Pinakoteka Brera

, ,
Pinakoteka

Największa galeria sztuki w Mediolanie, Pinacoteca di Brera, mieści się w XVI-wiecznym barokowym pałacu.

Jest to również siedziba Akademii Sztuki w Mediolanie. Galeria została otwarta w 1809 roku przez austriacką królową Marię Teresę specjalnie dla studentów akademii.

W jej zbiorach znajdują się dzieła Michała Anioła, Aieza, Caravaggia, Bramantego, Lotta, Modiglianiego, Mantegny i wielu innych. Najcenniejszym eksponatem są „Zaślubiny Marii Panny” Rafaela.

» Czytaj takżeZamek Sforzów w Mediolanie

Sale Pinakoteki

Sale Pinakoteki

Galeria Sztuki Brera jest podzielona na 38 pomieszczeń. Obrazy są ułożone według chronologii i szkół malarskich (toskańskiej, weneckiej i lombardzkiej).

Wyjątkiem jest sala dziesiąta, w której znajdują się dzieła sztuki z XX wieku. W tym pomieszczeniu znajduje się również kolekcja portretów różnych malarzy.

Sala 1 zawiera wizerunki Jezusa Chrystusa. Sale od drugiej do czwartej zawierają płótna włoskich malarzy od XIII do XVI wieku. W salach od piątej do dziewiątej znajdują się dzieła weneckich artystów.

W salach 15-19 wiszą freski mistrzów z XV i XVI wieku. Dzieła mistrzów bolońskich znajdują się w pokojach 20-23. Miłośnicy twórczości Michała Anioła powinni odwiedzić pokój 29.

W sali trzydziestej znajdują się obrazy szkoły lombardzkiej. Obrazy mistrzów holenderskich można oglądać w trzech kolejnych, natomiast dzieła weneckie wystawione są w salach 35 i 36. W tych ostatnich pomieszczeniach znajdują się obrazy z XIX wieku oraz ikony z XVIII wieku.

Najważniejsze prace w galerii

Najważniejsze prace w galerii

Najcenniejsze dzieła z Pinakoteki Brera:

  • „Pocałunek” Hayetza
  • „Opłakiwanie Martwego Chrystusa” Mantegna
  • „Ołtarz Montefeltro” Francesca
  • „Cud św. Marka” Tintoretta
  • „Kolacja w Emaus” Caravaggia

A także dzieła Belliniego, Rubensa, Van Dycka i Francesco Hayesa. W Pinakotece można prześledzić ogólną tematykę chrześcijańską.

Od czasu do czasu w galerii odbywają się wystawy sztuki współczesnej.

W 1976 i 1984 roku Galeria Sztuki Brera otrzymała prace XX od kolekcjonerów Emilio i Marii Gesi. W ich kolekcji znalazły się prace Picassa, Boccioniego, Modiglianiego, Arturo Martiniego, Marino Mariniego, Morandiego i Carra.

Zasady i cechy

Zasady i cechy

Chcesz wiedzieć, jak odrestaurowuje się starożytne dzieła wielkich mistrzów? Pracownia renowacji obrazów znajduje się za szklanymi ścianami, dzięki czemu zwiedzający mogą obserwować artystów przy pracy.

W całym muzeum znajdują się wyściełane siedzenia, gdzie można zrobić sobie przerwę i bez pośpiechu podziwiać dzieła sztuki. Każdy pokój jest oznakowany informacją o obrazach w języku angielskim i włoskim. W cieplejszych miesiącach na tarasach znajdują się kawiarnie.

Zgodnie z regulaminem muzeum, w salach nie wolno robić zdjęć.

Inne ważne informacje można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Dojazd, godziny otwarcia i ceny biletów

Muzeum jest otwarte od wtorku do niedzieli w godzinach od 8:30 do 19:15. Galeria jest czynna w każdy poniedziałek, 1 stycznia, 1 maja i 25 grudnia. Kasa czynna od 8:30 do 18:40.

Koszt biletów: pełna cena 15,00 €; ulgowy 10,00 €. Aby zarezerwować bilety należy zadzwonić pod numer +390292800361.

Opłata za audioprzewodnik w języku angielskim, hiszpańskim, włoskim, francuskim lub niemieckim wynosi 5€.

Adres: via Brera, 28.

Jak dojechać:

Metrem do stacji Lanza (Linia 2) lub do Montenapoleone (Linia 3).

Autobusem nr 61.

Tramwajem 1, 4, 12, 14 i 27.

» Czytaj także10 pomysłów na udane zakupy pamiątek w Mediolanie

Życzymy Państwu wspaniałych wakacji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *