Panteon w Paryżu – świątynia i grobowiec

,
Panteon w Paryżu

Panteon to wspaniały budynek w stylu francuskiego klasycyzmu. Na początku pełnił funkcję kościoła, jednak później przekształcono go w grobowiec wielkich francuskich osobowości. Panteon znajduje się w Dzielnicy Łacińskiej i jest jedną z głównych atrakcji Paryża.

Kiedy jest otwarty?

Panteon jest otwarty od 1 kwietnia do 30 września od 10:00 do 18:30 oraz od 1 października do 31 marca od 10:00 do 18:00.

Ile kosztuje bilet?

Normalny bilet do Panteonu kosztuje 8,50 euro, a ze zniżką – 6,50 euro. Bezpłatne wejście dla młodzieży, studentów i inwalidów. W okresie letnim każdą z grup obowiązuje pełna taryfa, czyli 9 euro.

Jak dojechać do Panteonu?

  • Stacje paryskiego metra: Maubert-Mutualité i Cardinal-Lemoine, linia 10.
  • Autobusy: 21, 27, 38, 82, 84, 85, 89 .
  • RER : linia B, stacja Luxembourg.

Trochę historii

Pierwszy kościół pojawił się w tym miejscu w VI wieku i związany był on z legendarnym królem Franków Chlodwigiem. Król Francji Ludwik XV postanowił przywrócić stary budynek. Budowa trwała od 1764 do 1789 roku i kosztowała państwo nie małe pieniądze. Nowa świątynia jednak nie postała zbyt długo spokojnie – zakończenie jej budowy zbiegło się z rewolucją francuską. Budynek szybko zmienił swoją funkcję i stał się grobowcem wybitnych ludzi z całego kraju. Jako pierwsi zostali w nim pochowani działacze epoki Oświecenia – Wolter i Rousseau, a także bohaterowie rewolucji francuskiej – Mirabeau i Marat. Szczątki ostatniego opuściły jednak Panteon po zmianie sytuacji politycznej. Podczas panowania Napoleona budynek ponownie zaczął pełnić funkcję świątyni (chociaż praktyka pochówku wybitnych osób wciąż była kontynuowana). W 1830 roku Panteon po raz kolejny stracił funkcję świątyni i od tamtej pory jego przeznaczenie już się nie zmienia.

Architektura

Ściśle antyczny wygląd nadano Panteonowi, inspirując się Panteonem w Rzymie. Projekt w ówczesnych czasach wydawał się bardzo odważny – w Paryżu panował wtedy zupełnie inny styl, bogaty w barokowe zdobienia. Panteon prezentuje sobą połączenie greckiej klasyki i architektonicznych trendów swojego czasu.

Budynek wyróżnia się lekkością, elegancją, ogromną powierzchnią i swoim wnętrzem. Nie obyłoby się jednak bez komplikacji – od samego początku konstrukcja nie była zbyt wytrzymała. Na szczęście, dzięki wielu rekonstrukcjom, obecnie nie stwarza już ona raczej żadnego zagrożenia.

Wybitne osoby

W krypcie Panteonu pochowanych jest wiele wybitnych osób, w tym między innymi Victor Hugo, Emil Zola oraz Piotr i Maria Curie. W 2002 roku pochowano w Panteonie Alexandre Dumasa (ojca), autora „Hrabi Monte Christo” i „Trzech Muszkieterów”. Ostatni pochówek miał miejsce w 2011, kiedy to złożono ciało Aimé Césaira, francuskiego działacza społecznego, bojownika o prawa człowieka.

» CZYTAJ TAKŻE Najsłynniejsze paryskie cmentarze

Ciekawostki

W XIX wieku mówiło się, że szczątki Woltera zostały skradzione i wyrzucone na śmietnik przez fanatyków religijnych. Aby rozwiać plotki, w 1897 roku grobowiec został otworzony. Okazało się, że szczątki filozofa znajdowały się na swoim miejscu.

W 2007 roku w Panteonie zainstalowano tablicę pamiątkową na cześć 2600 Francuzów, którzy podczas okupacji pomagali Żydom uciec z obozów koncentracyjnych. W ten sposób upamiętniono ich wpływ na historię Francji.

Co właściwie robić we francuskim Panteonie? Rozkoszować się architekturą i rozmyślać o wieczności!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *