» Europa » Włochy » Lombardia » Mediolan » 10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie

Mediolan jest znany z różnorodnej, ale prostej kuchni. Lokalni kucharze mają przede wszystkim za zadanie dobrze nakarmić swoich gości. Te potrawy mają coś w sobie. Ponieważ kuchnia mediolańska uważana jest za jedną z najsmaczniejszych i najbardziej pożywnych na świecie! Najbardziej kultowe dania stały się legendarne dzięki „sztuczkom”, które odróżniają je od ich odpowiedników w innych krajach. Spróbuj 10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie! Gotowy na degustację?

Wycieczka kulinarna z degustacją

» Czytaj takżeNajlepsze dania kuchni weneckiej: nie zwlekaj i spróbuj sam!

Mediolańskie risotto (Risotto alla Milanese)

Co jest na liście 10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie?Po pierwsze, risotto o złotym odcieniu, który zawdzięcza jasnożółtemu szafranowi. Legenda głosi, że kolor ten powstał w wyniku eksperymentu ekscentrycznego artysty. W 1574 roku zrobił on risotto i dodał do niego swój ulubiony żółty szafran. Goście byli zachwyceni tym pięknym daniem i od tego czasu jest ono uważane za symbol Mediolanu.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie robić zakupy w Mediolanie? Najlepsze outlety

Mediolański kotlet (Cotoletta alla Milanese)

Innym słynnym daniem mediolańskim jest „cotoletta alla Milanese”, zwana również „costoletta” lub kotletem cielęcym. Przyrządza się go z cielęciny głęboko żebrowanej, maczanej w roztrzepanym jajku i bułce tartej. Jest podobny do Wiener schnitzel, z wyjątkiem kości.

» CZYTAJ TAKŻE10 dań których warto spróbować w Prowansji

Cassouela

„Cassouela” to gulasz z wieprzowiny z kapustą sabaudzką. Z reguły nie dodaje się do tego dania jedynie mięsa. ale też ogon, uszy i skórę świni. Dzięki temu cassouela nie jest tłusta, a kapusta nabiera odpowiedniego smaku i aromatu.  Cassouela to kaloryczne i pożywne danie, które warto wypróbować podczas chłodnej i deszczowej pogody – jesienią lub zimą.

» CZYTAJ TAKŻECapri: przewodnik po wyspie

Panettone

Panettone to tradycyjna włoska potrawa bożonarodzeniowa. Klasyczny placek ma bardzo prosty przepis, składający się z mąki, drożdży, jajek, masła, cukru, sułtanek i kandyzowanych owoców. W całych Włoszech podczas ferii zimowych można kupić różne rodzaje panettone, ale to właśnie w Mediolanie, gdzie zostało ono stworzone, powstaje najsmaczniejsze z nich.

» CZYTAJ TAKŻE10 dań które musisz spróbować na Sycylii

Polenta

Polenta to tradycyjna włoska potrawa z mąki kukurydzianej (podobna do mamałygi). Była niegdyś pokarmem ubogich ze względu na niską cenę i łatwość przygotowania. Dziś jest to ulubiona potrawa w północnych Włoszech, w tym w Mediolanie. Polentę jada się jako jedno danie, z dodatkami lub bez – grzybami, mięsem lub rybą.

» CZYTAJ TAKŻESzwajcarskie potrawy narodowe: czego spróbować?

Minestrone

Ta zupa warzywna jest przygotowywana z sezonowych składników, więc nie ma jednego prawidłowego przepisu. Niektóre z nich to rośliny strączkowe, buraki, seler, kapusta, szpinak, koper włoski, pietruszka i ziemniaki.

» CZYTAJ TAKŻE10 najlepszych rzymskich dań

Crudaiola

Crudaiola to makaron, którego nazwa pochodzi od włoskiego słowa „crudo”, co oznacza „surowy”. Gotuje się go, a sos pozostaje surowy (w razie potrzeby można go tylko trochę podgrzać). Zwykle robi się to danie latem i potrzebne są najświeższe, najdojrzalsze pomidory.

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Rzymie?

Michetta

Te bułki w kształcie gwiazdek mają charakterystyczną cechę: nie mają kruszonki, dzięki czemu są jeszcze bardziej chrupiące. Podaje się je najczęściej na piknikach i do kawy.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze pizzerie w Neapolu

Рanzerotti

Pancerotti to ciastka z różnymi nadzieniami, które przybyły do Mediolanu z południa Włoch, a dokładniej z Puglii. To właśnie tutaj Giuseppina Luini przywiozła przepis z 1949 roku i otworzyła słynną restaurację „Da Luini”. Zakład funkcjonuje do dziś. Ulubionym nadzieniem miejscowych jest mozzarella i pomidory. W Mediolanie robią również pyszne słodkie ciastka.

» CZYTAJ TAKŻERzeczy do zrobienia i zobaczenia w Neapolu

Negroni Sbagliato

I wreszcie ostatnia z 10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie – Negroni Sbagliato. Zaczęło się od tego, że kiedyś barman Mirko Stochetto omyłkowo wlał do koktajlu (Negroni) wino musujące zamiast ginu. Stąd narodziła się nazwa „Negroni Sbagliato”, co po włosku oznacza „złe” Negroni. Stało się to ponad 40 lat temu i od tego czasu przepis na koktajl rozprzestrzenił się na cały świat. Radzimy spróbować tego niezwykłego napoju jako aperitifu!

» Czytaj także10 pomysłów na udane zakupy pamiątek w Mediolanie

Życzymy Wam wyrazistych nowych smaków!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *