» Europa » Włochy » Lombardia » Mediolan » Dzielnice Mediolanu: Gdzie się zatrzymać? Najlepsze i najgorsze miejsca na nocleg

Dzielnice Mediolanu są jak odrębne miasta, czasem niepodobne do siebie. W tym artykule omawiamy, jakie dzielnice wybrać, aby zapamiętać Mediolan w najlepszym wydaniu. Dowiesz się jakie są niebezpieczne obszary Mediolanu i niebezpieczne dzielnice, w których nie należy przebywać. Mediolan podzielony jest na dziewięć ponumerowanych stref. Pierwsza to centrum historyczne, a pozostałe są w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara dookoła. Każdy obszar ma kilka dzielnic, których nazwy często odpowiadają stacjom metra. Zobacz wszystkie hotele w Mediolanie tutaj

» CZYTAJ TAKŻECO ZOBACZYĆ W MEDIOLANIE W 3 DNI: SZCZEGÓŁOWY PLAN PODRÓŻY Z MAPĄ

Strefa 1. Historyczne centrum Mediolanu

Historyczne centrum nazywane jest przez Włochów Centro Storico. To droga, ekskluzywna dzielnica, w której dom mogą kupić tylko najbogatsi. Nawet zwykłe apartamentowce są tu bardzo piękne i zadbane.

W tym rejonie skupione są wszystkie główne zabytki architektoniczne i historyczne miasta:

W centrum znajdziecie dobre, ale i dość drogie, włoskie restauracje. Hotele i hostele w centrum kosztują niemało, ale właśnie tutaj można doświadczyć prawdziwego Mediolanu i nasiąknąć jego atmosferą. Ponadto łatwo można się stąd dostać w każdy zakątek miasta – pieszo, metrem lub tramwajem.

Najlepsze dzielnice centralnej strefy: Brera, San Babila, Porta Venezia, Castello, Ticinese.

Historyczne centrum Mediolanu: wybierz hotel

Niebezpieczne dzielnice w strefie centralnej

 • Via Torino, Cadorna, Porta Venezia-Repubblica

Do przestępstw często dochodzi w pobliżu via Torino w centrum. Znane są nawet przypadki napadów z bronią w ręku. Ale ogólnie tereny turystyczne są bezpieczne i jest dużo policji. Przy okazji, w przypadku siły wyższej warto wykupić ubezpieczenie przed podróżą.

 • Colonne

Malownicze miejsce w centralnej części, w którym nie warto nocować. Duża ilość awanturującej się młodzieży nadużywającej alkoholu i marihuany nie jest dobrym pomysłem, jeśli chcemy się wyspać.

Mediolan jest całkiem cywilizowanym miastem z mniejszą przestępczością niż w innych miejscach we Włoszech. W bardziej specyficznych dzielnicach miasta można natknąć się na kieszonkowców i sprzedawców zbędnych rzeczy. Ignoruj natrętnych handlarzy i pilnuj swoich kieszeni.

Strefa 2. Rejon Dworca Centralnego

Jeśli chcesz zdążyć zajrzeć wszędzie, wybierz hotel w pobliżu dworca (kliknij link, aby zobaczyć najlepsze hotele). Dzielnica dworca głównego w Mediolanie zbudowana jest w sposób zaskakująco różnorodny. Nowoczesne drapacze chmur sąsiadują ze starymi rezydencjami, a luksusowe wille z opuszczonymi fabrykami i zakładami. Jest tu czerwona i zielona linia metra – a to oznacza doskonały dostęp do wszystkich obszarów miasta.

Okolica Dworca centralnego w Mediolanie nie cieszy się dobrą sławą.

Jeśli nie chcesz natknąć się na Cyganów, bezdomnych i migrantów, lepiej nie przebywaj zbyt długo na Dworcu Centralnym. Mimo że stacja jest strzeżona, przestępczość nie należy do rzadkości. Lokalni sprzedawcy starają się wyciągnąć jak najwięcej pieniędzy od turystów, którzy nie znają prawdziwych cen w Mediolanie.

» CZYTAJ TAKŻEZAKUPY W MEDIOLANIE: NAJLEPSZE OUTLETY W MIEŚCIE

Szczególnie warto omijać ulice Padova. Zepsujesz sobie doświadczenia z Mediolanu takim nieprzyjemnym sąsiedztwem. 

Rejon Dworca Centralnego: Wybierz hotel

Strefa 3. Porta Venezia i Nord Loreto

Porta Venezia to tętniący życiem 24-godzinny hotspot i miejsce spotkań lokalnych fashionistek i nocnych klubów. Historyczne centrum oddalone jest o 20 minut drogi pieszo. Jeszcze mniej komunikacją miejską. Jeśli masz ochotę na wieczorny clubbing, sprawdź hotele w okolicy. Przed klubem warto zajrzeć do lokalnych barów znanych z niskich cen alkoholu. Najbardziej znanym miejscem do picia jest Bar Pichio.

Nord Loreto cechuje się bardzo spokojną, domową atmosferą. Ten zakątek Mediolanu jest uwielbiany przez hipsterów i imigrantów. Znajdziesz tu wiele przytulnych i niedrogich kawiarenek, a po ulicy spokojnie możesz chodzić w domowych ubraniach. W przeciwieństwie do wielu bardziej centralnych dzielnic Mediolanu, ta nie dba zbytnio o to, jak wyglądasz. Aby znaleźć hotele w okolicy, kliknij tutaj.

Gdzie się wybrać?

 • Dzielnica handlowa – Corso Buenos Aires. To obowiązkowy punkt na zakupowej trasie.
 • Z dziećmi wybierz się do parku Giardini Indro Montanelli. Jest tam jarmark świąteczny ze słodyczami i pamiątkami.
 • Piazza Eleonora Duse to świetne miejsce na piękne fotografie. Ten zakątek Mediolanu jest szczególnie piękny wiosną, kiedy drzewa kwitną.
Nord Loreto: Wybierz hotel

Niebezpieczna dzielnica

 • Lambrate

Studenci i migranci zamieszkują tę dzielnicę w centrum miasta. Miejscowy park jest pełen «nocnych motyli». Prawdę mówiąc, raczej nie zabłądzisz tak daleko od centrum miasta.

Strefa 4. Porta Vittoria

Nazwa tego obszaru pochodzi od bramy, która była kiedyś częścią twierdzy Mediolan. Można ją teraz zobaczyć tylko na kartach książek historycznych.

Porta Vittoria jest dzielnicą handlową. Można tu kupić wszystko: artykuły spożywcze, sprzęt AGD, naczynia i ubrania. W okolicy Ingrosso znajdziesz designerskie sklepy z ubraniami i butami w cenach niższych niż w centrum.

» CZYTAJ TAKŻETRANSPORT W MEDIOLANIE: WSZYSTKO O BILETACH NA AUTOBUS, TRAMWAJ I METRO

To dobry wybór dla miłośników nowoczesnych mieszkań i dzielnic z dobrze rozwiniętą infrastrukturą. Lepiej jednak wybrać hotel bliżej metra. W końcu zamierzasz zobaczyć zabytki, prawda? :)

Porta Vittoria: Wybierz hotel

Niebezpieczna dzielnica

 • Corvetto

W tej okolicy znajduje się park rozrywki i jest blisko do lotniska Linate. Nie ma się co oszukiwać: lepiej nie zapuszczać się tu w nocy.

Strefa 5. Vigentino, Chiaravalle i Gratosoglio

W piątej strefie nie ma wymyślnych butików, ale za to mnóstwo parków i światowej klasy Uniwersytet Bocconiego. Ulice są dość spokojne. Nie jest to miejsce imprezowe, ale za to dobra opcja na pobyt z dziećmi. Na przykład, Piazza Ventiquattro Maggio przy Bramie Ticinese – z pewnością sprosta waszym wymaganiom. Chociaż w okolicy nie ma metra, węzeł komunikacji miejskiej na placu jest dobry, więc łatwo dostać się do najmodniejszych i najżywszych ulic Mediolanu (sprawdź hotele tutaj).

Gdzie się wybrać?

 • Spędź czas z rodziną w parku Ticinese. To wyjątkowy kawałek przyrody, gdzie zestawione są pola uprawne i dzikie miejsca. Znajduje się na stacji końcowej metra linii nr 2, to jedtna stacja w tej strefie.
Brama Ticinese: Wybierz hotel

Niebezpieczna dzielnica

 • Dom przy Viale Bligny, 22

Budynek został zajęty przez nielegalnych imigrantów. Sprawa wielokrotnie pojawiała się we włoskich mediach, ale władze miasta do tej pory nie poradziły sobie z sytuacją. Po prostu omijajcie go szerokim łukiem.

Strefa 6. Navigli, Barona, Lorenteggio

Navigli to jedna z najlepszych dzielnic w Mediolanie dla turystów. Jest to wygodna okolica z terenami zielonymi i dużą ilością sklepów, a do tego znajduje się na linii metra. Hotele w Navigli rozchodzą się jak świeże bułeczki, więc sprawdź dostępność w wybranym czasie tutaj.

Gdzie się wybrać?

 • Okolice kanału Navigli. Dawniej węzeł komunikacyjny dla miasta, Navigli jest obecnie «weneckim» zakątkiem Mediolanu z antykwariatami i straganami artystów.
 • Pchli targ odbywa się w pierwszą niedzielę miesiąca przy moście Via Valenza. Można tu znaleźć unikalne przedmioty vintage.
 • Największym zabytkiem sakralnym w strefie szóstej jest Bazylika św. Ambrożego, w której spoczywają relikwie św. Ambrożego. Uważa się go za patrona i opiekuna Mediolanu oraz jedną z najbardziej czczonych postaci religijnych w mieście. Bazylika została zbudowana w IV wieku na szczątkach chrześcijańskich męczenników.
Navigli: Wybierz hotel

Niebezpieczne dzielnice

 • Via Gola

Nie wszystkie ulice w Navigli przypominają bohemę. Niektóre są opuszczone i raczej budzą niepokój.

 • Piazza Tirana

Jedno z centrów przestępczości w Mediolanie: migranci, złodzieje i kieszonkowcy nie są tu rzadkością. Z czasem jednak miejsce to stało się bardziej rozwinięte i kreatywne, dzięki czemu dziś rzadziej można spotkać tam przestępców.

 • Centrum Społeczne Barrio’s

Mediolański kryminał od dawna kwitnie w Barrio. W ostatnich latach władze rozprawiły się z narkotykami i handlem bronią w okolicy, ale ogromny, przypominający spodek budynek jest bardzo atrakcyjny dla przestępców. Lepiej unikać go w nocy.

Strefa 7. Baggio, De Angeli, San Siro

Pozostając blisko centrum i wzdłuż linii metra, polecamy dzielnicę De Angeli. To przyjemna okolica z wieloma hotelami i kawiarniami oraz dobrymi połączeniami komunikacyjnymi. Sprawdźcie hotele pod tym linkiem.

Gdzie się wybrać?

 • Największą atrakcją sportową Mediolanu jest duży stadion San Siro, znany również jako Stadio Giuseppe Meazza. Kultowa destynacja dla fanów klubów piłkarskich AC Milan i Internazionale.
 • Cascina Linterno służyła jako wiejska rezydencja Francesco Petrarca. Jeden z miejscowych zabytków poświęcony jest poecie, a jego inicjały wyryte są na kolumnie.

W zacisznych miejscach strefy siódmej na turystę czekają zielone pola i łąki, z licznymi parkami i przyrodą. Obszar ten jest ulubionym miejscem wypoczynku mediolańczyków. Ale wśród ciągnących się setkami metrów farm i pól są zakątki, które również cieszą się zainteresowaniem zwiedzających. Dzielnice Muggiano i Assiano posiadają systemy nawadniające sięgające czasów rzymskich.

stadion San Siro: Wybierz hotel

Strefa 8. Fiera, Gallaratese, Quarto Oggiaro

Ósma strefa Mediolanu nie jest najbardziej romantycznym miejscem dla turysty. Po pierwsze ma kilka stacji metra, ale ta linia nie przebiega przez centrum miasta. Aby więc dostać się do głównych atrakcji, trzeba będzie jechać z przesiadką. Z drugiej strony okolica nie jest pozbawiona zabytków, ale wszystkie są, można tak powiedzieć, nie pierwszej świetności. Lepiej zatrzymać się w bardziej centralnej lokalizacji, nawet jeśli jesteś nimi zainteresowany i przyjechać tutaj na zwiedzanie.

Gdzie się wybrać?

 • Cmentarz Monumentalny słynie z ogromnej liczby pochowanych tam światowej sławy Włochów. Niektóre nagrobki uważane są za najdroższe w Europie. Na grobach Giuseppe Verdiego, Arturo Toscaniniego i innych wielkich osobistości wciąż leżą świeże kwiaty. Miejsce ma mroczną, ale inspirującą atmosferę.
 • Mediolańskie Chinatown to niezwykłe miejsce. W architekturze widać silne wpływy azjatyckie. To właśnie tutaj warto zjeść w chińskiej restauracji, podziwiać kolorowe lampiony, kupić tani parasol. Okolica przyciąga tyle samo turystów, co tradycyjne włoskie dzielnice.
 • Fiera Milano to duży kompleks handlowo-wystawienniczy, w którym odbywają się międzynarodowe wystawy sztuki współczesnej, coroczne targi motocyklowe, targi rzemiosła meblowego i inne wydarzenia.
 • Casa Milan to centrum sportowe i społeczne ze sklepami i restauracjami. Kibice mogą tu kupić pamiątki z symbolami klubów Milan i Internazionale.
Fiera Milano: Wybierz hotel

Niebezpieczne dzielnice

 • Obszary w pobliżu stacji metra Bonola, Lampugnano i QT8

To ulubione miejsca spotkań gangów przestępczych. W pobliżu stadionu San Siro można natknąć się na handlarzy kradzionymi drobiazgami lub osoby oferujące zakup narkotyków. To wcale nie są miejsca turystyczne.

 • Quarto Oggiaro lub po prostu Quarto

Zdecydowanie najniebezpieczniejsza dzielnica Mediolanu, nazywana również «Bronxem Mediolanu». W mieszkaniach socjalnych nadal mieszkają migranci z południa kraju i przestępcy. Turyści nie powinni wybierać się tam sami, to duże ryzyko pożegnania się z pieniędzmi.

Strefa 9. Porta Garibaldi, Niguarda

W północnej części Mediolanu znajduje się drugi co do wielkości dworzec kolejowy w mieście. Obszar 9 był kiedyś dzielnicą robotniczą, ale dziś jest jedną z najbardziej nowoczesnych i ekskluzywnych dzielnic miasta. Znajdziesz tu mnóstwo butików, restauracji, kawiarni i antykwariatów, a także przyzwoite hotele.

Porta Garibaldi: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE10 POMYSŁÓW NA UDANE ZAKUPY PAMIĄTEK W MEDIOLANIE

Co warto zobaczyć?

 • Sklepikarze robią tu świetną robotę, utrzymując w swoich witrynach klimat początku XX wieku. Dla tych, którzy lubią centralny Mediolan, dziewiąta dzielnica jest prawdziwym odkryciem.
 • Kompleks mieszkaniowy «Las wertykalny» jest obowiązkowym punktem programu. Są to wieżowce z otwartymi tarasami ozdobionymi żywymi krzewami i drzewami.

Niebezpieczna dzielnica

 • Bovisa

Nieestetyczny teren przemysłowy, który stracił swoje znaczenie. Miejsce raczej niewarte uwagi.

Wybierając miejsce na nocleg, należy pamiętać o bardzo ważnej rzeczy: to od infrastruktury zależy jak szybko dostaniesz się z jednego ciekawego miejsca do drugiego oraz jakie wrażenia pozostawi po sobie Mediolan!

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *