10 chrześcijańskich relikwii w Paryżu: korona cierniowa i relikwie świętych

,
Katedrze Notre Dame

Paryż to nie tylko centrum mody, sztuki, kultury i rozrywki. To także jedno z najbardziej rozwiniętych duchowych centrów świata. Do dnia dzisiejszego znajduje się w nim wiele świętych relikwii, które czczą tysiące przybywających pielgrzymów.

» Czytaj także10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

Korona cierniowa

Korona cierniowa to jedna z najcenniejszych relikwii chrześcijańskich. Można ją znaleźć w katedrze Notre Dame, wraz z dwoma innymi relikwiami – częścią krzyża, na którym ukrzyżowano Jezusa, oraz jednym z gwoździ, które wykorzystano do jego ukrzyżowania. Korona cierniowa trafiła do Francji w 1238 roku. Cesarz Baldwin II, chcąc uzyskać poparcie swojego imperium, przekazał ją francuskiemu królowi Ludwikowi IX Świętemu.

Relikwie można zobaczyć w pierwszy piątek każdego miesiąca oraz w każdy piątek Wielkiego Postu o 15:00 i Pielki Piątek od godziny 10:00 do 17:00

Adres: 6 Paris Notre-Dame – Pl. Jean-Paul II, Paryż

Relikwie królowej Heleny

W kościele Saint-Leu-Saint-Gilles znajdują się relikwie świętej Heleny, która przyczyniła się do rozprzestrzenienia chrześcijaństwa na terytorium Cesarstwa Rzymskiego. Królowa Helena jako pierwsze przywróciła chrześcijańskie świątynie w Rzymie – mieście, w którym zmarła w 330 roku.

Kaplica z relikwiami królowej Heleny znajduje się za drzwiami przy ołtarzu. Drzwi są zawsze zamknięte, jednak możesz poprosić opiekuna kościoła, aby je otworzył – zazwyczaj zostawia się za to małą darowiznę na rzecz kościoła.

Adres: 92 Rue St Denis, Paryż

Relikwie Marii Magdaleny

Relikwie Marii Magdaleny można w większości znaleźć w południowej Francji, jednak część z nich znajduje się w kościele w Paryżu. Co prawda, nie każdy jest w stanie je zobaczyć, gdyż znajdują się wysoko przy suficie i opuszczane są tylko raz w roku – 22. lipca w dniu św. Marii Magdaleny.

Adres: Place de la Madeleine, Paryż

Chiton Jezusa Chrystusa

Chiton Jezusa Chrystusa trafił do Francji w 800 roku, kiedy cesarzowa bizantyjska, Irena, chcąc poślubić Karola, wręczyła mu go na z okazji koronacji. Do ich małżeństwa jednak nie doszło, a Karol ostatecznie przekazał chiton swojej córce Teodradzie, która należała do klasztoru w Argentuil. Chiton wystawiany jest co 50 lat. Ponownie będzie można go zobaczyć dopiero w 2034 roku.

Adres: Opactwo Saint-Denis, Argenteuil

Relikwie św. Genowefy

W paryskiej świątyni Saint-Etienne-du-Mont możesz zobaczyć relikwie patronki Paryża – świętej Genowefy. Przez wiele lat jej relikwie chroniły Paryż przed napaściami, jednak podczas rewolucji francuskiej zlecono ich publiczne spalenie. Obecnie w Saint-Etienne-du-Mont znajduje się tylko jeden palce św. Genowefy.

Adres: Place Sainte-Geneviève, Paryż

Chusta Matki Boskiej w Chartres

Na przestrzeni ostatnich wieków Chartres przyciąga do siebie tłumy wiernych turystów, którzy pragną zobaczyć chustę Matki Boskiej. Uważa się, że katedrze w Chartres przekazał ją Karol, który z kolei otrzymał ją w darze podczas krucjaty do Jerozolimy.

Adres: 16 Cloître Notre Dame, Chartres

Relikwie św. Urszuli

W kościele Saint-Severin starannie przechowywane jest pudełko z relikwiami św. Urszuli i jej przyjaciółek w wierze. Według wierzeń, podczas pielgrzymki do świętych miejsc w Europie napadli na nich Hunowie. Zabili oni św. Urszulę i 11 000 jej towarzyszek – nie tylko z powodów religijnych, lecz także ze względu na odwagę kobiet i fakt, że postanowiły same podróżować.

Adres: 3 Rue des Prêtres Saint-Séverin, Paryż

Szczątki męczenników z Paryża

W paryskim kościele Saint-Sulpice można zobaczyć Pomnik męczenników z Paryża – grupy katolickich księży, seminarzystów i biskupów, którzy zostali napadnięci przez tłum podczas rewolucji francuskiej. Obecnie szczątki męczenników przechowywane są w krypcie kościoła Bosych karmelitów pod wezwaniem św. Józefa. Dostęp do szczątek możliwy jest w każdą sobotę o godzinie 15:00.

Adres: 70 Rue de Vaugirard, Paryż

Kaplica Matki Bożej Cudownego Medalika

W Kaplicy Matki Bożej Cudownego Medalika można znaleźć relikwie trzech francuskich świętych Vincenta de Paula, założyciela Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, Luizy de Mariyyak, jego współpracownicy, oraz Katarzyny Laboure, któa stworzyla medalion po tym, jak objawiła jej się Matka Boża.

Adres: 140 Rue du Bac, Paryż

Relikwie św. Piotra Juliana Aymar

Relikwie Juliana Aymar, założyciela zgromadzenia Ojców Najświętszego Sakramentu i Służebnic Najświętszego Sakramentu, znajdują się w maleńkim kościele Bożego Ciała. Przechowywane są w szklanej skrzynce w specjalnym grobowcu. Wcześniej relikwie znajdowały się u proboszcza z Ars, św. Juliana Baptysty Marie Vainney, bliskiego przyjaciela Juliana Aymar.

Adres: 23 Avenue de Friedland, Paryż

» Czytaj takżeKaplica Sainte-Chapelle w Paryżu

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *