Sagrada Família: bilety, jak dojechać, stacja metra, godziny otwarcia

,
Sagrada Família

Sagrada Família (Świątynia Pokutna Świętej Rodziny) to nie tylko główna atrakcja turystyczna Barcelony, ale także jeden z najbardziej unikatowych zabytków architektonicznych na świecie. Tę zapierającą dech w piersiach budowlę odwiedzają co roku miliony turystów i zadziwia ona nawet koneserów sztuki z bardzo odległych krajów, pomimo faktu, że jej budowa nie została jeszcze nawet ukończona. Planowany termin zakończenia prac budowlanych szacuje się na rok 2030. Nie musicie też czekać z zakupem biletu do Sagrada Família aż do planowanego przyjazdu do Barcelony — możecie kupić go już teraz, lub zamówić kartę City Pass, w zakres działania której wchodzą usługi tj. wstęp do świątyni, transfer z lotniska do miasta i wiele innych udogodnień.

Historia katedry Sagrada Família

Historia katedry Sagrada Família ma swoje korzenie u schyłku dziewiętnastego wieku, kiedy to dnia 19 marca 1882 r. architekt diecezjalny Francisco del Villar rozpoczął pracę nad planem jej budowy. Projekt ten został jednak w 1883 roku przekazany znakomitemu Antonio Gaudíemu, z którym to Sagrada Família jest przede wszystkim kojarzona.

Gaudi całkowicie zmodyfikował plan pierwotnego architekta, a to, co możemy podziwiać dzisiaj także jest jedynie częściowym odzwierciedleniem wizji projektanta budowli. Gaudi marzył o tym, by stworzyć budynek, który byłby widoczny z każdej części miasta — i to mu się udało. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny wyróżnia się nie tylko ogromnym rozmiarem, ale także rozmachem jej projektu artystycznego — Gaudi chciał, aby jego dzieło było wcieloną w kamień Biblią. Jego plan zakłada, że katedra musi być ozdobiona trzema opowiadającymi o życiu Chrystusa fasadami. Na dzień dzisiejszy wykończona jest jedynie fasada główna — Narodzenia Pańskiego. Jej obraz szybko zakorzenił się w kulturze miasta i stał się jego swoistym symbolem — jej zdjęcia często przedstawiane są na pocztówkach, pamiątkach itp. Prace nad pozostałymi dwiema fasadami — Męki i Chwały Pańskiej — rozpoczęły się już po śmierci architekta i trwają nadal.

Gaudi budowie katedry poświęcił prawie całe swoje życie i postawionego sobie celu nie zdołał za życia ukończyć. Jednym z powodów tak długiej budowy katedry jest fakt, że fundusz na jej budowę składa się wyłącznie z darowizn publicznych.

Świątynia Pokutna Świętej Rodziny – praktyczne informacje

Sagrada Família jest otwarta dla zwiedzających przez cały rok: w okresie od października do marca — w godzinach od 9:00 do 18:00; od kwietnia do września — od 9:00 do 20:00; 25 i 26 grudnia i oraz 1 i 6 stycznia od 9:00 do 14:00. Msze w katedrze odbywają się od poniedziałku do piątku o godzinie 9:00 (po hiszpańsku) i o 20:15 (po katalońsku), w sobotę o 9:00 (po hiszpańsku) i o 19:30 (po katalońsku), natomiast w niedziele i święta o 9:00, 11:45 i 20:15 (po hiszpańsku) i o 10:30, 13:00 i 18:30 (po katalońsku). Bilety wstępu do bazyliki: 14,80 € dla dorosłych, 8,8 € dla studentów, dla dzieci poniżej lat 10 wstęp jest bezpłatny. Aby uniknąć stania w długich kolejkach pod palącym słońcem, bilety do Sagrada Família możecie kupić z wyprzedzeniem. Dostępne są również warianty biletów z audioprzewodnikiem i wejściem na wieżę kościoła (a to naprawdę niesamowite przeżycie). Zarezerwujecie je przez ten link.

Jak dostać się do Sagrada Família?

Sagrada Família znajduje się pod adresem: Mallorca, 401. Dotrzecie tam metrem (linie L2 lub L5, stacja Sagrada Familia) lub autobusem (numery 19, 3, 34, 43, 44, 50, 51, B20, B24, przystanek Sagrada Familia).

Gdzie warto zjeść w okolicy Sagrada Família?

W bliskim sąsiedztwie Sagrada Família znajdziecie wiele restauracji i kawiarni, w których można posilić się po długim zwiedzaniu. W restauracji La Paradeta na przykład za jedyne 15-20 € zjecie na kolację najświeższe owoce morza. Warto pamiętać, że obowiązuje tam samoobsługa. Restauracja Babilonia ma w swojej ofercie szeroki wybór wspaniałych dań kuchni śródziemnomorskiej. Rachunek za osobę wyniesie tam średnio 20 €. Luksusowa restauracja La Cupula spodoba się koneserom dobrej kuchni — tam zamówicie wykwintną kolację z butelką wina za około 40-50 €.

Hotele w pobliżu Sagrada Família?

Sagrada Família umiejscowiona jest w centralnej części dzielnicy Eixample, podobnie jak zresztą większość zabytków Barcelony. Jest to więc najlepsza lokalizacja dla turystów, którzy chcieliby zgłębić historię i kulturę tego miasta. To zdecydowanie wygodna i raczej bezpieczna okolica, w której można znaleźć nocleg na każdą kieszeń. Nieopodal położone jest piękne Apart-Suites Hostemplo z przestronnymi apartamentami, z których większość zaopatrzone jest w kuchnię i pralkę. Hostalin Barcelona Diputación to idealne miejsce na wakacje budżetowe — tam zarezerwujecie prosty, schludny pokój, ze wszystkimi przydatnymi udogodnieniami za niewielką sumę. Inne oferty hoteli w pobliżu Sagrada Familia znajdziecie pod tym linkiem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *