Katakumby Paryża

,
Katakumby Paryża

Katakumby Paryża to jedno z najbardziej przerażających miejsc na świecie. Każdego dnia tysiące turystów schodzi w podziemia Paryża, aby zobaczyć szczątki ponad sześciu milionów ludzi. Żeby załapać się na 45-minutowe zwiedzanie katakumb, w kolejce trzeba będzie odstać nawet 4 godziny (zależy to od sezonu, ale co najmniej 1,5 godziny). Prostym sposobem na zaoszczędzenie czasu jest zakupienie biletu w przedsprzedaży.

W Paryżu ważne jest nie tylko to, co widzimy nad ziemią, czyli wysoka na 318-metrów Wieża Eiffla, słynna katedra Notre-Dame, czy Luwr. W mroku, ukryte przed wzrokiem przechodniów, czekają niezwykłe podziemia Paryża – wydrążone 15-20 metrów wgłąb kręte tunele o łącznej długości prawie 300 kilometrów. Katakumby powstały na skutek eksploatacji wapienia, który wykorzystywano w budownictwie. Chociaż pierwsze wyrobiska, które powstały w średniowieczu, znajdowały się z dala od grodu, to już w XVII wieku zaczęto eksploatować złoża położone w obrębie murów miejskich.

Czym są katakumby?

Katakumby Paryża

W 1786 roku w paryskich katakumbach zaczęto składać szczątki ekshumowane z likwidowanych cmentarzy komunalnych, głównie z Cmentarza Niewiniątek. Rok wcześniej doszło tam do uszkodzenia muru, który oddzielał nekropolię od świata żywych. Niezidentyfikowane szczątki 6 milionów osób zostały pochowane we wspólnej mogile. Dokładnie zdezynfekowanymi i opracowanymi czaszkami oraz kośćmi wyłożono ściany tuneli i sal.

Dzisiaj dla turystów otwarte jest 2,5 kilometra podziemnych korytarzy, w tym kostnica, czyli 780-metrowa galeria tworząca pierścień. Mimo upływu lat, pod ziemią niewiele się zmieniło. Polerowane przez stulecia kolumny nadal podpierają sklepienie, a rzeźby i płaskorzeźby towarzyszą tym, którzy zmarli przed wiekami. Zachowała się także studnia, która niegdyś służyła do wydobywania urobku, oraz fontanna Samarytanina, czyli zbiornik, w którym gromadzono wodę na potrzeby murarzy.

Bezustannie trwają prace mające na celu ochronę zabytku przed zniszczeniem, a także budowa konstrukcji wzmacniających i podpierających sklepienie. Do dziś istnieje, stworzony przez dekret króla Ludwika XVI w 1777 roku, Urząd Inspektora Kamieniołomów.

Zwiedzanie katakumb rozpoczyna się spiralnymi schodami w dół, następnie trasa wiedzie przez tunele do ossuarium. Osoby wrażliwe mogą pominąć wizytę na cmentarzysku – zwykle jest to jednak główny punkt programu. Koniec zwiedzania zwiastują spiralne schody w górę.

» CZYTAJ TAKŻE14. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Co trzeba wiedzieć podczas zwiedzania paryskich kamieniołomów

Katakumby Paryża

  • Katakumby odwiedza 160 tys. osób rocznie.
  • Jednocześnie w strefie zwiedzania może znajdować się do 200 osób, dlatego też zwykle tworzy się kolejka. Z tego powodu najlepiej przyjechać na co najmniej pół godziny przed otwarciem.
  • Wstęp przysługuje jedynie grupom z przewodnikiem.
  • Zwiedzanie trwa od 45 minut do 1,5 godziny. W katakumbach nie ma toalet ani szatni.
  • Temperatura pod ziemią to jedynie 14°C, a więc lepiej zabrać ciepły sweter.
  • Prawo zabrania przemieszczania się poza wyznaczone strefy zwiedzania. Najniższa kara za złamanie tej reguły to 60 €.
  • Chętni na zakup oryginalnych pamiątek w kształcie czaszek powinni zajrzeć do małego sklepiku w pobliżu wyjścia z piwnic.

Wizytówka

Katakumby Paryża

Adres: 1 Avenue du Colonel Henri

Początek trasy, czyli zejście do podziemi, znajduje się w pobliżu stacji metra Denfert-Rocherean.

Zwiedzanie jest możliwe od 10 do 17. Bilet wstępu – 29 € dla dorosłych. Dzieci do lat 18 – 5 €. Bilety w przedsprzedaży kupimy na tej stronie.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *