» Europa » Czechy » Praga » 20 najważniejszych atrakcji Pragi — przewodnik po stolicy Czech

Zobacz 20 najważniejszych atrakcji Pragi! Podpowiemy Ci, co koniecznie musi się znaleźć na Twojej podróżniczej liście. Stolica Czech skrywa niepowtarzalny klimat. Po pierwsze, możesz się o tym przekonać, podróżując z naszym audioprzewodnikiem.

Ciekawostka

«Amadeusz», film czeskiego reżysera Milosa Formana otrzymał
oscara za najlepszą scenografię. Akcja filmu rozgrywała się w Pradze.

Gdzie zatrzymać się w Pradze?

Jeśli wybierasz się do Pragi, zadbaj wcześniej o zakwaterowanie. Więcej informacji o hotelach w różnych dzielnicach stolicy Czech można znaleźć tutajPolecamy nocleg w historycznym centrum miasta, na Malej Stranie lub w pobliżu Placu Wacława. Ułatwi to dotarcie do głównych zabytków na piechotę. Jeśli jednak szukasz ciszy i spokoju, poszukaj hoteli w Praga 4, najbardziej zielonej dzielnicy. Nie ograniczaj się jednak do rekomendacji – wybór jest ogromny.

Wybierz hotel w Pradze

» CZYTAJ TAKŻEGdzie wybrać hotel w Pradze? Zobacz te dzielnice

Najważniejsze atrakcje Pragi – mapa trasy

Kościół św. Eliasza, ulica Nerudova, plac Hradczany i oczywiście Zamek Praski. Na tej mapie znajdziesz nasze 20 najważniejszych atrakcji Pragi, nie tylko słynne zabytki, ale także mniej znane miejsca. To właśnie o nich teraz opowiemy!

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na spędzenie Bożego Narodzenia i Sylwestra w Pradze

Zamek Praski

20 najważniejszych atrakcji Pragi? Zacznijmy od Zamku Praskiego! Ta twierdza o zdumiewających rozmiarach (według Księgi Rekordów Guinnessa jest to największy starożytny zamek na świecie!) góruje nad miastem od IX wieku. Żaden podróżnik, odwiedzając Pragę, nie odważy się zignorować tego majestatycznego kompleksu pałacowego. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po Zamku Praskim lub pobierz bardziej ekonomiczny audioprzewodnik! Niegdyś była to główna rezydencja cesarzy rzymskich (a także czeskich monarchów) Karola IV Luksemburskiego i Rudolfa II. Kiedyś rządzili tu królowie i królowe. Natomiast dziś jest to miejsce, w którym prezydent otrzymuje dekrety. 

Co zobaczymy w Zamku Praskim?

 • Stary pałac królewski

  Główną oś praskiego zamku tworzą takie zabytki jak Złota uliczka, Bazylika św. Jerzego, Katedra św. Wita i Stary Pałac Królewski. Ten ostatni został zbudowany w XII wieku jako część fortyfikacji i przetrwał do naszych czasów jako łańcuch luksusowych komnat, pozbawionych jakiegokolwiek obciążenia obronnego. Zobaczymy m.in. Salę Władysławowską z okazałym koronkowym sklepieniem na styku gotyku i renesansu.

 • Katedra św. Wita

  Dominantą kompleksu jest Katedra św. Wita, której wydłużone gotyckie wieże widać niemal z każdego miejsca. Jest to główny kościół katolicki w kraju i «siedziba»‎ arcybiskupa. Co więcej, w świątyni są pochowani starożytni władcy Czech. Mamy też repozytorium średniowiecznych regaliów królewskich (kula, korona, berło). Dowiedz się więcej o ciemnych sklepieniach i kolorowych witrażach katedry podczas zwiedzania kościoła i zamku.

 • Złota Uliczka

  Każda opowieść o Zamku Praskim byłaby niekompletna bez wspomnienia o Złotej Uliczce – starej dzielnicy rzemieślniczej zbudowanej bezpośrednio w zagłębieniach murów zamkowych. Budynki mieszkalne powstały tu na rozkaz króla Rudolfa II – w ten sposób autokrata podziękował strzelcom strzegącym zamku. Natomiast ulica otrzymała swoją nazwę później, od złotników, którzy osiedlili się w domach krasnoludków. Budynki pozostały zamieszkałe aż do II wojny światowej. Obecnie mieszczą się w nich sklepy z pamiątkami i muzea.

 • Letni Pałac Królowej Anny

  Po drugiej stronie Fosy Jeleniej znajduje się Ogród Królewski. Oba obiekty łączy Most Prochowy (właściwie grobla), pod którym rozciąga się wąski, ale niezwykle kolorowy tunel dla pieszych. Klejnotem ogrodu jest Pałac Letni, zamówiony przez króla Ferdynanda I w drugiej połowie XVI wieku. Był to wspaniały prezent dla jego żony Anny Jagiellonki. 

Karta turystyczna CoolPass – zniżki na atrakcje

Chcesz zaoszczędzić na zwiedzaniu? Kup kartę turystyczną CoolPass, która pozwoli Ci odkrywać zakamarki Pragi z maksymalnym komfortem. Karnet ważny od 1 do 6 dni jest aktywowany w aplikacji na smartfonie i zapewnia bezpłatny dostęp do ponad 70 praskich atrakcji. Otrzymasz również zniżki do 50% na posiłki w restauracjach, rozrywkę i wycieczki!

Kup kartę CoolPass

» CZYTAJ TAKŻEJakie zamki w Czechach warto zobaczyć?

Most Karola i wieże

Prawdziwą filmową ikoną Pragi jest Most Karola nad WełtawąW 1996 roku spadła z niego postać grana przez Jona Voighta w przeboju kinowym „Mission: Impossible”. A jeszcze wcześniej zrzucono stąd ciało straconego arcybiskupa Jana Nepomucena, obecnie czczonego jako święty. Legenda głosi, że z wody wyłoni się pięć świecących gwiazd.

Most Karola został zbudowany za panowania Karola IV, stąd jego nazwa. Łączy on dzielnice Stare Mesto i Mala Strana, które niegdyś były odrębnymi miastami. Wejścia na most są oznaczone wieżami: ozdobną wieżą Starego Miasta po wschodniej stronie i dwiema wieżami Malostranskimi po zachodniej stronie.

Łączony bilet wstępu na wieże Mostu Karola

» CZYTAJ TAKŻERejsy po Wełtawie: dlaczego warto i jaką wycieczkę wybrać?

Rynek Starego Miasta

Na Starym Ratuszu znajduje się rozpoznawalny w Pradze XV-wieczny zegar astronomiczny. Możesz go zobaczyć z bliska podczas tej wycieczkiPodobnie jak wiele historycznych placów, Ratusz Staromiejski wyrósł z rynku, skutecznie skupiając wokół siebie miasto. Nad placem dominuje kościół Týn i jego wspaniałe wieżyczki w kolorze antracytu. Jego głównym «rywalem» jest barokowy kościół św. Mikołaja – centralna świątynia narodowego Czechosłowackiego Kościoła Husyckiego.

Zobacz Pragę, dołączając do wycieczki autobusem hop-on hop-off z wliczonym w cenę rejsem po Wełtawie. Zwiedzanie (z audioprzewodnikiem w języku polskim) zanurzy Cię w historii Pragi, przedstawi zabytki i nauczy, jak poruszać się po przeplatających się ulicach i dziedzińcach między Hradczanami, Starym Mestem, Malą Straną, Nowym Mestem i Dzielnicą Josefov.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Czeskim Krumlovie w 1 dzień?

Mala Strana

Pałac Waldsteinów znajduje się w dzielnicy Mala Strana. Mamy tu również Pałac Lichtensteina, kościół św. Mikołaja (imiennik tego na Rynku Staromiejskim) oraz kościół Matki Boskiej Zwycięskiej (który zapoczątkował epokę baroku). Dzielnica Mała Strana jest wyjątkowa przede wszystkim ze względu na swoją atmosferę.

» CZYTAJ TAKŻEObóz koncentracyjny Terezin

Pałac Waldsteinów

Do Pałacu Waldsteinów regularnie przyjeżdżają ważni ludzie tacy jak członkowie czeskiego senatu, którzy spieszą na posiedzenia. Dlatego największego pałacu w Pradze nie można nazwać atrakcją turystyczną. Niemniej jednak dostęp do ogrodu i wnętrz jest otwarty dla zwiedzających. 

» CZYTAJ TAKŻE5 miejsc w Pradze które warto odwiedzić z dziećmi

Plac Wacława

Gdy usłyszysz od mieszkańca Pragi «Sejdeme se u koně»‎, idź na Plac Wacława. Znaczenie tego zwrotu jest proste – «Spotkajmy się przy koniu»‎. Mowa tu o miejscowy pomniku świętego Wacława na koniu, który nazywany jest koniem (w Pałacu Lucerna na placu znajduje się zabawna parodia pomnika zwisająca z sufitu). To być może najsłynniejsza rzeźba w Republice Czeskiej!

Za plecami czeskiego patrona św. Wacława, znajduje się ogromne Muzeum Narodowe (historia naturalna + biblioteka). Ogólnie rzecz biorąc, Plac Wacława ma dość niezwykłą architekturę, gdzie «piękne style»‎ sąsiadują z «pałacami»‎ z początku XX wieku – czasu czeskiego kubizmu i modernizmu. Ze względu na swój kształt często porównywany jest do Pól Elizejskich.

» CZYTAJ TAKŻEPola Elizejskie: pałace i sklepy

Tańczący dom

Jak wiadomo, zazwyczaj domy po prostu stoją, ale nie w Pradze – tu domy tańczą! Jeden z nich, na rogu Rašínovo nábřeží i Jiráskovo náměstí, dał się trochę ponieść i trafił do wszystkich podręczników architektury. Wewnątrz znajdują się biura i hotel, a na dachu restauracja z panoramicznym widokiem. Co ciekawe, uważa się, że przepasana wieża symbolizuje kobietę, a prosta mężczyznę.

» CZYTAJ TAKŻECo przywieźć z Czech? Oto 10 pomysłów

Dzielnica Żydowska

Josefov to czeska nazwa dzielnicy żydowskiej – od imienia cesarza Józefa II, który zrównał Żydów z chrześcijanami. Chociaż Żydzi mieszkali w tej części Pragi na długo przed wstąpieniem na tron Józefa II, dzielnica przybrała swój administracyjny kształt dopiero 70 lat po edykcie tolerancyjnym. Dziś jest to nie tylko cytadela kultury żydowskiej w Europie, ale jedno z jej światowych centrów!

W Josefov znajdują się najstarsze i najpiękniejsze synagogi w Europie – zapierająca dech w piersiach Synagoga Staronowa (1270) i Synagoga Hiszpańska (1868). Spaceruj po Dzielnicy Żydowskiej z audioprzewodnikiem i nie zapomnij odwiedzić również kolorowego Starego Cmentarza.

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych tarasów widokowych w Pradze

Bazylika św. Jakuba Większego

Jakie jeszcze miejsce znajdziesz na naszej liście 20 najważniejszych atrakcji Pragi? Zdecydowanie Bazylikę Świętego Jakuba Większego. Już przy wejściu zwiedzających wita odcięta ludzka ręka (oczywiście w stanie zmumifikowanym). Według legendy, kończyna należała do złodzieja, który miał nieszczęście zostać złapanym przez rękę samej Matki Boskiej.

Bazyliki Świętego Jakuba Większego słynie ze wspaniałych XVIII-wiecznych organów i doskonałej akustyki. Odbywają się w niej koncerty, których repertuar można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej

» CZYTAJ TAKŻEKoncerty w Pradze na które warto się wybrać

Wieża telewizyjna na Žižkovie

Ludzie uparcie kojarzą Pragę z gotyckimi wieżami, katedrami i ozdobnymi brukowanymi uliczkami. Ale to tylko jedna strona tego miasta. Mamy tutaj również Wieżę Telewizyjną Žižkov, najwyższy budynek w Czechach (216 metrów), który jest uderzającym przykładem nowej i interesującej architektury. A jaki widok roztacza się z tarasu widokowego tego cudu inżynierii!

» CZYTAJ TAKŻEDrezno w 1 dzień: co zobaczyć?

Wyszehrad

Wyszehrad jest prawie w tym samym wieku co Zamek Praski, drugie centrum czeskiej państwowości. Neogotycki Kościół świętego Piotra i Pawła, romańska rotunda świętego Marcina i cmentarz Vysehrad są ukryte za murem twierdzy. Mamy tu również Grobowiec Slavin, który został otwarty pod koniec ubiegłego wieku jako nekropolia dla wybitnych osobistości. Pochowani są tu kompozytor Antonín Dvořák, malarz Alfons Mucha oraz pisarze Karel Čapek i Jan Neruda. 

Smukłe wieże Bazyliki Świętych Piotra i Pawła wydają się zlewać z niebem. Wewnątrz świątyni panuje atmosfera spokoju, jakby czas się zatrzymał, aby umożliwić podziwianie każdego zakątka tej wspaniałej budowli. W pobliżu znajdują się Ogrody Wyszehradzkie, ukazujące ponadczasowe piękno natury. Polecamy spacer!

» CZYTAJ TAKŻEJakie niemieckie miasta warto odwiedzić?

Zoo w Pradze

Ponad 4 i pół tysiąca zwierząt, około 650 gatunków, imitacja różnych stref klimatycznych i wybiegi na świeżym powietrzu – nie bez powodu praskie zoo jest uważane za jedno z najlepszych w Europie! Nad parkiem znajduje się kolejka linowa, a na ziemi, oprócz terrariów i klatek, są ekologiczne szlaki i restauracje. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Możesz odwiedzić to miejsce i połączyć je z rejsem, bilet wstępu jest wliczony w cenę.

Mówiąc o parkach, sprawdź największy kryty park wodny w Europie Środkowej, nie pożałujesz! 

Bilet wstępu i audioprzewodnik do praskiego zoo

» CZYTAJ TAKŻECo robić w Budapeszcie? 33 pomysły

Hradczańska Loreta

Wracamy na zachodni brzeg Wełtawy i znajdujemy się we… Włoszech! Kopia Santa Casa (Świętej Chaty) z włoskiego miasta Loreto pojawiła się na Hradczanach w 1631 roku i natychmiast stała się popularnym celem pielgrzymek. Święta Chata to dom, w którym mieszkała Święta Rodzina i który, jak się uważa, został przeniesiony przez anioły z Nazaretu do Włoch pod koniec XIII wieku. Wokół niej na nowym miejscu zbudowano bazylikę, a około 100 lat później genialny Bramante pokrył sanktuarium bogatą barokową obudową.

Architekt Giovanni Battista Orsi odtworzył Santa Casa w Pradze, kładąc w fundamentach kilka cegieł z prawdziwej chaty Loreto. Najpierw wyrósł obok niej kościół, potem drugi, potem trzeci. Tak narodziło się praskie Loreto – imponujący kompleks kościelny. Ludzie z całego kraju przybywają tu nie tylko po sakrament, ale także po to, by posłuchać słynnych loretańskich dzwonów, które co godzinę przerywają ciszę.

» CZYTAJ TAKŻE10 pomysłów na Boże Narodzenie i Nowy Rok w Norymberdze

Petřín

Nie sposób wyobrazić sobie praskiego krajobrazu bez wzgórza Petřín. Pokryte gęstymi lasami śmiało wznosi się nad historyczną częścią miasta. Niegdyś z jego szczytu przywoływano Peruna, a od końca XIX wieku stoi tu wieża Petřín wybudowano ją wzorując się na Wieży Eiffla. Co więcej, pod koronami drzew znajduje się uwielbiany przez mieszkańców park publiczny.

» CZYTAJ TAKŻEWieża Eiffla - najważniejsze wskazówki dla turystów

Ściana Lennona

Koneserzy sztuki ulicznej również znajdą w Pradze coś dla siebie. Otóż w zakamarkach dzielnicy Malá Strana, za eleganckim placem Velkopřevorské náměstí, kryje się prawdziwy relikt i najwybitniejszy przykład sztuki ulicznej w krajach byłego bloku socjalistycznego – Ściana Lennona. Ten spontaniczny pomnik (lub jak kto woli ołtarz) ku czci lidera legendarnej grupy The Beatles pojawił się jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku. Wkrótce na jego powierzchni można było przeczytać całą prawdę o stanie rzeczy w kraju.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Głowa Franza Kafki

Franz Kafka jest chyba najsłynniejszym mieszkańcem Pragi. Całe swoje życie spędził w tym mieście, w pobliżu Rynku Staromiejskiego i dzielnicy Josef, o czym można dowiedzieć się podczas tej wycieczki. Co więcej, w 2014 roku przy wejściu do centrum handlowego Quadrio wzniesiono pomnik pisarza. Nie jest on prosty, ale „kinetyczny” (mobilny). Wygląda jak wielkie metalowe popiersie, które nieustannie rozpada się i składa na nowo. Trzeba to zobaczyć! Dzieło należy do współczesnego artysty Davida Cernego.

W Pradze znajduje się również Muzeum Franza Kafki (bilety można kupić tutaj) i wycieczki z przewodnikiem po biografii pisarza.

» CZYTAJ TAKŻEJak świętować Boże Narodzenie i Sylwestra w Wiedniu?

Gdzie można smacznie zjeść w Pradze?

Podróżowanie na czczo nie jest zbyt przyjemne, zwłaszcza w tak «smacznym»‎ mieście. Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 niedrogie opcje jedzenia na mieście w Pradze:

 • Na tradycyjną kuchnię wybierz się do samoobsługowej stołówki Havelská Koruna (w pobliżu Rynku Staromiejskiego).
 • Na przekąskę – sieć bistro Potrefená husa (5 lokalizacji w całym mieście).
 • Na kawę – do Kofárna Újezd (na Malej Stranie).

Jeśli będziesz miał okazję, koniecznie spróbuj praskiego gulaszu, smażaka lub knedlików. Tutaj możesz znaleźć wycieczkę gastronomiczną, która zaspokoi Twoje gusta.

To już wszystkie zabytki z naszej listy 20 najważniejszych atrakcji Pragi. Mamy nadzieję, że dzięki temu przewodnikowi, nie będziesz mieć trudności z zaplanowaniem swojej podróży. Przyjemnych odkryć!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *