» Europa » Francja » Burgundia » Region Burgundii – piękne miasta i zabytki

Burgundia była ulubionym miejscem Karola Wielkiego, Napoleona Bonaparte i muszkietera Aramisa z powieści Dumasa. Ten urodzajny region od dawna był faworyzowany przez arystokratów. Dzięki temu ma teraz nie tylko dobre wino, ale także piękne posiadłości. W tym artykule opowiemy o najciekawszych miejscach i atrakcjach Burgundii, cennego regionu winiarskiego Francji. Pod tym linkiem znajdziesz hotele w Burgundii.

» CZYTAJ TAKŻEWielka podróż samochodem po Francji

Jak dostać się do Burgundii?

Obecną stolicą regionu Burgundii jest miasto Dijon. W pobliżu znajdują się lotniska, ale są one niewielkie i obsługują niewiele lotów z europejskich stolic. Koleje mają bardziej elastyczny rozkład jazdy. Pociągi do Dijon kursują z Paryża, Lyonu i szwajcarskiej Genewy.

Podróż szybkim pociągiem nie zajmie więcej niż 2,5 godziny. Im wcześniej kupisz bilety kolejowe, tym będą one tańsze. Sprawdź je już teraz na oficjalnej stronie francuskich kolei.

Najwygodniejszym sposobem podróżowania po Burgundii jest wynajęcie samochodu. Wybierz odpowiedni model samochodu na tej stronie, a będzie on czekał na ciebie na stacji w momencie przyjazdu. Odległości między miastami są niewielkie, więc nie będziesz zmęczony jazdą, ale będziesz mógł stworzyć własną, niepowtarzalną trasę. 

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Paryża samochodem: parkowanie, ruch drogowy i 8 innych wskazówek

Burgundia jest również popularna wśród turystów rowerowych. Region posiada własne trasy rowerowe prowadzące przez zamki i malownicze wzgórza.

Główną trudnością w podróżowaniu po Burgundii jest obfitość winiarni z darmowymi degustacjami (na mapie zaznaczyliśmy interesujące na czerwono). Jeśli akurat prowadzisz, będziesz musiał uzbroić się w silną wolę odmawiania kieliszka. Chociaż jeden kieliszek zgodnie z francuskim prawem jest jak najbardziej dopuszczalny. Zalecamy jednak zachować ostrożność i zaplanować degustacje na wieczór, w miasteczku, w którym zarezerwowałeś hotel.

Miasta i ciekawe miejsca w regionie Burgundii

Beaune

Miasto Beaune to dawna stolica Burgundii, niegdyś bogata rezydencja książąt Burgundii. Do 1477 roku region Burgundii był niezależnym krajem i wymagał obrony. W Beaune zachowało się około 2 kilometrów średniowiecznych murów obronnych. Centrum Beaune zachowało swój średniowieczny układ i wiele budynków z XV-XVI wieku.

Spośród zabytków miasta, te są warte odwiedzenia w pierwszej kolejności:

  • Bazylika Notre Dame – funkcjonujący kościół z XIII wieku. Gotycką architekturę budynku, starożytne freski i witraże można oglądać bezpłatnie każdego dnia w godzinach pracy. Jednak katedra znana jest również z rzadkiej kolekcji XVI-wiecznych gobelinów. Są one wystawiane od maja do października w specjalnej sali, a wstęp jest bezpłatny, ale nie można wejść podczas nabożeństw.
  • W zamku książąt Burgundii znajduje się pierwsze we Francji muzeum enologiczne, czyli muzeum wina. Koszt wizyty to jedyne 5 euro. Wolny dzień przypada we wtorek.
  • Hôtel Dieu lub przytułek w Beaune jest prawdopodobnie najsłynniejszym budynkiem w mieście, klasycznym przykładem średniowiecznej architektury burgundzkiej. Nazywany jest nawet Pałacem Biedoty. Został otwarty w XV wieku jako szpital dla ubogich, ale był również popularny wśród arystokratów, których dary umożliwiły pokrycie dachu drogimi glazurowanymi dachówkami.

A skoro już mowa o darach arystokratów. Dla dobrego uczynku i zadośćuczynienia zapisywanie szpitala w testamencie stało się całkiem popularne, zwłaszcza jeśli nie miało się spadkobierców. A głównym bogactwem burgundzkiej szlachty są lokalne winnice! Stopniowo Hôtel-Dieu stał się właścicielem najlepszych winnic w okolicy. Jesienią, podczas zbiorów, Pałac w Beaune wystawia na aukcję najlepsze wina na świecie. Wina, które spokojnie można byłoby podarować rodzinie królewskiej. Kosztują małą fortunę.

Wewnątrz Hôtel-Dieu znajduje się muzeum sztuki średniowiecznej i przedmiotów codziennego użytku. Koszt biletu to 18 euro. Mają tam świetne audioprzewodniki. Polecamy!

Beaune: Wybierz Hotel

Chateau de la Rochepot

Jeśli podobał ci się Pałac Biedoty, polecamy udać się do prawdziwego pałacu, który należał do burgundzkich arystokratów. Bajkowy neogotycki zamek jest również pokryty kolorowymi burgundzkimi dachówkami. Ale niestety aktualnie można go zobaczyć tylko z zewnątrz.

W 2018 roku zamek został zamknięty z powodu aresztowania jego właściciela, ukraińskiego handlarza bronią, który nabył posiadłość trzy lata wcześniej. Na razie niestety historyczne wnętrza pokryte są kurzem. Miejmy nadzieję, że w nadchodzących latach Château de La Rochepot ponownie znajdzie właściciela chętnego do otwarcia zamku dla publiczności (jest to zresztą oficjalny wymóg francuskiego Ministerstwa Kultury).

Opactwo Cluny

Miasto Cluny w Burgundii wyrosło wokół kwitnącego opactwa benedyktynów. Kiedy monastycyzm podupadł w X wieku, papież zatwierdził inicjatywę opactwa Cluny, aby ożywić tradycję. Pod tak wysokim patronatem opactwo stało się niezwykle wpływowe i bogate.

Nie tylko posiadało ziemię w Burgundii, ale także zbudowało rezydencję w Paryżu i hotel dla podróżujących mnichów. Kościół w Cluny był największym w Europie do czasu wybudowania Katedry Świętego Piotra w Rzymie. Niestety, nie przetrwał on do dnia dzisiejszego. Wiele budynków opactwa zostało zniszczonych podczas rewolucji francuskiej.

Obecnie w mieście Cluny można zobaczyć zachowane średniowieczne budynki, kościoły, a Muzeum Sztuki i Archeologii przechowuje miniaturowy model Cluny w latach jego potęgi, a także wiele średniowiecznych eksponatów. Koszt zwiedzania wynosi 8 €, wraz z Wieżą 10,50 €.

Cluny: Wybierz hotel

Opactwo Fontenay

Z kolei cysterskie opactwo Fontenay szczyci się niemal idealnym stanem technicznym. Można tu doświadczyć całego cysterskiego stylu życia opartego na modlitwie i pracy.

Wizyta w opactwie obejmuje kościół, dormitorium, refektarz, kuźnię, gołębnik i ogrody. Bilet wstępu kosztuje 11 euro. Dolina Fontenay słynie ze spokojnej scenerii, spacer po okolicy również będzie przyjemnością. Cóż możemy powiedzieć, mnisi wiedzieli, jak wybrać najlepsze miejsca do życia!

Opactwo Saint-Marie de Pierre-qui Vire

Ten aktywny klasztor benedyktyński został założony w 1850 roku. Chociaż nie sięga wieków wstecz, zachował tradycyjny klasztorny styl życia, w którym można uczestniczyć. W klasztorze można przebywać, modlić się i pracować razem z braćmi. Nawiasem mówiąc, mnisi mają nie tylko własną drukarnię i warsztat garncarski, ale także przyzwoitej wielkości gospodarstwo rolne.

W Saint-Marie-de-Pierre-qui-Vir produkują ser Morvan i specjalne klopsiki. Oba produkty są chronione oznaczeniami geograficznymi i oznaczone jako rolnictwo ekologiczne. Swoją drogą, przyroda w tym obszarze jest wspaniała. Pierre-qui-Vire to nazwa malowniczej skały, na której stoi figura Matki Boskiej. 

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Bordeaux: 10 pomysłów

Semur-en-Auxois

Centralna stara część miasta Semur-en-Auxois została zbudowana w średniowieczu na klifie z różowego granitu. Wśród interesujących budynków znajduje się katedra Notre Dame, zbudowana w XIII wieku i odrestaurowana przez architekta Eugène Viollet-le-Duc (tego samego architekta, który uratował Notre Dame w Paryżu przed zniszczeniem). Te same starożytne wieże z twierdzy, która kiedyś stała w tym miejscu, zostały zachowane. Wszystko razem tworzy niezłe wrażenie, jakbyś był w «Grze o Tron».

Venarey-les-Laumes

Venarey-les-Laumes było niegdyś dobrze prosperującym miastem galijsko-rzymskim. Obecnie opowiadają o tym starożytne ruiny i centrum interpretacji, w którym każdy zainteresowany może dowiedzieć się, jak wyglądało miasto, czym zajmowali się jego mieszkańcy i jak archeolodzy odkryli to wszystko. Koszt biletu to 8 euro.

W pobliżu znajduje się malowniczy zamek Bussy-Rabutin, wpisany na listę zabytków narodowych Francji. Jeśli nie masz czasu, aby pojechać do zamków nad Loarą podczas tej wycieczki, ciesz się wnętrzami tego zamku. Koszt biletu to 8 euro.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna wycieczka po zamkach nad Loarą: plan na 2 dni pociągiem

Zamek Epoisses

Château d’Époisses stoi w tym miejscu już od VI wieku naszej ery. Oczywiście budynek był wielokrotnie przebudowywany, co tylko wzbogaca jego historię. Wraz z biletem do zamku otrzymasz broszurę w sześciu językach, która zawiera szczegółowe informacje o tym, którzy markizowie mieszkali tutaj i w jakich latach, a także kiedy królowa Anglii odwiedziła zamek.

Chateau d’Epoix można zwiedzać na trzy sposoby:

  • Spacer po zewnętrznej części posiadłości, zwiedzanie ogrodu i zewnętrznej części zamku. Bilet kosztuje 2 euro.
  • Zwiedzanie wnętrza zamku z lokalnym przewodnikiem. Bilety kosztują 9 euro, od 10 do 16 lat 4 euro.
  • Jeśli dołączysz do grupy lub zarejestrujesz się przez e-mail, możesz wziąć udział w degustacji lokalnych serów w zamkowej jadalni. Płatne dodatkowo 9 € za osobę.

Avallon

Avallon to kolejne malownicze i starożytne miasto w Burgundii. Miasto było niegdyś chronione przez fortecę, która obecnie zniknęła, ale przytulne średniowieczne uliczki zachowały swój urok. Znajduje się tu wiele budynków z XV-XVII wieku, kościół założony w VIII wieku, wieża zegarowa i ufortyfikowane nabrzeża. Avallon to miasto ogrodów. Wiele konstrukcji zostało zaprojektowanych w celu wzmocnienia zboczy, a inne budynki zostały wyburzone przez ich właścicieli, aby zasadzić drzewa. Spacer po tym mieście jest bardzo przyjemny.

Avallon może być alternatywnym punktem początkowym lub końcowym wycieczki po Burgundii, ponieważ miasto posiada stację kolejową.

Avallon: Wybierz Hotel

Vezelay

Vezelay znajduje się na liście stu najpiękniejszych miejscowości we Francji. I nie bez powodu! Stare miasto położone na malowniczym wzgórzu pośród burgundzkich lasów prezentuje się wspaniale. A wznoszący się w centrum kościół znajduje się na innej liście – liście dziedzictwa kulturowego. Tutejszy klasztor benedyktynów został założony w XII wieku, służąc jako jeden z punktów na szlaku pielgrzymkowym św. Jakuba i punkt wyjścia wypraw krzyżowych. Dostępne są wycieczki z przewodnikiem po Bazylice Świętej Marii Magdaleny.

Montreal

Francuzi lubią umieszczać wszystko na listach, a oprócz «najpiękniejszych wiosek»‎ mają także listę «małych miasteczek z charakterem»‎ (Petites Cités de Caractère de France). Lista ta obejmuje burgundzki Montreal (istnieje kilka miast o tej nazwie nawet we Francji, nie wspominając o ich zagranicznych imiennikach).

Montreal jest interesujący ze względu na swoją średniowieczną architekturę. Miasto stoi na wzgórzu, którego szczyt był chroniony przez fortecę. Do dziś zachowały się mury, wieże obronne i bramy z XIII-XIV wieku. Znajduje się tu także jeszcze starsza katedra, kilka domów mieszkalnych i kamienny most nad rzeką Serène. Spacerując po Montrealu warto zwrócić uwagę na salamandry na murach. Jest to symbol lokalnych książąt.

Treigny

Miasto Treigny prawdopodobnie nie byłoby tak popularne, gdyby nie zamek Guédelon. Ten wyjątkowy projekt przyciąga rzesze wolontariuszy i turystów. Treigny zajmuje drugie miejsce po Beaune pod względem liczby odwiedzających miasta Burgundii.

Zamek Guédelon to wyjątkowy projekt rekonstrukcji historycznej. Zamek jest zbudowany w całości według średniowiecznych technologii, przy użyciu wyłącznie narzędzi dostępnych w tamtych czasach i nawet je wykonano ręcznie. Mamy osobny artykuł na temat tego zamku.

Swoją drogą, oprócz Guédelon w okolicy znajduje się XV-wieczny klasztor, Château de la Bussière i XIII-wieczny Zamek Ratilly, zbudowany przy użyciu tych samych technologii co Guédelon.

Treigny: Wybierz Hotel

Noyers

Kolejna miejscowość na liście najpiękniejszych wiosek we Francji. W Noyers 78 budynków uznawanych jest za zabytki architektury, co oznacza, że miasteczko pozostało praktycznie niezmienione od XV wieku. Spacerując po mieście warto zwrócić uwagę na nazwy ulic. Wiele z nich opowiada o zajęciach mieszkańców: piekarzach, winiarzach, garbarzach, bednarzach.

Wieże twierdzy, mosty, ratusz, kaplica – wszystko dosłownie tchnie średniowieczem. A w miejscowej katedrze wciąż można usłyszeć organy z 1740 roku.

Chateau de Maulnes

Koniecznie odwiedź niezwykły Château de Maulnes w pobliżu miasta Auxerre. Został on zbudowany w XVI wieku i jest pięciokątną rezydencją ze studnią i spiralnymi schodami pośrodku. Zamek jest zamknięty dla zwiedzających zimą, a od kwietnia do listopada można wybrać odpowiedni dzień w kalendarzu na oficjalnej stronie internetowej. Bilety wstępu kosztują 7 €, poniżej 18 lat 4 €.

Przez ostatnie 25 lat zamek był poddawany ciągłej renowacji, aby mógł stać się godnym punktem atrakcji. Od 2021 roku rozpoczęły się prace nad fasadą i dachem, więc jego część będzie zasłonięta przez rusztowania. Nie jest to jednak wada, a zaleta. Zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej o tym, jak odnawiane są takie starożytne zabytki.

Tonnerre

Miasto Tonnerre pojawiło się w tym miejscu już w epoce gallo-rzymskiej. Powodem tego jest Fosse Dionne, unikalne podziemne źródło czystej słodkiej wody, które daje ponad 300 litrów wody na sekundę. Ten naturalny dar pozwolił miastu rozkwitnąć w średniowieczu. Jego obecna dekoracja została wykonana w połowie XVIII wieku.

A teraz mała ciekawostka. We Francji istnieje taki tytuł – «Kwitnące Miasto»‎. Przekonasz się o tym na ulicach Tonnerre. Oprócz kwiatów, koniecznie zobacz lokalną katedrę z XII wieku, szpital z XIII wieku, kościół z organami z XVII wieku, zupełnie nowy rynek z XIX wieku i wiele innych atrakcji.

Tonnerre: Wybierz Hotel

Auxerre

W połowie drogi z Tonnerre do Auxerre znajduje się małe, ale prawdopodobnie znane z wina o tej samej nazwie, miasteczko Chablis. To właśnie Burgundia! Cała podróż z jednej wioski do drugiej odbędzie się między winnicami. Chablis to burgundzkie białe wino wytwarzane ze szczepu Chardonnay, które doskonale komponuje się z owocami morza i żabimi udkami. Karol Wielki bardzo je lubił. W Burgundii uprawia się także aligote, sauvignon blanc i pinot noir. Miłośnicy szampana powinni spróbować Crémant de Bourgogne, który produkowany jest właśnie w okolicach Auxerre.

Do XX wieku Auxerre było dobrze prosperującym miastem. Świadczą o tym piękne lokalne katedry i kościoły. Jednak władze miasta popełniły błąd i nie zezwoliły na przeprowadzenie przez nie linii kolejowej. Więc teraz przyjeżdżają tu tylko miłośnicy Chablis.

Jak widać, region Burgundii nie jest jakimś mitycznym zakątkiem z francuskich powieści. To prawdziwy i bardzo interesujący cel podróży.

Udanej podróży do Burgundii!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *