10 najsmaczniejszych potraw w Mediolanie

,
Spaghetti

Mediolan jest znany z różnorodnej, ale prostej kuchni. Lokalni szefowie kuchni mają przede wszystkim za zadanie dobrze nakarmić swoich gości. Dlatego też kuchnia mediolańska uważana jest za jedną z najsmaczniejszych i najbardziej pożywnych na świecie.

Najbardziej kultowe potrawy stały się legendarne dzięki „sztuczkom”, które odróżniają je od ich odpowiedników w innych krajach. W tym artykule opowiemy Wam o 10 tradycyjnych mediolańskich potrawach, które każdy turysta powinien spróbować.

» Czytaj takżeNajlepsze dania kuchni weneckiej: nie zwlekaj i spróbuj sam!

Mediolańskie risotto (Risotto alla Milanese)

Mediolańskie risotto

Mediolańskie risotto ma złoty odcień dzięki jasnożółtemu szafranowi. Legenda głosi, że kolor ten powstał w wyniku eksperymentu ekscentrycznego artysty.

W 1574 roku artysta zrobił risotto i dodał do niego swój ulubiony żółty szafran. Goście byli zachwyceni tym pięknym daniem i od tego czasu jest ono uważane za symbol Mediolanu.

Mediolański kotlet (Cotoletta alla Milanese)

Mediolański kotlet

Innym słynnym daniem mediolańskim jest „cotoletta alla Milanese”, zwana również „costoletta” lub kotletem cielęcym. Kotlet przyrządza się z cielęciny głęboko żebrowanej, maczanej w roztrzepanym jajku i bułce tartej.

Jest podobny do Wiener schnitzel, z wyjątkiem kości.

Cassouela

Cassouela

„Cassouela” to gulasz z wieprzowiny z kapustą sabaudzką. Z reguły nie dodaje się do tego dania jedynie mięsa. a ogon, uszy i skórę świni. Dzięki temu cassouela nie jest tłusta, a kapusta nabiera odpowiedniego smaku i aromatu.

Jest to kaloryczne i pożywne danie, które warto wypróbować podczas chłodnej i deszczowej pogody – jesienią lub zimą.

Polenta

Polenta

Polenta to tradycyjna włoska potrawa z mąki kukurydzianej (podobna do mamałygi). Polenta była niegdyś pokarmem ubogich ze względu na niską cenę i łatwość przygotowania. Dziś jest to ulubiona potrawa w północnych Włoszech, w tym w Mediolanie.

Polentę jada się jako jedno danie, z dodatkami lub bez – grzybami, mięsem lub rybą.

Minestrone

Minestrone

Ta zupa warzywna jest przygotowywana z sezonowych składników, więc nie ma jednego prawidłowego przepisu. Niektóre z tych składników to rośliny strączkowe, buraki, seler, kapusta, szpinak, koper włoski, pietruszka, ziemniaki.

Crudaiola

Crudaiola

Crudaiola to makaron, którego nazwa pochodzi od włoskiego słowa „crudo”, co oznacza „surowy”. Gotuje się tylko makaron, a sos pozostaje surowy, więc w razie potrzeby można go tylko trochę podgrzać. Zwykle robi się go latem i potrzebne są najświeższe, najdojrzalsze pomidory.

Michetta

Michetta

Te bułki w kształcie gwiazdek mają charakterystyczną cechę: nie mają kruszonki, dzięki czemu są jeszcze bardziej chrupiące. Podaje się je najczęściej na piknikach i do kawy.

Рanzerotti

Рanzerotti

Pancerotti to ciastka z różnymi nadzieniami, które przybyły do Mediolanu z południa Włoch, a dokładniej z Puglii. To właśnie tutaj Giuseppina Luini przywiozła przepis z 1949 roku i otworzyła słynną restaurację „Da Luini”. Zakład funkcjonuje do dziś.

Ulubionym nadzieniem miejscowych jest mozzarella i pomidory. W Mediolanie robią również pyszne słodkie ciastka.

Panettone

Panettone

Panettone to tradycyjna włoska potrawa bożonarodzeniowa. Klasyczny placek ma bardzo prosty przepis, składający się z mąki, drożdży, jajek, masła, cukru, sułtanek i kandyzowanych owoców.

W całych Włoszech podczas ferii zimowych można kupić różne rodzaje panettone, ale to właśnie w Mediolanie, gdzie zostało ono stworzone, powstaje najsmaczniejsze z nich.

Negroni Sbagliato

Negroni Sbagliato

Kiedyś barman Mirko Stochetto omyłkowo wlał do Negroni wino musujące zamiast ginu. Stąd narodziła się nazwa „Negroni Sbagliato”, co po włosku oznacza „złe” Negroni.

Stało się to ponad 40 lat temu i od tego czasu przepis na koktajl rozprzestrzenił się na cały świat. Radzimy spróbować tego niezwykłego napoju jako aperitifu.

» Czytaj także10 pomysłów na udane zakupy pamiątek w Mediolanie

Życzymy Wam wyrazistych nowych smaków!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *