» Europa » Czechy » Kutná Hora » Kutná Hora w 1 dzień: główne atrakcje miasta srebra

Kutná Hora – tutaj do budowy używa się ludzkich kości, a domy rosną nie w górę, lecz w dół. Ponadto skarb to grosz, a proste muzea są bogatsze niż banki. To wszystko sprawia, że Kutná Hora jest idealnym miejscem na spontaniczny wypad z Pragi na 1 dzień. Co warto zobaczyć w tym znanym mieście srebra? 

Zwiedzanie Kutnej Hory z przewodnikiem

» CZYTAJ TAKŻE5 miejsc w Pradze które warto odwiedzić z dziećmi

Z Pragi do Kutnej Hory

Kutná Hora jest jak najbardziej do zrobienia w 1 dzień. Możesz tam dotrzeć z Pragi. Jak dostać się do miasta z czeskiej stolicy?

» CZYTAJ TAKŻEKarta podróżna CoolPass w Pradze - czy warto ją kupić?

Hotele w Kutnej Horze – gdzie się zatrzymać?

Wielu turystów po zanurzeniu się w średniowiecznej atmosferze i poznaniu bogatej historii Kutnej Hory, ma ochotę zostać tu dłużej niż jeden dzień. Mamy tu różnorodne opcje zakwaterowania od wielkich starych hoteli po przytulne pensjonaty. Sprawdź te obiekty:

  • Hotel U Kata – oferuje przytulne pokoje, w których każdy szczegół przenosi w czasy średniowiecza. Hotelowa restauracja słynie z tradycyjnych czeskich i międzynarodowych specjałów.
  • Hotel Zlatá Stoupa – położony w samym sercu Kutnej Hory, kilka kroków od zabytkowego centrum miasta wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
  • Penzion a Restaurant Barbora – pensjonat w centrum Kutnej Hory oferuje piękny widok na zabytkowy kościół św. Barbary.

Kutná Hora: wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE20 najważniejszych atrakcji Pragi

Co warto zobaczyć w Kutnej Horze?

Stare Miasto

Kutná Hora została założona pod koniec XIII wieku, 60 kilometrów od Pragi, po odkryciu tu najbogatszych złóż srebra. Wiąże się z tym legenda. Pewnego dnia, (czy to w nocy, czy po kolacji, czy nawet pod wpływem alkoholu), mnichowi z klasztoru Sedlec przyśniły się 3 srebrne sztabki w znanym mu miejscu. Kiedy się obudził, przyszedł na miejsce i sen się spełnił! I tak w 1300 roku specjalnym dekretem ustanowiono królewski monopol na wydobycie tego cennego metalu. A w Kutnej Horze znajdowały się setki metrów kopalni srebra! Ustanowiono nową walutę – grosz praski, który był bity właśnie w tym mieście. 

Miasto powoli się rozrastało. Jednak nikt nie dbał o porządek na ulicach, dlatego domy budowano albo przy wejściach do kopalń albo nawet nad nimi. Co więcej, w tajemnicy przed władzami górnicy nadal wydobywali srebro w swoich piwnicach, stąd niektóre obiekty mają znacznie większą głębokość niż wysokość.

W opuszczonych kopalniach pod miastem znaleziono unikalny średniowieczny wentylator. Drewniany mechanizm dokładnie powtarza konstrukcję nowoczesnych urządzeń elektrycznych i jest wprawiany w ruch poprzez obracanie rączki. Naukowcy uważają, że był on używany przez górników do wentylacji licznych tuneli w Kutnogorsku.

Po wyczerpaniu złóż wielopiętrowe piwnice przydały się alchemikom. Jak wyglądało miejsce ich pracy w średniowieczu, można zobaczyć w muzeum alchemicznym w podziemiach Domu Sancturina. Na wystawie znajdują się naczynia alchemiczne, narzędzia i niektóre odczynniki – krótko mówiąc, wszystko, co potrzebne do syntezy kamienia filozoficznego.

» CZYTAJ TAKŻEJakie zamki w Czechach warto zobaczyć?

Ossuarium w Sedlcu

Być może głównym symbolem Kutnej Hory jest kościół Wszystkich Świętych w Sedlcu i jego słynne ossuarium. Dziś Sedlec jest jedną z dzielnic miasta, ale w przeszłości był pierwszą osadą w okolicy – klasztorem zakonu Cystersów. Na jego terenie znajdował się cmentarz, który wraz z napływem ludzi rozrastał się i wkrótce stał się gigantyczną miejską nekropolią. Co więcej, do jego popularności przyczynił się fakt, że w 1278 roku opat klasztoru rozsypał tu ziemię z Golgoty.

Cmentarz można odwiedzać do dziś. Odkryj mistyczną atmosferę Sedlickiego Ossuarium podczas wycieczki z przewodnikiem. Tu każda kość kryje w sobie setki lat historii, a na zwiedzających czeka wyjątkowa i przerażająca podróż w przeszłość Kutnej Hory.

Później zdecydowano się zbudować kościół w samym środku pochówków. Ekshumowane szczątki zostały umieszczone w kościele, w ossuarium. Następnie zostały artystycznie uporządkowane przez rzeźbiarza Františka Rinta. Efektem jego pracy jest najdziwniejsze i najpiękniejsze sklepienie kostne na świecie! Żyrandol składa się z co najmniej jednego okazu każdej kości ludzkiego ciała! Uderzający jest też kościany emblemat rodziny Schwarzenbergów, która zamówiła tę złowieszczą instalację. Jeśli przyjeżdżasz do Kutnej Hory na jeden dzień, nie możesz pominąć ossuarium w Sedlcu.

Odkryj mistyczne ossuarium, w którym szkielety stają się częścią sztuki. W tym miejscu historia ożywa, a każdy zakątek skrywa swoje tajemnice. Poczuj ducha wieków i uzyskaj przebłysk wieczności.

Wycieczka z Pragi do Kutnej Hory i Kostnicy

» CZYTAJ TAKŻEObóz koncentracyjny Terezin

Kamienny Dom

W XV wieku przez Czechy przetoczył się wir niszczycielskich wojen husyckich. Pod koniec walk pozostały tylko fundamenty centrum Kutnej Hory. Przetrwał jednak jeden budynek – Kamienny Dom. W tym czasie miał nieco inny wygląd, ale pod koniec wieku przemysłowiec Prokop Kroopa, ówczesny właściciel rezydencji, przebudował go w stylu późnogotyckim. Budynek miał długi trójkątny szczyt i dekoracje ilustrujące losy właściciela. Dziś w jego wnętrzach można oglądać wystawę Muzeum Srebra.

» CZYTAJ TAKŻEZamek Karlštejn - największa atrakcja Czech i duma narodu

Katedra św. Barbary

Jeśli bajkowy wystrój Kamiennego Domu nie robi na Tobie większego wrażenia, to słynna na całym świecie Katedra św. Barbary z pewnością Cię oczaruje. Świątynia była budowana przez wiele stuleci z pieniędzy i zamówień bogatych obywateli. Na jej fasadzie znajduje się całe bestiarium gargulców. Mamy też obwód «zaostrzonych»‎ arkebutanów, a wewnątrz freski przedstawiające codzienne życie górników. Widok jest wart zobaczenia!

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych tarasów widokowych w Pradze

Włoska mennica

Mennica, w której wybijano praskie grosze, została nazwana Mennicą Włoską na cześć Florentyńczyków zaproszonych do kraju w celu opracowania reformy monetarnej. Służyła również jako twierdza i rezydencja królewska, a dziś znajduje się w niej muzeum mennictwa z monetami «na każdy gust» – od pełnowartościowych po zdarte!

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Czeskim Krumlovie w 1 dzień?

Muzeum Srebra

To zbrodnia odwiedzić Kutną Horę na 1 dzień i nie zejść do podziemi! W końcu miasto zawdzięcza swoje istnienie górnikom. Podziemia można zobaczyć z Muzeum Srebra w starożytnym zamku Hradek. Podczas zejścia zobaczysz XIII-wieczne tunele, średniowieczne narzędzia górnicze oraz podziemne jeziora.

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze na które warto się wybrać

Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny

Podczas gdy katedra św. Barbary znajduje się na co drugiej pocztówce z Kutnej Hory, Katedra Wniebowstąpienia Najświętszej Marii Panny nie jest zbyt popularna wśród turystów. I nie bez powodu! Tak, patrzymy na znacznie bardziej powściągliwy styl gotycki, ale to sprawia, że budynek wygląda o wiele bardziej elegancko. Spójrz na te lancetowate okna!

Najlepszymi pamiątkami z Kutnej Hory są główne skarby tego miasta – kości i srebro. Szukaj czaszek we wszystkich kształtach i rozmiarach (oczywiście nie prawdziwych) w sklepie Suvenýry w pobliżu ossuarium na ulicy Zámecká, a groszy i innych błyszczących rzeczy w sklepie z pamiątkami Dworu Włoskiego na placu Havlíčkovo.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Czech? Oto 10 pomysłów

Gdzie zjeść w Kutnej Horze?

Podróżując przez 1 dzień po Kutnej Horze, pamiętaj o odpoczynku i dobrym jedzeniu. Podpowiadamy, gdzie w mieście znaleźć przekąskę, aby uzupełnić energię:

  • Obfity obiad można zjeść w popularnej czeskiej restauracji Dačický przy ulicy Rakovej.
  • Deseru skosztujesz w maleńkim Muzeum Czekolady na Placu Komenského (w menu gorąca czekolada i batoniki rzemieślnicze, a oprócz tego masz fascynujący wykład o historii słynnej marki Lidka z Kutnej Hory).
  • Przekąska koniecznie w Café Turistka na ulicy Barborská naprzeciwko Muzeum Srebra.

» CZYTAJ TAKŻERejsy po Wełtawie - dlaczego warto i jaką wycieczkę wybrać?

Kutná Hora w 1 dzień to idealna wycieczka! Wykorzystaj ten czas nie tylko na zwiedzanie, ale też na odpoczynek, by podziwiać urok tego miejsca. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *