» Europa » Holandia » Amsterdam » Co zobaczyć w Muzeum Van Gogha w Amsterdamie?

Odwiedzić Amsterdam i nie zajrzeć do Muzeum Van Gogha to prawdziwy turystyczny grzech! Holenderski artysta sprzedał za życia tylko jeden obraz i uważał się za nieudacznika, ale po śmierci stał się obiektem masowego kultu. Muzeum Van Gogha w Amsterdamie posiada w swojej kolekcji około 200 jego dzieł, 400 rysunków i 700 listów. Niektóre słynne obrazy są gdzie indziej, na przykład słynna «Gwieździsta noc»‎ znajduje się w Metropolitan Museum w Nowym Jorku, a autoportret na niebieskim tle w Musée d’Orsay w Paryżu. Niemniej jednak w Amsterdamie znajduje się największa kolekcja obrazów Van Gogha. Bilet do muzeum można kupić z wyprzedzeniem pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w państwowym muzeum Amsterdamu (Rijksmuseum)?

Jak dostać się do Muzeum Van Gogha w Amsterdamie?

Muzeum znajduje się przy adresie Paulus Potterstraat 7, na Placu Muzealnym.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:00, w piątki do 21:00.

Cena biletu: 19 euro, wstęp darmowy dla osób poniżej 18 roku życia.

To jedno z najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie. Kolejki do wejścia są tutaj zwykle długie. Bilet do muzeum można kupić z wyprzedzeniem pod tym linkiem. Lub wybierz datę bezpośrednio na naszej stronie w kalendarzu poniżej:

Jakie obrazy Van Gogha są dostępne w Amsterdamie?

Ekspozycja jest ułożona w sposób chronologiczny i etapowo wprowadza zwiedzających w rozwój twórczości artysty. W pierwszych salach znajdują się obrazy z wczesnego okresu holenderskiego, z lat 1881-1885. Obrazy tego okresu są utrzymane w mrocznych kolorach: odcieniach ochry, brązach i tonach błotnistych zieleni. Głównym bohaterem prac Van Gogha w tamtym okresie był lud, co jest odzwierciedlone na obrazie «Loteria państwowa»‎ (1882). 

Najbardziej znanym przykładem tego okresu są jego słynni «Jedzący kartofle»‎ (1885) – pierwsze duże dzieło wyrażające ubóstwo i wyczerpujący los ludzi, dzielących swoją skromną kolację. 

Następnie przychodzi drugi okres twórczości: Antwerpia i Paryż 1885-1888. Pod wpływem malarstwa impresjonistów i dzieł Paula Gauguina artysta eksperymentował z kolorem i rozjaśnił paletę, w jego pracach teraz pojawiają się czyste błękity, złocisto-żółte i czerwone odcienie. 

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto odwiedzić?

«Most w deszczu»‎ (1887) odzwierciedla jego zainteresowanie japońskim malarstwem – artysta kolekcjonował japońskie drzeworyty i używał ich jako podstawy do swoich prac.

Jednym z jego najbardziej znanych dzieł tego okresu jest «Agostina Segatori siedząca w kawiarni du Tambourin»‎ (1887), przedstawiająca dojrzałą Włoszkę o smutnych oczach, siedzącą w kawiarni w nietypowym wnętrzu.

W tym samym okresie Van Gogh namalował wiele autoportretów, w tym «Autoportret w słomkowym kapeluszu»‎ (1887).

Podczas pobytu w Arles w latach 1889-1890 artysta ostatecznie ukształtowałswój styl i stworzył swoje słynne dzieła.

«Słoneczniki»‎ (1889) – Van Gogh pisał, że słoneczniki są ucieleśnieniem ucieleśnienie słońca, towarzystwa i wdzięczności, i stworzył całą serię takich martwych natur. Zachwycony tym dziełem Gauguin namalował portret Van Gogha malującego słoneczniki.

Artysta przedstawił swoją sypialnię w Arles w dziele «Pokój van Gogha w Arles»‎ (1888) – to obraz o spokojnej palecie barw stwarza poczucie komfortu i bezpieczeństwa.

W ostatnim okresie twórczości – Saint-Remy i Auvers 1890 – słoneczne lśniące kolory przeplatają się z ponurymi i złowieszczymi krajobrazami.

«Kwitnący migdałowiec»‎ (1890) – promienne, czyste niebo, stanowiące tło obrazu, i śnieżnobiałe kwiaty mówią o nadejściu wiosny i służą jako symbol początku nowego życia.

Wesołe «Irysy»‎ (1890) – wyraziste kwiaty na żółtym tle oddają blask naturalnych kolorów.

W jednym z ostatnich dzieł «Pole pszenicy z krukami»‎ (1890) widać smutek i bezgraniczną samotność artysty. Trzy drogi prowadzące donikąd, ciemne niebo i kruki przekazują widzowi jego niespokojny stan.

Miłego zwiedzania!

» CZYTAJ TAKŻEKiedy najlepiej jechać do Amsterdamu?

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *