie wydarzenie sezonu. Projektanci z Holandii i zagranicy tworzą spektakularne rzeźby świetlne wokół kanałów, rzeki Amstel i innych miejsc w centrum miasta. Na ścianach zabytkowych budynków wykonywane są malowane projekcje. Takie wydarzenie wywodzi się z francuskiego miasta Lyon i rozprzestrzeniło się na całą Europę.

» Czytaj takżeAmsterdam: 15 głównych atrakcji

Przejażdżka na łyżwach

Ciesz się zimą, świeżym powietrzem, odrobiną ćwiczeń i urokiem Amsterdamu. Popularne lodowisko z wypożyczalnią łyżew znajduje się przy Museumplein. Wstęp na 2 godziny + wypożyczenie łyżew kosztuje 13 € od osoby.

Sylwester w Holandii — święto pączków i szampana!

Żadna uroczystość sylwestrowa nie byłaby kompletna bez gór smażonych kulek z ciasta i sporej ilości szampana do ich popicia.

Pączki o północy to jedna z najbardziej popularnych tradycji sylwestrowych w Holandii. Ma swoje korzenie w starym niemieckim micie, w którym pożerano pączki, aby odpędzić złe duchy. Można je znaleźć u ulicznych sprzedawców w całym mieście. Ale uwaga, w okresie świątecznym w tych miejscach zwykle zbierają się kolejki.

Znajdź hotel w Amsterdamie na Sylwestra

Imprezy sylwestrowe

Imprezy sylwestrowe

W Amsterdamie są setki imprez, od eleganckich z panami w krawatach i paniami w diamentach po spontaniczne spotkania w scenerii przypominającej magazyn. Nie będziesz mógł ich przegapić.

Na Sylwestra popularną imprezą jest Awakenings bash w Gashouder. Rozpoczyna się 31 grudnia o godz. 21.00, a kończy 1 stycznia o godz. 8.00. Wstęp kosztuje 75 euro. Można też wynająć szafkę na rzeczy za 7,70–11 € (w zależności od wielkości). Miejsce parkingowe kosztuje 26 €.

Podobna impreza w tym samym miejscu odbywa się w wieczory 30 grudnia i 1 stycznia. Program jest o godzinę krótszy i zaczyna się o 22:00, a wstęp jest o 20 € tańszy. Bilety wyprzedają się na kilka tygodni przed wydarzeniem i można je rezerwować na  stronie internetowej imprezy.

Restauracja z panoramicznym widokiem

Restauracja z panoramicznym widokiem

Sylwestrowe fajerwerki w Amsterdamie są niesamowite! Najlepszym sposobem, aby w pełni docenić widowisko jest widok z wysokości. Wielu mieszkańców urządza imprezy na dachach. Jeśli nie udało ci się zaprzyjaźnić i dostać zaproszenia, bar lub restauracja z panoramą jest godną alternatywą:

Średni rachunek w tych miejscach przekracza zwykle 100 €. A jeśli chcesz wydać 500–1000 €, zorganizują dla ciebie piękne i niezapomniane przeżycie!

» Czytaj takżeKiedy najlepiej jechać do Amsterdamu?

Imprezy uliczne w Amsterdamie

Imprezy uliczne w Amsterdamie

Jeśli nie zarezerwowaliście stolika z widokiem na miasto, to jest świetny pretekst, aby dołączyć do świątecznego szaleństwa, które trwa na ulicach. Zwarte centrum szczególnie dobrze nadaje się do improwizowanych imprez ulicznych, w których tłumy uczestników z całego świata spontanicznie łączą się w ogólną celebrację.

Fajerwerki tradycyjnie rozświetlają nocne niebo nad rzeką Amstel. Most Magere Brug to niesamowite miejsce na podziwianie widoku. W Holandii fajerwerki sprzedawane są tylko kilka dni w roku. W Sylwestra odważni mieszkańcy często pokazują to, co sami wymyślili. Gdy tylko zaczyna się ściemniać, pirotechnika rozświetla wszystkie mosty i otwarte przestrzenie. Uważaj! Domowe fajerwerki nie zawsze są bezpieczne.

W zatłoczonych miejscach znajdują się punkty pierwszej pomocy:

  • Plac Dam, wzdłuż ulicy Beursplein;
  • Nieuwmarkt, przy posterunku policji;
  • Leidseplein, Lijnbaansgracht 219, przy posterunku policji;
  • Rembrandtplein, przy placu.

Sylwestrowe morsowanie 1 stycznia

Sylwestrowe morsowanie 1 stycznia

Noworoczne morsowanie przyciąga odważnych i śmiałych pływaków. Rozpoczynają oni rok nurkując w lodowatych wodach Morza Północnego w wielu przybrzeżnych miejscach w Holandii. Nawet jeśli nie jesteś gotowy na morsowanie, możesz cieszyć się świętem na suchym lądzie przy gorącym kubku grochówki, czekolady i/lub grzanego wina.

W Zandvoort-aan-Zee od 1960 roku odbywa się jedno z największych morsowań. Tradycyjnie 1 stycznia o godzinie 14.00 rozgrzany tłum spieszy do morza. Około godziny 14:01 są już z powrotem.

Adres wydarzenia: Beachclub №5, Zandvoort. Z Amsterdamu można dojechać do Zandvoort an See pociągiem. Droga zajmie 30 minut. Odjazdy z dworca centralnego są co pół godziny. Bilety kosztują średnio około 7 €.

I oczywiście warto pamiętać, że stworzony przez nas audioprzewodnik, który można pobrać tutaj, pomoże wam wczuć się w Amsterdam i cieszyć się nim w pełni.

 

Szczęśliwego Nowego Roku!