» Europa » Francja » Paryż » 10. okręg Paryża: hotele, atrakcje, zabytki, mapa

Być może zauważyłeś już, że hotele w Paryżu są dość drogie. Ale czasami można znaleźć prawdziwe perełki niemal w centrum miasta, w 10. okręgu, Chociaż to wszystko nie przypadek – okręg cieszy się złą sławą. Dobra wiadomość jest taka, że dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o dziesiątym okręgu: czy w ogóle warto odwiedzić to miejsce, co zwiedzić i gdzie smacznie zjeść. Zobacz hotele pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się 10. okręg Paryża?

Dziesiąty arrondissement Paryża położony jest na prawym brzegu Sekwany, granicząc zarówno ze spokojniejszymi centralnymi dzielnicami miasta od południa, jak i z mniej zamożnymi dzielnicami od północnego wschodu. 10. okręg ma na swoim terytorium dwa główne dworce kolejowe – Północny (Gare du Nord) i wschodni (Gare de l’Est), i jak można się domyślić nie jest to najlepsza okolica w Paryżu, można wręcz nazwać ją skupiskiem kieszonkowców i imigrantów.

Paryż jest bardzo zróżnicowany. Szczególnie można to zauważyć właśnie w 10. okręgu.

Czy warto zamieszkać w 10. okręgu Paryża?

Oczywiście, można mieszkać w dziesiątym okręgu Paryża, ale należy uważać, aby nie włóczyć się samotnie po wieczornych ulicach. Można tu znaleźć całkiem niedrogie hotele i wiele hosteli studenckich. Najlepsze opcje zakwaterowania w 10. okręgu Paryża są dostępne pod tym linkiem.

10. okręg: Wybierz hotel

Zabytki i atrakcje w 10. okręgu Paryża

10. okręg Paryża nie może pochwalić się dużą liczbą zabytków i atrakcji, nie jest to dokładnie obszar turystyczny, ale kilka miejsc jest nadal wartych zobaczenia.

Brama św. Dionizego – to piękny 25-metrowy łuk zbudowany dla upamiętnienia militarnych zwycięstw króla Ludwika XIV.

Plac Republiki (Place de la République): ten plac formalnie należy do trzech różnych okręgów: 3, 10 i 11. To ogromny deptak, z fontannami, krzesłami, ławkami i zadbanymi drzewami.

Kanał Saint-Martin (św. Marcina) to spokojne miejsce na piknik lub po prostu spędzenie czasu i obserwowanie mostów, łodzi i śluz. Wokół kanału znajduje się wiele restauracji i kawiarni. Wzdłuż kanału pływają statki wycieczkowe od Parc de la Villette do Muzeum Orsay. To świetny sposób, aby zobaczyć Paryż z nietypowej perspektywy. Zarezerwujcie bilety na rejs pod tym linkiem.

Kościół Saint-Vincent-de-Paul – XIX-wieczny kościół katolicki z piękną fasadą w stylu greckim.

Szpital Lariboisière – to działający szpital, stworzony na początku XVII wieku jako specjalne ambulatorium dla chorych na dżumę. Szpital posiada kaplicę ozdobioną posągami, a przed centralną fasadą znajdują się ładne kwietniki.

Zdziwilibyście się, ale w 10. okręgu jest jeszcze jeden szpital, który warto odwiedzić. Mowa o szpitalu Saint-Louis. A dokładniej o jego dziedzińcu. Budynki zostały zbudowane w tym samym czasie co Plac Wogezów i są nadzwyczaj podobne. Ale podczas gdy w dzielnicy Marais jest zawsze pełno turystów, dziedziniec szpitala Saint-Louis jest miłym miejscem na relaks w prywatności.

Nie odmawiaj sobie wizyty w tym nietypowym muzeum, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi, bo jest to Muzeum Czekolady! Adres: 28 Bd de Bonne Nouvelle. Zobacz nieprzyzwoicie ogromne rzeźby z czekolady, dowiedz się wszystkiego o historii i produkcji tego smakołyku, a także obejrzyj, a nawet weź udział w procesie tworzenia cukierków.

Co robić w 10. okręgu Paryża?

  • Zorganizuj piknik nad kanałem Św. Marcina lub popłyń łodzią po kanale. Pamiętaj, że to jedno z ulubionych miejsc Amélie Poulain.
  • Skosztuj aromatycznych francuskich serów, na przykład w sklepie La Vache dans les Vignes przy 46 quai de Jemmapes możesz kupić talerz serów (17 €) i kieliszek wina.
  • Po świeże produkty wybierz się na kryty rynek. 10. okręg ma ostatnie dwa kryte rynki w Paryżu. Marché St-Quentin (85B Boulevard de Magenta) jest największy i pochodzi z czasów przebudowy Barona Haussmanna. Rynek Saint-Martin przy 31/33 rue du Château d’Eau grupuje produkty według kraju pochodzenia i posiada niemieckie kiełbaski i szwajcarską czekoladę. Rynki są otwarte od 8:00 do 19:30, a w niedziele od 8:00 do 13:00. Rynek św. Marcina jest zamknięty w poniedziałki. 

» CZYTAJ TAKŻEPCHLI TARG W PARYŻU. GODZINY OTWARCIA I LOKALIZACJA

Gdzie zjeść w 10. okręgu Paryża?

Jeśli chcesz zjeść lunch lub kolację w 10. okręgu, to idź w kierunku kanału Saint-Martin, gdzie znajduje się wiele barów, kawiarni i restauracji. Ale nie jest to jedyne miejsce, gdzie można zjeść na mieście, więc oto kilka miejsc w całym okręgu.

  • Pyszne ostrygi dostaniesz w Extérieur Quai – Bouillon de l‘Est na 5 rue d’Alsace, a w każdą środę od 18:00 hHappy hour: 1 duży małż za 1 € i butelka białego wina za 10 €.
  • Klasyczne bretońskie naleśniki (9-15 €) i naleśniki gryczane à la russe serwuje Kasha na 9 rue des Récollets.
  • Wystawny brunch w cenie 19 € jest dostępny w La Chambre aux Oiseaux (48 rue Bichat) w każdy weekend od 11:00 do 15:00.
  • Kuchni francuskiej można skosztować w restauracji 52 (ciepły posiłek 17-20 euro) na 52 Rue du Faubourg Saint-Denis.
  • Jeśli lubisz włoską pizzę (7-13 €), wybierz się do Sette na 38 Rue du Faubourg Saint-Denis.

Nie bójcie się 10. okręgu Paryża, jest równie piękny jak cała reszta Paryża.

Życzymy przyjemnych spacerów po Paryżu razem z paris10.pl!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *