Łuk Triumfalny w Paryżu

,
Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Francji i Paryża. Łuk wzniesiony został na Placu Gwiazdy, na drodze łączącej Wersal z Luwrem.

Widok z Łuku Triumfalnego

Widok z Łuku Triumfalnego

Z Łuku Triumfalnego rozciąga się jeden z najpiękniejszych widoków Paryża. Co więcej, nie przesłania go siatka ochronna, pleksi ani żadna inna bariera, która popsułaby zdjęcia. Widać stąd jak na dłoni Wieżę Eiffla, Pola Elizejskie i La Défense.

Aby uniknąć kolejek, zarezerwuj bilety z wyprzedzeniem

» Czytaj takżePola Elizejskie

» Czytaj takżeWieża Eiffla: najważniejsze wskazówki dla turystów

Budowa i historia

Napoleon Bonaparte nakazał budowę łuku na pamiątkę zwycięskiej bitwy pod Austerlitz, gdzie w 1806 roku armia francuska rozgromiła połączone siły rosyjskie i austriackie. Łuk został zbudowany w stylu antycznym, symbolizującym połączenie Napoleona z imperium starożytnego Rzymu. Niestety, niedługo po rozpoczęciu budowy, Napoleon przegrał wojnę i praca nad łukiem została wstrzymana. Budowa trwała przez 30 lat, aż do 1836 roku. Ukończonej budowli Napoleon nigdy nie zobaczył. Na pogrzebie w 1840 roku, trumna z ciałem wodza została uroczyście przeprowadzona pod Łukiem. Na przestrzeni wieków przez Łuk Triumfalny nie raz maszerowała zwycięska armia. I nie zawsze były to wojska francuskie. Dziś, w pobliżu tej monumentalnej budowli, odbywają się defilady i inne uroczystości.

Łuk Triumfalny: Wybierz hotel

Architektura

Łuk Triumfalny w Paryżu

Łuk Triumfalny to nie tylko wartość historyczna i symboliczna, ale również wspaniały zabytek architektury – majestatyczny i harmonijny. Wyróżnia się imponującymi rozmiarami *wysokość – 49 m, szerokość 44 m, zestaw 29 m) i bogatą dekoracją. Obie strony łuku zdobią płaskorzeźby przedstawiające skrzydlate Famy. Na łuku umieszczono również cztery reliefy, przedstawiające główne wydarzenia w historii Francji – „Marsylianka”, „Triumf 1810”, „Obrona” i „Pokój”. Na wewnętrznych ścianach monumentu wyryto nazwiska oficerów napoleońskich, w tym 7 Polaków. Znajdują się tu też nazwy tych polskich miast, które były świadkami napoleońskich zwycięstw. Napoleon, sądząc, że odniósł już zwycięstwo, kazał wykuć na łuku nowy napis. Jak to się skończyło – wszyscy dobrze wiemy. Łuk otoczony jest 100 granitowymi cokołami, które połączone są łańcuchami. Ma to symbolizować '100 dni Napoleona’, czyli od ucieczki z Elby do ostatecznej klęski pod Waterloo.

Grób Nieznanego Żołnierza

Pod arkadami łuku znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza, czyli zbiorowa mogiła z czasów I Wojny Światowej – najbardziej krwawego konfliktu w historii Francji. Każdego wieczoru odbywa się uroczyste „przebudzenia” wiecznego ognia.

Jak dostać się do Łuku Triumfalnego?

Metro: linie 1, 2 i 6, stacja Charles-de-Gaulle-Etoile

RER: linia A, stacja Charles-de-Gaulle-Etoile

Autobusy linii 22, 30, 31, 52, 73, 922

Koszt

Pełna cena biletu upoważniającego do wstępu na taras widokowy to około 13 €, a przy stopie dyskontowej – 6 €. Wstęp jest darmowy dla osób niepełnoletnich, studentów uczących się w UE, którzy nie ukończyli jeszcze 26 roku życia oaz dla osób starszych i niepełnosprawnych. Rezerwując wycieczkę z przewodnikiem, ominiecie kolejki.

Godziny zwiedzania:

Od 1 kwietnia do 30 września od 10:00 do 23:00. Od 1 października do 31 marca od 10:00 do 22:30.

Ciekawostki:

– W 1916 roku (tym samym, w którym wybuchła wojna, która nie była dla Francji szczególnie łaskawa), złamał się miecz reliefu 'Marsylianka’. Władze szybko naprawiły rzeźbę, aby uniknąć defetystycznych nastrojów w społeczeństwie.

– W 1919 roku Charles Godefroy przeleciał pod Łukiem Triumfalnym samolotem. Rozpiętość skrzydeł jego dwupłatowca wynosiła 7,5 m, a szerokość łuku – zaledwie 14,5.

– W latach 1965-1966, Łuk Triumfalny został wybielony, ponieważ przez lata pociemniał od spalin.

Bawcie się dobrze!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *