10 błędów popełnionych przez turystów w Amsterdamie

19 lip 2021
Amsterdam

Amsterdam jest zdecydowanie miastem, które warto odwiedzić przynajmniej raz! Aby podróż przebiegła sprawnie, przygotowaliśmy listę rzeczy, których nie możesz tu robić. Przeczytaj, jakie 10 typowych błędów popełniają turyści w Amsterdamie!

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - 10 przydatnych rad dla turystów w Amsterdamie

Biorą oficjalną taksówkę na lotnisku

Piękna czarno-biała Tesla zaparkowana przy głównym wejściu na lotnisko Schiphol jest tak zachęcająca i aż zaprasza do przejażdżki w skórzanym fotelu. Jednak przejazd do centrum kosztuje 50-70 euro, w zależności od punktu końcowego. Radzimy więc korzystać z aplikacji Uber, zaoszczędzić i zapłacić 20-40 euro.

Jeśli potrzebujesz więcej usług niż tylko podwózki na miejsce: np. spotkanie z tabliczką na lotnisku, pomoc z bagażem, to zamów Kiwitaxi. Tutaj ceny są przystępne i czeka na ciebie szeroki wachlarz udogodnień. Ta opcja jest świetna dla rodzin z dziećmi. Możesz ją zarezerwować z wyprzedzeniem z domu.

Możesz również pojechać pociągiem na Dworzec Centralny w Amsterdamie (Amsterdam Centraal) i zapłacić 5,5 euro za osobę.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Jak korzystać z taksówki w Amsterdamie

Chodzą po ścieżkach rowerowych

Amsterdam

Amsterdam jest miastem rowerowym, w którym kierowcy tych pojazdów mają wiele praw i korzyści podczas podróży. Więc nie ignorujcie ich i nie wychodźcie na ścieżki rowerowe. Jeśli dojdzie do wypadku, to i tak jest to wina pieszego. Pamiętaj, że nie odpuszczą nawet na przejściach przez ulicę. Jeśli się zamyśliłeś i przez przypadek wszedłeś na ścieżkę, na pewno usłyszysz dzwonek. Wtedy nie zastanawiaj się i jak najszybciej biegnij na chodnik!

Robią zdjęcia w Dzielnicy czerwonych latarni (Red Light District)

Na prawie każdym oknie z dziewczyną wisi znak z przekreślonym aparatem, ale nawet to nie przeszkadza turystom w zrobieniu tego cennego zdjęcia. Niemniej jednak, lepiej zachować kontrolę i nie naruszać praw przedstawicielek tego starożytnego zawodu. Poza tym, są urocze i uśmiechnięte tylko na pierwszy rzut oka. Były przypadki, kiedy wściekłe dziewczyny wyjmowały aparat z rąk i wlatywał on prosto do kanału. Nie ma co ryzykować spotkania z imponującą ochroną.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Dzielnica czerwonych latarni: mapa i wskazówki

Jeżdżą transportem publicznym z „na gapę”

Amsterdam transport

Holandia jest krajem bogatym w grzywny. Na przykład, bilet jednodniowy na tramwaj, metro i autobus (pojedynczy) kosztuje 8 euro, a kara za próbę uniknięcia opłaty wynosi 75 euro. W pociągach często znajdują się inspektorzy ze specjalną maszyną, która odczytuje bilet jednorazowy lub dzienny, w tramwajach można ich spotkać rzadziej, ale też sprawdzają.

Jeżdżą po mieście samochodem

Być może przyjechałeś do Amsterdamu samochodem lub wynająłeś go na wycieczkę po kraju. Lepiej zostawić samochód na parkingu i nie próbować jechać do centrum. Po pierwsze, większość atrakcji jest w przystępnych miejscach obok siebie i wygodniej jest chodzić po nich niż jeździć, a po drugie, drogi są wąskie i wiele jest ulic jednokierunkowych, a parkowanie wzdłuż boku drogi jest kolejnym wyzwaniem.

Przeceniają swoje umiejętności jazdy na rowerze

Miejscowi rodzą się z rowerem w rękach, więc w wieku 4-5 lat jeżdżą nim jak samochodem wyścigowym Formuły 1. Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, nie zaczynaj jazdy w centrum miasta. Ta część Amsterdamu jest bardzo ruchliwa, z wąskimi ścieżkami rowerowymi. A ludzie snujący się tu i ówdzie przeszkadzają w spokojnej jeździe i zwiedzaniu. Spróbuj najpierw pojeździć w parkach, a kiedy poczujesz się gotowy do podboju miasta, to śmiało ruszaj. Jeśli masz wątpliwości to lepiej się nie narażać.

Tracą czas w kolejkach

Przyjeżdżasz do nowego miasta na kilka dni, czy naprawdę chcesz stać w długich kolejkach pełnych ludzi, żeby pójść do wybranego muzeum? Nie wydaje nam się. Aby tego uniknąć, kupuj bilety online. Pozwoli to zaoszczędzić czas i w większości przypadków pieniądze, ponieważ często można uzyskać zniżkę lub bonus na stronach internetowych.

» PRZECZYTAJ ARTYKUŁ - Co koniecznie trzeba zrobić w Amsterdamie

Późno wstają

Amsterdam morning

Najpiękniejszą częścią dnia w Amsterdamie jest poranek. W tym czasie można cieszyć się ciszą i miastem, spacerować po ulicach bez turystów, wypić kubek kawy w kawiarni wzdłuż kanału i podziwiać widoki. Bliżej 11:00 ulice są pełne ludzi i wszelkiego rodzaju środków transportu, a w mieście pojawia się zupełnie inna atmosfera.

Myślą, że w Amsterdamie wszystko jest dozwolone

Oczywiście wcale tak nie jest. W mieście jest mnóstwo mandatów, ciągle odbywa się patrol, a nad porządkiem dodatkowo czuwa monitoring. Holendrzy są zdyscyplinowanymi ludźmi i są przyzwyczajeni do porządku. Turyście mają pewne ulgi, ale linia nie jest warta przekroczenia. Najczęstsze naruszenia to palenie w miejscach publicznych (należy zwracać uwagę na specjalne znaki) oraz spożywanie alkoholu. Kara za pierwsze wykroczenie wynosi 135 euro, za drugie – 95 euro.

Myślą, że Amsterdam – to cała Holandia

Holandia

Amsterdam można całkiem realnie zobaczyć w 2 dni, a jeśli masz w zapasie chociaż jeden dzień, to radzimy wyjechać ze stolicy. Odwiedź Harlem (kościół na Placu Centralnym posiada jedne z największych organów) lub Zaandam (gdzie mieszkał Piotr I). Pociąg jedzie do tych miast 12-15 minut. Wynajmij samochód i jedź do holenderskiej Wenecji – Giethoorn. Jest to wieś bez dróg, gdzie mieszkańcy jeżdżą na rowerach i pływają na łodziach.

Polecamy również wizytę nad morzem. To 30 minut pociągiem z Dworca głównego w Amsterdamie, a już jesteś w Zandvoort. Poznaj Światowe Dziedzictwo UNESCO – Morze Wattowe. Jest to przybrzeżna część Morza Północnego, która z powodu częstych pływów (kilka razy na godzinę) zamienia się w płytką wodę i staje się domem dla wielu gatunków fauny i flory.

Amsterdam: Wybierz hotel

Jesteśmy pewni, że przyjedziecie teraz do Amsterdamu w pełni świadomi i będziecie się tu dobrze bawić.

Powodzenia!

Tags

Dodaj komentarz

Restricted HTML

  • Dozwolone znaczniki HTML: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Adresy web oraz email zostaną automatycznie skonwertowane w odnośniki