Jak zaoszczędzić pieniądze na komunikacji miejskiej w Paryżu?

Metro w Paryżu

Paryż to duże miasto. Najłatwiej poruszać się po nim i jego okolicach komunikacją miejską, która jest tam bardzo dobrze rozwinięta. Jedynym problemem są dość drogie bilety, a nie zaleca się podróżowania na gapę. Pokażemy Ci, w jaki sposób podczas swojego pobytu we francuskiej stolicy możesz zaoszczędzić na biletach.

Po pierwsze: bilety należy kupować w kasach lub w automatach na stacji metra. Możesz też kupić bilet u kierowcy autobusu, jednak będzie on ważny tylko na jeden przejazd w autobusie (bez możliwości przesiadki) i zamiast 2 euro zapłacisz za niego 1,90. Co więcej, nie dostaniesz u kierowcy wszystkich rodzajów biletów.

Zdecydowanie łatwiej jest kupić karnet biletów (składający się z 10 oddzielnych, jednorazowych biletów). Jeden bilet kosztuje 1,90 euro, a za dziesięć kupionych od razu zapłacisz 16,90 euro. Bilet t+ ważny jest przez godzinę, jednak umożliwia tylko jednorazowe przejście przez bramki do metra. Innymi słowy, możesz przesiadać się z jednego autobusu w drugi oraz z jednej linii metra na drugą. Nie możesz jednak przejść przez bramki wyjściowe metra i znowu wejść do stacji z tym samym biletem. Oczywiście, z biletów w karnecie może korzystać kilka osób.

Dla dzieci i młodzieży

Bilet

Dzieciom od 4 do 10 roku życia włącznie można kupić karnet biletów za 8,45 euro. Wystarczy poprosić w kasie o „carnet enfant ou carnet de tarif reduit”. Dzieci poniżej 4 roku w ogóle nie potrzebują biletu.

Młodzież poniżej 26 roku życia może kupić specjalny bilet Ticket Jeune. Ważny jest on tylko w weekendy i święta. Można używać go przez cały dzień, bez ograniczeń korzystając z transportu publicznego. Jego cena zależy od wybranych stref i zaczyna się od 4,10 euro (dla stref 1-3).

Mobilis

Automat

Dorośli mogą kupić bilet Mobilis na 2 nieograniczone przejazdy po mieście i/lub przedmieściach. Mobilis ważny jest przez cały dzień i można go kupić w każdym dniu tygodnia. Jego cena zależy od strefy i zaczyna się od 7,50 euro. Warto skorzystać z tego rozwiązania, jeżeli planujesz podróż po przedmieściach Paryża, takich jak Wersal lub Disneyland, gdyż dzięki niemu z łatwością dojedziesz do tych atrakcji i dodatkowo będziesz mógł przemieszczać się po Paryżu. Bilet do Disneylandu, na przykład, kosztuje aż 17,80 euro.

Paris Visit

Karta Paris Visit umożliwia nieograniczone przemieszczanie się po Paryżu przez kilka dni. Możesz ją kupić na 1 dzień, 2 dni, 3 dni lub 5 dni. Możesz też wybrać zakres, w jakim będzie ona obowiązywać: Paryż i bliskie przedmieścia (strefy 1-3) lub Paryż i całe przedmieścia, a także lotniska (strefy 1-5). Dzięki temu abonamentowi możesz też otrzymać zniżki do muzeów i innych atrakcji turystycznych. Bilet na 1 dzień na strefy 1-3 kosztuje 11,65 euro dla dorosłych i o połowę mniej dla dzieci poniżej 12 roku życia. Za bilet dla dorosłych, który obejmuje strefy 1-5, trzeba natomiast zapłacić 25,25 euro. 

Karta Navigo

Navigo

Karta Navigo to karta przejazdowa dla Paryżan. Jest to karta magnetyczna, a jej turystyczną wersję można kupić za 5 euro (Paryżanie mogą zamówić ją bezpłatnie i zostanie ona im wtedy wysłana pocztą). Można skorzystać z abonamentu miesięcznego lub tygodniowego. Miesięczny kosztuje 75,20 euro, a tygodniowy 22,80 euro. Co ważne, liczy się tydzień kalendarzowy: od poniedziałku do niedzieli, a nie 7 dni z rzędu. Tygodniową kartę podróżną możesz kupić do czwartku każdego tygodnia włącznie. Zakup karty tygodniowej ma sens tylko wtedy, gdy będziesz w Paryżu przez niemal cały tydzień kalendarzowy. Opłaca się tym bardziej, im dłużej planujesz zostać w paryskiej stolicy. Jeżeli masz tyle szczęścia, że zostajesz w niej na miesiąc lub więcej, nie wahaj się i po prostu ją kup.

Wszystkie omówione rodzaje biletów możesz kupić w dowolnym kiosku RATP lub w automatach znajdujących się na każdej stacji metra i RER.

Jeszcze jedno: nie wyrzucaj biletu aż do końca podróży, zwłaszcza jeżeli podróżujesz pociągiem RER – kontrolerzy mogą stać nawet przy wyjściu ze stacji.

Uwaga: wszystkie podane ceny obowiązują w latach 2020-2021. Ceny biletów za przejazd w Paryżu mogą zmienić się z miesiąca na miesiąc, więc przed wyjazdem radzimy zapoznać się z informacjami na oficjalnej stronie: http://www.ratp.fr

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki