» Turcja » Stambuł » Muzeum Archeologiczne w Stambule

Muzeum Archeologiczne w Stambule to obowiązkowy punkt na trasie podróży. W tych murach znajduje się jedna z największych kolekcji historycznych artefaktów na świecie! Przekroczenie jego progu to ten moment, kiedy nie zazdrościsz poszukiwaczom skarbów z filmów i książek, ale oni zazdroszczą Tobie. Chcesz wiedzieć co lub kto jest wart całego narodu? Dlaczego niektórych skarbów lepiej nie znajdować lub przynajmniej nie otwierać? Witamy w Muzeum Archeologicznym w Stambule! Tu przeplatają się epoki bizantyjska i osmańska, gdzie jedno wielkie imperium zastąpiło drugie. Na szczęście oba skrzętnie gromadziły skarby, które dziś możemy oglądać. 

Oprócz Muzeum Archeologicznego, Stambuł kryje inne skarby, które mogą zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego podróżnika. Dla tych, którzy chcą zobaczyć sekrety i piękno miasta we własnym tempie, wycieczka autobusowa Hop-On-Hop-Off jest wspaniałą okazjąPodczas tej relaksującej podróży można zatrzymać się w ulubionych miejscach oraz poczuć ich atmosferę.

Wycieczka autobusowa Hop-On-Hop-Off po Stambule

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Wizyta w Muzeum Archeologicznym

Muzeum Archeologiczne w Stambule to mieści się w trzech budynkach o różnej tematyce:

  • archeologicznej,
  • sztuki islamskiej,
  • Starożytnego Wschodu.

Zostało założone przez Osmana Hamdi Beya, malarza i archeologa, który też został mianowany dyrektorem obiektu przez ówczesnego sułtana. Zajął się porządkowaniem zbiorów, tworzeniem katalogów kartkowych i złożył petycję o budowę nowego budynku, w którym mogłyby się znaleźć wszystkie eksponaty przechowywane dotychczas w kościele św. Ireny i Topkapi. Było to pierwsze regularne Muzeum Archeologiczne nie tylko w Stambule, ale także w całym kraju!

Muzeum znajduje się między kompleksem pałacowym Topkapi a cichym parkiem Gülhane. Dojedziesz do niego tramwajem linii T1 z przystanku Gülhane, idąc 450 metrów na południowy wschód. Nie żartowaliśmy z liczbą eksponatów – jest ich ponad milion, więc powinieneś przeznaczyć co najmniej 3 godziny, a najlepiej cały dzień, aby zobaczyć przynajmniej niektóre z nich.

Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 17:30 zimą i do 19:00 latem.

Cena biletu: 340 TRY (wejściówki dostępne pod tym linkiem).

» CZYTAJ TAKŻEAtrakcje Stambułu: 10 miejsc, które musisz zobaczyć

Bogactwo muzeum

Wieża Galata była niegdyś nazywana Wieżą Chrystusa, a wokół niej mieszkali Genueńczycy (Galata była uważana za oddzielne miasto). Była połączona z sąsiednim Konstantynopolem napiętym żelaznym łańcuchem, aby uniemożliwić obcym statkom wpływanie do zatoki Złoty Róg. Przepuszczano tylko te handlowe, posiadające pozwolenie. Co ciekawe, fragment łańcucha znajduje się w Muzeum Archeologicznym w Stambule.

Jeden z budynków muzeum radykalnie różni się od dwóch pozostałych. Nosi on ślady czasu i kultury osmańskiej, a mowa o miejscu spoczynku i letniej rezydencji władcy, gdzie nikt nie śmiał mu przeszkadzać. Sułtan Mehmed Zdobywca zwykł wylegiwać się tutaj na poduszkach i popijać sherbet. Jest to najstarszy budynek w kompleksie, pochodzący z 1472 roku. Obecnie znajduje się tutaj ceramika z Iznika, której najwspanialsze płytki zdobią meczet Sultanahmet. Na wystawie znajdują się również piękne dzieła rzemieślników z Anatolii i Seldżuków. Ponadto w tym pawilonie można dowiedzieć się więcej o życiu Osmanów, zobaczyć, jak i czym dekorowali swoje domy oraz jakimi naczyniami jedli i z jakich kubków pili.

Muzeum Archeologiczne: bilety i wycieczka z przewodnikiem

» CZYTAJ TAKŻEPompeje: wszystko, co musisz wiedzieć o żywym muzeum

Co jest w środku – archeologiczne skarby Stambułu

Główny budynek muzeum to ten z kolumnami i trójkątnym frontonem. Nad wejściem znajduje się tugra – osobisty znak sułtana. Ten należy do Abdula-Hamida II, ponieważ to na mocy jego dekretu wybudowano obiekt. Z kolei poniżej znajduje się napis: «Asar-i Atika Museum» (Muzeum Starożytnych Dzieł).

Z pewnością słyszałeś o cudach świata? Do naszych czasów przetrwały tylko piramidy. Jednak w Muzeum Archeologicznym w Stambule zachował się posąg lwa z mauzoleum w Halikarnasie (obecnie Bodrum) – piąty cud świata. Trudno nawet opisać, jak niesamowite są eksponaty znajdujące się w tych murach. Niemi świadkowie historii w postaci płaskorzeźb i posągów mitologicznej Afrodyty, Zeusa i Neptuna, a także całkiem realne osobistości takie jak Marek Aureliusz, Safona (poetka) i Oktawian August. Natomiast obok pięknych posągów i śnieżnobiałych postaci znajduje się prawdziwa nekropolia: grobowce, nagrobki, freski oraz fragmenty kamieni nagrobnych – ponura, ale uroczysta część wystawy. Poniżej opowiemy o niektórych z nich.

Sekcja Starożytnego Wschodu jest tymczasowo zamknięta z powodu renowacji i rozbudowy, ale może być dostępna podczas Twojej wizyty – możesz sprawdzić informacje na oficjalnej stronie internetowej.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Pabla Picassa w Paryżu

Sarkofag Aleksandra

W libańskim mieście Saida (dawniej Sidon) zwykły rolnik uprawiał swoją działkę i natknął się na zagłębienie w ziemi. W ten sposób odnaleziono nekropolię z marmurowymi i bazaltowymi grobowcami. Wiadomość dotarła do Hamdiego Beya, który natychmiast przybył na wykopaliska. Znaleziono ponad 20 sarkofagów, z których jeden mógł należeć do samego Aleksandra Wielkiego!

Znaleziony sarkofag zawierał sceny przedstawiające jeźdźca w hełmie, przypominającym głowę lwa podczas bitew i polowań. Nie było wątpliwości, że przedstawiono na nim wielkiego dowódcę. Jednak wnętrze było puste – sarkofag splądrowano na długo przed odkryciem go w Sydonie.

Tajemnica miejsca spoczynku szczątków Aleksandra pozostała nierozwiązana. Nie umniejsza to jednak wartości znaleziska. Kiedy cesarz Wilhelm II chciał kupić ten grobowiec za bardzo hojną opłatą, Hamdi Bey powiedział, że złoży swoje kości, aby go opuścić: «Jest wart całego narodu». I tak sarkofag pozostał w muzeum. Następnie jego dyrektor lobbował za ustawą zakazującą wywozu skarbów kultury z kraju. W dużej mierze dzięki temu dziś każdy może zobaczyć prawdziwe skarby właśnie tutaj – w Muzeum Archeologicznym w Stambule.

» CZYTAJ TAKŻEOpactwo Saint-Denis - grobowiec królów francuskich

Grobowiec Sidamara

Sarkofag Sidamara jest najcięższy na świecie! Waży aż 32 tony i ma ponad 3 metry wysokości. Można go rozpoznać po figurach Erosa na pokrywie. Głowa mitycznego stworzenia dołączyła do sarkofagu 110 lat później z londyńskiego Muzeum Wiktorii. Sarkofag Sidamara pochodzi z III wieku naszej ery i został znaleziony w tych samych wykopaliskach, co Sarkofag Aleksandra.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Wiktorii i Alberta

Tabnite

Mumia Tabnita z Fenicji – króla Sydonu to eksponat dla odważnych, ponieważ nie każdy widział prawdziwy szkielet.  Sarkofag władcy wykonany jest z bazaltu i wygląda bardzo imponująco. Na samym grobowcu znajdują się inskrypcje w językach fenickim i egipskim, które odczytasz w muzeum.

Kiedy Hamdi Bey odkrył Tabnit, był on praktycznie nietknięty przez czas i rozkład. Ciało unosiło się w niezwykłej cieczy, którą planowano zbadać. Niestety przypadkowo, gdy przywódca był na lunchu, robotnicy przewrócili grobowiec i cała ciecz wylała się, a sekretny skład pozostał tajemnicą.

» CZYTAJ TAKŻEPanteon w Paryżu: świątynia i grobowiec

Lioński sarkofag

Lioński sarkofag zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznej pokrywie w kształcie odwróconej łodzi. Licyjczycy byli żeglarzami, a po śmierci nie zamierzali porzucać swojego zawodu. Po bokach przedstawione są gryfy i sfinksy. Artefakt przypisywany jest do V wieku p.n.e. Nie można go przegapić.

» CZYTAJ TAKŻEPałac Inwalidów i grób Napoleona

Sarkofag opłakujących kobiet

Hipnotyzujący grobowiec z płaczącymi kobietami pochodzi z IV wieku p.n.e. (podobnie jak grobowiec Aleksandra). Według historyków został on wykonany w Atenach lub na Rodos, a na jego fasadzie znajduje się 18 żałobnych postaci.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Paryżu, które trzeba odwiedzić

Co jeszcze zobaczyć – dziedziniec muzeum

Wrażenia z tego, co zobaczyłeś, możesz szlifować na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego. W ogrodzie zobaczysz wiele innych sarkofagów, posągów i artefaktów. Ponadto głowa Gorgony Meduzy będzie wpatrywać się w ciebie niewidzącymi oczami. Nie zamarzaj na długo! Stambuł ma tysiąc innych zabytków, które musisz zobaczyć. Nawiasem mówiąc, te same głowy podpierają kolumny w prawdziwym lochu – Cysternie Bazyliki. Znajduje się ona tuż obok, między Hagia Sophia a Błękitnym Meczetem.

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto zobaczyć

Historia to nie tylko strony w książkach. To żywy oddech, który łączy nas z naszą przeszłością. Tak jest w przypadku Muzeum Archeologicznego w Stambule, skrywającego wspaniałą kolekcję starożytnych cudów otwartych dla wszystkich.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *