» Turcja » Stambuł » Zwiedzanie Hagia Sophia w Stambule: ceny i godziny otwarcia

Planujesz zwiedzanie Hagia Sophia w Stambule? Przygotowaliśmy przewodnik, który zawiera wszystkie niezbędne podczas wizyty informacje i wskazówki. Po pierwsze, ten słynny na cały świat meczet jest punktem obowiązkowym do zobaczenia. Znana jako Kościół Mądrości Bożej Hagia Sophia (Ayasofya Camii) przeżyła kilka żyć w swojej 1500-letniej historii: była świątynią prawosławną, symbolem rozkwitu Cesarstwa Bizantyjskiego, następnie stała się meczetem, a później muzeum. W 2020 roku turecki prezydent dekretem przywrócił jej status religijny.

Zajrzyj do wnętrza Hagia Sophia podczas tej wycieczki. Poznaj również inne popularne miejsca w Stambule z naszym audioprzewodnikiem.

Pobierz przewodnik po Stambule

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc które musisz zobaczyć w Stambule

Dlaczego Hagia Sophia jest tak niezwykła?

Nazwa «Aya Sophia» pochodzi od greckich słów «Ἁγία Σοφία», co oznacza «Święta Mądrość». W Bizancjum katedra była poświęcona właśnie Świętej Mądrości, jednej z twarzy Boga w chrześcijaństwie. Co ciekawe, jest to już trzecia Hagia Sophia, ponieważ poprzednie spłonęły podczas powstania ludowego w 404 roku, a później w pożarze. Budowla, która stoi do dziś została zbudowana za panowania cesarza Justyniana I Wielkiego, którego panowanie uważane jest za okres rozkwitu Bizancjum. Wybierz się na zwiedzanie Błękitnego Meczetu i katedry Hagia Sophia z przewodnikiem.

Meczet Hagia Sophia pozostawał największą świątynią w Stambule i na świecie przez tysiąc lat. Pod tym względem ustępuje jedynie kościołowi św. Piotra w Rzymie.

Architekci zbudowali kopułę Hagia Sophia bezprecedensową jak na swoje czasy z innowacyjnym rozwiązaniem. Jej ogromny ciężar jest równomiernie rozłożony w dół poprzez złożony system półkopuł i łuków. To daje całej konstrukcji przede wszystkim ogromny margines bezpieczeństwa. Ponadto 40 okien pod kopułą zapewnia naturalne światło we wnętrzu świątyni.

Budowa Hagia Sophia trwała 5 lat – 107 kolumn z najlepszego marmuru z całego świata i 4. tys. funtów złota. Według jednej z legend, podczas prac nad budowlą wszyscy murarze poszli na przerwę. Tylko jeden, najmłodszy, pozostał na służbie. Nagle znikąd pojawił się mężczyzna, który zasugerował: «Idź odpocząć! Podczas twojej nieobecności ja się wszystkim zajmę». Uradowany pracownik poszedł więc do pozostałych i przekazał słowa swojego asystenta. Starsi mężczyźni szybko zrozumieli, że to Anioł Pana przybył im z pomocą. Mówi się, że anioł opuścił swoje stanowisko dopiero w 1453 roku: świadkowie widzieli kolumnę ognia wznoszącą się ze świątyni do nieba.

» CZYTAJ TAKŻEMeczet Sulejmana w Stambule - planowanie wizyty

Widok z minaretów

Minarety zostały dodane do budynku po podboju miasta przez sułtana Mehmeda II. W tym czasie kościół prawosławny przekształcono w meczet. Każdy z 4 minaretów ma inną wysokość i historię budowy.

 • Południowo-wschodni minaret

  Zbudowano go w 1453 roku z rozkazu sułtana Mehmeda II. Ceglana konstrukcja ma prosty cylindryczny kształt.

 • Północno-wschodni minaret

  Zbudowano go w 1481 roku za panowania Bayezida II z kamienia. Ma bardziej złożoną konstrukcję, ozdobioną balkonami i stalaktytami.

 • Trzeci i czwarty minaret

  Trzeci i czwarty minaret w zachodniej części zbudował architekt Sinan za panowania sułtanów Selima II i Murada III w 1548 roku. Ich konstrukcja jest podobna do drugiego minaretu.

Wszystkie minarety mają spiralne schody prowadzące na szczyty, z których roztacza się panoramiczny widok na Stambuł.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Archeologiczne w Stambule

Zwiedzanie Hagia Sophia – cena i godziny otwarcia

Meczet Hagia Sophia znajduje się w centrum starego miasta na placu Sultanahmet. Dojedziesz do niego tramwajem T1, autobusem TV2 lub taksówką.

Od 15 stycznia 2024 roku wstęp do meczetu jest płatny.

 • Najważniejsze informacje

  • Koszt wstępu do Hagia Sophia wynosi 25 €.
  • Dzieci poniżej 8 roku życia mogą wejść za darmo.
  • meczet jest otwarty 24 godziny na dobę.
  • W czwartek (Uraza al-Adha) godziny otwarcia mogą się różnić.
  • Wchodząc do meczetu, zdejmij buty. Jest to tradycyjna zasada i należy jej przestrzegać!
  • Ubiór powinien być skromny. Oznacza to, że ramiona i kolana powinny być zakryte.
  • Kobiety powinny zakrywać głowy chustami (są sprzedawane przy wejściu).

Meczet Hagia Sophia – co jest w środku?

Meczet Hagia Sophia, nazywany ósmym cudem świata, zachwyca swoim pięknem i wspaniałością. Okazały kamienny budynek jest wysoki jak 15-piętrowy dom i wsparty na licznych kolumnach. Co więcej, dzięki wysokim łukowatym oknom wydaje się, że kopuła meczetu unosi się w powietrzu. Koniecznie zwróć uwagę na zamkniętą część podłogi: jest wyłożona kolorowymi płytami z marmuru z okręgiem pośrodku. Tutaj koronowano cesarzy Bizancjum, a miejsce to nazywają omphalos – pępkiem lub centrum świata. Tutaj tez stał tron władcy otoczony 12 okręgami, symbolizującymi apostołów. Podkreślało to po raz kolejny, że władca reprezentował wolę Boga na ziemi.

Dawny chrześcijański ołtarz stał się mihrabem – niszą wskazującą na Mekkę. W pobliżu zbudowano minbar – ambonę dla imama. Z kolei wspaniała pozłacana skrzynia to miejsce, w którym modlił się rządzący sułtan. Z czasów panowania Sulejmana Wspaniałego zachowały się żyrandole z brązu. Co ważne, był to jego prezent dla Hagia Sophia.

Jedna z lokalnych legend dotyczy cesarskiego wejścia. Mówi się, że brama jest wykonana z kawałków Arki Noego. Czy to może być prawda? W końcu krzyżowcy zabrali je w XIII wieku jako specjalny skarb

» CZYTAJ TAKŻE5 najlepszych łaźni termalnych w Budapeszcie

Hagia Sophia – tajemnicze miejsce dla każdego

Meczet Hagia Sophia to mieszanka religii, kultur, biżuterii i relikwii. W 955 roku Olga, księżniczka regentka Rusi Kijowskiej, została w nim ochrzczona i przeszła z pogaństwa na prawosławie. Na pamiątkę tamtych czasów na ścianach świątyni zachowały się mozaiki z twarzami Matki Boskiej, Chrystusa i portretem cesarza Aleksandra. 10 wieków później, gdy Mehmed Zdobywca podbił Konstantynopol, freski pokryto tynkiem, na którym namalowano arabskie pismo. Dalej, na zewnątrz dodano muzułmańskie «latarnie» (minaret w języku arabskim). 

Z czasem w kompleksie meczetu dodano miejsce do ablucji (shadirvan), szkołę podstawową (madrasah), fontannę, bibliotekę, skarbiec, salę zegarową, pokoje dla służby i grobowce sułtanów Mehmeta II, Mustafy I i Selima II. Pod rządami Kemala Ataturka meczet Hagia Sophia stał się muzeum: freski przedstawiające świętych, oczyszczone z tynku, spokojnie współistniały z imionami Allaha i Mahometa w arabskiej kaligrafii. 

Według innej legendy, w 1453 roku, kiedy Konstantynopol upadł na rzecz Osmanów, wojska wdarły się do Hagia Sophia. Mnich, który służył tego dnia, został ukryty przed żołnierzami przez kolumnę w pobliżu cesarskiego wejścia. Teraz trudno go przeoczyć, bo zwykle ustawia się tam kolejka turystów, którzy chcą wypowiedzieć życzenie.

W kolumnie znajduje się wgłębienie. Należy włożyć do niego palec i wypowiedzieć życzenie. Jeśli palec zamoknie, oznacza to, że płacząca kolumna wysłuchała prośby i ją spełni.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Pradze?

Kot Gli – celebryta meczetu

Po pierwsze, w Stambule, jak i w całej Turcji, bardzo lubi się zwierzęta. Dlatego kot w meczecie wcale nie jest rzadkością. A słynna Gli, która urodziła się i mieszkała w Hagia Sophia przez 16 lat, zdołała stać się nie tylko uniwersalną ulubienicą, ale także internetową celebrytką. Jej konto w mediach społecznościowych śledzą setki tysięcy osób. W 2020 roku gubernator Stambułu ogłosił na Twitterze, że Gli zmarła. Kot został pochowany na terenie meczetu.

» CZYTAJ TAKŻEJedzenie w Budapeszcie - czego spróbować?

Co zobaczyć oprócz Hagia Sophia?

Meczet Hagia Sophia nie jest jedyną dumą Stambułu i historycznej dzielnicy Fatih. Naprzeciwko niego znajduje się piękny Sultanahmet Camii, znany jako Błękitny Meczet, a pomiędzy nimi jest Hürrem Sultan Hamamı autorstwa wielkiego architekta Sinana. Co więcej, w pobliżu znajduje się również Cysterna Bazyliki (Yerebatan Sarnıcı), podziemny zbiornik wodny, Topkapı Sarayı Müzesi oraz Muzeum Archeologiczne (İstanbul Arkeoloji Müzeleri).

Wreszcie, zobacz także Plac Sultanahmet. To wyjątkowe miejsce w samym sercu Stambułu. Znajdziesz tu wiele atrakcji!

Aby uniknąć godzin modlitwy, należy dotrzeć do meczetów przed 11:00. Jeśli masz czas, wybierz się na spacer po Bazarze Arasta – to świetna okazja na zakup pamiątek.

» CZYTAJ TAKŻEBudapeszt w 1 dzień - plan podróży

Zwiedzanie Hagia Sophia w Stambule jest prostsze z praktycznymi wskazówkami. Odwiedź meczet i doświadcz duchowej mocy oraz podziwiaj jego piękno!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *