Jak zaoszczędzić na wycieczce do Rzymu: 7 przydatnych sztuczek

,
Oszczędności w podróży

Wybierając się na urlop do Rzymu, chcielibyśmy wydać jak najmniej. Nic w tym dziwnego, ponieważ usługi turystyczne w stolicy Włoch wcale nie należą do najtańszych. Czy da się jednak zaoszczędzić, nie odmawiając sobie przyjemności? Specjalnie dla was przygotowaliśmy listę 7 przydatnych sztuczek, które pomogą wam uniknąć niepotrzebnych wydatków na urlopie w Rzymie. Najprościej byłoby uznać złotówki za grosze, a centy za euro!

Taksówki

Taksówki w Rzymie to naprawdę drogi biznes – na przykład trasa z lotniska Fiumicino do centrum miasta kosztuje około 50-55 euro, a 20-minutowa przejażdżka po mieście to wydatek mniej więcej 20-25 euro. Czy jest w takim razie jakieś bardziej ekonomiczne rozwiązanie? Z lotniska na centralny dworzec Rzymu Termini dojedziecie pociągiem Leonardo Express, na który bilet kosztować będzie 14 euro za osobę i w ciągu zaledwie 32 minut dotrzecie nim do centrum miasta.

Bilety na pociąg można kupić bezpośrednio na lotnisku oraz na stacji z której odjeżdża Leonardo Express. Jeśli jednak nadal wolelibyście wziąć taksówkę, tutaj wynajmiecie samochód z kierowcą.

Dodatkowo! Jeśli jedziecie taksówką grupą powyżej 4 osób, to za piątą osobę będziecie musieli zapłacić dodatkowo +1 euro. To samo dotyczy każdej kolejnej osoby.

Droga Rzym

Podatek hotelowy

Prawie we wszystkich hotelach w Europie obowiązuje podatek od zakwaterowania (tj. „Tassa di soggiorno”), a jego codzienne naliczanie jest w stanie znacznie zwiększyć całkowitą rachunek za usługi hotelowe.

Tak więc, jeśli dzienny podatek wynosił będzie 3 euro, to przy 5 noclegach do waszego rachunku doliczone zostanie dodatkowe 15 euro (pół dnia jest traktowane jako całość). Jednak w tym temacie również da się nieco zaoszczędzić, ponieważ cena podatku za zakwaterowanie różni się w zależności od lokalizacji hotelu i od liczby jego gwiazdek.

Na przykład w Tassa di soggiorno – 4-gwiazdkowym hotelu w okolicy Schodów Hiszpańskich, podatek wynosił będzie około 5 euro/dzień, a w hotelu 3-gwiazdkowym w pobliżu dworca Termini tylko 2-2.50 euro/noc! O dokładnym koszcie podatku za zakwaterowanie można dowiedzieć się ze strony internetowej wybranego hotelu lub pisząc do niego wiadomość e-mail.

Hotel Rzym

Woda pitna

Po przyjeździe do Rzymu będziecie mogli zapomnieć o zakupie wody butelkowanej, a to wszystko dzięki fontannom! W mieście znajdują się dziesiątki fontann, z których wypływa krystalicznie czysta, źródlana woda. Są one nazywane nasone (co oznacza „nochal”) i Fontanella (czyli „Piękna fontanna”).

Z nich możecie czerpać nieograniczoną ilość wody za darmo i znacznie tym sposobem zaoszczędzić, ponieważ koszt małej butelki wody w centrum miasta to około 2-3 euro!

Woda pitna

„Obsługa stolików” w barach i restauracjach

Czy wiecie dlaczego wielu Włochów przychodząc na śniadanie do baru, je posiłek stojąc przy ladzie? To proste: jeśli chcecie usiąść przy stoliku, kelnerzy automatycznie doliczą do waszego rachunku + 1-2 euro za jego „obsługę” (po włosku nazywa się to „Coperta”).

Jest to rodzaj „napiwku”, automatycznie uwzględnianego w całkowitej kwocie zamówienia, ponieważ gdy już odejdziecie od stołu, ktoś będzie musiał go posprzątać i na nowo nakryć. Dlatego zamawiając poranne cappuccino i cernetto (włoski rogalik z nadzieniem) najbezpieczniej będzie stanąć sobie tuż przy barze, tak jak robią to Włosi!

Dodatkowo! Mimo że wiele restauracji automatycznie uwzględnia “coperta” w łącznej kwocie rachunku, to niektóre z nich jednak wyszły naprzeciw tej modzie i przy wejściu do swojego lokalu zamieszczają szyld: „SENZA COPERTA”, co oznacza, że ​​nie zapłacicie u nich za sprzątanie stołu!

restauracja rzym

Pamiątki

Najlepiej powstrzymać się od kupowania pamiątek w pobliżu głównych atrakcji Rzymu: tam kosztują one dużo więcej niż faktycznie są warte! W tym celu udajcie się do dzielnic Monti, San Lorenzo lub Testaccio, położonych kilka kilometrów od ścisłego centrum miasta; tam ceny pamiątek są znacznie niższe.

Najtańsze pamiątki dostaniecie w sklepach takich jak “Casalinga” (a’ la „wszystko dla domu”, dosłownie tłumaczone jako „gospodyni domowa”), na które na pewno natkniecie się gdzieś po drodze. W asortymencie takich sklepów zawsze znajdzie się kilka magnesów, figurek i innych pamiątkowych bibelotów w niskich cenach!

Obraz CDSchlarb z Pixabay

» Czytaj takżeCo warto przywieźć z Rzymu? 10 pomysłów

Kupowanie biletów do muzeum

Kupując bilety do rzymskich muzeów przez Internet, zaoszczędzicie nie tylko nerwy i czas poświęcony na stanie w kolejkach do kasy, ale także pieniądze, ponieważ koszt takich biletów często będzie nieco niższy niż w centralnych punktach turystycznych. Na tej stronie kupicie bilety do Rzymskich muzeów online.

Dodatkowo: zawsze warto sprawdzić, czy istnieje opcja zakupu karnetu na kilka miejsc, który pozwoli wam zwiedzić kilka muzeów z jednym biletem (na przykład Koloseum i Forum Romanum) to kolejny sposób, aby choć troszkę zaoszczędzić.

Zakupy

Jeśli chcielibyście upolować okazję na zakup dobrej jakości włoskich rzeczy, to najlepiej przyjedźcie Rzymu w sezonie zimowym (połowa stycznia – początku marca) lub latem (sierpień – wrzesień). To okresy, w których odbywa się najwięcej wyprzedaży i można wtedy trafić na zniżki nawet o 30-80%!

zakupy Rzym

Zgadza się, nawet będąc w podróży, da się znaleźć różne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy, wcale nie odmawiając sobie przyjemności! Najważniejsze to żebyście pamiętali, że zespół paris10.pl zawsze wam w tym pomoże!

Z jakich sztuczek na oszczędzanie korzystaliście do tej pory? Napiszcie w komentarzu swoje uwagi i zostańcie z nami: na paris10.pl znajdziecie same interesująe fakty z życia we Włoszech!

» Czytaj takżeTransport publiczny w Rzymie: jak zaoszczędzić na przejazdach

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *