» Europa » Szwajcaria » Szwajcarskie miasta warte odwiedzenia

Szwajcaria to nie tylko kraj, to klejnot w Europie, łączący spektakularne górskie krajobrazy, elegancką architekturę i bogate dziedzictwo kulturowe. Znajdziesz tu również niesamowicie piękne ośrodki narciarskie, wspaniałe szlaki trekkingowe oraz możliwość cieszenia się świeżym powietrzem i przyrodą Alp. W tym artykule dowiesz się, na które z najbardziej ekscytujących miast Szwajcarii warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności. Zapoznaj się z gotowymi jednodniowymi wycieczkami do pięknych zakątków Szwajcarii: jednodniowa wycieczka na górę Titlis z Zurychu lub jednodniowa wycieczka na górę Jungfraujoch z Interlaken. Wybierz się na narty, skosztuj autentycznych szwajcarskich serów i czekoladek i po prostu ciesz się relaksującą atmosferą i gościnnością tego pięknego kraju.

» CZYTAJ TAKŻEZimowa Szwajcaria: Trasa pociągiem

Transport w Szwajcarii

Szwajcaria ma jedną z najgęstszych sieci transportu publicznego na świecie. Obejmuje ona pociągi zwykłe i panoramiczne, autobusy, łodzie, a nawet statki.

Każdy bilet STS:

  • Daje prawo do podróżowania w superkomfortowych warunkach.
  • Pozwala uniknąć przepłacania za taksówki i transfery.
  • Zapobiega zwyczajowi pośpiechu podczas przesiadek! Komunikacja nigdy się nie spóźnia, a rozkład jazdy jest zsynchronizowany.

STS oferuje różne zniżki grupowe, a dzięki systemowi niepełnoletnie dzieci mogą podróżować (w towarzystwie rodziców) do wszystkich szwajcarskich miast całkowicie bezpłatnie.

Swiss Travel Pass: kupić

Na tej stronie internetowej można zakupić indywidualne bilety na swoją trasę.

Berno

Wizerunki niedźwiedzi w mieście można spotkać dosłownie na każdym kroku: od placów miejskich, skwerów po butelki piwa i ciastka. Nawet imię patrona Berna tłumaczy się dosłownie jako «niedźwiedź»!

Miasto szczyci się również starożytnymi fontannami (cała woda w nich jest zdatna do picia!) z fantazyjnymi rzeźbami królów i mitycznych stworzeń oraz najbardziej precyzyjną wieżą zegarową na świecie. Turyści zbierają się co godzinę, aby posłuchać bicia dzwonu, podziwiać mechaniczne figury zwierząt i składać życzenia.

Te i inne cuda można znaleźć w starej dzielnicy Berna, która szczyci się dobrze zachowanymi kościołami, domami zamożnych obywateli, pałacami szlacheckimi, centrami handlowymi, piwnicami z winami i zoo z żywymi niedźwiedziami. Jak można zobaczyć te perełki? Odpowiedź jest prosta: zarezerwuj online 1,5-godzinny spacer z przewodnikiem, który wie wszystko o Starym Mieście!

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Berna: przewodnik od mieszkańców

Berno: Wybierz hotel

Zurych

Jedno z najdroższych miast świata magnetycznie przyciąga turystów, polityków, gwiazdy sportu i elitę biznesu. Jest domem dla jeziora o tej samej nazwie i ogromnej liczby balkonów, rzeźb i starożytnych budynków, których architektura jest jednocześnie lakoniczna i arystokratyczna. Przeczytaj nasze artykuły o tym, co warto zobaczyć na Starym Mieście i jak spędzić dzień w Zurychu.

Zurych jest mekką dla smakoszy na całym świecie. Nie jest przesadą stwierdzenie, że miasto produkuje jedne z najsmaczniejszych kaw i czekolad na świecie. Tej pierwszej koniecznie trzeba spróbować w kultowej kawiarni Odeon, która wciąż oddaje ducha początków XX wieku.

Jeśli chodzi o czekoladę, najlepszym miejscem do odwiedzenia jest specjalistyczne muzeum obok fabryki Lindt & Sprüngli. W zakładzie znajduje się dziewięciometrowa fontanna czekoladowa. Wycieczki obejmują degustacje.

» CZYTAJ TAKŻEPodróż do Zurychu: kiedy pojechać, co zobaczyć, co robić?

Zurych: Wybierz hotel

Genewa

W tym szwajcarskim mieście jest tak wiele parków i skwerów, że wielu turystów ma wrażenie, że składa się ono w całości z nich! Genewscy czekoladziarze rywalizują z tymi w Zurychu. Dobrym miejscem na start jest na przykład mały sklep przy dworcu kolejowym w Genewie. Sklep ten często organizuje bezpłatne degustacje próbek czekolady.

Fabryki zegarków, parowce, parki i góry to wizytówki Genewy. Więcej o atrakcjach miasta można przeczytać tutaj. Znajduje się tu jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich na świecie. Leży on u podnóża Mont Blanc, najwyższej góry w Europie.

Rezerwacja jednodniowej wycieczki z przewodnikiem do resortu jest łatwa. Ogromną zaletą takiej formy wypoczynku jest to, że możesz zrobić wszystko w jednym miejscu – jeździć kolejką linową i kolejką elektryczną, uprawiać wspinaczkę górską i sporty zimowe, podziwiać Alpy i delektować się lokalną kuchnią.

Genewa: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEGdzie na narty w Alpach: 10 najlepszych kurortów narciarskich

Lozanna

To jedno z najbardziej urokliwych miast Szwajcarii i cechuje je wyjątkowa figlarność. Wszystko wydaje się tu małe i marionetkowe! Nowoczesne budynki o fantazyjnych kształtach ścierają się ze starożytnymi kościołami chrześcijańskimi, uniwersytety z klubami nocnymi, garaże z pałacami i punktami widokowymi. Przeczytaj więcej o zabytkach Lozanny na naszej stronie.

To najmniejsze miasto na mapie świata, które ma prawdziwe metro. Mieszkańcy Lozanny słyną z zamiłowania do roślin. Sadzą nawet drzewa, krzewy i kwiaty na ścianach i dachach domów. Miasto tętni życiem kulturalnym przez cały rok, a konkursy, festiwale i uroczystości odbywają się przez cały rok.

Popularną atrakcją w Lozannie jest 2-godzinny rejs łodzią wiosłową po Jeziorze Genewskim. Wycieczki łodzią pozwalają zobaczyć legendarne tarasowe winnice Lavaux i cieszyć się smakiem lokalnych win.

Lozanna: Wybierz hotel

Montreux

Montreux

Nawet ci, którzy kochają zgiełk metropolii, szalone klubowe przeżycia i życie w biegu, ulegają urokowi cichego, skromnego szwajcarskiego miasta. Montreux słynie na całym świecie z luksusowych hoteli nad Jeziorem Genewskim.

Jest to miejsce, w którym uwielbiają przebywać światowej sławy gwiazdy. Jeśli zdecydujesz się zarezerwować 2-godzinny rejs po Riwierze na statku, zobaczysz starożytne hotele Montreux z wody i enigmatyczny zamek Chillon.

Jednym z najbardziej znanych zabytków tego niesamowitego miejsca jest kontrowersyjny pomnik Freddiego Mercury’ego na nabrzeżu. Imię muzyka tak zastraszyło francuskie władze, że wahały się, czy pozwolić na instalację jego rzeźby w kraju. Jednak szwajcarskie miasto, w którym teraz stoi pomnik lidera zespołu Queen tylko zyskało na popularności!

Montreux: Wybierz hotel

Bazylea

Miasto zajmuje lewy i prawy brzeg Renu. Pomiędzy nimi stoi starożytny most dumnie zamieszkany przez duchy. Powodem, dla którego jest nawiedzony, jest to, że przestępcy byli wrzucani do rzeki z mostu (Szwajcarzy oszczędzali w taki sposób na katach).

Bazylea ma ogromną liczbę kościołów chrześcijańskich i wszelkiego rodzaju rzeźb, które są nawet montowane na fasadach domów. W mieście znajduje się słynna fontanna z ruchomymi figurami kinetycznymi. Przeczytaj więcej o tej i wielu innych atrakcjach Bazylei na naszej stronie. Aby uzyskać bardziej autentyczne wrażenia i lepszy wgląd w sekrety miasta, należy wcześniej zarezerwować online pieszą wycieczkę z przewodnikiem.

Bazylea: Wybierz hotel

Lucerna

Mieszkańcy tego szwajcarskiego miasta to prawdziwi optymiści. Uwielbiają jasne światła i malują ściany swoich domów na wszystkie kolory tęczy. Aby zobaczyć całe to piękno z lotu ptaka, wystarczy zarezerwować wycieczkę z przewodnikiem kolejką linową i kolejką zębatą. Miły bonus: obejmuje ona również rejs statkiem po lokalnym jeziorze.

Każdy dom w Lucernie jest dziełem sztuki. Znajduje się tu również Most Życia i Śmierci, ozdobiony pięknymi obrazami.

Lucerna: Wybierz hotel

Lugano

To szwajcarskie miasto ma prawdziwie włoski smak. Świadczy o tym nawet jego zlatynizowana nazwa. Lugano oznacza «święty las».

Chcesz doświadczyć uroku dawnych czasów i restauracji, które serwują jedne z najsmaczniejszych wiejskich potraw w Europie? Wybierz Lugano i zarezerwuj 1,5-godzinną pieszą wycieczkę po mieście!

Działa tu ogromna liczba uniwersytetów. Większość z nich mieści się w starych budynkach na popularnych szlakach turystycznych. No i tak na marginesie, bądź przygotowany na to, że banki są dosłownie wszędzie, a każdy z nich twierdzi, że jest najbardziej godny zaufania na świecie.

Lugano: Wybierz hotel

Grindelwald

To idealne miejsce dla miłośników ekoturystyki! Jak je odwiedzić przy okazji podróży po miastach Szwajcarii i nie tracić czasu w kolejkach po bilety do lodowcowego kanionu? Rada jest prosta: zarezerwuj bilet online i w ten sposób rozwiążesz problem kilkoma kliknięciami.

Grindelwald jest domem dla ogromnej liczby ośrodków narciarskich, obiektów sportowych, w których zarówno amatorzy, jak i profesjonalni narciarze mogą trenować przez cały rok. Znajduje się tu również najwyżej położona stacja kolejowa w Europie.

Grindelwald: Wybierz hotel

Interlaken

Wizyta w tym mieście zdecydowanie powinna być częścią planu dla tych, którzy uwielbiają paralotniarstwo i marzą o doświadczeniu niesamowitych wrażeń. Bardzo łatwo jest zarezerwować wycieczkę paralotnią online. Co ciekawe, Interlaken posiada lądowisko dla paralotniarzy.

Interlaken położone jest pomiędzy dwoma jeziorami o różnych kolorach i kształtach. W rzeczywistości zostało zbudowane na miejscu starej tamy dzielącej zbiorniki wodne. Ekoturystyka i sporty wodne kwitną tutaj, podobnie jak taksówki helikopterowe i niezliczone szlaki turystyczne dla podróżników w każdym wieku.

Interlaken: Wybierz hotel

Aby wycieczka do Szwajcarii była interesująca, najlepiej zaplanować ją z dużym wyprzedzeniem. Przede wszystkim dotyczy to wycieczek oraz zwiedzania zabytków i kultowych miejsc. Jak pokazuje praktyka, najlepiej jest zarezerwować bilety STS, wycieczki krajoznawcze i usługi przewodników online z wyprzedzeniem. Wtedy będziesz mógł zobaczyć wszystkie turystyczne perełki kraju podczas swojej podróży i cieszyć się komfortowymi, beztroskimi wakacjami.

Udanych wakacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *