» Turcja » Stambuł » Błękitny Meczet w Stambule: zwiedzanie i historia Sultanahmet

Naprzeciwko Hagia Sophia stoi jeden z najważniejszych meczetów w Stambule i Turcji – Błękitny Meczet lub inaczej Sultanahmet, Ahmediye Meczet – piękno z sześcioma minaretami. Został zbudowany na rozkaz sułtana Ahmeda I, stąd jego nazwa. Bez wątpienia jest na co patrzeć! Ponadto Błękitny Meczet w Stambule znajduje się na top liście najpiękniejszych meczetów. Jest wprost zjawiskowy, a podziwiają go co roku tłumy turystów. Chcesz być jednym z tych szczęśliwców? Zapoznaj się z naszym poradnikiem na temat zwiedzania i do dzieła!

Polecamy zostać w Stambule trochę dłużej i zobaczyć miasto w całej jego okazałości. Zarezerwuj hotel z wyprzedzeniem już dziś i nie martw się o nocleg.

Wybierz hotel w Stambule

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze bazary w Stambule – Wielki Bazar, Bazar Egipski i Arasta

Błękitny Meczet – godziny zwiedzania i dojazd

Błękitny Meczet można zwiedzać codziennie od około 8:30 do zachodu słońca. Jednak godziny otwarcia są uzależnione od sezonu i modlitw. Jak tutaj dotrzeć?

  • tramwajem T1 do stacji Sultanahmet
  • lub autobusem jadącym w tym samym kierunku,
  • możesz wybrać się też samodzielnie samochodem, jednak będziesz mieć problem z parkingiem.

» CZYTAJ TAKŻECzego spróbować w Stambule?

Zasady zwiedzania Błękitnego Meczetu

Spacerując po Stambule, można odwiedzić Sultanahmet na własną rękę i bezpłatnie, ale należy zwrócić uwagę na godziny modlitwy. Tryb działania meczetów jest podobny, opisaliśmy to już w tym artykule. Przed wejściem do Błękitnego Meczetu:

  • zakryj ręce, ramiona i nogi, w przypadku kobiet dodatkowo zakryta głowa.
  • Przy wejściu do meczetu rozdawane są chusteczki do nosa (choć lepiej zabrać własne – oczywiście i tak będą potrzebne).
  • Zdejmij buty – w środku znajdują się dywany.

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc, które musisz odwiedzić w Stambule

Jak powstał Błękitny Meczet w Stambule?

Kiedy Ahmed został sułtanem w wieku zaledwie 13 lat, w kraju działo się źle. Trwały przedłużające się i mało udane wojny z Austrią i Persją, a zaciekłe bunty w samym Imperium Osmańskim nie ustępowały. Wszystko to nie sprzyjało popularności młodego sułtana.

Uważa się, że Ahmet planował budowę Błękitnego Meczetu w Stambule, aby odzyskać przychylność Allaha i podnieść nadszarpnięty prestiż swojej władzy.

Tradycyjnie sułtani budowali duże meczety z łupów wojskowych i danin z podbitych terytoriów. Jednak Ahmed nie mógł pochwalić się sukcesami militarnymi i musiał zbudować go za pieniądze ze skarbca, który już nie pękał w szwach. Z tego powodu wydatki były dokładnie liczone i kontrolowane (zachował się kosztorys w 6 tomach). Budowa kosztowała około 60 tysięcy sztuk złota!

Projekt meczetu powierzono uczniowi wielkiego architekta Sinana – Sedefkarowi Mehmedowi Agha. Cel był jeden – przewyższyć wszystko, co wcześniej zbudowano w Stambule. A zatem Błękitny Meczet miał być większy niż Hagia Sophia i piękniejszy niż Suleymaniye. Miejsce budowy wybrano na wzgórzu, aby Sultanahmet górował nad miastem.

» CZYTAJ TAKŻERejs po Bosforze - wycieczki statkiem po Stambule

Błękitnym Meczetem – niezwykła świątynia na liście UNESCO

Wewnątrz błękitnego Meczetu zobaczymy płytki z miasta Iznik, głównie w kolorze białym i niebieskim, skąd wzięła się ludowa nazwa meczetu – Błękitny. Sam sułtan wybrał najpiękniejsze kafelki z wizerunkami kwiatów: lilii, róż, goździków i oczywiście tulipanów – symbolu dynastii osmańskiej. Podczas budowy Sultanahmet, Ahmed zabronił używania płytek Iznik w innych miejscach. Ponadto wszystkim wykwalifikowanym rzemieślnikom nakazano pracować tylko w celu wypełnienia tego gigantycznego zamówienia.

Sultanahmet ma 16 balkonów na swoich minaretach – 14 dla każdego z poprzedników Ahmeda, w tym dla niego samego. Natomiast 2 kolejne zostały zbudowane dla jego synów pod faktycznymi rządami wpływowej żony Ahmeda, Kösem Sultan.

O tej kobiecie opowiada kontynuacja serii o osmańskich wspaniałych władcach «Wspaniałe stulecie. Imperium Kyosem».

Szkła do 260 okien Błękitnego Meczetu przywieziono z Wenecji, ponieważ nie wszystkie kraje Europy w tym czasie miały technologię produkcji szkła o dużych rozmiarach (Wenecja była praktycznie monopolistą przez długi czas). Następnie mamy niszę modlitewną, mihrab, wykonaną z jednego kawałka marmuru. Dalej, obok niej znajduje się bogato zdobiony minbar – stąd imam czyta kazania. Natomiast nad zachodnim wejściem do meczetu wisi długi łańcuch. Tylko sułtan mógł przez niego wejść, ale nawet on musiał pokłonić się nisko przed Allahem. 

» CZYTAJ TAKŻEZwiedzanie Hagia Sophia w Stambule - ceny i godziny otwarcia

Legenda o minaretach

Legenda głosi, że podczas budowy Błękitnego Meczetu doszło do konfliktu pomiędzy sułtanem, a imamem. Otóż Ahmed I nakazał zbudować meczet z 6 minaretami wykonanymi ze złota. Niestety imam uznał to za świętokradztwo, ponieważ największa liczba minaretów mogła znajdować się tylko w sanktuarium Masjid al-Haram w Mekce. Doradcy zasugerowali więc sułtanowi, aby wysłał pieniądze do świętego miasta, by muzułmanie zbudowali siódmy minaret w głównej świątyni. W ten sposób rozwiązano konflikt z imamem. 

 Tylko budowa Sultanahmet była prowadzona przez 7 lat w centrum Stambułu – trudno było nie zauważyć, jak «rosną» dwa «dodatkowe» minarety. Czy był to gniew Allaha za nadmierną odwagę sułtana, czy tyfus, ale Ahmed zmarł rok po ukończeniu meczetu w 1617 roku. Władca został pochowany w krypcie niedaleko Ahmediye. 

» CZYTAJ TAKŻEMeczet Sulejmana w Stambule - planowanie wizyty

Co zobaczyć poza Błękitnym Meczetem?

Sultanahmet to centralna dzielnica Stambułu o tej samej nazwie. Tutaj, oprócz Błękitnego Meczetun, znajduje się wiele innych zabytków: starożytna Hagia Sophia, podziemny zbiornik Cisterna Basilica, pozostałości bizantyjskiego hipodromu i obelisk, który stoi tu od 390 roku. W tej samej okolicy znajduje się dawny sułtański kompleks-pałac Topkapi, muzeum archeologiczne i park Gulhane z dostępem do Bosforu oraz pomnik Ataturka, założyciela współczesnej Republiki Tureckiej. 

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Archeologiczne w Stambule

Podróżowanie to nie tylko zwiedzanie słynnych zabytków, ale także odkrywanie zacisznych zakątków, które skrzętnie skrywają swoje tajemnice. Wycieczka po nieturystycznych miejscach pozwoli ci zanurzyć się w lokalnym życiu, posmakować, a nawet ugotować narodowe potrawy. A jeśli chodzi o Wielki Bazar, warto zajrzeć do zaułków i kupić pamiątki. Udanej podróży do Stambułu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *