Muzeum Rodina w Paryżu – wycieczki dla duszy

,
Muzeum Rodina w Paryżu

Mzeum Rodina to budynek, który swoim wyglądem przypomina zamek. Znajduje się w samym centrum Paryża – na rogu Boulevard Varennes i  bulwaru Inwalidów. Każdego roku odwiedza go około 700 000 turystów. Już od pierwszej minuty spacerowania po ternie kompleksu, zachwyca ich wielkość budowli, różnorodność ogrodu i elegancja przedstawionych eksponatów. W muzeum znajduje się 6 000 rzeźb i do tego około 7 000 innych unikalnych dzieł sztuki.

Muzeum i kolekcja

Budynek został wykonany w stylu rokokowym pod koniec XVII wieku. Mieszkali w nim przedstawiciele miejscowej inteligencji, jednak najdłużej przebywał w nim Auguste Rodin – wybitny francuski rzeźbiarz. Mieszkał on w nim od 1908 roku. To właśnie tutaj artysta wykonywał swoje prace, inspirując się pięknem otaczającego krajobraz i swojej muzy – Camille Claudel. Wspólnie stworzyli niepowtarzalne rzeźby, wśród których znajdują się kolekcje „Dorosłość”, „Walc” i „Fala”.

Gdy władze francuskie oświadczyły, że chcą zburzyć budynek. Auguste Rodin postanowił go kupić, przekazując następnie kompleks państwu pod warunkiem, że znajdzie się w nim jego muzeum. Można więc powiedzieć, że to właśnie rzeźbiarz uratował ten wspaniały budynek przed zniszczeniem.

Rzeźby Rodina witają odwiedzających już od wejścia przy muzeum. W parku znajdują się jego najlepsze dzieła – „Beethoven”, „Bramy piekład”, „Ugolino”, „Myśliciel” i „Mieszczanie z Calais”.

W budynku Rodinowi przeznaczono 16 pomieszczeń. Na pierwszym piętrze można zobaczyć jego zmysłowe rzeźby, takie jak „Ewa”, „Pocałunek” oraz „Spacerujący Mężczyzna”.

Na drugim piętrze znajdują się mniejsze rzeźby mistrza, jak również jego obrazy i wydruki.

Na szczególną uwagę na pewno znajdujący się obok park. Ten zielony ogród zajmuje prawie 3 hektary zieleni i pokryty jest roślinami ozdobnymi oraz różami.

Jako turysta, na przespacerowanie się po muzeum powinieneś przeznaczyć kilka godzin. Później możesz zrelaksować się w letniej kawiarni z francuskimi wypiekami. W ogrodzie rezydencji nad jeziorem znajduje się przytulna restauracja rodzinna.

Osoby odwiedzające kompleks mogą skorzystać z przewodnika audio, wstąpić do sklepu z pamiątkami i sali filmów dokumentalnych lub odwiedzić dużą bibliotekę.

Warto też na pewno udać się do kaplicy w pobliżu rezydencji. Znajduje się w niej kolekcja dzieł Rodina w stylu antycznym oraz regularne wystawy prac współczesnych rzeźbiarzy.

Raz na tydzień odbywa się zwiedzanie kompleksu z uwzględnieniem miejsc, które nie są standardowo dostępne turystom.

Położenie, godziny otwarcia i ceny biletu

Do muzeum najłatwiej dostaniesz się metrem. Wysiądź na stacji Invalides lub Varenne. Wejście znajduje się na ulicy Varenne. Bilet wstępu kosztuje 4 euro (tylko ogród) lu 10 euro (kompleksowe zwiedzanie). Osoby do 18 roku życia nie potrzebują biletu. Muzeum otwarte jest od 10:00 do 17:45 każdego dnia z wyjątkiem poniedziałków.

Adres muzeum: 79 Rue de Varenne.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *