Chińska dzielnica w Paryżu: uroczystości i autentyczne jedzenie

, ,
Chińska dzielnica w Paryżu

Kiedy myślisz o Paryżu, wyobraźnia przyciąga małe przytulne uliczki, piekarnie ze świeżymi rogalikami i oczywiście Wieżę Eiffla. Trudno wyobrazić sobie «‎chińskie miasto» w samym sercu stolicy. Jednak nieoficjalna nazwa 13. kwartału to Chinatown. W tym dystrykcie jest wielu imigrantów z Wietnamu, Laosu, Kambodży, Tajlandii i Chin. Paryskie Chinatown przypomina pod pewnymi względami Watykan. Nie jest to jednak stan w państwie, ale raczej miasto w mieście.

Trochę historii

W latach dwudziestych XX wieku chińscy studenci studiujący na uniwersytetach w Paryżu założyli własną partię, która była częścią Komunistycznej Partii Chin. Po ukończeniu studiów, niektórzy z nich zdecydowali się pozostać we Francji i zaczęli zakładać małe społeczności. W latach 70. i 80. dołączyli do nich również Wietnamczycy i mieszkańcy Laosu, którzy uciekli przed represyjnymi reżimami w swoich krajach.

Ivry

Od razu widać, że większość znaków jest w trzech językach: chińskim, tajskim i wietnamskim. Nawet w zimie, okna apartamentów w sąsiedztwie są otwarte, aby umożliwić duchom przodków swobodne wejście do domu. Kolejną niezwykłą cechą dla Paryżan jest prawie całkowity brak banków i bankomatów. Społeczność chińska woli rozwiązywać różne problemy finansowe bez interwencji banków, a jeśli bierze kredyty, to od swoich przyjaciół.

Główne budynki w okolicy powstały w latach 60-tych, kiedy to liczba imigrantów gwałtownie wzrosła. Dlatego hrabstwo zadziwia domami o wysokości 15 pięter, które ostro kontrastują ze zwykłymi sześciokondygnacyjnymi budynkami Paryża. W dzielnicy znajduje się włoski plac (Place d’Italie), na którym znajduje się ratusz (zbudowany w latach 1873-1877). Jest to jeden z najstarszych budynków w okolicy.

13. kwartał: wybierz hotel

Rozrywka w Chińskiej dzielnicy

Avenue de Choisy

Każda parada sylwestrowa odbywa się w kwartale, tym razem 5 lutego, a w 2020 roku będzie to 25 stycznia. Setki ludzi wychodzi na ulice, maszerując ze smokami, klaskaczami i petardami. Wszędzie są tace z fajerwerkami i ulicznym jedzeniem, a wieczorem latarki z ogniem wystrzeliwane są w niebo.

Główne kawiarnie i sklepy koncentrują się wokół alei: avenue d’Ivry i avenue de Choisy. Tam często można zobaczyć chińskie figury lwów, które odstraszają złe duchy lub małe spisy z pachnącymi kijkami.

Gdzie zjeść w Chińskiej dzielnicy

Gdzie zjeść w Chińskiej dzielnicy

Trzynasty okręg jest bardzo popularny wśród Paryżan i to właśnie tutaj opuszczasz kraj i zjadasz wok gdzieś na ulicy w Wietnamie. Jednak w takim miejscu najtrudniej jest wybrać do której restauracji pójść. W większości z nich znacznie łatwiej jest wziąć jedzenie na wynos niż szukać pustego stołu. Ze względu na obfitość kawiarni i restauracji, trudno jest również wybrać, gdzie znajduje się najsmaczniejsze jedzenie. W tym przypadku najłatwiej jest zaufać nosowi.

Mieszkańcy śmieją się z reszty Paryżan na swój sposób. We Francji bardzo popularnym kierunkiem na wakacje jest Tajlandia, i właśnie dlatego w Chinatown otwarto restauracje Paradis Thai («Tajski raj», Rue de Tolbiac, stacja metro Tolbiac (ligne 7)), w której najbardziej popularnym daniem jest… sushi.

W rzeczywistości, ze względu na ogromny napływ turystów, wiele kawiarni i restauracji oferuje oprócz tradycyjnej kuchni popularne sushi i woki. Na przykład, na ulicach można łatwo znaleźć modną bubble tea lub Tayaki (tradycyjne japońskie gofry rybne wypełnione dżemem lub lodami).

Zakupy produktowe w Chińskiej dzielnicy

Zakupy produktowe w Chińskiej dzielnicy

Wszystkie sklepy w dzielnicy sprzedają azjatyckie przysmaki. Dlatego też, gdy Paryżanie gotują sushi lub makaron w domu, często przyjeżdżają tu po składniki, ponieważ szanse na znalezienie odpowiednich produktów są bardzo duże. Szczególnie popularne są dwa sklepy: Paragon Gourmet Market (81 Avenue d’Ivry, Maison Blanche Metro Station (ligne 7)) i Tang Freres (48 Avenue d’Ivry, Olympiades Metro Station (ligne 14)). Są to owoce egzotyczne, bambus w puszce, chipsy z krewetek lub herbata.

Dziś 13. okręg jest jednym z najbardziej ruchliwych w Paryżu i jest niezwykłą mieszanką różnych kultur, które mogą łatwo współistnieć w tym mieście. Pamiętaj, aby umieścić Chinatown na liście miejsc do odwiedzenia, a zobaczysz inny, nieoczekiwany Paryż!

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *