» Europa » Francja » Paryż » Co warto zobaczyć w Muzeum Orsay? Plan zwiedzania i lifehacki

Muzeum Orsay to obecnie ulubione muzeum Paryżan. Gromadzi najlepszą i najbardziej kompletną kolekcję impresjonistycznego malarstwa, grafiki i rzeźby na świecie. Stała wystawa zawiera niezliczoną ilość znanych i ważnych dzieł Moneta, Maneta, Degasa, Renoira, Courbeta, Gauguina i Van Gogha. Co warto zobaczyć w Muzeum Orsay? By ułatwić Ci zwiedzanie, przygotowaliśmy plan zwiedzania oraz listę obrazów, których nie możesz przegapić. Mamy dla ciebie również przydatne lifehacki podróżnicze. Gotowy na przygodę ze sztuką? Wejściówki do muzeum, wycieczki czy audioprzewodniki znajdziesz pod tym linkiem.

 • Ciekawostka

  Muzeum Orsay było pierwotnie stacją kolejową. Istniała ona jednak tylko przez 40 lat, ponieważ przestała mieścić coraz to dłuższe pociągi. Poźniej służyła jako magazyn, plan filmowy, a w czasie II wojny światowej sortowano tam paczki przeznaczone dla jeńców wojennych. Wreszcie w 1974 roku Orsay przekształcono w muzeum. Ideą było stworzenie miejsca dla sztuki pośredniej: między klasyczną kolekcją Luwru, a współczesną Centrum Pompidou.

Muzeum Orsay – plan zwiedzania

Kolekcja Muzeum Orsay znajduje się na 5 piętrach. Prace prezentowane są w porządku chronologicznym i zgodnie z ruchami artystycznymi. Proponujemy zacząć od zobaczenia rzeźb na najniższym piętrze.

 • Pierwsze piętro

  Po lewej i prawej stronie korytarza z rzeźbami znajdują się sale z obrazami z drugiej połowy XIX wieku. Zobaczysz tutaj szkołę akademicką – prace Ingres i Delacroix. Ponadto zetkniesz się z przestrzenią poświęconą realizmowi i naturalizmowi – spójrz na obrazy Courbeta i Millaisa.

 • Drugie piętro

  Na drugim piętrze Orsaya, oddzielnie od impresjonistycznych sal, znajdują się prace Van Gogha i Gauguina.

 • Trzecie i czwarte piętro

  Trzecie i czwarte piętro wypełnione są elementami secesyjnymi. Wejdź tutaj, by podziwiać wnętrza apartamentów sprzed stulecia.

 • Piąte piętro

  I wreszcie piąte piętro – najważniejsze dla Orsaya. To tutaj znajdują się najbardziej spektakularne arcydzieła m.in. obrazy impresjonistów: Degas, Manet, Seurat, Sisley i Pizarro. Natomiast kilka sal jest w pełni dedykowanych dla Moneta i Renoira.

10 obrazów, które musisz obowiązkowo zobaczyć w Muzeum Orsay

Renoir «Bal w Moulin de la Galette»

Najważniejsze arcydzieło Renoira (wczesny impresjonizm) odzwierciedla szaloną i radosną atmosferę popularnych tańców w Montmartre. Moulin de la Galette został otwarty w 1812 roku jako jedna z najważniejszych tawern na wzgórzu na dziedzińcu drewnianego młyna. Na ulicy Lepic nadal można delektować się posiłkiem i podziwiać wiatrak. Co ciekawa, na obrazie widać też kilku przyjaciół Renoira, którzy dla niego pozowali.

«Bal» Renoira to jedno z najbardziej reprezentatywnych dzieł wczesnego impresjonizmu, w którym artysta próbował uchwycić ruch i wrażenia. Sam twórca jest często nazywany «artystą szczęścia», ponieważ w swoich pracach przekazuje radosne i beztroskie momenty życia.

» CZYTAJ TAKŻEMontmartre - 10 głównych atrakcji turystycznych

Monet «Niebieskie lilie wodne»

Ten duży obraz jest jednym z około 250 dzieł z serii «Lilie» Moneta. Lilie były ulubionymi kwiatami artysty, który hodował je w stawie w Giverny. Jego ogród był niekończącym się źródłem inspiracji i to właśnie tam powstały jego najsłynniejsze serie prac. Przy okazji, w muzeum Oranżerii można zobaczyć arcydzieło Moneta – specjalnie dla niego zbudowano 2 owalne sale, w których płótna z malowanym stawem i ogrodem (o długości ponad 100 metrów) rozciągają się po całym obwodzie.Monet

«Niebieskie lilie wodne» Moneta zostały namalowane podczas I wojny światowej, ale zawierają w sobie pragnienie pokoju. Na obrazie nie ma horyzontu, wybrzeża ani nieba. Płótno całkowicie zanurza nas w stawie z liliami, w jego spokojnej atmosferze. Z kolei dominacja błękitu i zieleni sprawia wrażenie, że patrzysz na abstrakcyjne dzieło sztuki.

» CZYTAJ TAKŻEJak samodzielnie dotrzeć do ogrodu Claude'a Moneta w Giverny?

Van Gogh «Autoportret»

Ten autoportret Van Gogha jest jednym z jego 43 autoportretów. Jest zdecydowanie najbardziej znany zaraz po tym z odciętym uchem. Podążaj za pociągnięciami artysty, który nie używa klasycznych linii, ale rysuje «przecinkami» i ślimakami. Ten styl malowania będzie później popularny wśród ekspresjonistów. Natomiast tło obrazu kontrastuje całkowicie z twarzą Van Gogha i reprezentuje jego wewnętrzną walkę — artysta miał wiele problemów na tle psychologicznym.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie?

Manet «Śniadanie na trawie»

Niewątpliwie jedno z głównych dzieł w historii impresjonizmu i chyba najsłynniejsze Maneta. «Śniadanie na trawie» to żywy obraz tego, jak artysta nie chciał przestrzegać klasycznych zasad malarstwa. Zainspirowany Tycjanem (obrazem «Koncert wiejski», który można było zobaczyć w Luwrze) pozbawia je alegorii i wyraźnie przenosi w czasy nowożytne (co widać np. po strojach bohaterów).

Obraz Maneta był powodem skandalu. Przedstawiona przez niego naga kobieta w towarzystwie dwóch ubranych panów, bez powodów alegorycznych czy mitologicznych, wywołała najbardziej oburzające reakcje krytyków. Mimo to dzieło jest dzisiaj we wszystkich podręcznikach historii sztuki, ponieważ doskonale odzwierciedla wczesne stadia impresjonizmu. Prosta scena uchwycona w akcji, a nawet narysowana na miejscu i oświetlona naturalnym światłem, jest główną cechą charakterystyczną nowego ruchu.

» CZYTAJ TAKŻEBilety do Luwru: jak je kupić i ile kosztują?

Courbet «Pochodzenie świata»

Jeśli zaskoczyło Cię «Śniadanie na trawie», przygotuj się na «Pochodzenie świata» Courberta. Ten obraz jest tak niekwestionowanym dziełem sztuki, że wciąż szokuje niektórych ludzi 100 lat po jego namalowaniu. Nawet facebook usunął go z powodów cenzuralnych, ponieważ system zidentyfikował go jako pornograficzny.

Nie ma jednak nic prostszego niż to, co napisał tutaj Courbet. «Pochodzenie świata» od frontu pokazuje genitalia kobiety — ironicznie odpowiadając na pytanie, skąd się wzięła ludzkość. Co ciekawe, przez długi czas istniała hipoteza, że modelka na płótnie była kochanką Couberta i jednocześnie dziewczyną jego ucznia. To spowodowało niemałe kłótnie między nauczycielem a uczniem. Dopiero w 2018 roku z korespondencji Alexandra Dumasa z pisarką Georges Sand wywnioskowano, że na obrazie jest paryska tancerka, konkubina tureckiego dyplomaty, który zamówił ten właśnie obraz.

» CZYTAJ TAKŻEMusée Guimet - sztuka azjatycka w Paryżu

Manet «Olimpia»

Manet wywoływał skandal za skandalem. Jego «Olimpia» przeszła do historii jako jedno z najbardziej skandalicznych dzieł. Obraz ten był otwarcie krytykowany, a niektórzy nawet próbowali go zniszczyć. Oburzenie widzów wywołało przerobienie przez Maneta tradycyjnego tematu nagiej postaci kobiecej w obrazie.

Nawiązując do takich ikonograficznych płócien, jak na przykład «Wenus z Urbino» Tycjana, Manet w swoim obrazie nie przedstawia ani bogini, ani bohaterki mitu. Przeciwnie, dziewczyna na płótnie wygląda specyficznie jak na tamte czasy (jak widać z jej figury kątowej, ponieważ na płótnach klasyków ciało kobiety przedstawione jest według innych kanonów) i ma nietypowy antyczny zawód (wskazuje na to orchidea ukryta we włosach dziewczyny, która jest afrodyzjakiem). Jest to Wenus, która u Maneta zamieniła się w pannę o lekkich obyczajach, która rzuca swoje wyrachowane spojrzenie, skierowane bezpośrednio do widza.

» CZYTAJ TAKŻEDni Dziedzictwa w Paryżu

Degas «Mała czternastoletnia tancerka»

Oryginalna rzeźba tej młodej tancerki została pierwotnie wykonana z wosku, który bardziej przypominał skórę ludzką. Inaczej niż wersja z brązu prezentowana w Orsay. Tu ubrania 14-letniej baletnicy wykonane są z tkaniny. Natomiast w oryginale nawet peruka była z naturalnych włosów, co sprawiło, że rzeźba stała się niezwykle realistyczna. Skandal nie ominął pracy Degasa, który bardzo lubił tematy baletowe. O ile publiczność była przychylna malowanym balerinom, to naturalistyczna «Mała czternastoletnia tancerka» zaprezentowana w witrynie, była ostro krytykowane, ponieważ: mała dziewczynka wygląda jak zwierzę w klatce.

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Paryża autobusami piętrowymi

Coubert «Pogrzeb w Ornans»

Coubert, innowator, a nawet rewolucjonista w malarstwie, znany z pracy «Pochodzenie świata», tworzył ogromne dzieła realistyczne, co również wywołało wiele kontrowersji. Scena «Pogrzebu w Ornans» wygląda raczej banalnie. Na obrazie widzimy pogrzeb w małej wiosce Ornans. Jednak jest tu coś, co sprawiło, że stał się przełomowy. Jeśli przejdziemy do kontekstu XIX wieku, zobaczymy, że zwykłych ludzi nie można było przedstawić na wielkoformatowych obrazach tej wielkości. Ten rozmiar był zazwyczaj zarezerwowany dla dzieł historycznych lub religijnych. I tak Coubert łamie zasady i przedstawia wspólną, nieidealizowaną scenę na płótnie wielkości całej ściany.

Zwróć uwagę na dolną krawędź «Pogrzebu w Ornans». Miejsce pochówku, otwarty dół pogrzebowy, przedstawiony na pół, zdaje się wychodzić i rozprzestrzeniać na publiczność. W ten sposób Coubert pochował krytyków oglądających pracę.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Giełdy - Pinault Collection w Paryżu

Monet «Rue Montorgueil»

Najważniejszą rzeczą dla impresjonistów było zrobienie wrażenia. W całym muzeum Orsay nie ma dzieła, które odzwierciedlałoby to lepiej niż praca Moneta «Rue Montorgueil». Ten obraz setek francuskich flag, które przelatują przez okna Montorgueil podczas święta pokoju i pracy 30 czerwca 1878 roku, jest doskonałym przykładem impresjonizmu. Linie są rozmyte, a pociągnięcia szybkie. Niemniej jednak, ogólne wrażenie uczucia świętowania i radości zostało przekazane.

Błędem jest uznanie «Rue Montorgueil» za dzieło patriotyczne. Ponieważ Monet nie wyraził w nim swoich poglądów politycznych, a jedynie chciał oddać nastrój tego szalonego dnia. Nawiasem mówiąc, obraz jest wyjęty z życia. Do jego namalowania artysta wybrał balkon przypadkowego budynku. Zapukał do domu nieznajomych, a oni go wpuścili.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Pabla Picassa w Paryżu

Seurat «Cyrk»

Georges Seurat znany jest ze swojego naukowego podejścia do malarstwa (studiował psychologiczne efekty kolorów i metody optyczne ich mieszania). «Cyrk» jest w całości rysowany punktami i «czystymi» kolorami, z których głównymi są czerwony, żółty i niebieski. Efekt mieszania barw jest już w naszych głowach, więc widzimy obraz jako całość. Zwróć uwagę na lokalizację postaci. By oddać spektakularność cyrku, Seurat buduje kompozycję po przekątnej. «Cyrk» jest jego ostatnim dziełem – autor zmarł kilka dni po otwarciu wystawy.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Orsay: Najbardziej znane obrazy

Podróżnicze lifehacki

Aby wizyta w Muzeum Orsay była jak najbardziej użyteczna i interesująca, zebraliśmy dla Was kilka wskazówek.

1. Unikaj tłumu (lub «najlepszego» czasu na zwiedzanie muzeum)

Muzeum Orsay jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Paryżu — ponad 3,5 miliona zwiedzających rocznie! W związku z tym jest mało prawdopodobne, abyś trafił na puste sale. Na szczęście istnieją też terminy, w którym obiekt nie jest zatłoczony, czyli:

 • przed sezonem od listopada do marca;
 • od momentu otwarcia (9:30) do południa;
 • w czwartek wieczorem (muzeum jest otwarte do 21:45).

Nie zapomnij również, że dla odwiedzających z biletami elektronicznymi jest osobna kolejka do wejścia, dlatego zalecamy zakup biletu z wyprzedzeniem, na tej stronie.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Rodina w Paryżu - wycieczki dla duszy

2. Skoncentruj się na konkretnym okresie lub kierunku

W porównaniu z Luwrem, Muzeum Orsay może wydawać się malutkie. Jednak jego kolekcje znajdują się aż na 5 piętrach! Poznaj słynnych artystów i wybierz, kto dla ciebie jest najbardziej interesujący. Nie trać czasu na oglądanie prac, które cię nie ciekawią. Jeśli wolisz malarstwo impresjonistyczne, obejrzyj rzeźby na parterze i od razu idź na 5 piętro. Natomiast, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat Van Gogha, zwiedź drugie piętro (a jeśli będziesz w Amsterdamie, polecamy całe muzeum). W sztuce spokojna kontemplacja jest bardzo ważna!

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

3. Zrób sobie przerwę w zwiedzaniu

Aby uniknąć zmęczenia, zrób sobie przerwę podczas zwiedzania. Samo muzeum posiada kilka ładnych kafejek, a nawet restaurację, w której możesz odpocząć. Zwróć uwagę na małą kawiarnię na parterze — po przejściu przez korytarz z rzeźbami, po lewej stronie będzie mała lada, gdzie można wypić kawę i przekąsić świeżo wypieczone smakołyki. Filiżanka espresso kosztuje tutaj 2 euro –  jego cena na piątym piętrze będzie kilkakrotnie wyższa!

» CZYTAJ TAKŻEKiedy najlepiej jechać do Amsterdamu?

4. Zarezerwuj wycieczkę po muzeum

Jeśli odwiedzasz Orsay po raz pierwszy, jednym z najlepszych sposobów, aby uzyskać kompletny i ciekawy zestaw informacji na temat arcydzieł jest zarezerwowanie wycieczki. Na stronie internetowej muzeum znajdziesz harmonogram wycieczek grupowych w różnych językach. Możesz kupić również bilety pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEOpactwo Saint-Denis - grobowiec królów francuskich

5. Nie zapominaj o wystawach czasowych i specjalnych wydarzeniach

Stała kolekcja Orsay jest dokładnie tym, co przyciąga większość odwiedzających. Muzeum regularnie organizuje też wystawy czasowe, co pozwala zwiedzającym na świeże spojrzenie na obrazy z tamtego okresu. Oprócz tego są tu organizowane specjalne wydarzenia, takie jak koncerty, pokazy filmowe, festiwale czy noce muzealne.

Bonus

Jak wiele muzeów w Paryżu, możesz odwiedzić Orsay za darmo w pierwszą niedzielę każdego miesiąca. Zazwyczaj jest wiele osób, które chcą się wtedy załapać, więc czas oczekiwania w kolejce wydłuża się kilkakrotnie.

Muzeum Oranżerii

Część zbiorów Muzeum Orsay znajduje się w innym budynku – Muzeum Oranżerii. Bilety na tę wystawę można znaleźć tutaj. Jak sama nazwa wskazuje, mieści się ono w dawnej szklarni królewskiej ogrodu Tuileries, wybudowanej w 1852 roku. Muzeum Oranżerii jest znane jako stały dom dla słynnych «Lilii wodnych» Moneta. To seria 8 prac z liliami wodnymi, do których specjalnie stworzono dwie owalne hale w budynku szklarni. Obrazy mają 2 metry wysokości i ponad 100 metrów długości! Zdają się otaczać widza i zanurzać go w atmosferze ogrodów wodnych w Giverny.

W Oranżerii znajduje się też impresjonistyczna kolekcja Jeana Waltera i Paula Guillaume’a. Prezentuje niezwykłe dzieła Cézanne’a, Renoira, Matisse’a, Modiglianiego i Picassa.

Muzeum Oranżerii: wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE20 pomysłów na spędzenie czasu w Paryżu

Miłej podróży razem z Paris10!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *