» Europa » Francja » 5 Notre Dame, które warto odwiedzić we Francji

Większość ludzi kojarzy nazwę Notre Dame z jedną paryską katedrą na wyspie Cité. W rzeczywistości we Francji jest całkiem sporo Notre Dame. Jest to nazwa każdego kościoła katolickiego poświęconego Matce Bożej. Są wśród nich skromne wiejskie kościółki i ogromne gotyckie katedry – nie tak sławne jak ich paryska imienniczka, ale niekiedy równie bogate w historię i architektoniczny przepych. Obecnie Notre Dame de Paris przechodzi trudny okres. Niestety jeszcze przez długi czas nie będzie dostępna dla turystów. Skorzystaj z okazji i odkryj nowe zakątki Francji. Przygotowaliśmy dla ciebie artykuł o pięciu naszym zdaniem najbardziej niezwykłych francuskich Notre Dame poza Paryżem. Można do nich dotrzeć w ciągu 1-2 godzin pociągiem. Jeśli wolisz pozostać w Paryżu, polecamy odwiedzić kaplicę Saint-Chapelle i opactwo Saint-Denis. A wokół Notre-Dame-de-Paris polecamy spacer z audioprzewodnikiem! Pobierz go tutaj

» CZYTAJ TAKŻECo zobaczyć w Paryżu, gdy Notre Dame jest w remoncie?

Notre Dame w Reims

Zawsze chciałeś zobaczyć coś królewskiego? Być w miejscu, w którym wydarzyło się coś naprawdę kultowego w historii świata? Udaj się do Reims, starożytnego miasta na północny wschód od Paryża. Królowie Francji byli tradycyjnie koronowani w katedrze w Reims. Te mury pamiętają Joannę d’Arc i Karola VII, Filipa Pięknego i Ludwika XIV.

Przed rewolucją francuską katedra była domem dla «Ampulla Remensis»‎, szklanej fiolki, która według legendy zawierała olej użyty do chrztu.

Chlodwiga, założyciela państwa francuskiego. Jeden odłamek z pojedynczą kroplą oleju wciąż przetrwał.

We Francji nie ma już królów, ale w katedrze nie brakuje ciekawych wydarzeń. Starożytny budynek co roku staje się płótnem dla pokazu świetlnego, który szczególnie zyskuje dzięki dużej liczbie rzeźb. Spektakl jest kolorowy i niezwykły. Takie pokazy odbywają się w wielu budynkach Notre Dame we Francji.

Reims: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻE10 pięknych miast we Francji, do których można dojechać z Paryża w 1 godzinę

Notre Dame w Amiens

Elegancka, zbudowana z jasnego kamienia, katedra w Amiens miała stosunkowo dużo szczęścia wśród swoich gotyckich odpowiedników. W dużej mierze uniknęła pożarów, huraganów, kul armatnich i inne współczesne szaleństwa. Ale i ta katedra potrafi zaskakiwać.

Nie tak dawno okazało się, że przed wiekami katedra wcale nie była biała. Jej zachodnia fasada, bujnie zdobiona posągami i płaskorzeźbami, była niegdyś jaskrawo pomalowana. Średniowieczni ludzie, choć żyli w trudnych warunkach, uwielbiali jaskrawe kolory, którymi ozdabiali królów i świętych oraz elementy fasady. Dziś katedra została przywrócona do autentycznego wyglądu nie za pomocą farby, ale dzięki zaawansowanej technologii. Coroczny pokaz świateł przenosi wszystkich w czasie o 500-600 lat wstecz, zalewając zachodnią fasadę kolorami.

Amiens: Wybierz hotel

Notre Dame w Rouen

Rouen jest stolicą historycznej Normandii, regionu słynącego obecnie z cydru, sera i pięknych widoków. Tutejsza katedra jest wyjątkowa, zgodnie z chwalebnym tytułem stolicy. W jej konsekracji uczestniczył prawdopodobnie najsłynniejszy mieszkaniec Normandii, potężny (i pod koniec życia otyły) Wilhelm Zdobywca, twórca Anglii, jaką znamy.

» CZYTAJ TAKŻESamodzielna podróż samochodem po normandii

Wilhelm zasłynął z podboju królestwa po drugiej stronie kanału La Manche. A Notre Dame w Rouen natychmiast przyciąga wzrok swoją absolutnie niesamowitą, przebijającą niebo iglicą (151 m), która, nawiasem mówiąc, została zbudowana głównie z żeliwa! Przez kilka lat katedra była nawet najwyższym budynkiem na świecie.

Notre Dame de Rouen we Francji nie da się pomylić z żadną inną. Trzy wieże, charakterystyczna fasada i absolutnie niesamowita historia nieszczęść i odrodzeń: nieudane odbudowy, uderzenia piorunów i pożary, szał szabrowników, spadające dzwony i eksplozje bomb lotniczych.

Rouen: Wybierz hotel

Notre Dame w Chartres

Zbudowany na romańskich fundamentach kościół Notre Dame w Chartres we Francji jest jednym z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych arcydzieł gotyku. Znajduje się w nim jedna z głównych relikwii świata chrześcijańskiego, suknia Matki Boskiej.

Sanktuarium przyciągało nie tylko pielgrzymów, ale także niegdyś lokalnych kupców, którzy dzięki lukom w prawie mogli handlować w środku bez płacenia podatku. Posunięto się nawet do tego, że w krypcie znajdowali się handlarze winem – panowała tam odpowiednia temperatura. Dziś oczywiście nie jest to już tak podejrzany biznes, ale z łatwością można znaleźć sklep z pamiątkami.

Katedra w Chartres ma nieprawdopodobnego bohatera. Nie jest to mnich, rycerz w lśniącej zbroi czy muszkieter z wąsem, ale Welborn Griffith, urodzony w Teksasie amerykański pułkownik. Podczas wyzwolenia Francji w 1944 roku katedra została prawie zniszczona przez artylerię z powodu podejrzeń o infiltrację przez Niemców. Griffith przejął inicjatywę, zakradł się do katedry, zgłosił, że wroga tam nie ma, a tym samym uratował zabytek przed zniszczeniem.

Chartres: Wybierz hotel

Notre Dame w Strasburgu

Strasburg to nie tylko stolica świąt Bożego Narodzenia, spiżarnia przysmaków i miejsce do robienia bajecznych zdjęć, ale także siedziba jednej z najbardziej zapadających w pamięć gotyckich katedr na świecie Strasburska Notre Dame, zbudowana z żółtawego piaskowca, ma ponad 1000 lat! Trudno ogarnąć, jakie to zamierzchłe czasy – żył wtedy Bolesław I Chrobry.

Katedra, podobnie jak sam Strasburg, ma zarówno niemieckie, jak i francuskie korzenie i nie jest pozbawiona swoistego eklektyzmu. Jest w połowie romańska, a w połowie gotycka. Jedna z jej wież jest ukończona, druga nie i już nigdy nie będzie. Ale strasburska Notre Dame zdołała pobić rekord – od 1647 do 1874 roku była najwyższym budynkiem na świecie.

Na szczególną uwagę zasługuje zegar astronomiczny katedry – nie tylko pokazuje dokładny czas, bieg planet układu słonecznego, ale nawet zapewnia skomplikowane obliczenia świąt, biorąc pod uwagę lata przestępne. Dziś, w dobie wszechobecnej elektroniki, nie wygląda to już tak cudownie, ale gdy ma się do dyspozycji jedynie koła zębate… Starym mistrzom zdecydowanie należą się mentalne brawa! 

Strasburg: Wybierz hotel

» CZYTAJ TAKŻEZ paryża do strasburga na jeden dzień

Lista godnych uwagi katedr Notre Dame we Francji jest dużo dłuższa. Odkryj Francję i nowe, piękne miejsca! Życzymy niezapomnianych podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *