Leonardo da Vinci w Luwrze: światowa wystawa

,
Luwr

Leonardo da Vinci, uznany geniusz swoich czasów, zachwyca ludzkość przez co najmniej 500 lat, jednak nadal pozostaje, podobnie jak jego dzieło, niezupełnie rozwikłany, kryjąc wiele tajemnic i sekretów. I tak oto każda wystawa związana z Leonardo — to wielkie wydarzenie, a ta, która odbędzie się w Luwrze od 24 października 2019 roku do 24 stycznia 2020 roku, to wydarzenie o charakterze i zasięgu międzynarodowym, ponieważ po raz pierwszy w jednym miejscu zgromadzona zostanie jak największa liczba obrazów, rysunków, schematów i dokumentów twórcy, na podstawie których kuratorzy mają nadzieję w pełni opisać głównego bohatera.

» Czytaj takżeJak wejść do Luwru bez stania w kolejce

Wystawa da Vinci w Paryżu

Luwr

Na ten moment nie wiadomo, co dokładnie będzie można zobaczyć na wystawie (nawet dla nas jest to tajemnica). Ale na pewno będziesz mógł cieszyć się na żywo La Belle Ferronière, dziełem przechowywanym w Luwrze, ale nie wystawianym od 2015 roku, ponieważ wciąż budzi wątpliwości niektórych ekspertów, czy dzieło wyszło spod ręki Leonardo. Ponadto, biorąc pod uwagę liczbę i znaczenie organizacji muzealnych i kulturalnych, które dostarczają swoje eksponaty na tę wystawę, a mianowicie Kolekcję Królewską z Pałacu Buckingham, Muzeum Brytyjskie, National Gallery of London, Watican Art Gallery, Metropolitan Museum of Art, Instytut Francuski i inne, możemy śmiało powiedzieć, że wystawa będzie naprawdę światowa, a centrum wystawy będzie nie kto inny jak Leonardo.

Wydarzenie to przypada na 500 rocznicę śmierci artysty i jest wynikiem 10 lat prac przygotowawczych naukowców, dokumentalistów i restauratorów dzieł Da Vinci. Kuratorzy dadzą nam wyjątkową szansę lepszego zrozumienia samego Mistrza i poczucia wagi, jaką przywiązywał do malarstwa w porównaniu z innymi «naukami o życiu»: inżynierią, literaturą, rzeźbą, anatomią i innymi.

» CZYTAJ TAKŻELuwr w Paryżu: szczegółowy przewodnik

Sztuka Leonardo da Vinci

Sztuka Leonardo da Vinci

A co wiemy o Leonardo, tak w skrócie? Oto kilka ciekawych faktów:

  • Leonardo był oburęczny — świetnie radził sobie z pisaniem zarówno lewą jak i prawą ręką. Zazwyczaj pisał od prawej do lewej strony, w lustrzanym odbiciu. Robił tak, ponieważ zwyczajnie tak mu było wygodniej, lub chciał zaszyfrować swoje zapiski, do tej pory nie jest to wiadome;
  • Namalował stosunkowo niewielką liczbę obrazów: podpisanych «Da Vinci» i uznanych jako jego jest tylko 9, podczas gdy pozostałe 15, w tym «Dama z Gronostajem» czy «Madonna Litta» i «Madonna Benois» z Ermitażu, nie były jednogłośnie uznane przez badaczy;
  • Stworzył projekty czołgu, lotni, helikoptera, roweru, spadochronu, broni szybkostrzelnej (karabin automatyczny/maszynowy) itp.;
  • W wyniku autopsji 30 ciał (tylko dwie osoby w Renesansie zostały obdarzone takim prawem — Leonardo i Michał Anioł, gdyż idea autopsji ciała zaprzeczała chrześcijańskiej wierze w Zmartwychwstanie wszystkich zmarłych po Sądzie Ostatecznym) wykonano najdokładniejsze rysunki anatomiczne kręgosłupa pod trzema kątami z ramionami, nogami, czaszką, embrionem ludzkim, strukturą oka, sercem, a zostało to potwierdzone przez naukę dopiero w XX wieku. I, oczywiście, Człowiek Witruwiański, oparty na greckim złotym stosunku;
  • Nie wiemy nic o jego życiu osobistym, poza tym, że nigdy nie był żonaty i że był sądzony za sodomię;
  • wiele jego prac: inżynieryjnych, anatomicznych, malarskich, Leonardo nie skończył;
  • pozostawił po sobie spuściznę literacką w postaci Traktatu o malarstwie, a także aforyzmy, alegorie, proroctwa, zagadki i traktat o szachach, w którym wprowadził część swoich ilustracji i oczywiście pamiętniki, z których do dziś zachowało się 7.000 stron, rozproszonych po różnych kolekcjach muzealnych i zbiorach prywatnych.

Sądząc po tej liście, obrazy Leonarda nie zwracały szczególnej uwagi, z czym nie zgadzają się kuratorzy wystawy.

Co będzie na wystawie, oprócz obrazów Leonardo da Vinci

obraz Leonardo da Vinci

Ogólnie rzecz biorąc, w środowisku artystycznym zwyczajem jest dzielenie biografii i pracy Da Vinci na kilka okresów, w zależności od tego gdzie się znajdował. Karierę rozpoczął w warsztacie florenckiego artysty Del Verrocchio, którego talent szybko przyćmił i został przyjęty do Gildii św. Łukasza (tylko to pozwoliło mu tworzyć i sprzedawać swoje prace). Po tym jak nie znalazł miejsca we Florencji, gdzie tworzyli w tym czasie Botticelli, Lippi, bracia Pollaiuolo i inni, Leonardo pisze list do władcy Mediolanu, w którym reklamuje się jako inżynier budowli obronnych i sprzętu wojskowego, i tylko na samym końcu listu mówi, że jest również zaangażowany w malarstwo i rzeźbę «na poziomie każdego innego artysty». W ten sposób rozpoczyna się okres Da Vinci w Mediolanie, podczas którego zaprojektowano innowacje takie jak «czołg» i «helikopter» (na papierze), ale także namalowane zostały «Ostatnia Wieczerza», jeszcze w refektarzu klasztoru w Mediolanie i dwie «Madonny w grocie» (z których jedna wisi w Luwrze).

Sądząc po tym, że londyńska Galeria Narodowa również prezentuje swoje prace na wystawę, druga wersja «Madonny w Grocie» zostanie przywieziona do Paryża i będzie to pierwszy raz, kiedy zwiedzający będzie miał niepowtarzalną okazję porównania tych dwóch obrazów. Ale wracając do listu. W wyniku tego, co Leonardo napisał o sobie jako artyście, na samym końcu listu, badacze doszli do błędnego wniosku, że swój talent malarski cenił bardzo nisko. Z punktu widzenia kuratorów przyszłej wystawy list ten należy raczej interpretować jako pragnienie Da Vinci, by «sprzedać» swoje talenty inżynierskie na rzecz władcy Mediolanu, który chciał formować potęgę militarną swojego kraju, tworzyć obrazy i spokojnie angażować się w badania naukowe. I to mu się udało. Dlatego opis okresów, w których Leonardo przemieszczał się aż do Francji, jego ostatniego miejsca spoczynku, nie jest całkiem poprawny, ponieważ to nie kontekst i środowisko wpłynęły na jego wykonanie, ale kontekst stworzony przez niego do tworzenia. Jeśli chodzi o malarstwo, to właśnie ten instrument uchwycił myśli Leonarda. Tylko dzięki papierowi, węglu, płótnie, tablicom i talentowi artystycznemu dotarło do nas dziedzictwo Leonarda da Vinci, które możemy badać, analizować, a nawet wdrażać w życie.

Uzupełnieniem wystawy będą prace rzeźbiarskie i malarskie z otoczenia Da Vinci, a także projekt «Twarzą w twarz z Mona Lisą» w formacie rzeczywistości wirtualnej, obiecujący zwiedzającym zanurzenie się w obrazie i osobistą interakcję z samą Mona Lisą.

Aby dostać się na wystawę, należy wcześniej kupić bilet na oficjalnej stronie internetowej wystawy w Luwrze «Exposition Leonard de Vinci pour visiteur individuel» na konkretną datę i godzinę, która obejmuje wizytę na wystawie stałej za 17 euro. Pospiesz się, aby kupić bilety, ponieważ ich liczba jest ograniczona, kupno na miejscu będzie nie możliwe, tylko rezerwacja online.

» Czytaj takżeLuwr – 10 arcydzieł, których nie możecie przegapić

Przyjemnego odpoczynku razem z Paris10!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *