Wioska Saint-Paul w Paryżu: historia, co zobaczyć

, ,
Wioska Saint-Paul

Wioska Saint-Paul (Saint-Paul Village) znajduje się w samym sercu dzielnicy Marais — pomiędzy rue Saint-Antoine a Sekwaną. Jest to labirynt wąskich uliczek z ponad 80 różnymi salonami projektowymi, małymi sklepikami z antykami i galeriami sztuki. Wielu Paryżan wybiera się tam, aby kupić coś dla swojego domu: meble, dekoracje lub lampy, ponieważ mogą być pewni, że znajdą tam coś wyjątkowego.

Czym sławi się wioska Saint-Paul

Wioska ma wyjątkową atmosferę. W lecie, wielu sprzedawców bierze niektóre towary na zewnątrz i wydaje się, że chodzisz po pchlim targu. Wewnątrz sklepów można również znaleźć wszystko, od zabytkowych świeczników po lampy z lat 80-tych.

Ostatnio brunche stały się bardzo popularne wśród Paryżan w weekendy. Dlatego w sobotę i niedzielę rano w Saint-Paul bardzo trudno jest znaleźć puste miejsce, niektóre nawet stoliki z wyprzedzeniem. Szczególnie popularna jest kawiarnia Dads Den (17 rue Saint Paul Village Saint Paul, 75004, Paris). Oddział jest obsługiwany od 11:00 do 16:00 w niedziele, cena wynosi 29 €.

Trochę historii wioski Saint-Paul

Jednak dzielnica Saint-Paul (druga nazwa) słynie nie tylko ze swoich sklepów i restauracji, ale jest również jednym z najstarszych miejsc w Paryżu. Kiedyś duża część prawego brzegu (Rive Droite) była dużym bagnem, a król Filip August II zbudował wał przed wyruszeniem na 3. wyprawę krzyżową, w latach 1180-1210. Ściana objęła obszar ponad 250 hektarów. Z kolei w XIII wieku mnisi z Prieure Saint-Martin-des-Champs i Templariusze wysuszali bagna obok muru, aby budować nowe klasztory. Jednak prawy brzeg pozostał słabo zaludniony, zanim król Karol V Mądry zbudował nowy wał, obejmujący dodatkowe tereny.

Przed budową drugiego wału, pierwszy z nich skutecznie bronił miasta przez 150 lat, a wraz z pojawieniem się nowego muru stary nie został zburzony, a w jego pobliżu wzniesiono inne budynki. Niektóre części tego zabytku zachowały się do dziś. W miejscowości Saint-Paul znajdują się dwie wieże strażnicze i część muru. Rozciągają się one od skrzyżowania ulic Ave Maria (rue Ave Maria) i Ogrodów świętego Pawła (rue des Jardins Saint-Paul) do tylnej części kościoła Świętego Pawła i Świętego Louisa (l’église Saint-Paul-Saint-Louis).

Pozostałości muru czynią z Saint-Paul jeden z najstarszych i najbardziej malowniczych zakątków Paryża. Miejsce to zostało później nazwane na cześć Charlesa V Mądrego, z Hotelu Saint-Paul, rezydencji króla. Kupił kilka posiadłości i narysował szereg planów połączenia ich w pałac królewski.

Na początku XVI wieku Franciszek I zburzył Hotel Saint-Paul i przebudował teren. Jednak w połowie XIX wieku ta część miasta skutecznie uniknęła kolejnej interwencji Osmanna w odbudowę Paryża. W latach 60. XX wieku dzielnica otrzymała status dziedzictwa kulturowego. Niestety, do tego czasu wiele budynków zostało już zburzonych.

Co zobaczyć w wiosce Saint-Paul

Wioska Saint-Paul: wybierz hotel

We wsi znajduje się kilka średniowiecznych alejek. Na przykład, ulica Charles V (rue Charles V) została otwarta w 1522 r. na terenie Hotelu Saint-Paul (rue Beautreillis), pochodzącego z 1555 r., a domy nr 7 i 9 są najstarszymi budynkami w dzielnicy Saint-Paul. Hotel Fieubet (l’Hôtel Fieubet) przy rue du Petit-Musc jest jedną z najbardziej charakterystycznych rezydencji w okolicy. Został zbudowany w 1680 roku i odnowiony w latach 60-tych XIX wieku w stylu rokokowym. I oczywiście kościół (l’église Saint-Paul-des-Champs), który znajduje się na styku ulic Saint-Paul (rue Saint-Paul) i Neuve Saint-Pierre. Został on zburzony podczas rewolucji, ale niektóre szczątki są nadal widoczne na ścianie w rogu.

Metro: Saint-Paul (ligne 1).

Tryb pracy: Wioska Saint-Paul jest otwarta przez cały tydzień od 11:00 do 19:00, z wyjątkiem wtorków.

Dziś dzielnica Saint-Paul jest uważana za mekkę sklepów z antykami i miejsce młodych projektantów. Łączy on w sobie starożytne budynki i nowoczesne kawiarnie, co tworzy niepowtarzalny mikroklimat tego zakątka Paryża i czyni go jednym z obowiązkowych miejsc do odwiedzenia.

A teraz czym prędzej, po nowe przygody!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *