» Europa » Francja » Paryż » Dni Dziedzictwa w Paryżu

Europejskie Dni Dziedzictwa to ciekawe wydarzenie, które odbywa się w całej Europie, a Francja nie jest wyjątkiem. W Paryżu Dni Dziedzictwa dają mieszkańcom i odwiedzającym miasto rzadką okazję do odwiedzenia większości zabytków Paryża za darmo, a także zajrzenia za kulisy miasta i zobaczenia jego ukrytych perełek. Więc zarezerwuj pokój hotelowy z wyprzedzeniem!

» CZYTAJ TAKŻEJak i w jakiej dzielnicy zarezerwować tani hotel w Paryżu?

Co jest takiego interesującego w Europejskich Dniach Dziedzictwa?

Muzeów jest mnóstwo, ale zabytkowych budynków jeszcze więcej. Wiele z nich jest nadal wykorzystywanych zgodnie z ich przeznaczeniem, służąc jako biura rządowe, uniwersytety, szpitale i biblioteki. Ciekawscy nie mogą po prostu do nich wejść. Nieuczciwe byłoby jednak ukrywanie zabytkowych wnętrz i elementów architektonicznych.

Idea Dni Dziedzictwa wyłoniła się z francuskiej tradycji organizowania dni otwartych, bezpłatnych wydarzeń kulturalnych dla publiczności. Rada Europejska zatwierdziła Dni Dziedzictwa (Journées du Patrimoine) w 1991 roku. Od tego czasu trzeci weekend września jest prawdziwym świętem. 

» CZYTAJ TAKŻEParyż we wrześniu. Najlepszy miesiąc!

Jak wyglądają Dni Dziedzictwa w Paryżu?

Podczas tego weekendu paryskie obiekty kulturalne otwierają swoje podwoje dla zwiedzających. Program różni się w zależności od roku, ale zazwyczaj w samym Paryżu organizowanych jest około tysiąca wydarzeń. Aby zobaczyć wszystkie zaplanowane punkty, najlepiej zapoznać się z mapą na oficjalnej stronie internetowej.

Oprócz zwiedzania różnych interesujących miejsc, wszyscy odwiedzający i mieszkańcy stolicy Francji mogą cieszyć się wspaniałym programem rozrywkowym, który jest dostosowany do Dni Dziedzictwa i obejmuje koncerty, wystawy i inne wydarzenia, które dają możliwość poznania francuskiej kultury i spędzenia wspaniałego weekendu, a wszystko to za darmo.

Co warto zobaczyć podczas Dni Dziedzictwa w Paryżu?

Każdego roku francuskie Ministerstwo Kultury aktywnie współpracuje z partnerami przy organizacji Dni Dziedzictwa, aby pokazać publiczności zazwyczaj ukryte lub nieznane miejsca i budynki. Tradycyjnie można zwiedzić:

 • Pałac Elizejski, rezydencję prezydenta Francji
 • Bank Francji
 • Ratusz (Hôtel de Ville)
 • Pałac Królewski (Palais Royal), w którym odbywa się posiedzenie Rady Stanu
 • Pałac Luksemburski, w którym obraduje Senat
 • Sorbona, dostępna tylko dla studentów w zwykłe dni

W zależności od tematu roku, mogą odbywać się wycieczki z przewodnikiem po zamkniętych stacjach metra, kulisach teatrów i kabaretów, skarbcach muzeów, ambasadach zagranicznych, instytutach naukowych, obserwatoriach, archiwach, squatach, mieszkaniach i pracowniach znanych osobistości. Oczywiście wiele muzeów czeka na odwiedzających ze specjalnymi wycieczkami z przewodnikiem. 

Jak zobaczyć jak najwięcej miejsc w te dni?

Wszystkie wydarzenia w ramach Dni Dziedzictwa są całkowicie bezpłatne. Jednak udział w nawet 10 wydarzeniach w ciągu dwóch dni to bardzo bogaty program. A są ich setki! Dlatego warto dobrze przygotować się do tego weekendu.

 • Na około miesiąc przed Dniami Dziedzictwa warto zacząć przeglądać mapę-program. Wydarzenia będą pojawiać się na niej stopniowo.
 • Niektóre miejsca wymagają rezerwacji, ważne jest, aby zrobić to z jak największym wyprzedzeniem.
 • W przypadku wydarzeń z kolejką na żywo należy przybyć wcześniej, ponieważ może być konieczne czekanie w kolejce przez godzinę lub dwie.
 • Wybierz miejsca, które najbardziej cię interesują, nie trać czasu na te drugorzędne.
 • Zadbaj o dobry nastrój!

Wizyta na Europejskich Dniach Dziedzictwa to wyjątkowe doświadczenie. Naprawdę warto zaplanować wycieczkę do Paryża na drugą połowę września!

Gdy zmęczą Cię tłumy ciekawskich paryżan i turystów, wybierz się na indywidualna wycieczkę po malowniczych zakątkach Paryża. Nasz audioprzewodnik poprowadzi cię nowymi ścieżkami do najlepszych zabytków. Pobierz audioprzewodnik po Paryżu na swój telefon klikając ten link.

Miłych spacerów po ukrytych zakątkach Paryża!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *