Pierwszy raz w Paryżu: planujemy idealną podróż

, ,
Paryż

Paryż jest dużym miastem bogatym w zabytki, muzea, wystawy i festiwale. W tym artykule zebraliśmy wszystkie najważniejsze wskazówki przed pierwszą podróżą do Paryża. Jak się bawić, nie zgubić, wybrać miejsce do życia i ogólnie, jak sprawić, by podróż była idealna. A także ten artykuł jest rodzajem skumulowania setek artykułów o Paryżu, które mamy na naszej stronie internetowej. Więc klikaj na linki i dowiedz się wielu szczegółów.

Kiedy lepiej jechać do Paryża

Najciekawsze miesiące na pobyt w Paryżu to kwiecień, maj, wrzesień i październik. Wiosną kwitną tu parki i ogrody: wiśnia, kasztany, biała akacja. Jesienią są tu złote alejki i bulwary. Te miesiące nie są gorące i zazwyczaj nie padają zbyt obfite deszcze. Ale nie tylko my wiemy o tych okresach roku w Paryżu. Oczywiście, inni turyści również chcą dostać się do Paryża w tym czasie. Dlatego w muzeach często ustawiają się kolejki, hotele podnoszą ceny noclegów, a dobre restauracje nie są dostępne. Jest wyjście — zarezerwuj z wyprzedzeniem. I bilety do muzeów i hotele. Cieszmy się, że wszystko jest już od dawna dostępne w Internecie. Ale o tym napiszemy jeszcze później.

Paryż

Najbardziej niepopularnymi miesiącami wśród turystów są listopad i luty (z wyjątkiem Walentynek). Zazwyczaj jest to pora deszczowa, ale także ma swoją atmosferę: kawiarnie z kocami, parasole i puste muzea. Za to hotele i bilety lotnicze są tańsze.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, ale jednocześnie cieszyć się Paryżem, polecamy czerwiec (co dziwne, nie ma tylu turystów), marzec (sezon się jeszcze nie rozpoczął, ale jest już wystarczająco ciepły) i listopad (dla tych, którzy lubią deszczową pogodę i romantyczne historie).

O ile lepiej jest pojechać do Paryża

Paryż

Paryż jest stosunkowo małym miastem. Jeśli spróbujesz, wszystkie główne atrakcje mogą być dokładnie wpasowane w 3 dni. Pół dnia Luwru, kolejne pół dnia Montmartre. Jednego dnia przejdziemy się po mieście i wieży Eiffla. I przez jeden dzień możesz nawet dotrzeć do Wersalu lub Disneylandu. To taki przykładowy plan. Ale, jak w przypadku każdej innej światowej stolicy, lepiej jest przeznaczyć więcej czasu. Na pierwszą wizytę w Paryżu zalecamy przeznaczyć 1 tydzień — 10 dni. W tym czasie będziesz miał czas na spokojny spacer po mieście i zwiedzanie kilku muzeów, aby udać się do Disneylandu z dziećmi i zakupy, a nawet odwiedzić pobliskie francuskie miasteczko: na przykład Reims, Rouen lub zamki Loary. A może uda ci się dotrzeć do Strasburga.

Gdzie najlepiej zatrzymać się w Paryżu

Paryż

Mamy długi artykuł o wszystkich dzielnicach Paryża. Ale tutaj wymienimy pokrótce kilka dobrych części miasta.

Pierwszy okręg Paryża to centrum miasta i jest odpowiedni dla tych, którzy chcą odpocząć z blaskiem. Sprawdźcie hotele pod tym linkiem.

1. dzielnica, Paryż

Czwarty okręg Paryża to historyczne centrum miasta, Notre Dame i stare wąskie uliczki. Hotele zobaczcie tutaj.

4. dzielnica, Paryż

Szósty okręg to intelektualna dzielnica Paryża. Galerie sztuki, artyści, pisarze, artyści… Każde marzenie Paryżanina to życie w 6. dzielnicy. Tutaj znajdziesz hotele.

6. dzielnica, Paryż

A jeśli chcesz mieć hotel z widokiem na wieżę Eiffla? Wtedy wybierz 7 okręg. Hotele znajdziesz pod tym linkiem.

7. dzielnica, Paryż

Dzielnica 9 jest skrzyżowaniem kultury i zakupów. Jest tu Opera Wielka i Galeria Lafayette. Istnieje również wiele 3-gwiazdkowych hoteli w przystępnych cenach. Znajdziecie je pod tym linkiem.

9. dzielnica, Paryż

Paryż

14. dzielnica jest nieco oddalona od centrum, ale to modna dzielnica Montparnasse. Metrem do centrum dosłownie 10 minut. A hotele są tańsze. Kliknij tutaj, aby uzyskać najlepszą ofertę.

14. dzielnica, Paryż

Montmartre to malownicza dzielnica artystyczna, położona w 18 okręgu. Ale tutaj trzeba być ostrożnym, w pobliżu znajdują się «niekorzystne» dzielnice. Hotele w Montmartre można znaleźć tutaj.

ibis Paris Montmartre 18ème, Paryż

Defiance jest biznesowym przedmieściem Paryża. Ale fakt, że jest to «przedmieście» to tylko nazwa. Na automatycznej linii metra w centrum Paryża znajdziesz się za 15 minut. Zobacz najlepsze hotele w Defiance tutaj.

La Défense

Boulogne jest kolejnym przedmieściem, gdzie znajduje się również metro i miło jest tu zostać. A ceny są niższe. Zobacz hotele na przedmieściu pod linkiem.

Boulogne-Billancourt: Wybierz hotel

Hotele w pobliżu Disneylandu. Jeśli zdecydujesz się spędzić kilka dni w parku rozrywki, lepiej jest zarezerwować hotel natychmiast. Inaczej stracisz 1,5-2 godziny dziennie z Paryża. Przeczytaj nasz artykuł i zobacz najlepsze oferty pod tym linkiem.

Disneyland Paris

Gorąco polecamy zapoznanie się z naszym artykułem na temat hrabstw paryskich i obszarów niebezpiecznych. Pamiętaj, lepiej jest unikać 10, 11, 19 i 20 dzielnic i północnych przedmieść Paryża. Chociaż, oczywiście, istnieją wyjątki.

» CZYTAJ TAKŻERestauracje z najlepszym widokiem na Paryż

Jak dojechać z lotniska do centrum Paryża?

Paryż

Jeśli przyjechałeś do Charlesa de Gaulle’a, najlepszym sposobem jest podróż pociągiem. Za 12 euro i 45 minut znajdziesz się w centrum miasta. Jeśli wylądujesz na Orly, lepiej wsiądź do autobusu. A jeśli Twoje lotnisko jest w Beauvais (w ogóle nie znajduje się w Paryżu), to prawdopodobnie stamtąd tylko autobusem.

Aby jednak zapewnić, że pierwsze wrażenie miasta nie zostanie zepsute przez czasami zatłoczony i nie zawsze czysty transport publiczny, zalecamy skorzystanie z taksówki. Stawki są ustalane przez władze i wahają się od 50 do 55 euro, jeśli pojedziesz do samego Paryża. Taksówkę można zarezerwować z wyprzedzeniem, klikając tutaj. I wtedy nie będziesz musiał rozumieć żadnych schematów, połączeń i innych rzeczy związanych z transportem.

Jakie bilety wybrać

Paryż

Przecież nie będziemy jeździć cały czas taxi, prawda? Zapewne trzeba będzie też skorzystać z metra. Najważniejsze jest, aby zrozumieć, że w Paryżu jest metro, a my mamy na to świetne instrukcje, kursują także pociągi podmiejskie RER, które jeżdżą na lotnisko, do Disneylandu, Wersalu i na inne przedmieścia.

Jeśli wybierasz się na pełny tydzień kalendarzowy lub dłużej (masz okres od poniedziałku do niedzieli), zalecamy kupno karnetu Navigo, jeśli będziecie krócej, lub Twoja podróż trwa od środy do środy, to kup bilet 10-kę (nazywa się carnet) + oddzielne bilety do Wersalu czy Disneya. Tak wyjdzie taniej.

Co zobaczyć w Paryżu pierwszy raz

Luwr

Podamy krótką listę zabytków i kilka wyjaśnień.

Na pewno będziecie chcieli odwiedzić wieżę Eiffla. To oczywiście dobry pomysł, ale bilety najlepiej kupić wcześniej na oficjalnej stronie. Nawet jeśli ich nie ma, to masz 2 opcje: zarezerwuj obiad lub kolację w wieży Eiffla (patrz tutaj) lub wybierz się na osobną wycieczkę (dostępną tutaj). Albo stój w kolejce. Może to jednak zająć kilka tak cennych godzin.

Notre Dame. Po pożarze główna katedra w Paryżu jest zamknięta w celu renowacji, ale oczywiście można ją obejrzeć.

Disneyland. Park rozrywki powinien mieć przydzielony co najmniej 1 dzień, a jeśli jesteś z dziećmi, to lepiej nawet 2 dni. Nie znajduje się on w Paryżu, a droga i kolejki zajmują dużo czasu. Bilety i transfery można również znaleźć pod tym linkiem.

Łuk triumfalny. Warto wspiąć się na górę, aby zobaczyć najlepszy widok na Wieżę Eiffla, a może nawet na cały Paryż. Bilety możecie kupić pod tym linkiem.

Montmartre — jak już napisaliśmy, malowniczy obszar, w którym kiedyś mieszkali artyści i pisarze. U podnóża wzgórza znajduje się również dzielnica czerwonych latarni w Paryżu.

Moulin Rouge. Paryż słynie z kankana, szampana i odrobiny rozpusty. Pokaz w słynnym kabarecie odbywa się 2-3 razy w nocy. Szukałeś idealnej podróży? Dodaj ten punkt do swojej listy i kupuj bilety!

Katakumby to straszny widok w mieście, ale aby zrozumieć jego historię, warto odwiedzić to miejsce. Ale nie wpuszczą Cię bez wcześniej zakupionego biletu. Możesz kupić bilet tutaj.

I nie zapomnij odwiedzić dzielnicy Łacińskiej i Mare.

A teraz opowiemy Wam o muzeach.

Jakie muzea odwiedzić w Paryżu

Paryż

Najważniejsze muzeum w Paryżu — to oczywiście Luwr. Tutaj jest Mona Lisa, Wenus z Milo i tysiące innych arcydzieł. Muzeum jest ogromne, ale radzimy Wam nie spędzać tam całego dnia, Po prostu się zmęczycie. Lepiej jest odwiedzić kilka muzeów w różne dni. Poświęć 2-3 godziny na Luwr, w tym czasie zobaczysz wszystkie najważniejsze rzeczy, i to wystarczy jak na pierwszy raz.

I pamiętaj, że od 2020 roku bilety w samym Luwrze nie będą sprzedawane. Można będzie je kupić tylko przez internet z wyprzedzeniem. Tak muzeum stara się regulować przypływ turystów. Więc wchodźcie tutaj i kupujcie bilety.

» PRZECZYTAJ TAKŻE ARTYKUŁ Leonardo da Vinci w Luwrze: światowa wystawa

Muzeum Orsay jest drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Paryżu z piękną kolekcją impresjonistów: Van Gogh, Monet, Degas, Gauguin i wielu innych. Bilety do niego znajdziesz tutaj, a tutaj nasz artykuł.

Centrum Pompidou jest muzeum sztuki współczesnej. Od Kandinsky’ego i Picassa po artystów naszych czasów. Bilety do Pompidou można kupić tutaj.

Wersal — to królewska rezydencja francuska. Zachwyceni Wersalem ówcześni królowie i cesarze Europy wybudowali swoje własne pałace, w tym Peterhof w Rosji. Najlepiej jeśli uda Wam się trafić na pokaz fontann, ale i bez tego warto odwiedzić to miejsce. Bilety z polskim przewodnikiem audio można znaleźć tutaj.

Na pierwszy raz chyba wystarczy już muzeów. A jeśli chcesz poczytać więcej, to proszę bardzo.

Zabytki, muzea, tramwaje wodne… Co wybrać?

Paryż

Polecamy zwiedzić trochę Paryża na tramwaju wodnym. Sekwana jest główną ulicą miasta, a Twoja 1-2 godzinna wycieczka pokaże Ci Paryż z nowej perspektywy. Można również zarezerwować obiad lub kolację na łodzi. Kliknij tutaj, aby zapoznać się z różnymi ofertami.

Zakupy w Paryżu

Zakupy w Paryżu

Jeśli zdecydujesz się na zakupy, najlepiej zacznij od Galerii Lafayette lub Printemps. Znajdziesz tu setki różnych marek. Luksusowe zakupy czekają na Ciebie na Montaigne Avenue i Polach Elizejskich (Avenue des Champs-Élysées) Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze, możesz udać się do outletu w Paryżu. Potrzebujesz oryginalnych rzeczy od projektantów — lepiej idź do dzielnicy Mare. A jeśli chcesz coś antycznego i rzadkiego, zapraszamy na pchli targ w St. Ouen.

Wyjedź z Paryża na 1 dzień

Radzimy wydostać się z Paryża na 1-2 dni i przyjrzeć się prawdziwemu francuskiemu życiu. Najpopularniejsze cele podróży są następujące:

  • Normandia. Miasto Rouen z ogromną katedrą i miejscem spalenia Joanny d’Arc. I malownicze wioski Honfleur i Etreta
  • Reims i jego szampan
  • Zamki Orlean i Loara są królewskimi i arystokratycznymi pałacami
  • Strasburg jest europejską stolicą i miastem, gdzie łączą się dwie kultury: francuska i niemiecka. Szczególnie polecamy wizytę w Strasburgu w Wigilię Bożego Narodzenia, kiedy to w tym miejscu otwierają się liczne targi Bożonarodzeniowe

Jakie filmy obejrzeć przed wizytą w Paryżu

Aby stworzyć idealną atmosferę dla doskonałej podróży, polecamy obejrzenie kilku paryskich filmów przed wyjazdem.

Zdecydowanie powinieneś obejrzeć «Amelie» (bo przecież pójdziesz na spacer po Montmartre, prawda?), «Paris, I love you», «Midnight in Paris» (dla tych, którzy wybrali 6. lub 14. okręg do zamieszkania) oraz kreskówkę «Ratatouille». Można też zobaczyć «1+1», aby zobaczyć, jak współistnieją tu różne warstwy społeczne. Filmy te zaprezentują Paryż w najlepszym świetle, stworzą nastrój podróży, a później spacerując po lokalnych ulicach, chętnie spotkasz znane miejsca.

Życzymy udanej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *