» Europa » Włochy » Rzym » 30 głównych zabytków Rzymu

Głównym wyzwaniem podczas podróży po Włoszech jest podjęcie decyzji, które zabytki odwiedzić w pierwszej kolejności. Niemożliwe jest zobaczenie ich wszystkich podczas wakacji, więc będziesz musiał dokonać wyboru. Jeśli jesteś tylko przejazdem w Rzymie, sprawdź te artykuły: Rzym w 1 dzień, Rzym w 3 dni i 5 dni w Rzymie.

Na każdym kroku w Rzymie natkniesz się na interesujące muzea, malownicze place, starożytne kościoły i starożytne ruiny. Aby ułatwić sobie podróżowanie, włącz element spontaniczności do swoich spacerów po mieście. Zidentyfikuj główne atrakcje i zarezerwuj czas na spacer. Spacer po Rzymie jest szczególnie przyjemny, jeśli zatrzymasz się w hotelu w centrum miasta.

Przygotowaliśmy dla Ciebie szczegółową listę 30 głównych zabytków Rzymu. Wybierz te najbardziej interesujące i zaplanuj swoją trasę. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne informacje, od historii i adresów po godziny otwarcia i bilety. Mamy dla Ciebie również wycieczkę po stolicy Włoch z audioprzewodnikiem. Podczas 3-godzinnej wyprawy zobaczysz wszystkie najważniejsze atrakcje.

Pobierz przewodnik po Rzymie

» Czytaj także – Włochy 7-dniowy plan podróży: miasta, zabytki i ceny

Koloseum

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 16:30 zimą, a od kwietnia do sierpnia do 19:15.

Bilety kosztują 18 €, ale trzeba po nie stać w kolejce. Dlatego wygodniej jest odwiedzić główną atrakcję Rzymu ze specjalną wejściówką z szybkim wejściem i przewodnikiem wideo. Cena obejmuje zwiedzanie Forum Romanum i Wzgórza Palatyńskiego.

Przeczytaj o wszystkich rodzajach biletów do Koloseum tutaj.

Pierwsze na naszej liście 30 głównych zabytków Rzymu jest Kolosem. Zacznijmy od tego, że dawno, dawno temu to miejsce było jeziorem cesarza Nerona. Później cesarz Wespazjan postanowił je zasypać i zbudować amfiteatr, aby zapewnić rozrywkę mieszkańcom Rzymu. Budowa została ukończona w 80 roku, pod rządami jego syna Tytusa. Wespazjan należał do dynastii Flawiuszów, dlatego Koloseum nazywane jest również Amfiteatrem Flawiuszów. W dniu otwarcia amfiteatr pokazał walkę gladiatorów, bitwę statków i bitwę siłaczy z 5000 zwierząt. Historycy twierdzą, że w amfiteatrze mogło zmieścić się 50 000 osób. Przeczytaj więcej o Koloseum w tym artykule.

Aby poznać wiele interesujących historii i faktów na miejscu, zarezerwuj jedną z wycieczek pod tym linkiem. Jeśli planujesz często korzystać z transportu publicznego, kup 48- lub 72-godzinny Roma Pass. Dzięki niemu możesz wybrać jedną lub dwie atrakcje z bezpłatnym wstępem. Na przykład Koloseum i Galeria Borghese.

» CZYTAJ TAKŻEKoloseum w Rzymie: bilety i wycieczki

Muzeum Watykańskie

Stacja metra: Ottaviano

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00. (W niedzielę muzeum jest nieczynne). Kasy biletowe są otwarte do 16:00.

Bilety przy wejściu kosztują 17 € dla dorosłych, 8 € dla dzieci (od 6 do 17 lat). Natomiast za rezerwację online trzeba dopłacić 4 €. Wycieczki z przewodnikiem po Muzeach Watykańskich bez kolejki można znaleźć tutaj. Bezpłatny wstęp odbywa się w ostatnią niedzielę każdego miesiąca!

Watykan, czyli maleńkie miasto-państwo w całości jest ważną atrakcją spośród 30 głównych zabytków Rzymu. Jego muzea zasługują na szczególną uwagę. Prezentują one światowe arcydzieła renesansu, w tym słynne freski Michała Anioła na suficie Kaplicy Sykstyńskiej.

Oprócz Kaplicy Sykstyńskiej polecamy zobaczyć:

Grupę rzeźbiarską Laokoona

Antyczna marmurowa grupa rzeźbiarska Laokoona, przedstawia kapłana i jego synów zaangażowanych w walkę z wężami. Za czasów Napoleona rzeźba pozostawała w Luwrze przez 18 lat, zanim została zwrócona do Watykanu.

Apartamenty Borgiów

Apartamenty Borgiów były prywatną kwaterą papieża Aleksandra VI w XVI wieku. Ten potomek dynastii Borgiów miał tak skandaliczną reputację, że żaden papież nie chciał po nim w nich mieszkać, pomimo ich piękna.

«Stanze Rafaela»

«Stanze Rafaela» to wspaniała, ozdobna enfilada czterech pokoi namalowanych przez Rafaela.

Po Muzeach Watykańskich warto spacerować z audioprzewodnikiem. Jest tam tak wiele sal i eksponatów! A jeśli chcesz posłuchać ciekawych historii, które na pewno zapamiętasz, zarezerwuj wycieczkę z historykiem sztuki. Szczegółowe informacje i koszt wycieczki można znaleźć pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEWatykan: wskazówki dla turystów

Bazylika Świętego Piotra

Stacja metra: Ottaviano

Godziny otwarcia: codziennie od 7:00 do 19:00 (kwiecień-wrzesień) i od 7:00 do 18:00 (październik-marzec). Do kopuły można wejść od 8:00. Aby uniknąć tłumów, lepiej przyjść wcześnie rano lub pół godziny przed zamknięciem.

Wstęp do katedry jest bezpłatny. Zalecamy zwiedzanie katedry z audioprzewodnikiem ze słuchawkami, dzięki czemu dowiesz się wszystkich najciekawszych rzeczy i nie przegapisz dzieł Michała Anioła.

Wejście na kopułę: 10 € windą, a 8 € pieszo (ale nawet windą nie dostaniesz się na szczyt, a 333 stopnie trzeba będzie pokonać pieszo). Biletów na kopułę nie można kupić online, ale można wejść na górę z przewodnikiem.

Zasady zwiedzania: ramiona i kolana muszą być zakryte.

Katedra Świętego Piotra jest drugim co do wielkości kościołem na świecie (pierwszym jest brat bliźniak katedry, Bazylika Matki Bożej Pokoju, zbudowana w 1989 roku w afrykańskim mieście Yamoussoukro). Uważa się, że jest to miejsce, w którym apostoł Piotr został stracony, a następnie pochowany. Z tego powodu katedra często znajduje się na trasach pielgrzymek religijnych. Nawiasem mówiąc, jest to główny projekt Michała Anioła Buonarottiego jako architekta. Plac Świętego Piotra można zobaczyć z kopuły, która została zaprojektowana przez tego samego Michała Anioła, samodzielnie lub w ramach tej wycieczki z przewodnikiem.

Oprócz kopuły i sztuki wewnątrz katedry można zobaczyć Groty Watykańskie pod katedrą. Groty są miejscem spoczynku 22 papieży, królów i pierwszych rzymskich chrześcijan. Polecamy tę wycieczkę po katedrze, z kopułą i lochami.

Ciekawostka: żaden budynek w Rzymie nie ma prawa być wyższy niż kopuła Katedry Świętego Piotra. Dlatego też jest ona widoczna z każdego miejsca w mieście. Zobaczysz ją na przykład siedząc na werandzie jednej z rzymskich restauracji z widokiem na miasto. A także z dowolnego tarasu widokowego w Rzymie.

» CZYTAJ TAKŻEBazylika św. Piotra w Watykanie: wszystko o zwiedzaniu

Fontanna di Trevi

Stacja metra: Barberini

To architektoniczne arcydzieło z XVIII wieku, powstałe z inicjatywy Klemensa XII. Jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabytków Rzymu. Fontanna di Trevi stała się sławna z wielu powodów. Po pierwsze, wiele osób twierdzi, że jest to jedna z najpiękniejszych budowli w mieście. Według architekta Nicolo Salvi, Fontanna di Trevi jest uosobieniem boga morza Neptuna otoczonego morskimi stworzeniami i muszlami. Obecnie słynie przede wszystkim z lubianych przez turystów zwyczajów. Podobno, jeśli wrzucicie do niej monetę, w przyszłości koniecznie będziecie musieli wrócić do Rzymu.

Wybierz hotel w pobliżu Fontanny di Trevi

» CZYTAJ TAKŻETop 30 włoskich arcydzieł renesansu, które warto zobaczyć

Schody Hiszpańskie

Stacja metra: Spagna

Schody Hiszpańskie to kolejny symbol Rzymu pojawiający się w wielu filmach. Ma on jednak więcej wspólnego z Francją niż z Hiszpanią. Wszystko dlatego, że zostały wybudowane na rozkazu ambasadora francuskiego i prowadziły do kościoła Trinita dei Monti w Rzymie. Dalej, Schody Hiszpańskie zostały wzniesione z pomocą króla Francji, Ludwika XII. A ich nazwa pochodzi od placu, na którym się znajdują – Placu Hiszpańskiego. Obecnie stanowią centrum miejskiego życia w Rzymie i są szczególnie popularne wśród turystów, którzy lubią na nich odpoczywać.

» CZYTAJ TAKŻE12 wartych odwiedzenia kościołów w Rzymie

Galeria Borghese

Stacja metra: Spagna

Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli od 9:00 do 19:00, (z wyjątkiem: w środę do 22:00, a w czwartek do 21:00).

Bilety kosztują 15 €. Co godzinę wpuszczanych jest 360 osób, więc w szczycie sezonu bilety szybko się kończą. Aby zagwarantować sobie wstęp do muzeum, kup wejściówkę online tutaj.

Galeria Borghese to jedno z najsłynniejszych Włoskich muzeów położone w XVI-wiecznej willi, które umieściliśmy na liście 30 głównych zabytków Rzymu. Tam przechowywana jest obszerna prywatna kolekcja sztuki, której właścicielem jest kardynał Scipio Borghese. Znajdziecie w niej arcydzieła z okresu klasycznego, renesansu i baroku, w tym dzieła Berniniego, Tycjana, Caravaggio, Raphaela, Rubensa i Canovy. Dziś w galerii przechowywany jest też niekompletny już, (zgromadzony przez kardynała) zbiór starożytnych arcydzieł. Wśród nich są przede wszystkim rzeźby artefaktów trzymanych w ręce przez Napoleona Bonaparte.

Z Galerią Borghese jest związana pewna historia. Otóż krewny kardynała i głowa rodu — Camillo Borghese wziął za żonę siostrę Napoleona Bonaparte, Paolettę. (Wtedy brat dziewczyny zmusił go do sprzedaży części kolekcji). Niestety małżeństwo Camillo i Paoletty nie było wyjątkowo szczęśliwe. Jednak w pamięci ich związku i dawnej pasji wzniesiono rzeźbę Paoletty Bonaparte na podobieństwo bogini miłości Wenus. Obecnie posąg ten wciąż zdobi wnętrze Galerii Borghese.

Aby uniknąć długiego stania w kolejkach pod galerią, zarezerwujcie sobie miejsce w zorganizowanej wycieczce grupowej (Standardowy bilet bez kolejki można zarezerwować tutaj).

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych pizzerii w Rzymie

Palatyn

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: od 8:30 do 19:15 latem oraz od 9:00 do 16:30 zimą. Palatyn jest nieczynny 26 grudnia i 1 stycznia.

Cena biletu: 18 euro (obejmuje również wizytę na Forum Romanum i w Koloseum). Doradzamy zakupienie wejściówek z wyprzedzeniem, ponieważ szybko się kończą!

Palatyn znajduje się w cieniu swojego znakomitego sąsiada — Koloseum, które znajduje się zaledwie o kilka kroków od niego. Wizyty w Rzymie nie można jednak uznać za kompletną, bez zobaczenia tego miejsca. Dziś jest to po prostu starożytna ruina, jednak dawniej stał tutaj dom rzymskich cesarzy. Ponadto, zgodnie z legendą, to właśnie na tym wzgórzu żyli założyciele Rzymu — Romulus i Remus. Uważa się, że w południowo-zachodniej części Palatynu przetrwały nawet pozostałości ich chaty, które obecnie są starannie chronione i stanowią chlubę dla mieszkańców Rzymu.

Nie przegap szansy zobaczenia wszystkich zabytków Rzymu naraz! Koloseum, Palatyn i Forum Romanum to trzy atrakcje w jednym. Zarezerwuj wycieczkę z wykwalifikowanym przewodnikiem pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻE11 najbardziej romantycznych miejsc we Włoszech

Forum Romanum

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 16:30 (godzina zamknięcia zależy od pory roku).

Cena biletu: 18 euro (obejmuje również wizytę w Palatynie i Koloseum).

Forum Romanum za czasów swojej świetności było centrum życia religijnego i społecznego starożytnego Rzymu. Ponadto Koloseum, Palatyn i właśnie Forum to jedyne pomniki Cesarstwa Rzymskiego, jakie przetrwały do ​​naszych czasów. Warto wiedzieć, że po upadku Imperium Rzymskiego straciło ono dawne znaczenie i prawie zniknęło z powierzchni ziemi. Już w XVI wieku ludność wiedziała o istnieniu Forum Romanum, a nawet znała jego lokalizację. Jednak dopiero później, w XX wieku przeprowadzono konserwację wykopalisk. Obecnie można zobaczyć tylko niewielką część tego, co niegdyś było sławą i dumą Forum Romanum: szczątki kolumny, łuki triumfalne i ruiny kościołów. Mimo to miejsce to daje odwiedzającym okazję, aby przenieść się w przeszłość o 2 tys. lat i poczuć aurę, w której kwitła historia Cesarstwa Rzymskiego i całej cywilizacji zachodniej.

» CZYTAJ TAKŻEW jakim rejonie Rzymu najlepiej się zatrzymać?

Panteon

Stacja metra: Barberini

Godziny otwarcia: codziennie od 8:30 do 19:30.

Wstęp jest bezpłatny!

Zasady zwiedzania: ramiona i kolana muszą być zakryte.

Panteon jest unikalny z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jest to najlepiej zachowany zabytek z czasów rzymskich. A po drugie, dokładność proporcji i harmonia jego wykonania budzi ogromny podziw. Michelangelo, widząc Panteon powiedział, że budowlę tak doskonałą mogły stworzyć tylko anioły, a nie ludzie. Pierwotnie zabytek został wzniesiony ponad 2 tys. lat temu. Jednak pod koniec I wieku został odbudowany ponownie, po pożarze Rzymu. Nie wiadomo dokładnie, jakie było jego pierwotne przeznaczenie. Nazwa i elementy architektoniczne sugerują, że Panteon musiał służyć za świątynię bogów pogańskich. Ponadto jest to miejsce pochówku wielu wybitnych osobistości m.in. pierwszego króla zjednoczonych Włoch, Wiktora Emanuela II oraz wielkiego malarza Raphaela.

Szeroką ofertę wycieczek po najważniejszych atrakcjach Rzymu znajdziecie pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Rzymu: 10 wspaniałych rzeczy do zrobienia

Plac Navona

Stacja metra: Spagna

Przechodzimy do kolejnego wyjątkowego miejsca spośród 30 głównych zabytków Rzymu – Placu Navona. To jeden z najpiękniejszych placów we włoskiej stolicy. Swoim kształtem przypomina tradycyjny rzymski stadion. W średniowieczu Plac Navona był używany do organizacji uroczystości i wyścigów konnych. Później został przebudowany przez architekta Borromini i powstały przy nim okazałe pałace i kościół św Agnieszki. Głównym elementem dekoracyjnym Placu Navona jest jednak znajdująca się w jego centrum Fontanna Czterech Rzek, której powstanie zawdzięczamy Berniniemu.

Plac Navona jest również rodzajem areny, na której odwieczni rywale, Borromini i Bernini konkurowali w umiejętnościach rzeźby i architektury. Swego rodzaju osobliwością jest jedna z rzeźb Berniniego – postać z grymasem obrzydzenia na twarzy, patrząca na kościół wybudowany przez Borrominiego. Według niektórych żartownisiów, Bernini wyraził w ten sposób swój stosunek do prac rywala. Jednak to tylko mit, ponieważ kościół św. Agnieszki pojawił się później niż Fontanna Czterech Rzek.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych rzymskich dań, których trzeba spróbować

Zamek Świętego Anioła

Stacja metra: Lepanto

Czynne: codziennie oprócz poniedziałków od 9:00 do 19:30.

Cena biletu: 12 euro. Aby uniknąć kolejki, można kupić nieco droższy bilet online z pierwszeństwem wstępu.

Castel Sant'Angelo pochodzi z II wieku naszej ery i ma bardzo bogatą historię. Po pierwsze, pierwotna struktura tego miejsca została zaprojektowana jako mauzoleum — grobowiec cesarza Hadriana. Budowla stała się wówczas twierdzą, która przetrwała najazd barbarzyńców, a nawet zarazę. Natomiast później odbudowana i zrekonstruowana, stała się renesansowym zamkiem z luksusowymi apartamentami papieskimi. Ponadto stanowiła jednocześnie więzienie, w którym przebywali Giordano Bruno i Benvenuto Cellini.

Z centrum miasta do podnóża Castel Sant’Angelo prowadzi most nad Tybrem, który jest tak samo stary co zamek i przetrwał tylko niewielkie, renesansowe przebudowy. Jest to ciekawe miejsce do odwiedzenia i obowiązkowe do zobaczenia w Rzymie. W nowej historii, Zamek Świętego Anioła uzyskał status Muzeum Historii Wojskowości. Bilety na zwiedzanie z przewodnikiem i wejściem na taras zamkowy czekają na was pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻERzym wieczorem: gdzie warto pójść?

Bazylika Santa Maria Maggiore

Stacja metra: Termini

Czynne codziennie codziennie od 7:00 do 19:00 (muzeum od 9:30 do 18:30).

Wstęp: do bazyliki jest bezpłatny, a bilet do muzeum kosztuje 4 euro.

Bazylika papieska Santa Maria Maggiore z IV wieku jest jednym z czterech sanktuariów watykańskich w Rzymie. Legenda głosi, że jego budowę w tym miejscu nakazała sama Maria, która ukazała się we śnie papieżowi Liberiuszowi. Stał się cud: w sierpniu na Esquilin Hill spadł śnieg! Pomimo wielu zmian, kościół nadal nosi znamiona pierwszych wczesnochrześcijańskich bazylik w Rzymie. Od czasu budowy świątyni zachowało się wiele mozaik starotestamentowych, a w prezbiterium spoczywają relikwie apostoła Mateusza. Bazylika jest obowiązkowym punktem zwiedzania Rzymu. Koniecznie musisz poczuć jej atmosferę i przekroczyć próg największej chrześcijańskiej świątyni!

» CZYTAJ TAKŻEJak korzystać z metra w Rzymie?

Kapitol

Stacja metra: Colosseo

Jednym z siedmiu wzgórz, na których zbudowany został Rzym, jest majestatyczny Kapitol. Starożytna twierdza i świątynia Jowisza, które niegdyś górowały nad wszystkimi budynkami miasta, niestety nie przetrwały do naszych czasów. Obecnie słynna Skała Tarpejska, z której zrzucano przestępców, jest wszystkim, co pozostało z tego łagodnego zbocza. Dalej, u podnóża wzgórza znajdują się natomiast ruiny Insuli, starożytnego rzymskiego budynku mieszkalnego. W tym miejscu rozpoczyna się szeroki taras prowadzący do Pałaców Kapitolińskich, zaprojektowanych przez Michała Anioła. Obecnie najstarszą budowlą na Wzgórzu Kapitolińskim jest Bazylika Santa Maria in Aracelli. Stoi ona na miejscu starożytnej świątyni bogini Junony. Legenda głosi, że mieszkały tu gęsi, które ocaliły Rzym przed napaścią Gallów. I to właśnie tutaj wybijano rzymskie pieniądze.

» CZYTAJ TAKŻE – Co zwiedzić w Rzymie w ciągu 1 dnia?

Muzea Kapitolu

Stacja metra: Colosseo

Czynne: codziennie od 9:30 do 19:30

Cena biletu: normalny kosztuje 16 euro, a ulgowy 14 euro. Aby kupić bilety bez kolejki, sprawdź ten link.

Oprócz Muzeów Watykańskich, które są niewątpliwie bardziej znane, Rzym posiada również Muzea Kapitolińskie. To najstarsza na świecie, publiczna kolekcja antyków, mieszczącą się na Wzgórzu Kapitolińskim w specjalnie wybudowanych pałacach. Właśnie tutaj można zobaczyć oryginał słynnego symbolu Rzymu – rzeźbę z brązu przedstawiającą wilczycę kapitolińską. Wśród światowej sławy eksponatów  znajdują się również «Chłopiec, który wyrywa sobie drzazgę» Caravaggia, bezcenny «Jan Chrzciciel» oraz marmurowa Wenus z Kapitolu, wyrzeźbiona na podstawie greckiego modelu. Dalej, nowy szklany pawilon w Palazzo dei Conservatori zdobi konny posąg Marka Aureliusza – jedyny posąg jeźdźca na koniu zachowany z okresu rzymskiego.

» CZYTAJ TAKŻEJak dojechać z Rzymu na Sycylię? Możliwości i ceny

Plac Wenecki i Vittoriano

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: taras widokowy jest czynny od poniedziałku do czwartku: 9:30 – 19:30; w piątki do 20:30, a w weekend do 22:00. Natomiast muzeum można zwiedzać codziennie od 9:30 do 18:30.

Koszt biletów: dolne tarasy widokowe są bezpłatne, natomiast górny taras widokowy kosztuje 12 euro.

Co jeszcze jest na naszej liście 30 głównych zabytków Rzymu? Vittoriano! To ogromny pomnik w stylu empire na Placu Weneckim, poświęcony historycznemu zjednoczeniu Włoch. Częścią kompleksu architektonicznego jest konny posąg króla Wiktora Emanuela II, Grób Nieznanego Żołnierza, a także dwa muzea i taras widokowy na dachu. Budowla ta jest tak okazała, że widać ją z każdego miejsca w mieście. Wielu jednak uważa ją za zbyt pompatyczną i niegodną chwalebnej historii Rzymu. W każdym razie, warto ją poznać i zobaczyć na własne oczy, wraz z jednym z najbardziej malowniczych punktów widokowych.

» CZYTAJ TAKŻEJak zaoszczędzić na wycieczce do Rzymu? 7 przydatnych wskazówek

Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej

Stacja metra: Flaminio

Godziny otwarcia: od 8:30 do 19:30 codziennie oprócz poniedziałków.

Cena biletu: 9 euro. Zarezerwuj online bilety na balet w galerii lub kartę Roma Pass do kilku muzeów pod tym linkiem .

Galeria Sztuki Nowoczesnej została otwarta pod koniec XIX wieku. Już wtedy ludzie myśleli, że dzieła sztuki nie są dziedziczone po poprzednich pokoleniach, ale powstają właśnie teraz. W rezultacie zgromadzono dużą kolekcję nowoczesnych obrazów i rzeźb artystów włoskich i zagranicznych. Wśród eksponatów galerii znajdują się obrazy Modiglianiego, Klimta, Van Gogha, a nawet Ilji Repina. Oczywiście, artyści ci nie są obecnie postrzegani jako przedstawiciele sztuki współczesnej i już dawno zyskali światową sławę jako klasycy malarstwa.

» CZYTAJ TAKŻERzym w lutym: pogoda, wydarzenia i zajęcia

Więzienie Mamertyńskie

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:00

Cena biletu: 11 euro. Za tę samą cenę można kupić bilety z przewodnikiem wideo pod tym linkiem.

Więzienie Mamertyńskie istniało niemal od pierwszych lat założenia Rzymu. Służyło ono do krótkotrwałego przetrzymywania skazanych na egzekucję. Według legendy to właśnie tutaj przetrzymywano Apostołów Piotra i Pawła. Dlatego to miejsce do dziś jest odwiedzane przez pielgrzymów. Jedno z podań mówi, że z pomocą świętego Piotra nagle, z nagiej skały, wytrysnęło źródło, którego wodą Apostoł ochrzcił swoich współwięźniów i oprawców. W późniejszym czasie mury kościoła San Giuseppe wyrosły nad liczącym prawie 3 tys. lat terenem.

Obecnie w muzeum znajdują się rekonstrukcje kilku pomieszczeń z różnych okresów, prezentacja multimedialna oraz eksponaty archeologiczne. Ty też możesz przekroczyć próg więzienia Mamertina i przez chwilę poczuć, jak bezwzględny był Rzym dla swoich wrogów.

» CZYTAJ TAKŻE22 interesujące fakty o Rzymie

Ołtarz pokoju na Polach Marsowych

Stacja metra: Flaminio

Godziny otwarcia: od 9:30 do 19:30

Cena biletu: 11 euro

Na naszej liście 30 głównych zabytków Rzymu nie może też zabraknąć Ołtarza Pokoju. Ten starożytny pomnik został wzniesiony za czasów Oktawiana Augusta na Polach Marsowych. Jego odsłonięcie zapoczątkowało Pax Romana, czyli Pokój Rzymski, długi okres stabilności państwa. Dawniej na ołtarzu oddawano cześć rzymskiej bogini pokoju i składano jej w ofierze zwierzęta.

Marmurowe płyty Ołtarza Pokoju spędziły setki lat pod ziemią, zanim z wielkim trudem zostały wydobyte na powierzchnię. Odrestaurowany pomnik znajduje się obecnie w zamkniętym pawilonie nad brzegiem Tybru. Wybierz się na wycieczkę i poznaj historię Ołtarza Augusta i wielu innych zabytków starożytnego Rzymu.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Rzymie? Dobre i niedrogie miejsca

Kolumna i Forum Trajana

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 19:00 (latem), a zimą do 16:30.

Cena biletu: 13 euro

Kolumna triumfalna o wysokości 38 metrów upamiętnia chwalebne kampanie wojskowe rzymskiego cesarza Trajana. Masywny kamienny pomnik zbudowany jest z 20 kawałków marmuru, a seria płaskorzeźb wije się wokół niego jak wstęga. Z zachwycającymi szczegółami opowiadają one o wojnach wygranych przez cesarza Trajana i jego triumfie. Co ciekawe, wnętrze kolumny jest puste, ale u jej podstawy znajduje się sala, w której niegdyś przechowywano urny z prochami cesarza i jego żony. Z kolei na szczycie znajduje się posąg apostoła Piotra – pozostałość z późniejszych wieków. Stoi na Forum Trajana, po którym pozostały niestety tylko fundamenty i gruzy.

» CZYTAJ TAKŻEZakupy w Rzymie: ulice handlowe i outlety

Piazza del Popolo

Stacja metra: Flaminio

Piazza del Popolo, czyli Plac Ludu, przybrał swoją obecną formę w XIX wieku. Kiedyś był to koniec Via Flaminia, drogi używanej przez podróżnych z północy, aby wejść do Wiecznego Miasta. Brama wejściowa do Porto del Popolo w przebudowanej formie istnieje do dziś. Na uwagę zasługują również bliźniacze kościoły pod wezwaniem świętej Marii, trzy fontanny oraz kościół Santa Maria del Popolo z dziełami Caravaggia i Pinturicchio. Z kolei najstarszą budowlą na Piazza del Popolo jest starożytny egipski obelisk, przywieziony z podbitego Egiptu przez starożytnych Rzymian. Plac publiczny można zobaczyć w całej okazałości, wchodząc na taras widokowy na wzgórzu Pincio.

» CZYTAJ TAKŻECo zwiedzić w Rzymie w ciągu 3 dni?

Piazza Torre Argentina

Stacja metra: Colosseo

Piazza Torre Argentina to nie tylko plac, ale i skansen. Tutaj na początku XX wieku, archeolodzy odkryli i wydobyli ruiny czterech starożytnych świątyń, teatr Pompejusza i pozostałości Kurii Pompejusza, gdzie obradował Senat i gdzie Juliusz Cezar został zamordowany przez spisek. Obecnie plac Torre Argentine przeżywa nową falę popularności. Faktem jest, że nie tak dawno temu w samym środku starożytnych ruin otwarto schronisko dla kotów. W zabytkowych schronach ukrywa się ponad setka futrzaków, które wychodzą wieczorem na karmienie. Można tu również zostawić datek lub kupić ciekawą pamiątkę po rzymskich kotach.

» CZYTAJ TAKŻEDokąd w Rzymie wybrać się z dziećmi?

Teatr Marcellus

Stacja metra: Colosseo

30 głównych zabytków Rzymu? Koniecznie zobacz Teatr Marcellus! Tę strukturę zapoczątkował Juliusz Cezar. Teatr był niegdyś największym rzymskim audytorium, mieszczącym ponad 11 tys. osób. Co więcej, uważany jest za pierwowzór amfiteatru flawijskiego, Koloseum! Teraz te starożytne ruiny są równie wyjątkowe, ponieważ 2 pozostałe kondygnacje, tworzą szkielet wielopiętrowego budynku mieszkalnego. Teatr można zobaczyć, idąc ulicą obok, a wieczorem wokół budynku włącza się piękne oświetlenie.

» CZYTAJ TAKŻETransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach?

Wielki cyrk

Stacja metra: Circo Massimo

Bilet wstępu: 5 euro

Cyrk Wielki w czasach cesarskiego Rzymu był największą areną jeździecką, a inaczej mówiąc — hipodromem. Już teraz można sobie wyobrazić, że w miejscu tego długiego wąwozu przebiegał kiedyś wydłużony, eliptyczny tor dla rydwanów. Rydwany wyjeżdżały z bramy, naprzeciwko której, na półokrągłym podwyższeniu, znajdowała się loża cesarza, a wokół niej trybuny dla jego poddanych. Wielki Cyrk istniał przez ponad tysiąc lat, zanim popadł w ruinę. Obecnie odbywają się tu okazjonalne festiwale i koncerty na świeżym powietrzu. Natomiast w zwykłe dni można wspiąć się na ruiny starożytnego cyrku i obejrzeć go z góry.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych lodziarni w Rzymie

Łaźnie Karakalli

Stacja metra: Circo Massimo

Godziny otwarcia: od poniedziałku do piątku od 9:00 do zachodu słońca; w sobotę do 14:00. Między 13:00 a 14:00 jest przerwa.

Cena biletu: 8 euro. Bilet jest ważny tylko w wybranym dniu i godzinie. Bilet można kupić w przedsprzedaży online pod tym linkiem.

Łaźnie Karakalli są największym kompleksem kąpielowym starożytnego Rzymu, powstałym za czasów cesarza Karakalli. Nie tylko spełniały swoje higieniczne zadanie, ale były także miejscem sportu, relaksu i nauki. Nie dziwi więc fakt, że ich wystrój przypominał pałacowy, a budynek otaczał zadbany park. Co więcej, całe to bogactwo było wyposażone w zaawansowane systemy wodne i grzewcze.

W czasach współczesnych ruiny Łaźni Karakalli zostały oczyszczone i pokazane turystom z tablicami pamiątkowymi i objaśnieniami. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądały pomieszczenia kąpielowe i rekreacyjne, podziemne korytarze dla niewolników, fragmenty zachowanych mozaik oraz rozległy teren parkowy.

» CZYTAJ TAKŻERzym: 100 lifehacków dla podróżników

Droga Appijska

Stacja metra: Circo Massimo

Godziny otwarcia zabytków i muzeów są według indywidualnego harmonogramu.

Starożytna Droga Appijska zaczyna się przy bramie świętego Sebastiana i ciągnie się przez wiele kilometrów dalej na południe. Najważniejsza publiczna arteria Rzymu, licząca sobie ponad 2 tys. lat, zdaje się wciąż pamiętać ślady świętego Piotra oraz miliona wojowników, pielgrzymów i męczenników. Droga Appijska jest częściowo brukowana, jednak wśród jej materiałów widać też ślady starożytnej, bazaltowej kostki i kolein pozostawionych przez rzymskie wozy. Im dłużej się nią wędruje, tym bardziej malownicza staje się ścieżka otoczona parasolowatymi sosnami.

Obecnie Droga Appijska jest parkiem archeologicznym z rzymskimi akweduktami, katakumbami, ruinami świątyń i grobowców. Najlepszym sposobem na poznanie tej atrakcji jest fascynująca wycieczka rowerowa wzdłuż starożytnej Drogi Appijskiej. Zapisz się na nią tutaj!

» CZYTAJ TAKŻETaksówki w Rzymie: ile kosztują i jak z nich korzystać?

Katakumby świętego Kaliksta

Przystanek autobusowy: Appia Antica/Scuola Agraria

Godziny otwarcia: od 9:00 do 12:00 oraz od 14:00 do 17:00 (oprócz środy)

Cena biletu: 10 euro

Dalej nasza lista 30 głównych zabytków Rzymu prowadzi do katakumb św. Kaliksta. Tutaj ożywa historia pierwszych rzymskich chrześcijan. Są to długie lochy wydrążone w miękkim, tufowym kamieniu. Katakumby służyły dawniej jako krypty grobowe dla wszystkich członków wspólnoty chrześcijańskiej. Jednocześnie było to miejsce pielgrzymkowe do relikwii świętych i męczenników. Katakumby św. Kaliksta zapomniane przez wieki, zostały ponownie odkryte przez archeologów dopiero w XIX wieku. Ich najbardziej zbadana część jest obecnie otwarta dla pielgrzymów i turystów.

Jeśli chcesz poznać katakumby Rzymu bardziej szczegółowo, zapisz się na trzygodzinną wycieczkę po Drodze Appijskiej i katakumbach św. Kaliksta — kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

» CZYTAJ TAKŻERzymskie zakupy na straganach: pchle targi i bazary

Usta prawdy

Stacja metra: Circo Massimo

Godziny otwarcia: od 9:30 do 17:00

Usta Prawdy to mały punkt orientacyjny w wielkim Rzymie. Okrągła bryła marmuru wyrzeźbiona w kształcie maski nieznanego bóstwa (Trytona lub Faunusa), to Karta Prawdy, obciążona romantyczną chwałą. W średniowieczu wierzono, że ręka kłamcy zostanie odgryziona, jeśli włoży ją do ust bóstwa. Legendę tę nieświadomie ożywiła Audrey Hepburn — publiczność bardzo polubiła scenę Ust Prawdy w rzymskich wakacjach.

Usta Prawdy, czyli kamienna maska mają 2 tys. lat, ale ich prawdziwe przeznaczenie jest szeroko kwestionowane. Niektórzy uważają, że jest to jedynie pokrywa studzienki kanalizacyjnej lub część fontanny. Inni są z kolei pewni, że służyła do spuszczania przez otwory w płycie krwi zwierząt po złożeniu ich w ofierze. Obecnie ustawiona pionowo w portyku średniowiecznego kościoła Santa Maria in Cosmedina, jest łatwa do odnalezienia, ponieważ zawsze kręci się koło niej mnóstwo turystów.

» CZYTAJ TAKŻEToalety w Rzymie: wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Trastevere

Przystanek: Trastevere (Mastai)

Podążamy dalej listą 30 głównych zabytków Rzymu i dochodzimy do Gianicolo – wzgórza znajdującego się poza starożytnymi murami Rzymu. Daje nam ono wspaniały obszar średniowiecznych uliczek zwany Trastevere. Nie jest to jedyny przypadek w Rzymie, kiedy cała okolica staje się punktem orientacyjnym ze względu na swoją barwność. To słowo dosłownie można przetłumaczyć jako «Zatybrze» — czyli ziemie, które leżą za Tybrem, na drugim brzegu.

Zatybrze to część Rzymu, na której mieszkańcy mają bardzo specyficzny styl życia. Od setek lat mieszkają tu zwykli ludzie: rzemieślnicy i rybacy oraz małe społeczności etniczne. Kolorowe domy, dachy pokryte dachówką, pranie wywieszone do wyschnięcia, skutery i psy — tę niepowtarzalną atmosferę można poczuć spacerując wąskimi uliczkami i odwiedzając niezliczone tawerny. Centrum atrakcji jest Piazza, gdzie znajduje się kościół Santa Maria in Trastevere, z jednymi z najpiękniejszych mozaik w Rzymie.

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych plaż w Rimini: cechy szczególne i hotele

Villa Doria-Pamphili

Przystanek: Carini/S. Pancrazio

Godziny otwarcia: od października do lutego — 7:00–18:00; marzec-wrzesień — 7:00–20:00; od kwietnia do sierpnia — 7:00–21:00

Cena biletu: wstęp do parku jest darmowy, a wejście do galerii kosztuje 14 euro.

Zbliżamy się do końca listy 30 głównych zabytków Rzymu. Witamy w największym wolnym parku w stolicy Włoch na terenie Villa Doria-Pamphili! Park powstał w miejscu luksusowej rezydencji księcia Camillo Pamphili, która pod koniec XX wieku została wykupiona przez władze miasta na potrzeby spacerów mieszkańców. Obecnie obejmuje obszar około 9 kilometrów kwadratowych: willę Algardi z regularnym parkiem, ogrodami, oranżerią, fontannami oraz kilometrami ścieżek do chodzenia, joggingu i jazdy na rowerze, ułożonych wśród sosen i platanów. Bez trudu można tu znaleźć cichy, przytulny kąt bez ludzi. Z kolei dla dzieci przygotowano plac zabaw na świeżym powietrzu.

» CZYTAJ TAKŻEFlorencja: kompletny przewodnik po mieście

Dzielnica Coppede – rzymska bajka

Stacja metra: S. Agnese/Annibaliano

Ostatnia na liście 30 głównych zabytków Rzymu jest dzielnica Coppede. To prawdziwa rzymska bajka położona z dala od turystycznych szlaków. Nazwana została na cześć architekta, który wprowadził na ulice Wiecznego Miasta skarby stylu libertyńskiego i magicznej włoskiej secesji. W centrum okrągłego placu dzielnicy Coppede stoi Żabia Fontanna. Dalej, wokół niej i na sąsiednich ulicach znajdują się unikalne, asymetrycznie ukształtowane budynki z motywami mitologicznymi i przyrodniczymi.  Nawet ich nazwy są osobliwe: jest Pałac Pająków, Dom Wróżek oraz Pałac Ambasadorów. Dzielnica Koppede wygląda jak zabawka i wszyscy zauważają, że bardzo przyjemnie się po niej spaceruje. A jeszcze milej byłoby osiedlić się gdzieś w pobliżu.

» Czytaj także – 20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

Mamy nadzieję, że nasza lista 30 głównych zabytków Rzymu pomoże wam się przygotować do podróży. Dobrych wrażeń!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

IconBox Title

Click to add your own text here