Lawendowe pola Prowansji

12 lut 2021
Lawendowe pola Prowansji

Pola lawendowe od dawna są rozpoznawalnym symbolem Francji, jak Wieża Eiffla czy Wersal. Trudno wyobrazić sobie wakacje na południu Francji bez odwiedzenia tych niezwykłych atrakcji przyrodniczych. 

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Co zobaczysz w Prowansji? 10 wskazówek

Jak dostać się na pola lawendy 

Najwygodniejszym sposobem zobaczenia lawendowych pól jest podróżowanie samochodem (można wypożyczyć samochód w Nîmes, Avignon lub Marsylii, zobacz najlepsze ceny tutaj). Plantacje zajmują dość duży obszar i można jeździć przez wszystkie wsie i miasta, zatrzymując się na dowolnym polu i odwiedzając lokalne gospodarstwa i winnice

Lawendowe pola Prowansji

Do departamentu Vaucluse można dojechać drogami A7 i A9, do regionu Drôme drogami A7 i A49, a aby dojechać do Alpes-de-Haute-Provence należy kierować się drogą A51. Scenerię można zobaczyć również podróżując jednym z autobusów, które jeżdżą po trasie So — Carpentras i So — Apt. 

Gdzie znajdują się pola lawendowe 

Pola lawendowe można znaleźć na całym obszarze Prowansji. Ale najbardziej popularne obszary to te w północnej Prowansji: Vaux, Drome de Provence i Alpes de la Provence są liderami w skali plantacji lawendy. 

Lawendowe pola Prowansji

Wspaniałe pola lawendowe znajdują się również w starożytnym Opactwie Notre-Dame de Sénanque w departamencie Vaucluse. Mnisi nie tylko uprawiają lawendę, ale także wytwarzają z niej miód, mydło i saszetki. 

Jeśli wybierzesz się do Prowansji, koniecznie odwiedź wioskę Valensole, słynącą z największych plantacji lawendy na świecie. To malownicze miejsce przyciąga turystów nie tylko niekończącymi się polami tej pięknej rośliny, ale także jej średniowieczną architekturą. Dobry hotel na wakacje w Valensole znajdziesz klikając na ten link

Valensole: Wybierz hotel

Wioski w okolicach Luberon są doskonałym miejscem dla tych, którzy chcą cieszyć się przytulnymi wąskimi uliczkami na szczytach skał i wzgórz oraz zapachem pachnących kwiatów rosnących na polach pomiędzy skalistymi wioskami. Znajdź i zarezerwuj odpowiednie zakwaterowanie w tej okolicy tutaj

Luberon: Wybierz hotel

Sezon kwitnienia lawendy w Prowansji 

Lawenda kwitnie od końca czerwca do połowy sierpnia. W Drom Provençal i Valensole zaczyna kwitnąć wcześniej w czerwcu, a w Vaucluse w połowie lipca. Aby mieć pewność, że zobaczysz lawendę zanim zostanie zebrana, najlepiej zaplanować wycieczkę od połowy lipca do początku sierpnia, kiedy to miejsce ma apogeum kwitnienia.

Lawendowe pola Prowansji

Z drugiej strony, kiedy są zbiory w sierpniu, można odwiedzić zakład przetwórczy tej pięknej rośliny, a przy odrobinie szczęścia, nawet wziąć udział w procesie produkcji oleju. Festiwale lawendy odbywają się zazwyczaj w Valensole, Sault i Digne-les-Bains w połowie sierpnia. 

Cechy charakterystyczne odwiedzania pól lawendowych 

Zachowaj ostrożność podczas spaceru: pachnące kwiaty również bardzo lubią pszczoły, a węże mogą ukrywać się w krzakach. Ponadto, należy pamiętać, że plantacje lawendy są czyjąś własnością, więc nie należy wchodzić na pola i zrywać kwiatów bez zgody właściciela. Lepiej poruszać się na polach po drodze publicznej. 

Festiwale lawendy w Prowansji 

Festiwale lawendy w Prowansji 

W lipcu i sierpniu w różnych miastach Prowansji odbywają się liczne festiwale lawendy. Festiwale tej pięknej rośliny to całe wydarzenie, starannie przygotowane i obchodzone z rozmachem. Mieszkańcy przebierają się w tradycyjne stroje i otwarte są jarmarki, na których można kupić nie tylko pamiątki z lawendy — olejki eteryczne, mydło, miód, ale także spróbować lawendowej herbaty, napojów alkoholowych i cieszyć się niezwykłymi słodyczami z pachnącej rośliny. 

Podczas festiwali odbywają się konkursy dla dorosłych i dzieci, koncerty, a także zajęcia w zakresie przygotowania oleju lawendowego. 

Ogólnie rzecz biorąc, najwygodniejszym sposobem podróżowania po Prowansji jest samochód, można zatrzymać się w każdej wiosce i polu. Ale jeśli nie chcesz jechać sam na wakacje, możesz zamówić wycieczkę lub sesję zdjęciową na lawendowych polach. 

Miłej podróży! 

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki