30 głównych zabytków Rzymu

,
Rzym

Podstawową trudnością, z którą przyjdzie wam się zmierzyć po raz pierwszy przyjeżdżając do Rzymu jest konieczność zdecydowania, które atrakcje odwiedzić w pierwszej kolejności. Tam na każdym kroku można natknąć się na interesujące muzeum, malowniczy plac, starożytny kościół, pradawne ruiny i inne godne uwagi miejsca i budynki. Nasza lista najpopularniejszych atrakcji w Rzymie pomoże Ci zaplanować trasę. Obejrzyj nasz film i witaj w Rzymie.

» Czytaj takżeWłochy 7-dniowy plan podróży: miasta, zabytki i ceny

Koloseum

Koloseum

Najsłynniejszy amfiteatr na świecie to najstarszy budynek jaki zachował się w Rzymie od czasów starożytnych. Koloseum to wyraźny dowód kunsztu architektonicznego starożytnych Rzymian i to dzięki niemu jestesmy w stanie choćby wyobrazic sobie jak mogły wyglądać odbywające się na tej arenie starożytne walki gladiatorów. Budowa Koloseum została zainicjowana przez cesarza Wespazjana dynastii Flawiuszów w 72 roku, a w roku 80 zakończona przez jego syna cesarza Tytusa. Jako nawiązanie do jego twórców, Koloseum jest również nazywane Amfiteatrem Flawiuszów.

Nie przegap naszej specjalnej oferty i odwiedź Koloseum w nocy — to będzie coś naprawdę wyjątkowego!

Adres: Piazza del Colosseo

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 do 19.00.

Cena biletu: 12 euro (obejmuje również wizytę na Forum Romanum i w Palatynie). Aby kupić bilety bez kolejki, sprawdź ten link.

Muzeum Watykańskie

Muzeum Watykańskie

Sam Watykan traktować można jako odrębny rzymski zabytek, ale znajdujące się na jego obszarze muzea zasługują na szczególną uwagę. Mają one w swoich zbiorach prawdziwe arcydzieła światowej sztuki, z których najznakomitszym jest słynny cykl fresków Michała Anioła, zdobiący sufit Kaplicy Sykstyńskiej. Oczywiście dla większości turystów odwiedzających Muzeum Watykańskie, Kaplica Sykstyńska jest głównym celem, ale polecamy nie ignorować pozostałych ekspozycji takich jak na przykład posąg Grupy Laokoona, od którego rozpoczęła się historia Muzeum Watykańskiego, kolekcji obrazów Apartament Borgia, komnat pomalowanych przez Raphaela, jego Stanzy i innych ważnych dzieł.

Adres: Viale del Vaticano

Stacja metra: Ottaviano

Godziny otwarcia: od poniedziałku do soboty od 9:00 do 18:00.

Cena biletu: 16 euro. Bez kolejek bilety kupicie tutaj.

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika Świętego Piotra

Bazylika św. Piotra to kolejny ważny punkt na mapie Watykanu, który powinna zobaczyć każda odwiedzająca Rzym osoba. Miejsce to nie bez powodu nazywa się centrum chrześcijaństwa i jest to także drugi co do wielkości kościół na świecie. Miejsce budowy katedry wybrano nieprzypadkowo, uważa się, że właśnie tu Piotr Apostoł został zabity, a następnie pochowany. Ponadto, Apostoł Piotr uważany jest za pierwszego papieża i ustalił on także wzniesienie kościoła noszącego jego imię w samym centrum Watykanu. Poza symboliką chrześcijańską, kościół jest również wart uwagi z punktu widzenia sztuki, ponieważ przy jego budowie pracowali najwięksi włoscy architekci, a w tym wielki Michał Anioł, pod którego kierownictwem wzniesiona została słynna kopuła bazyliki.

Zarezerwujcie sobie trochę czasu na podziwianie widoku, otwierającego się z kopuły katedry.

Adres: Piazza San Pietro

Stacja metra: Ottaviano

Godziny otwarcia: codziennie od 7:00 do 19:00 (kwiecień – wrzesień) i od 7:00 do 18:00 (październik – marzec).

Wstęp jest bezpłatny.

Fontanna di Trevi

Fontanna di Trevi

To architektoniczne arcydzieło z 17 wieku jest jednym z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych zabytków Rzymu. Fontanna di Trevi stała się sławna z wielu powodów; na przykład dzięki kinu. Wiele osób twierdzi, że jest to jedna z najpiękniejszych budowli w mieście. Powstała w XVIII wieku z inicjatywy Klemensa XII. Według architekta Nicolo Salvi fontanna jest uosobieniem boga morza Neptuna otoczonego morskimi stworzeniami i muszlami. Dziś Fontanna di Trevi słynie przede wszystkim z lubianych przez turystów zwyczajów: jeśli wrzucicie do fontanny monetę, w przyszłości koniecznie będziecie musieli wrócić do Rzymu.

Adres: Piazza di Trevi

Stacja metra: Barberini

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie

Schody Hiszpańskie to kolejny symbol Rzymu pojawiający się w wielu filmach — ma on jednak więcej wspólnego z Francją niż z Hiszpanią. Schody Hiszpańskie zostały wybudowane na rozkaz ambasadora francuskiego i prowadziły do kościoła Trinita dei Monti w Rzymie. Wzniesione zostały z pomocą króla Francji Ludwika XII. Ich nazwa pochodzi od placu, na którym się znajdują, a jest to właśnie Plac Hiszpański. Schody Hiszpańskie stanowią centrum miejskiego życia w Rzymie i są szczególnie popularne wśród turystów którzy lubią na nich siedzieć na schodach odpoczywając po męczącym spacerze po Rzymie.

Adres: Piazza di Spagna

Stacja metra: Spagna

Galeria Borghese

Galeria Borghese

Galeria Borghese to jedno z najsłynniejszych Włoskich muzeów i położona jest XVI-wiecznej willi. Tam przechowywana jest obszerna prywatna kolekcja sztuki, której właścicielem jest kardynał Scipio Borghese. W kolekcji Borghese znajdziecie arcydzieła z okresu klasycznego, renesansu i baroku, w tym dzieła Berniniego, Tycjana, Caravaggio, Raphaela, Rubensa i Canovy. Dziś w galerii przechowywany jest też niekompletny już, zgromadzony przez kardynała zbiór starożytnych arcydzieł, a przede wszystkim rzeźb artefaktów trzymanych w ręce przez Napoleona Bonaparte. Krewny kardynała i głowa rodu — Camillo Borghese wziął za żonę siostrę cesarza Paolettę Bonaparte, a Napoleon zmusił go do sprzedaży części kolekcji. Małżeństwo Camillo i Paoletty nie było wyjątkowo szczęśliwe, ale w pamięci ich związku i dawnej pasji wzniesiono rzeźbę Paoletty Bonaparte na podobieństwo bogini miłości Wenus. Posąg ten wciąż zdobi wnętrze Galerii Borghese.

Aby uniknąć.długiego stania w kolejkach pod galerią, zarezerwujcie sobie miejsce w zorganizowanej wycieczce grupowej (Prosty bilet bez kolejki można zarezerwować tutaj).

Adres: Piazzale del Museo Borghese 5

Stacja metra: Spagna

Godziny otwarcia: wtorek — niedziela od 9:00 do 19:00.

Cena biletu: 21 euro + za rezerwację.

Palatyn

Palatyn

Palatyn znajduje się w cieniu swojego znakomitego sąsiada — Koloseum, które to znajduje się zaledwie o kilka kroków od niego. Wizyty w Rzymie nie można jednak uznać za kompletną, dopóki nie zobaczy się Palatynu. Dziś jest to po prostu starożytna ruina, ale kiedyś Palatyn był domem rzymskich cesarzy. Ponadto, zgodnie z legendą, to właśnie na tym wzgórzu żyli założyciele Rzymu — Romulus i Remus. Uważa się, że w południowo-zachodniej części Palatynu przetrwały nawet pozostałości chaty Romulusa i Remusa, które obecnie są starannie chronione i stanowią chlubę dla mieszkańców Rzymu.

Nie przegap szansy zobaczenia wszystkich atrakcji naraz! Koloseum, Palatyn i Forum Romanum to trzy atrakcje w jednym. Zarezerwuj wycieczkę z wykwalifikowanym przewodnikiem pod tym linkiem.

Adres: Piazza del Colosseo

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 do wieczora (czas zamknięcia zależy od pory roku).

Cena biletu: 12 euro (obejmuje również wizytę na Forum Romanum i w Koloseum).

Forum Romanum

Forum Romanum

Forum Romanum za czasów swojej świetności było centrum życia religijnego i społecznego starożytnego Rzymu. Koloseum, Palatyn i właśnie Forum to jedyne pomniki Cesarstwa Rzymskiego, jakie przetrwały do ​​naszych czasów. Po upadku Imperium Rzymskiego Forum Romanum straciło dawne znaczenie i prawie zniknęło z powierzchni ziemi.W 16 wielu ludność wiedziała o istnieniu Forum Romanum i znała jego lokalizację, jednak dopiero w 20 wieku przeprowadzono konserwację wykopalisk. Dzisiaj można zobaczyć tylko niewielką część tego, co niegdyś było kiedyś sławą i dumą Forum Romanum: szczątki kolumny, łuki triumfalne, ruiny kościołów i innych budynków. Miejsce to daje jednak odwiedzającym tą wyjątkową okazję, aby przenieść się w myślach o 2000 lat wstecz i poczuć aurę miejsca, w którym kwitła historia Cesarstwa Rzymskiego i całej cywilizacji zachodniej.

Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: codziennie od 8.30 do wieczora (godzina zamknięcia zależy od pory roku).

Cena biletu: 12 euro (obejmuje również wizytę w Palatynie i Koloseum).

Panteon

Panteon

Panteon jest unikalny z co najmniej dwóch powodów: po pierwsze, jest to najlepiej zachowany zabytek z czasów rzymskich; a po drugie, dokładność proporcji i harmonia jego wykonania budzi ogromny podziw. Michelangelo widząc Panteon po raz pierwszy powiedział, że budowlę tak doskonałą mogły stworzyć tylko anioły, a nie ludzie. Panteon wzniesiony został ponad 2000 lat temu, a pod koniec pierwszego wieku został odbudowany po pożarze Rzymu. Nie wiadomo dokładnie jakie było pierwotne przeznaczenie budynku, ale jego nazwa i elementy architektoniczne sugerują, że Panteon musiał służyć za świątynię bogów pogańskich. Ponadto jest to miejsce pochówku wielu wybitnych osobistości, a w tym pierwszego króla zjednoczonych Włoch Wiktora Emanuela II i wielkiego malarza Raphaela.

Szeroką ofertę wycieczek po najważniejszych atrakcjach Rzymu znajdziecie pod tym linkiem.

Adres: Piazza della Rotonda

Godziny otwarcia: poniedziałek — sobota od 8:30 do 19:30, niedziela — od 9:00 do 18:00.

Stacja metra: Barberini

Plac Navona

Plac Navona

Jeden z najpiękniejszych placów w Rzymie, Navona swoim kształtem przypomina tradycyjny rzymski stadion. W średniowieczu plac był używany do organizacji uroczystości i wyścigów konnych. Później Plac Navona został przebudowany przez architekta Borromini, dzięki któremu powstały przy nim okazałe pałace i kościół św Agnieszki. Głównym elementem dekoracyjnym placu jest jednak znajdująca się w jego centrum Fontanna Czterech Rzek, której powstanie zawdzięczamy Berniniemu. Plac Navona stał się rodzajem areny, na którym odwieczni rywale Borromini i Bernini konkurowali w umiejętnościach rzeźby i architektury. Swego rodzaju osobliwością jest jedna z rzeźb na fontannie Berniniego, której postać z grymasem obrzydzenia na twarzy patrzy po prostu na kościół wybudowany przez Borrominiego. Według niektórych żartownisiów Bernini wyraził w ten sposób swój stosunek do prac rywala, ale to tylko mit, ponieważ kościół św. Agnieszki pojawił się kilka lat później niż Fontana Czterech Rzek.

Adres: Piazza Navona

Stacja metra: Spagna

Zamek Świętego Anioła

Zamek Świętego Anioła

Castel Sant’Angelo pochodzi z drugiego wieku naszej ery i ma bardzo bogatą historię. Pierwotna struktura tego miejsca została zaprojektowana jako mauzoleum — grobowiec cesarza Hadriana. Budowla stała się wówczas twierdzą, przetrwała najazd barbarzyńców i zarazę. Później odbudowana i zrekonstruowana, stała się renesansowym zamkiem z luksusowymi apartamentami papieskimi, a jednocześnie więzieniem, w którym przebywali Giordano Bruno i Benvenuto Cellini. Most nad Tybrem, który prowadzi z centrum miasta do podnóża zamku, jest tak samo stary co zamek i przetrwał tylko niewielkie, renesansowe przebudowy. Jest to ciekawe miejsce do odwiedzenia i obowiązkowe do zobaczenia.

W nowej historii, Zamek Świętego Anioła uzyskał status Muzeum Historii Wojskowości. Bilety na zwiedzanie z przewodnikiem i wejściem na taras zamkowy czekają na was pod tym linkiem.

Adres: Lungotevere Castello, 50

Stacja metra: Lepanto

Czynne codziennie od 9:00 do 19:30, od czwartku do niedzieli do godz. 0:00.

Cena biletu: 17,50 euro. Aby uniknąć kolejki, można kupić nieco droższy bilet online z pierwszeństwem wstępu.

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika Santa Maria Maggiore

Bazylika papieska Santa Maria Maggiore z IV wieku jest jednym z czterech sanktuariów watykańskich w Rzymie. Legenda głosi, że jego budowę w tym miejscu nakazała sama Maria, która ukazała się we śnie papieżowi Liberiuszowi. Stał się cud: w sierpniu na Esquilin Hill spadł śnieg!

Pomimo wielu zmian, kościół nadal nosi znamiona pierwszych wczesnochrześcijańskich bazylik w Rzymie. Od czasu budowy świątyni zachowało się wiele mozaik starotestamentowych, a w prezbiterium spoczywają relikwie apostoła Mateusza. Bazylika jest obowiązkowym punktem zwiedzania Rzymu. Koniecznie musisz poczuć jej atmosferę i dotknąć największej chrześcijańskiej świątyni.

Adres: Piazza di S. Maria Maggiore, 42

Stacja metra: Termini

Czynne codziennie 7:00–19:00 (muzeum — 9:30–18:30)

Kapitol

Capitol

Jednym z siedmiu wzgórz, na których zbudowany został Rzym, jest majestatyczny Kapitol. Starożytna twierdza i świątynia Jowisza, które niegdyś górowały nad wszystkimi budynkami miasta, nie zachowały się, a słynna Skała Tarpejska, z której zrzucano przestępców, jest wszystkim, co pozostało z tego łagodnego zbocza. U podnóża wzgórza znajdują się natomiast ruiny Insuli, starożytnego rzymskiego budynku mieszkalnego. W tym miejscu rozpoczyna się szeroki taras prowadzący do Pałaców Kapitolińskich, zaprojektowanych przez Michała Anioła.

Obecnie najstarszą budowlą na Wzgórzu Kapitolińskim jest Bazylika Santa Maria in Aracelli. Stoi na miejscu starożytnej świątyni bogini Junony. Legenda głosi, że mieszkały tu gęsi, które ocaliły Rzym przed napaścią Gallów. I to właśnie tutaj wybijano rzymskie pieniądze — właśnie te «monety» zapożyczone z wielu języków.

Adres: Piazza del Campidoglio

Stacja metra: Colosseo

Muzea Kapitolu

Muzea Capitolu

Oprócz Muzeów Watykańskich, które są niewątpliwie bardziej znane, Rzym posiada również Muzea Kapitolińskie, najstarszą na świecie, publiczną kolekcję antyków, mieszczącą się na Wzgórzu Kapitolińskim w specjalnie wybudowanych pałacach. Właśnie tutaj można zobaczyć oryginał słynnego symbolu Rzymu, rzeźbę z brązu przedstawiającą wilczycę kapitolińską. Wśród światowej sławy eksponatów w Muzeach Kapitolińskich znajdują się «Chłopiec, który wyrywa sobie drzazgę» Caravaggia, bezcenny «Jan Chrzciciel» oraz marmurowa Wenus z Kapitolu, wyrzeźbiona na podstawie greckiego modelu. Nowy szklany pawilon w Palazzo dei Conservatori zdobi konny posąg Marka Aureliusza, jedyny posąg jeźdźca na koniu zachowany z okresu rzymskiego.

Adres: Piazza del Campidoglio 1

Stacja metra: Colosseo

Czynne codziennie 9:30–19:30

Cena biletu: 11 euro. Aby kupić bilety bez kolejki, sprawdź ten link.

Vittoriano

Vittoriano

Vittoriano to ogromny pomnik w stylu empire na Placu Weneckim, poświęcony historycznemu zjednoczeniu Włoch. Częścią kompleksu architektonicznego jest konny posąg króla Wiktora Emanuela II, Grób Nieznanego Żołnierza, a także dwa muzea i taras widokowy na dachu.

Budowla ta jest tak okazała, że widać ją z każdego miejsca w mieście. Wielu jednak uważa ją za zbyt pompatyczną i niegodną chwalebnej historii Rzymu. W każdym razie, warto ją poznać i zobaczyć na własne oczy, wraz z jednym z najbardziej malowniczych punktów widokowych w Rzymie.

Adres: Piazza Venezia

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: taras widokowy 9:30–18:30 od poniedziałku do czwartku, 9:30–19:30 od piątku do niedzieli; muzeum codziennie 9:30–18:30, z wyjątkiem pierwszego wtorku każdego miesiąca.

Koszt biletów: dolne tarasy widokowe są bezpłatne; górny taras widokowy — 10 euro; Muzeum Historii Risorgimento — 5 euro.

Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej

Narodowa Galeria Sztuki Współczesnej

Galeria Sztuki Nowoczesnej została otwarta pod koniec XIX wieku. Już wtedy ludzie myśleli, że dzieła sztuki nie są dziedziczone po poprzednich pokoleniach, ale powstają właśnie teraz. W rezultacie zgromadzono dużą kolekcję nowoczesnych obrazów i rzeźb artystów włoskich i zagranicznych.

Wśród eksponatów galerii znajdują się obrazy Modiglianiego, Klimta, Van Gogha, a nawet Ilji Repina. Oczywiście, artyści ci nie są obecnie postrzegani jako przedstawiciele sztuki współczesnej i już dawno zyskali światową sławę oraz uznawani są za klasyków malarstwa.

Adres: Via delle Belle Arti, 113

Stacja metra: Flaminio

Godziny otwarcia: od 8:30 do 19:30 codziennie oprócz poniedziałków

Cena biletu: 13 euro. Zarezerwuj online bilety na balet w galerii lub kartę Roma Pass do kilku muzeów pod tym linkiem.

Więzienie Mamertyńskie

Więzienie Mamertyńskie

Więzienie Mamertyńskie istniało niemal od pierwszych lat założenia Rzymu. Służyło ono do krótkotrwałego przetrzymywania skazanych na egzekucję. Według legendy to właśnie tutaj przetrzymywano Apostołów Piotra i Pawła, dlatego do dziś jest odwiedzane przez pielgrzymów. Legenda głosi, że z pomocą świętego Piotra nagle, z nagiej skały, wytrysnęło źródło, a wodą tą ochrzcił swoich współwięźniów i oprawców. W późniejszym czasie mury kościoła San Giuseppe wyrosły nad liczącym prawie trzy tysiące lat terenem.

Obecnie w muzeum znajdują się rekonstrukcje kilku pomieszczeń z różnych okresów, prezentacja multimedialna oraz eksponaty archeologiczne. Ty też możesz przekroczyć próg więzienia Mamertina i przez chwilę poczuć, jak bezwzględny był Rzym dla swoich wrogów.

Adres: Clivo Argentario, 1

Stacja metra: Colosseo

Godziny otwarcia: 8:30–16:30 (latem — do 18:30)

Cena biletu: 11 euro. Za tę samą cenę można kupić bilety z przewodnikiem wideo pod tym linkiem.

Ołtarz pokoju

Ołtarz pokoju

Ołtarz Pokoju to starożytny pomnik wzniesiony za czasów Oktawiana Augusta na Polach Marsowych. Jego odsłonięcie zapoczątkowało Pax Romana, czyli Pokój Rzymski, długi okres stabilności państwa. Na ołtarzu oddawano cześć rzymskiej bogini pokoju i składano jej w ofierze zwierzęta.

Marmurowe płyty Ołtarza Pokoju spędziły setki lat pod ziemią, zanim z wielkim trudem zostały wydobyte na powierzchnię. Odrestaurowany pomnik znajduje się obecnie w zamkniętym pawilonie nad brzegiem Tybru.

Poznaj historię Ołtarza Augusta i wielu innych zabytków starożytnego Rzymu, a jeśli zapiszesz się na tę autorską wycieczkę, weź udział w przejażdżce segwayem z rosyjskojęzycznym przewodnikiem.

Adres: Lungotevere in Augusta (angolo via Tomacelli)

Stacja metra: Flaminio

Godziny otwarcia: 9:30–19:30

Cena biletu: 11 euro

Kolumna i Forum Trajana

Kolumna i Forum Trajana

Kolumna triumfalna o wysokości trzydziestu ośmiu metrów upamiętnia chwalebne kampanie wojskowe rzymskiego cesarza Trajana. Masywny kamienny pomnik zbudowany jest z dwudziestu kawałków marmuru, a seria płaskorzeźb wije się wokół niego jak wstęga. Z zachwycającymi szczegółami opowiadają one o wojnach wygranych przez cesarza Trajana i jego triumfie. Wnętrze kolumny jest puste, a u jej podstawy znajduje się sala, w której niegdyś przechowywano urny z prochami cesarza i jego żony. Na szczycie znajduje się posąg apostoła Piotra, pozostałość z późniejszych wieków. Pomnik stoi na Forum Trajana, po którym pozostały niestety tylko fundamenty i gruzy.

Adres: Via dei Fori Imperiali

Stacja metra: Colosseo

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo

Piazza del Popolo, Plac Ludu, przybrał swoją obecną formę w XIX wieku. Kiedyś był to koniec Via Flaminia, drogi używanej przez podróżnych z północy, aby wejść do Wiecznego Miasta: brama wejściowa do Porto del Popolo, wciąż w przebudowanej formie, istnieje do dziś. Na uwagę zasługują bliźniacze kościoły pod wezwaniem świętej Marii, trzy fontanny oraz kościół Santa Maria del Popolo z dziełami Caravaggia i Pinturicchio. A najstarszą budowlą na Piazza del Popolo jest starożytny egipski obelisk, przywieziony z podbitego Egiptu przez starożytnych Rzymian.

Plac publiczny można zobaczyć w całej okazałości wchodząc na taras widokowy na wzgórzu Pincio.

Adres: Piazza del Popolo

Stacja metra: Flaminio

Piazza Torre Argentina

z

Piazza Torre Argentina to nie tylko plac, ale i skansen. Tutaj, na początku XX wieku, archeolodzy odkryli i wydobyli dla wszystkich ruiny czterech starożytnych świątyń, teatr Pompejusza i pozostałości Kurii Pompejusza, gdzie obradował Senat i gdzie Juliusz Cezar został zamordowany przez spisek.

Obecnie plac Torre Argentine przeżywa nową falę popularności. Faktem jest, że nie tak dawno temu w samym środku starożytnych ruin otwarto schronisko dla kotów. W zabytkowych schronach ukrywa się ponad setka futrzaków, które wychodzą wieczorem na karmienie. Można tu również zostawić datek lub kupić ciekawą pamiątkę po rzymskich kotach.

Adres: Largo di Torre Argentina

Stacja metra: Colosseo

Teatr Marcellus

Teatr Marcellus

Juliusz Cezar zapoczątkował tę strukturę. Teatr Marcellus był niegdyś największym rzymskim audytorium, mieszczącym ponad jedynaście tysięcy osób. Jednak to właśnie teatr Marcellusa uważany jest za pierwowzór amfiteatru flawijskiego, Koloseum.

Teraz te starożytne ruiny są wyjątkowe, ponieważ dwie kondygnacje, które pozostały, tworzą szkielet wielopiętrowego budynku mieszkalnego. Teatr można zobaczyć po prostu idąc ulicą obok, a wieczorem wokół budynku włącza się piękne oświetlenie.

Adres: Via del Teatro di Marcello

Stacja metra: Colosseo

Wielki cyrk

Wielki cyrk

Cyrk Wielki w czasach cesarskiego Rzymu był największą areną jeździecką, a inaczej mówiąc — hipodromem. Już teraz można sobie wyobrazić, że w miejscu tego długiego wąwozu przebiegał kiedyś wydłużony, eliptyczny tor dla rydwanów. Rydwany wyjeżdżały z bramy, naprzeciwko której, na półokrągłym podwyższeniu, znajdowała się loża cesarza, a wokół niej trybuny dla jego poddanych.

Wielki Cyrk istniał przez ponad tysiąc lat, zanim popadł w ruinę. Obecnie odbywają się tu okazjonalne festiwale i koncerty na świeżym powietrzu, ale w zwykłe dni można po prostu wspiąć się na ruiny starożytnego cyrku i obejrzeć go z góry.

Adres: Piazza di Porta Capena

Stacja metra: Circo Massimo

Łaźnie Karakalli

Łaźnie Karakalli

Łaźnie Karakalli są największym kompleksem kąpielowym starożytnego Rzymu, powstałym za czasów cesarza Karakalli. Łaźnie cesarskie nie tylko spełniały swoje higieniczne zadanie, ale były także miejscem sportu, relaksu i nauki. Nie dziwi więc fakt, że wystrój łaźni przypominał pałacowy, a budynek otaczał zadbany park. A całe to bogactwo było wyposażone w zaawansowane systemy wodne i grzewcze.

W czasach współczesnych ruiny zostały oczyszczone i pokazane turystom z tablicami pamiątkowymi i objaśnieniami. Dzięki temu możemy zobaczyć, jak wyglądały pomieszczenia kąpielowe i rekreacyjne, podziemne korytarze dla niewolników, fragmenty zachowanych mozaik oraz rozległy teren parkowy.

Adres: Via delle Terme di Caracalla, 52

Stacja metra: Circo Massimo

Godziny otwarcia: codziennie oprócz poniedziałków od 9:00, zamknięcie na godzinę przed zachodem słońca.

Cena biletu: 12 euro. Bilet jest ważny tylko w wybranym dniu i godzinie. Bilet można kupić w przedsprzedaży online pod tym linkiem.

Droga Appijska

Droga Appijska

To dość długi widok, jeśli mogę tak powiedzieć. Starożytna Droga Appijska zaczyna się przy bramie świętego Sebastiana i ciągnie się przez wiele kilometrów dalej na południe. Najważniejsza, publiczna arteria Rzymu, licząca sobie ponad dwa tysiące lat, zdaje się wciąż pamiętać ślady świętego Piotra oraz milionów wojowników, pielgrzymów i męczenników. Droga jest częściowo brukowana, ale wśród jej materiałów widać też ślady starożytnej, bazaltowej kostki brukowej i kolein pozostawionych przez rzymskie wozy. Im dłużej się nią wędruje, tym bardziej malownicza staje się ścieżka otoczona parasolowatymi sosnami. Droga Appijska jest obecnie parkiem archeologicznym z rzymskimi akweduktami, katakumbami, ruinami świątyń i grobowców.

Najlepszym sposobem na poznanie tej atrakcji jest fascynująca wycieczka rowerowa wzdłuż starożytnej Drogi Appijskiej. Zapisz się na wycieczkę tutaj.

Adres: via Appia Antica

Stacja metra: Circo Massimo

Godziny otwarcia zabytków i muzeów są według indywidualnego harmonogramu.

Katakumby świętego Kaliksta

Katakumby w St Calliste

W katakumbachc świętego Kaliksta ożywa historia pierwszych rzymskich chrześcijan. Są to długie lochy wydrążone w miękkim, tufowym kamieniu. Katakumby służyły jako krypty grobowe dla wszystkich członków wspólnoty chrześcijańskiej, a jednocześnie jako miejsce pielgrzymkowe do relikwii świętych i męczenników. Zapomniane przez wieki, zostały ponownie odkryte przez archeologów dopiero w XIX wieku. Najbardziej zbadana część katakumb jest obecnie otwarta dla pielgrzymów i turystów.

Jeśli chcesz poznać tę część Rzymu bardziej szczegółowo, zapisz się na trzygodzinną wycieczkę po Drodze Appijskiej i katakumbach św. Kaliksta — kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Adres: Via Appia Antica,110/126

Przystanek autobusowy: Appia Antica/Scuola Agraria

Godziny otwarcia: 9:00–17:00 (oprócz środy)

Cena biletu: 8 euro

Usta prawdy

Usta prawdy

To mały punkt orientacyjny w wielkim Rzymie. Okrągła bryła marmuru wyrzeźbiona w kształcie maski nieznanego bóstwa (Trytona lub Faunusa), to Karta Prawdy, obciążona romantyczną chwałą. W średniowieczu wierzono, że ręka kłamcy zostanie odgryziona, jeśli włoży ją do ust bóstwa. Legendę tę nieświadomie ożywiła Audrey Hepburn — publiczność bardzo polubiła scenę Ust Prawdy w Rzymskich wakacjach.

Kamienna maska ma dwa tysiące lat, ale jej prawdziwe przeznaczenie jest szeroko kwestionowane. Niektórzy uważają, że jest to pokrywa studzienki kanalizacyjnej lub część fontanny, inni są pewni, że służyła do spuszczania przez otwory w płycie krwi zwierząt po złożeniu ich w ofierze. Obecnie ustawiona pionowo w portyku średniowiecznego kościoła Santa Maria in Cosmedina, jest łatwa do odnalezienia, ponieważ zawsze kręci się koło niej mnóstwo turystów.

Adres: Piazza della Bocca della Verità, 18

Stacja metra: Circo Massimo

Godziny otwarcia: 9:30–17:00

Trastevere

Trastevere

Gianicolo, wzgórze znajdujące się poza starożytnymi murami Rzymu, dało nam wspaniały obszar średniowiecznych uliczek zwany Trastevere. Nie jest to jedyny przypadek w Rzymie, kiedy cała okolica staje się punktem orientacyjnym ze względu na swoją barwność. To słowo dosłownie można przetłumaczyć jako «Zatybrze» — czyli ziemie, które leżą za Tybrem, na drugim brzegu.

Ta część Rzymu ma bardzo specyficzny styl życia. Od setek lat mieszkają tu zwykli ludzie: rzemieślnicy i rybacy oraz małe społeczności etniczne. Kolorowe domy, dachy pokryte dachówką, pranie wywieszone do wyschnięcia, skutery i psy — tę niepowtarzalną atmosferę można poczuć spacerując wąskimi uliczkami i odwiedzając niezliczone tawerny. Centrum atrakcji jest Piazza, gdzie znajduje się kościół Santa Maria in Trastevere, z jednymi z najpiękniejszych mozaik w Rzymie.

Adres: Trastévere

Przystanek: Trastevere (Mastai)

Villa Doria-Pamphili

Villa Doria-Pamphili

Witamy w największym wolnym parku w Rzymie! Powstał on w miejscu luksusowej rezydencji księcia Camillo Pamphili, która pod koniec XX wieku została wykupiona przez władze miasta na potrzeby spacerów mieszkańców.

Teraz obejmujący obszar około dziewięciu kilometrów kwadratowych i obejmuje willę Algardi z regularnym parkiem, ogrodami, oranżerią, fontannami i kilometrami ścieżek do chodzenia, joggingu i jazdy na rowerze ułożonych wśród sosen i platanów. Bez trudu można tu znaleźć ciche, przytulne kąciki bez ani jednej osoby, a dla dzieci przygotowano plac zabaw na świeżym powietrzu.

Adres: Piazza di S. Pancrazio, Trastévere

Przystanek: Carini/S. Pancrazio

Godziny otwarcia: od października do lutego — 7:.00–18:00; marzec-wrzesień — 7:00–20:00; od kwietnia do sierpnia — 7:00–21:00

Kwartał Koppede

Kwartał Koppede

Coppedè District: Wybierz hotel

Z dala od turystycznych szlaków znajduje się prawdziwa rzymska bajka – dzielnica Coppede. Nazwana jest tak na cześć architekta, który wprowadził na ulice Wiecznego Miasta skarby stylu libertyńskiego, magicznej włoskiej secesji.

W centrum okrągłego placu stoi Żabia Fontanna, a wokół niej i na sąsiednich ulicach znajdują się unikalne, asymetrycznie ukształtowane budynki z motywami mitologicznymi i przyrodniczymi w dekoracji. Nawet ich nazwy są osobliwe: jest Pałac Pająków, Dom Wróżek oraz Pałac Ambasadorów. Dzielnica Koppede wygląda jak zabawka i wszyscy zauważają, że bardzo przyjemnie się po niej spaceruje. A jeszcze milej byłoby osiedlić się gdzieś w pobliżu.

Adres: Piazza Mincio

Stacja metra: S. Agnese/Annibaliano

Szczęśliwych podróży!

» Czytaj także20 zabytków Neapolu: wielki przewodnik po mieście

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *