» Europa » Niemcy » Stuttgart » Muzeum Mercedes-Benz i MHP Arena w Stuttgarcie

Niemcy słyną m.in. z Muzeum Mercedes-Benz i MHP Arena w Stuttgarcie. Zanim powiemy Ci, dlaczego warto zobaczyć te dwa miejsca, musisz widzieć, że miasto zawdzięcza swoją nazwę stadninie koni zbudowanej w X wieku. Setki lat później konie zostały zastąpione końmi z żelaza. To właśnie tutaj Karl Benz stworzył pierwszy na świecie samochód z silnikiem spalinowym, a później założył legendarny koncern motoryzacyjny, w którego murach powstało pierwsze Muzeum Mercedes-Benz. Jeśli wybierasz się do Stuttgartu na EURO 2024 i planujesz spędzić jak najwięcej czasu na MHP Arena, postaraj się wygospodarować co najmniej kilka godzin na zwiedzanie miasta. Możesz zapoznać się z głównymi zabytkami podczas wycieczki autobusem turystycznym

Zarezerwuj hotel w pobliżu MHP Arena

» CZYTAJ TAKŻEJeden dzień w Stuttgarcie

Stadion MHP Arena

Sama wzmianka o marce Mercedes-Benz ze Stuttgartu sprawia, że serce każdego entuzjasty samochodów bije szybciej. To nie tylko pojazdy, ale synonim niezawodności, dobrobytu i komfortu. I to właśnie w tym niemieckim mieście możemy zobaczyć ich muzeum. Co ciekawe, stadion MHP Arena jeszcze do niedawna, bo do 2023 roku nosił nazwę Mercedes-Benz Arena (Nawiasem mówiąc, Stuttgart to nie tylko fabryka i siedziba koncernu samochodowego). 

MHP Arena jest domową areną FC Stuttgart i jednym z obiektów UEFA EURO 2024. Gościła już mecze Mistrzostw Świata w piłce nożnej w 1974 i 2006 roku, a obecnie może pomieścić ponad 60 tys. widzów. Zarezerwuj wycieczkę po stadionie pod tym linkiem, aby dowiedzieć się więcej o jego historii i poczuć się jak gwiazda piłki nożnej.

» CZYTAJ TAKŻENajwiększe zabytki Stuttgartu

Muzeum Mercedes-Benz

Przez 70 lat Muzeum Mercedes-Benz mieściło się w jednym z warsztatów fabryki. W 2006 roku otrzymało jednak własną nowoczesną siedzibę, która z zewnątrz wygląda jak trójlistna koniczyna.  Z kolei w środku przypomina spiralną strukturę DNA ludzkiego genomu. Architekci wcielili w tę formę dwa unikalne pomysły. Po pierwsze, wyraża ona filozofię marki – ciągłe tworzenie innowacyjnych produktów w imię zachowania ludzkiej mobilności. A po drugie, pozwala pomieścić ponad 1500 eksponatów.

Ekspozycja Muzeum Mercedes-Benz opiera się na kultowych samochodach z różnych lat produkcji. Znajdziesz tu seryjne modele, projekty pojazdów, autobusy i ciężarówki, a także wczesne kreacje geniusza Karla Benza i jego kolegi Gottlieba Daimlera. Ponadto zobaczysz inne owoce «triumfu myśli inżynieryjnej». Każda z czterech sal muzeum poświęcona jest innej epoce w historii marki, od przodków samochodów po dzisiejsze zaawansowane technologicznie supersamochody. Przy wejściu do muzeum zwiedzających wita rzeźba Juana-Manuela Fangio, legendy sportów motorowych lat 50. ubiegłego wieku oraz jego wierny żelazny koń Mercedes-Benz Streamline. Ten W 196 jest poetycko nazywany «Srebrną Strzałą».

» CZYTAJ TAKŻEStadion Signal Iduna Park w Dortmundzie

Jak dostać się do Muzeum Mercedes-Benz w Stuttgarcie?

Do muzeum możesz dojechać S-bahnem linii S1 ( i wysiąść na stacji NeckarPark) lub autobusem nr 56 do przystanku Mercedes-Benz Welt.

Muzeum można zwiedzać w każdy dzień z wyjątkiem poniedziałków. Jest otwarte od 9:00 do 18:00. Uwaga: kasa biletowa jest zamykana o 17:00!

  • 12 € dla dorosłych,
  • 6 € dla dzieci w wieku od 13 do 17 lat,
  • bezpłatnie dla dzieci poniżej 12 lat.

Tutaj dopiero zaczyna się «muzealna historia» Stuttgartu. Tuż obok Mercedes-Benz znajduje się Muzeum Porsche. Miłośnikom nietypowych miejsc radzimy zajrzeć do Schweine Museum Stuttgart, największego na świecie muzeum świń. Wiele ciekawych rzeczy czeka na Ciebie również w Muzeum Iluzji i Muzeum Zabawek Metalowych Merklin. Natomiast pod koniec dnia możesz zrelaksować się podczas degustacji wina w Muzeum Wina w Stuttgarcie.

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Jeśli wybierasz się do Stuttgartu na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, koniecznie zajrzyj do Muzeum Mercedes-Benz. Zaskoczy ono nie tylko tych, którzy pasjonują się światem samochodów. Nie bez powodu uznawane jest za jedno z największych na świecie i najczęściej odwiedzaną atrakcję w Stuttgarcie. Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *