Luwr – 10 arcydzieł, których nie możecie przegapić

30 paź 2021
Luwr

Które z dzieł trzymanych w Luwrze są najznamienitsze? Jak je odszukać w ogromnym pałacu? Na co powinny zwrócić szczególną uwagę osoby będące w Luwrze po raz pierwszy? Jeśli zależy Wam na wiedzy teoretycznej oraz komentarzu do oglądanych obrazów, najlepiej będzie zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem. Bilety w przedsprzedaży możecie kupić na tej stronie.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Jak wejść do Luwru bez stania w kolejce

Mona Liza

Mona Liza

Bezdyskusyjnym faworytem do tytułu królowej Luwru jest Gioconda, czyli Mona Liza, pędzla Leonarda Da Vinci. Jest to główny punkt programu wycieczek z oprowadzaniem. Płótno schowane jest za grubym szkłem pancernym, w pokoju naszpikowanym kamerami, a obok niego zawsze stoi dwóch strażników. No i oczywiście tłum zwiedzających. Nic dziwnego ‒ w końcu Monę Lizę można zobaczyć tylko tutaj. I to dosłownie, ponieważ władze muzeum postanowiły, że obraz już nigdy więcej nie opuści murów paryskiego pałacu. Aby go zobaczyć, udajcie się na pierwsze piętro południowego skrzydła (Denon) i odnajdźcie salę 7 działu malarstwa włoskiego.

Wenus z Milo

Wenus z Milo

Afrodyta z Melos, lepiej znana jako Wenus z Milo, nie ustępuje sławą Giocondzie. Jej autorem jest prawdopodobnie Agesandros z Rodos. Wysokość statuy to 164 cm, a proporcje wynoszą 86:69:93. Bogini straciła obie ręce już po jej odkryciu w 1820 roku. Powodem był spór pomiędzy Francuzami, którzy odkryli rzeźbę i Turkami, do których należała wyspa, na której ją odnaleziono. I tak właśnie Wenus pozostała bez rąk. Pomnik stoi w skrzydle Sully, w sali nr 16, na dziale Grecja, Etruria, Rzym.

Nike z Samotraki

Nike z Samotraki

Kolejna słynna kobieta bez rąk obecna na naszej liście. Tym razem jednak, oprócz kończyn górnych, posągowi brakuje także głowy. Na szczęście zachowały się skrzydła. Dzięki nim, a także ustawieniu ciała, Nike wygląda, jakby gotowa była lada chwila wzbić się w powietrze. Spotkacie ją na schodach prowadzących na pierwsze piętro skrzydła Denon, strzegącą wejścia na salę malarstwa włoskiego i do Galerii Apolla.

Umierający jeniec

Kolejna statua ‒ tym razem z epoki renesansu. Umierający jeniec dłuta Michała Anioła to oczywiście nie to, co Dawid, ale i tak zasługuje na uwagę. Przejdźcie do sali nr 4 działu rzeźbiarstwa włoskiego w skrzydle Denon, a oprócz Jeńca znajdziecie tam również Psyche budzoną przez pocałunek Kupidyna.

Ramzes II

Ramzes II

Na tym nie kończą się antyki. Kolejne arcydzieło to bowiem posąg siedzącego Ramzesa II. Ogólnie rzecz biorąc, Luwr posiada jedną z najbogatszych na świecie kolekcji egipskich. Na przykład, słynna statua Siedzącego Skryby znajduje się w sali nr 12 części egipskiej, na pierwszym piętrze skrzydła Sully.

Stela Hammurabiego

Nie zapomnijcie też o ekspozycji mezopotamskiej, której punktem centralnym jest pierwsze na świecie prawo pisane, czyli Stela Hammurabiego. Zobaczycie ją na pierwszym piętrze skrzydła Richelieu, w sali nr 3. W sąsiedztwie możecie podziwiać też Lamassu z bramy pałacu Sargona II.

Sztuka francuska

Sztuka francuska

Jednym z najbardziej znanych obrazów jest Koronacja Napoleona, której autorem jest Jacques-Louis David. Bez względu na stosunek, jaki macie do dawnego władcy, warto poświęcić mu chwilę. Gdy już znajdziecie się na pierwszym piętrze skrzydła Denon (sala nr 75), rozejrzycie się po okolicy. Natraficie z pewnością na zbiory malarstwa Eugène’a Delacroixa, a wśród nich „Wolność wiodąca lud na barykady” oraz „Śmierć Marata”.

Koronczarka

Arcydzieło! Koronczarka to jeden z najbardziej rozsławionych obrazów Holendra Jana Vermeera. Ogólnie rzecz biorąc, kolekcja niderlandzka w Luwrze jest dość mała, ale za to znajdują się w niej same perełki. Dział holenderski, sala nr 38, 2 piętro.

Stary Luwr

Stary Luwr

Do Cour Carrée „Starego Luwru” dostaniecie się wchodząc przez wejście w skrzydle Sully. Jak już pisaliśmy, sięgający pamięcią czasów średniowiecza Stary Luwr został rozebrany, a w jego miejsce zbudowano nowy. Pozostałości dawnego pałacu zostały znalezione przez archeologów i są dostępne dla zwiedzających, polecamy!

Napoleon III

Napoleon III

Nie moglibyśmy nie wspomnieć o komnatach Napoleona III, który tak jak każdy z władców Francji, zamieszkiwał na czas panowania w pałacu. Pokoje należące do Bonapartego zachowały się w znakomitym stanie, o czym przekonacie się sami, jeśli zajdziecie na pierwsze piętro skrzydła Richelieu. Stamtąd możecie kontynuować spacer po komnatach, w których czas zatrzymał się w epoce Empire.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Muzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

I na deser:

Luwr jest tak ogromny, że nawet największe dzieła mogą umknąć uwadze i nie ma w tym nic dziwnego. Zdarza się to szczególnie często w salach wokół pokoju z Giocondą. Do „niedocenianych arcydzieł” należą np. Gody w Kanie Galilejskiej (obraz Veronesego) i ciągnące się w prawo i lewo od niego pasmo perełek malarstwa włoskiego – płótna Tintoretto i Tycjana. W Galerii Włoskiej wiszą też inne płótna samego Da Vinciego, Madonna Rafaela i kilka dzieł Caravaggio.

Udanego zwiedzania!

Przypominamy o możliwości zakupu biletów w przedsprzedaży na tej stronie internetowej.

Na wycieczce z przewodnikiem zarezerwowanej tutaj na pewno nie zabłądzicie!

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki