Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny w Paryżu

Thu, 12/15/2016 - 09:53
Posted in:
0 comments
Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji i Paryża. Łuk wzniesiony został na Placu Gwiazdy, na drodze łączącej Wersal z Luwrem.

Budowa i historia

Napoleon Bonaparte nakazał budowę łuku na pamiątkę zwycięskiej bitwy pod Austerlitz, gdzie w 1806 roku armia francuska rozgromiła połączone siły rosyjskie i austriackie. Łuk został zbudowany w stylu antycznym, symbolizującym połączenie Napoleona z imperium starożytnego Rzymu. Niestety, niedługo po rozpoczęciu budowy, Napoleon przegrał wojnę i praca nad łukiem została wstrzymana. Budowa trwała przez 30 lat, aż do 1836 roku. Ukończonej budowli Napoleon nigdy nie zobaczył. Na pogrzebie w 1840 roku, trumna z ciałem wodza została uroczyście przeprowadzona pod Łukiem. Na przestrzeni wieków przez Łuk Triumfalny nie raz maszerowała zwycięska armia. I nie zawsze były to wojska francuskie. Dziś, w pobliżu tej monumentalnej budowli, odbywają się defilady i inne uroczystości.

ARCHITEKTURA

Łuk Triumfalny to nie tylko wartość historyczna i symboliczna, ale również wspaniały zabytek architektury – majestatyczny i harmonijny. Wyróżnia się imponującymi rozmiarami *wysokość – 49 m, szerokość 44 m, zestaw 29 m) i bogatą dekoracją. Obie strony łuku zdobią płaskorzeźby przedstawiające skrzydlate Famy. Na łuku umieszczono również cztery reliefy, przedstawiające główne wydarzenia w historii Francji – „Marsylianka”, „Triumf 1810”, „Obrona” i „Pokój”. Na wewnętrznych ścianach monumentu wyryto nazwiska oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków. Znajdują się tu też nazwy tych polskich miast, które były świadkami napoleońskich zwycięstw. Na łuku znajduje się również napis „Moskwa”, co w praktyce oznacza bitwę pod Borodino. Napoleon, sądząc, że odniósł już zwycięstwo, kazał wykuć na łuku nowy napis. Jak to się skończyło – wszyscy dobrze wiemy. Łuk otoczony jest 100 granitowymi cokołami, które połączone są łańcuchami. Ma to symbolizować '100 dni Napoleona', czyli od ucieczki z Elby do ostatecznej klęski pod Waterloo.

Grób Nieznanego Żołnierza

Pod arkadami łuku znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, czyli zbiorowa mogiła z czasów I Wojny Światowej – najbardziej krwawego konfliktu w historii Francji. Każdego wieczoru odbywa się uroczyste „przebudzenia” wiecznego ognia.

Jak dostać się do Łuku Triumfalnego?

Metro: linie 1, 2 i 6, stacja Charles-de-Gaulle-Etoile

RER: linia A, stacja Charles-de-Gaulle-Etoile

Autobusy linii 22, 30, 31, 52, 73, 922

Koszt

Pełna cena biletu upoważniającego do wstępu na taras widokowy to około 10 €, a przy stopie dyskontowej – 6 €. Wstęp jest darmowy dla osób niepełnoletnich, studentów uczących się w UE, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia oaz dla osób starszych i niepełnosprawnych. Rezerwując wycieczkę z przewodnikiem, ominiecie kolejki.

Godziny zwiedzania:

Od 1 kwietnia do 30 września od 10:00 do 23:00. Od 1 października do 31 marca od 10:00 do 22:30.

Ciekawostki:

 – W 1916 roku (tym samym, w którym wybuchła wojna, która nie była dla Francji szczególnie łaskawa), złamał się miecz reliefu 'Marsylianka'. Władze szybko naprawiły rzeźbę, aby uniknąć defetystycznych nastrojów w społeczeństwie.

 – W 1919 roku Charles Godefroy przeleciał pod Łukiem Triumfalnym samolotem. Rozpiętość skrzydeł jego dwupłatowca wynosiła 7,5 m, a szerokość łuku – zaledwie 14,5.

 – W latach 1965-1966, Łuk Triumfalny został wybielony, ponieważ przez lata pociemniał od spalin.

Rekomendacje!

Z Łuku Triumfalnego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków Paryża. Co więcej, nie przesłania go siatka ochronna, pleksi ani żadna inna bariera, która popsułaby zdjęcia. Widać stąd jak na dłoni Wieżę Eiffla, Pola Elizejskie i La Défense.

Bawcie się dobrze!

Add new comment

Restricted HTML

  • Allowed HTML tags: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Lines and paragraphs break automatically.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.

Похожие статьи

We use cookies on our website to support technical features that enhance your user experience.

We also use analytics & advertising services. To opt-out click for more information.