10 faktów o turnieju tenisowym Roland Garros

,
Roland Garros

Ważne i użyteczne informacje o największym turnieju tenisowym.

1. Roland Garros i Otwarte Mistrzostwa Francji w tenisie to druga impreza po Turnieju Grand Slam. Trwa ona każdego roku przez dwa tygodnie i odbywa się od końca maja do początku czerwca. Gracze grają na nieutwardzanych powierzchniach. Od 1891 roku turniej odbywa się jako Mistrzostwa Francji w Tenisie. W 1925 roku zyskał charakter międzynarodowy.

2. Roland Garros, jako jedyny turniej Grand Slam rozgrywany na ziemi, to ostatnia część ziemnej części sezonu tenisowego. Ze względu na wolną rozgrywkę, 5-setowy format i brak przerw w piątym secie, Roland Garros uważa się za najbardziej wymagający fizycznie turniej tenisowy.

3. W porównaniu z innymi turniejami Grand Slam, Roland Garros odbywa się na najstarszym i najmniejszym stadionie. W 2016 roku zaplanowano jego rozbudowę oraz wybudowanie nowej areny, jednak budowa opóźniła się ze względu na znajdujące się w pobliżu szklarnie, które trzeba będzie zburzyć, co wywołałoby oburzenie i skargi wśród mieszkańców. Sam stadion nazwany został Roland Garros na cześć francuskiego pilota pierwszej wojny światowej – pierwszego pilota, który przeleciał nad Morzem Śródziemnym.

4. Stadion składa się z dwóch głównych kortów: kortu Philipa Chatriera (nazwanego na cześć byłego prezydenta francuskiej federacji tenisa i kortu Susanne Lenglen (nazwanego na cześć znakomitej francuskiej tenisistki, dwukrotnej mistrzyni Olimpiady w 1920 roku i sześciokrotnej zwyciężczyni Odkrytych Mistrzostw Francji w tenisie). W obrębie stadionu znajduje się średni pod względem rozmiaru 1-szy kort i 14 dodatkowych kortów. Na dodatkowych kortach rozgrywane są pierwsze i drugie rundy turnieju. Tam też odbywają się turnieje chłopców, dziewczynek, młodzieży i osób niepełnosprawnych.  Na głównych kortach najczęściej odbywają się finały. Na początku turnieju grają na nich najbardziej znani sportowy.

5. Na stiadionie Roland Gaross znajduje się muzeum historii tenisa. Możesz odwiedzić je w dowolnym momencie, nie zależnie od tego, czy akurat odbywa się turniej.

6. Roland Garros to drugi pod względem liczby odwiedzających turniej Grand Slam. Wygrywa  z nim tylko Wimbledon.

7. Bilety na Roland Garros trzeba kupić z wyprzedzeniem. Sprzedaje się je tylko internetowo i rozchodzą się w zaledwie kilka godzin jak świeże bułki. Wyróżnić można 3 typy biletów, z których każdy umożliwia wejście na określony kort. Najdroższy bilet umożiwia wstęp na kort Philipa Chatriera lub Susanne Lenglen oraz wszystkie dodatkowe korty. Jego cena to 50 euro lub więcej. Najtańszy bilet umożliwia pobyt tylko na dodatkowych kortach, a jego ceny zaczynają się od 20 euro. Bilety na Roland Garros możesz też kupić w pakiecie, decydując się na przykład na bilety na pierwszy weekend turnieju lub tylko rozgrywki finałowe.

8. Jeśli zdecydujesz się pooglądać grę w tenisa, polecamy Ci zabrać ze sobą jakieś nakrycie głowy i krem chroniący przed działaniem promieni słonecznych, a także parasol na wypadek deszczu i dobry aparat. Kup butelkę wody i spakuj kanapki, jeśli chcesz zaoszczędzić kilka złotych na jedzeniu. Możesz też zjeść obiad w restauracji Roland Garros z VIP-ami (albo w jednym z barów, fast foodów lub kawiarni). Po drodze na stadion trafisz na supermarket, w którym możesz zaopatrzyć się w wodę.

9. Rozgrywki turniejowe na żywo można oglądać bezpłatnie na placu przed ratuszem Paryża, gdzie montowany jest ogromny ekran z transmisją gry. Widzowie znajdują sobie miejsca na specjalnym pomoście, asfalcie, ławkach lub balustradach. Podczas ważnych rozgrywek, półfinałów i finałów, miejsce lepiej zająć z wyprzedzeniem! Koniecznie zabierz też ze sobą butelkę wody, parasol i koc, na którym swobodnie usiądziesz.

10. Przed paryskim ratuszem odbywa się także festiwal Roland Garros, który oferuje takie rozrywki (oprócz ekranu), jak mini tenis, lekcje tenisa dla dzieci, czy możliwość zrobienia unikalnych zdjęć. Rozrywkę zapewniają Galeria Lafayette oraz inni sponsorzy turnieju.

Jak kupić bilety na Roland Garros?

Bilety możesz kupić z wyprzedzeniem na stronie internetowej francuskiego Związku Tenisa. Możesz też spróbować dostać je na oficjalnej giełdzie biletów. Nie kupuj biletów u sprzedawców – jest duże ryzyko, że są oszustami.

Jeśli akurat będziesz w Paryżu w pierwszym tygodniu Roland Garros, wciąż możesz wybrać się na turniej! Wystarczy, że kupisz bilet „wieczorowy”. Musisz go kupić poprzez stronę internetową turnieju na dzień przed planowaną wizytą. Bilet umożliwia pobyt na stadionie o godzinie 15 lub 17. Rozgrywki tenisowe przeprowadzane są przed zmrokiem, więc będziesz mieć kilka godzin, aby przyjrzeć się grze! Koszt jednego biletu wieczornego to tylko 15 euro!

Jak dojechać na stadion Roland Garros?

  • Metro: linia 9 (stacja Michel-Ange Auteuil, Michel-Ange Molitor lub Porte de Saint-Cloud) lub linia 10 (stacja Michel-Ange Auteuil i Porte d’Auteuil). Gdy wysiądziesz z metra, będziesz musiał trochę przejść – aby nie zabłądzić, wystarczy kierować się znakami na asfalcie.
  • Autobus: (linia 22, 32, 52, 62, 72, 123, 241 i PC1)
  • Velib lub Autovelib – usługi wypożyczenia rowerów lub pojazdów elektrycznych.
  • Nie polecamy dojazdu własnym samochodem, aby nie musieć szukać parkingu.
  • Zobacz, jak dojechać do Roland Garros na oficjalnej stronie turnieju.

Gdzie zamieszkać podczas Roland Garros?

Korty tenisowe Roland Garros, delikatnie mówiąc, znajdują się poza centrum Paryża. Są to już właściwie przedmieścia miasta, znajdujące się na granicy regionu. Ich okolica jest nizwykle prestiżowa, cicha i spokojna. Jeśli wybierasz się do Paryża przede wszystkim po to, aby wziąć udział w turnieju tenisowym, możesz zdecydować się na hotel niedaleko kortów. Zobacz najlepsze oferty hoteli podczas Roland Garros w pobliżu stadionu.

Roland Garros, Paris: Wybierz hotel

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *