Jak wejść do Luwru bez stania w kolejce

30 paź 2021
2 comments
Luwr

Luwr to najbardziej znane i najczęściej odwiedzane muzeum na świecie. Niestety, popularność oznacza olbrzymie kolejki, w których można stać nawet kilka godzin. Jeśli zamiast ustawiać się w kilometrowym wężyku, wolelibyście szybko dostać się do środka, skorzystajcie z naszych wskazówek. Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Bilety do Luwru: jak je kupić, i ile kosztują

Najbliższa stacja metra: Palais Royal – Musée du Louvre

Adres: Musée du Louvre, 75058 Paris – France

Godziny zwiedzania: od 9:00 do 18:00 (od środy do poniedziałku). Zamknięte we wtorki oraz dni wolne od pracy (1 stycznia, 1 maja, 25 grudnia).

W środy i piątki muzeum otwarte jest dłużej – do 21:45. 

Od października do marca, wstęp do Luwru jest bezpłatny w każdą pierwszą niedzielę miesiąca. Za bilety nie będziemy musieli płacić także 14 lipca.

1. Główna droga do Luwru wiedzie przez szklaną Piramidę znajdującą się na dziedzińcu głównym. Przykrywa ona pozostający pod ziemią westybul z kasami biletowymi, szatniami, sklepami, restauracjami i toaletami. Została zbudowana jako ułatwienie dla zwiedzających – z holu głównego możemy dostać się do dowolnej części wystawy.

Luwr

Zachęcamy do wcześniejszego kupna wejściówek lub zarezerwowania wycieczki z przewodnikiem. Pozwoli to pokonać bramki znacznie szybciej, ponieważ osoby posiadające bilet lub kartę Paris Visite Pass, obowiązuje osobna kolejka. Bilety można również nabyć w pakiecie z audioprzewodnikiem w języku polskim. W ten sposób zaoszczędzimy nie tylko czas, ale i pieniądze, ponieważ za pakiet zapłacimy mniej, niż za oddzielnie wykupione oprowadzanie. 

2. Bramka dla tych, którzy mają już wejściówki, znajduje się naprzeciwko Piramidy, w przejściu wiodącym do stacji metra Palais Royal (kieruj się w stronę ulicy Rue de Rivoli). Mogą z niej korzystać również grupy zorganizowane oraz posiadacze karty członkowskiej Ami du Louvre. Droga ta omija hall z kasami biletowymi i prowadzi prosto do muzeum. Dlatego też nie jest dostępna dla osób, które nie opłaciły jeszcze wstępu.

3. Główną przyczyną powstawania kolejek okalających Piramidę są zastosowane środki bezpieczeństwa, czyli kontrola osobista (przejście przez bramkę z wykrywaczem metali) oraz sprawdzanie zawartości torebek i plecaków. Przy samych kasach biletowych zwykle nie ma już tłumów, do dyspozycji są także biletomaty.

4. Do Luwru najlepiej wybrać się rano. Jeśli dotrzecie do Piramidy wystarczająco wcześnie, wejście do środka powinno pójść sprawnie. Potem pozostaje już tylko zrobić zdjęcie i zejść w podziemia. Dodatkowo, ta strategia zapewni Wam więcej czasu na zwiedzanie – bilet jest ważny przez cały dzień.

5. Jeśli przespaliście budzik, poczekajcie na porę poobiednią, która wypada między 3:00 a 4:00 po południu. Co prawda, w ten sposób zostanie Wam mniej czasu na zwiedzanie, ale za to kolejki będą znacznie krótsze niż w ciągu dnia. W środowe i piątkowe wieczory, gdy muzeum otwarte jest dłużej (do 21:45), prawie nigdy nie spotkacie tłumów.

6. Od października do marca, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca wejście do Luwru jest bezpłatne. Także w czasie szkolnych wakacji i w okresie noworocznym muzeum jest wyjątkowo oblegane, co widać zarówno w postaci kolejek, jak i tłumów w salach muzealnych. Jeśli preferujecie spokój i ciszę, przyjdźcie rano, a najlepiej w inny dzień.

„Darmowe niedziele” obowiązywały kiedyś przez cały rok. Mimo że uległo to zmianie i od kwietnia do września w każdy dzień tygodnia wstęp jest odpłatny, to przyzwyczajone do starego porządku tłumy, nadal gromadzą się pod Piramidą w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

7. Droga wiodąca przez Piramidę to najbardziej znane i najpopularniejsze wśród turystów wejście do muzeum – ale nie jedyne! Alternatywą jest łącznik prowadzący z centrum handlowego Carrousel du Louvre do Holu Napoleona, gdzie znajdują się kasy biletowe.

Luwr road

8. Do Carrousel du Louvre możecie przejść bezpośrednio ze stacji metra Palais Royal – Musée du Louvre (zatrzymują się tu pierwsza i siódma linia metra). Podążając za drogowskazami, traficie do części handlowej kompleksu, gdzie czeka na Was sklep Apple, liczne butiki, restauracje, Starbucks, McDonald's oraz Odwrócona Piramida, naprzeciwko której zobaczycie barierki wyznaczające początek korytarza prowadzącego do Luwru. Zazwyczaj nie powstają tutaj kolejki lub są one dużo mniejsze niż te na dziedzińcu. Nie musicie wcześniej kupować biletów, ponieważ łącznik prowadzi do hallu pod Piramidą, gdzie znajdują się kasy.

9. Drugie wejście do Karuzeli znajdziecie naprzeciwko wyjścia ze stacji metra Palais Royal. Przejdźcie na drugą stronę ulicy, ale nie kierujcie się tak jak wszyscy w stronę łuku (ta droga prowadzi do Piramidy), tylko przejdźcie przez szklane drzwi. Już jesteście w Karuzeli! Teraz wystarczy podążać za strzałkami, które zaprowadzą Was do Odwróconej Piramidy.

10. Wspomnijmy jeszcze na koniec o trzecim wejściu do Carrousel du Louvre, znajdującym się na terenie Ogrodów Tuileries. Na placu przed łukiem triumfalnym (Arc de Triomphe du Carrousel) zobaczycie dwa niepozorne zejścia do podziemi. Doprowadzą Was one prosto do Odwróconej Piramidy. Stąd możecie przejść do muzeum lub do handlowej części kompleksu.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Muzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Udanego zwiedzania! 

Comments
Anonim (niezweryfikowany) - 23 Maj 2018 Adres

Co takiego jest w tych biletach (link do przedsprzedaży), że kosztują ponad trzy razy więcej, niż na oficjalnej stronie Luwru? Obecnie (2018) bilet dla osoby dorosłej to 17 euro, a na linkowanej stąd stronie 59 euro. To się nazywa robić interesy!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki