» Turcja » Stambuł » Atrakcje Stambułu – 10 miejsc, które musisz odwiedzić

Podróż do Stambułu to wspaniała przygoda, w której historia, kultura i imponujące zabytki splatają się w cudowną mozaikę. Jednak zanim wyruszysz na zwiedzanie starożytnych ulic i majestatycznych meczetów, ważne jest, aby zapewnić sobie komfortowy pobyt (hotele w Stambule tutaj). Od znalezienia idealnego noclegu po wygodny transfer z lotniska, każdy szczegół podróży powinien być zorganizowany z należytą starannością i uwagą.

Miliony ludzi jeszcze nie odkryły Stambułu wypełnionego dźwiękiem klaksonów samochodowych, szmerem Bosforu i nawoływaniami muezina do namazu. Pierwszy raz tutaj jest równie piękny jak setny. A więc do dzieła! Poznaj atrakcje Stambułu, a tym samym 10 top miejsc, które trzeba odwiedzić. I to więcej niż raz.

» CZYTAJ TAKŻE33 główne atrakcje Paryża

Gdzie się zatrzymać w Stambule?

Zanim poznasz kultowe atrakcje Stambułu, pomyśl nad noclegiem. Wybierając zakwaterowanie, warto zwrócić uwagę na różne dzielnice miasta. Stare Miasto (Sultanahmet) jest domem dla głównych zabytków, podczas gdy Taksim oferuje nowoczesną atmosferę i aktywne życie nocne. Natomiast w Beyoğlu znajdują się kawiarnie i sklepy, w Fatih znajdziesz niedrogie opcje zakwaterowania, a Besiktas to luksus i spokój nad Bosforem. Jak widzisz każda dzielnica ma swoje własne cechy i atrakcje. Ważne jest, aby określić swoje preferencje przed wyborem miejsca na pobyt w tym niesamowitym mieście.

Wybierz hotel w Stambule

» CZYTAJ TAKŻEBudapeszt w jeden dzień: plan podróży

Hagia Sophia (kościół Mądrości Bożej)

Hagia Sophia to jeden z najważniejszych punktów orientacyjnych dla całego świata. Nazwa jest tłumaczona dosłownie jako Święta Mądrość. Ta niezwykła świątynia była świadkiem zmian religii, imperiów i władców. Przez prawie 1 tys. lat była chrześcijańską katedrą, następnie meczetem, muzeum i ponownie meczetem. W niektórych miejscach ścian i kopuły Hagia Sophia znajdują się mozaiki z czasów bizantyjskich. Przedstawiają one Matkę Boską i Jezusa Chrystusa (ale obecnie są zamknięte). Z kolei sale są bogato zdobione złotym arabskim pismem, a także oświetlone żyrandolami z czasów osmańskich. 40 okien sprawia wrażenie strzelistej struktury, a sama kopuła jest ogromna.

Majestatyczna Hagia Sophia jest przesiąknięta legendami. Podobno w galerii na pierwszym piętrze znajduje się płacząca kolumna, na której można wypowiedzieć życzenie, a ono się spełni. Mówią też, że bramy świątyni zawierają fragment Arki Noego.

Pamiętaj!

Przed wejściem do meczetu należy zdjąć buty (w środku są dywany), zakryć stopy, ręce, ramiona, a także głowy w przypadku kobiet. Jeśli nie masz własnej chusty, możesz ją kupić przy wejściu.
Wstęp do Hagia Sophia jest bezpłatny, jednak świątynia jest zamknięta podczas namaz (modlitwy).

Historia nie pamięta osoby, która nie była pod wrażeniem piękna katedry. Chcesz to sprawdzić? Wybierz się na wycieczkę po Hagia Sophia z audioprzewodnikiem.

» CZYTAJ TAKŻEKatedra Notre-Dame w Paryżu: rady i wskazówki dla podróżujących

Meczet Sultanahmet (Błękitny Meczet)

Sultanahmet lub Błękitny Meczet został zbudowany na polecenie Ahmeda I, 14. sułtana. Odziedziczył on imperium prowadzące wojnę w dwóch kierunkach jednocześnie i tłumiące wewnętrzne bunty. Był to los nie do pozazdroszczenia, dlatego też młody sułtan postanowił zbudować meczet, aby zmienić gniew Allaha w miłosierdzie.

Błękitny meczet został tak nazwany przez ludzi ze względu na cudowne lazurowe płytki wewnątrz. Nad zachodnim wejściem wisi łańcuch, przez który może wejść tylko sułtan, aby nawet on pochylił głowę przed Allahem. Wybierz się na zwiedzanie jednego z najbardziej imponujących i znaczących zabytków Stambułu! I pamiętaj, że meczety są zamknięte w czasie modlitwy. 

» CZYTAJ TAKŻE12 wartych odwiedzenia kościołów w Rzymie

Topkapi

Topkapi lub Seral to kompleks pałacowy z 4 dziedzińcami, praktycznie miasto w mieście. W XVI wieku mieścił 6 tys. osób jednocześnie. Natomiast sułtani mieszkali tu do połowy XIX wieku.

  • Na pierwszym dziedzińcu janczarzy – najpotężniejsza armia imperium, która przybyła oddać cześć władcy. Tutaj stoi kościół św. Irini, jeden z najstarszych z czasów, gdy Stambuł był bizantyjskim Konstantynopolem. Był główną świątynią w mieście przed wzniesieniem Hagia Sophia.
  • Na drugim dziedzińcu Topkapı znajdował się urząd diwana, najwyższa rada władzy ustawodawczej i wykonawczej, a także skarbiec, kuchnie i stajnie.
  • Wejście na trzeci dziedziniec nazywane jest Bramą Błogości. Tutaj znajdowały się kwatery sułtana i jego rodziny – haremy, czyli obowiązkowa część życia władców. W największym z nich, sułtańskim, znajdowało się nawet 1 tys. konkubin.
  • Czwarty dziedziniec zawiera osobisty ogród władcy, salę obrzezania, meczet, taras, wieżę uzdrowiciela i garderobę.

Polecamy wycieczkę z przewodnikiem po Pałacu Topkapi.

» CZYTAJ TAKŻEBerlin w 1 dzień: trasa po mieście

Istanbul Tourist Pass

Chcesz zanurzyć się w bogatym dziedzictwie Stambułu i jednocześnie zaoszczędzić pieniądze? Istanbul Tourist Pass to klucz do niemal nieskończonych możliwości i niesamowitych przygód w tym wspaniałym mieście.

  • Wybierz plan od 1 do 10 dni, w zależności od czasu pobytu.
  • Uzyskaj bezpłatny dostęp do stambulskich muzeów, pałaców, cudów architektury i innych atrakcji kulturalnych bez dodatkowych kosztów m.in do Błękitnego Meczetu, Muzeum Sztuki Nowoczesnej czy rejs po Bosforze.
  • Uzyskaj specjalne zniżki na wycieczki, restauracje, zakupy i inne rozrywki w całym mieście.
  • Skorzystaj z bezpłatnych biletów na transport publiczny, aby łatwo i wygodnie poruszać się po mieście
  • Otrzymaj bezpłatne Wi-Fi, kartę SIM, przewodnik z tłumaczeniami oraz zniżki w restauracjach i sklepach.

Spędź niezapomniane wakacje w Stambule dzięki karcie Istanbul City Tourist Pass!

Kup Istanbul Tourist Pass

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Bawarii: co warto zobaczyć?

Muzeum Archeologiczne

W pobliżu parku Topkapı i Gülhane znajduje się pierwsze muzeum w Turcji. Składa się ono z trzech części: Archeologicznej, Sztuki Islamskiej i Starożytnego Orientu. Znajduje się tam milion artefaktów, światowych relikwii i arcydzieł, które zostały przywiezione z całego świata przez osmańskich zdobywców. Są także te znalezione podczas wykopalisk prowadzonych przez archeologów. Zobaczyć sarkofag ze scenami z życia Aleksandra Wielkiego, grobowiec fenickiego króla Tabnite, pozostałości miasta Troja – to okazja, której pozazdrościłby sam Indiana Jones!

» CZYTAJ TAKŻEMuzea w Amsterdamie: które z nich warto zobaczyć

Stacja kolejowa Sirkeci

Stacja kolejowa Sirkeji została zbudowana pod koniec XIX wieku, aby pomieścić Orient Express. Miejsce to znane jest nie tylko podróżnikom, ale także miłośnikom kryminałów. Sama Lady Agatha Christie przejechała się słynnym pociągiem, a następnie napisała powieść «Morderstwo w Orient Expressie», która sprawiła, że zarówno elegancka kolej, jak i stylowe Sirkeji stały się jeszcze bardziej popularne. W małym budynku dworca znajduje się bezpłatna sala muzealna poświęcona historii kolei w kraju. 

Zarezerwuj spacer Orient Expressem. Rozpoczyna się on na dworcu kolejowym i prowadzi ulicami Galata i Beyoğlu. Podczas tej wycieczki zobaczysz najstarsze metro na świecie i odbędziesz krótki rejs statkiem po Złotym Rogu.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna wycieczka po Belgii

Bazary

61 zadaszonych ulic! Na Wielkim Bazarze można wędrować godzinami, jeśli nie przez wiele dni, ale nie ma wyboru. Jest tak wiele rzeczy, że oczy nie mogą nadążyć. Znajduje się tu jeden z najkorzystniejszych kantorów wymiany walut w mieście. Wielki Bazar jest warty odwiedzenia, nawet jeśli nie wybierasz się na zakupy. Po prostu spaceruj. Nawiasem mówiąc, przewodnik mówiący po angielsku może Ci w tym pomóc – więcej informacji znajdziesz tutaj. Wybierz się na wycieczkę po Wielkim Bazarze!

Poza Wielkim Bazarem mamy jeszcze inne atrakcje Stambułu, a wśród nich egipski bazar (bazar przypraw), tuż obok dworca kolejowego Sirkeci. Kryty i ładny rynek jest równie interesujący. Ponadto, możesz się cieszyć z odkrywania nowych smaków i sekretów starożytnych tradycji kulinarnych podczas wycieczki po targu gastronomicznymPamiętaj też, aby się targować – gra rozpoczyna się, gdy tylko rzucisz zainteresowanie jakimś towarem.

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Antwerpii w jeden dzień?

Suleymaniye

O tym meczecie można rozmawiać godzinami, ponieważ jest tak piękny!  Po pierwsze, stoi na wzgórzu, więc będziesz miał niezapomniany widok na miasto z tarasu widokowego. A nawet nie wszedłeś jeszcze do środka. Natomiast wnętrze skrywa koronę twórczego geniuszu Sinana, jednego z największych osmańskich architektów.

Suleymaniye to cały kompleks budynków z łaźniami, szpitalem, kuchnią, medresą (szkołą) i biblioteką, porównywalny wielkością do małej dzielnicy.

Meczet został zamówiony przez sułtana Sulejmana Wspaniałego, jednego z najbardziej szanowanych władców. Na jego terenie znajduje się krypta z jego grobowcem, a także grobowiec jego prawowitej żony – Hürrem Haseki Sultan. Z tego małżeństwa narodził się kolejny władca – Selim II. Pochowana jest tu również ukochana córka Sulejmana, Mihrimah.

Infrastruktura turystyczna jest tu dobrze rozwinięta, dlatego na wszystkich popularnych trasach znajdują się toalety. Można w nich płacić gotówką (1-2 ₺) lub kartą stambulską (karta do płacenia za przejazd). Toalety są również w każdym meczecie i prawie w 100% są bezpłatne

» CZYTAJ TAKŻEWłochy 7-dniowy plan podróży

Wieża Galata

Genueńczycy zbudowali Wieżę Chrystusa, jak ją nazywali, na miejscu latarni morskiej w XIV wieku. W czasach Imperium Osmańskiego zmieniła swoją nazwę, wysokość i wygląd. I tak była kolejno więzieniem, obserwatorium i punktem obserwacyjnym strażaków. Na 6. piętro Wieży Galata można dostać się windą, ale zalecamy przejście całej trasy, ponieważ na każdym poziomie czeka na Ciebie niespodzianka, od sklepów z pamiątkami po wystawy i niezwykłe ekspozycje. Jednak prawdziwa magia zaczyna się, gdy dotrzesz na szczyt wieży. Roztacza się z niej imponujący widok na całe miasto, który zapiera dech w piersiach. Z tej wysokości można zobaczyć wiele słynnych zabytków Stambułu!

Ważne: od listopada 2023 roku taras widokowy na 8. piętrze jest zamknięty w celu renowacji, podczas gdy pozostałe piętra są otwarte dla zwiedzających. Na razie miasto można oglądać przez szybę na 7. piętrze.

Zalecamy wspinaczkę na Wieżę Galata wieczorem, aby podziwiać Stambuł w promieniach zachodzącego słońca, a następnie obserwować, jak rozkwita milionami świateł. Bilet wstępu znajdziesz pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻE30 włoskich arcydzieł renesansu, które warto zobaczyć

Dolmabahçe

W połowie XIX wieku sułtan Abdul-Mejid I przeniósł się ze swoim haremem i świtą do pałacu na nabrzeżu Besiktas, który dziś znamy jako Dolmabahce. Chociaż układ budynku jest tradycyjny dla osmańskich domów, to jest on urządzony jak europejskie budowie z XVII wieku – luksusowo i z rozmachem. Wybierz się na wycieczkę po tym wyjątkowym miejscu!

Po podziwianiu piękna Dolmabahçe, nie przegap okazji, aby utrwalić wrażenie filiżanką cierpkiej herbaty ze słodką baklavą w kawiarni. Znajduje się ona tuż nad wodą na terenie pałacu, niedaleko wieży zegarowej.

» CZYTAJ TAKŻETrasa piesza po Rzymie: zwiedzanie miasta w 3 dni

Maiden Tower

Inne atrakcje Stambułu to Maiden Tower. Mała wyspa z dumną wieżą pośrodku wody nie mogła nie stać się bohaterem licznych legend. Najczęściej dotyczą one miłości tragicznej, ale trwałej. Jak na przykład wieczne uczucie Galaty i Maiden Tower, którym Bosfor uniemożliwia bycie razem. Och, czego to przedsiębiorczy Stambułczycy nie wymyślą, ale właśnie dlatego ich kochamy! Wewnątrz wieży nie ma praktycznie nic poza kawiarnią na parterze, więc polecamy podziwianie jej podczas rejsu, na przykład na Wyspy Książęce.

» CZYTAJ TAKŻE10 ciekawych miast w pobliżu Rzymu, do których warto się wybrać

Bonus

Jeśli nie jesteś zmęczony polecamy inne atrakcje Stambułu. Opisane powyżej punkty posłużą jako punkt odniesienia do nich. I tak niedaleko Błękitnego Meczetu znajduje się Mała Ayia Sophia, a w pobliżu dużej znajduje się podziemny zbiornik z czasów Konstantynopola – Cysterna Bazyliki (zobacz opłaty za wstęp tutaj). Natomiast w pobliżu Topkapı czai się piękny ogród Gülhane. Co więcej, w pobliżu Galaty mamy plac Taksim z dużym meczetem, najbardziej zatłoczoną ulicą Istiklal oraz modną dzielnicą Nishantashi.

» CZYTAJ TAKŻECo warto zwiedzić w Barcelonie?

Poznałeś już kultowe atrakcje Stambułu. Po ich odwiedzeniu każdy podróżnik zostawia kawałek swojego serca w tym wspaniałym mieście. Niech Twoja podróż będzie niezapomniana i inspirująca!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *