Być może zauważyłeś już, że hotele w Paryżu są dość drogie. Ale czasami można znaleźć prawdziwe perełki niemal w centrum miasta, w 10. okręgu, Chociaż to wszystko nie przypadek – okręg cieszy się złą sławą. Dobra wiadomość jest taka, że dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o dziesiątym okręgu: czy w ogóle warto odwiedzić to miejsce, co zwiedzić i gdzie smacznie zjeść. Zobacz hotele pod tym linkiem

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICE PARYŻA — W KTÓRYCH WARTO SIĘ ZATRZYMAĆ?

Czym charakteryzuje się 10. okręg Paryża?

10. okręg

Dziesiąty arrondissement Paryża położony jest na prawym brzegu Sekwany, granicząc zarówno ze spokojniejszymi centralnymi dzielnicami miasta od południa, jak i z mniej zamożnymi dzielnicami od północnego wschodu. 10. okręg ma na swoim terytorium dwa główne dworce kolejowe – Północny (Gare du Nord) i wschodni (Gare de l’Est), i jak można się domyślić nie jest to najlepsza okolica w Paryżu, można wręcz nazwać ją skupiskiem kieszonkowców i imigrantów.

Paryż jest bardzo zróżnicowany. Szczególnie można to zauważyć właśnie w 10. okręgu.

Czy warto zamieszkać w 10. okręgu Paryża?

Oczywiście, można mieszkać w dziesiątym okręgu Paryża, ale należy uważać, aby nie włóczyć się samotnie po wieczornych ulicach. Można tu znaleźć całkiem niedrogie hotele i wiele hosteli studenckich. Najlepsze opcje zakwaterowania w 10. okręgu Paryża są dostępne pod tym linkiem.

10. okręg: Wybierz hotel

Zabytki i atrakcje w 10. okręgu Paryża

10. okręg Paryża nie może pochwalić się dużą liczbą zabytków i atrakcji, nie jest to dokładnie obszar turystyczny, ale kilka miejsc jest nadal wartych zobaczenia.

Brama św. Dionizego – to piękny 25-metrowy łuk zbudowany dla upamiętnienia militarnych zwycięstw króla Ludwika XIV.

Plac Republiki (Place de la République): ten plac formalnie należy do trzech różnych okręgów: 3, 10 i 11. To ogromny deptak, z fontannami, krzesłami, ławkami i zadbanymi drzewami.

Kanał Saint-Martin (św. Marcina) to spokojne miejsce na piknik lub po prostu spędzenie czasu i obserwowanie mostów, łodzi i śluz. Wokół kanału znajduje się wiele restauracji i kawiarni. Wzdłuż kanału pływają statki wycieczkowe od Parc de la Villette do Muzeum Orsay. To świetny sposób, aby zobaczyć Paryż z nietypowej perspektywy. Zarezerwujcie bilety na rejs pod tym linkiem.

Kościół Saint-Vincent-de-Paul – XIX-wieczny kościół katolicki z piękną fasadą w stylu greckim.

Szpital Lariboisière – to działający szpital, stworzony na początku XVII wieku jako specjalne ambulatorium dla chorych na dżumę. Szpital posiada kaplicę ozdobioną posągami, a przed centralną fasadą znajdują się ładne kwietniki.

Zdziwilibyście się, ale w 10. okręgu jest jeszcze jeden szpital, który warto odwiedzić. Mowa o szpitalu Saint-Louis. A dokładniej o jego dziedzińcu. Budynki zostały zbudowane w tym samym czasie co Plac Wogezów i są nadzwyczaj podobne. Ale podczas gdy w dzielnicy Marais jest zawsze pełno turystów, dziedziniec szpitala Saint-Louis jest miłym miejscem na relaks w prywatności.

Nie odmawiaj sobie wizyty w tym nietypowym muzeum, zwłaszcza jeśli podróżujesz z dziećmi, bo jest to Muzeum Czekolady! Adres: 28 Bd de Bonne Nouvelle. Zobacz nieprzyzwoicie ogromne rzeźby z czekolady, dowiedz się wszystkiego o historii i produkcji tego smakołyku, a także obejrzyj, a nawet weź udział w procesie tworzenia cukierków.

Co robić w 10. okręgu Paryża?

  • Zorganizuj piknik nad kanałem Św. Marcina lub popłyń łodzią po kanale. Pamiętaj, że to jedno z ulubionych miejsc Amélie Poulain.
  • Skosztuj aromatycznych francuskich serów, na przykład w sklepie La Vache dans les Vignes przy 46 quai de Jemmapes możesz kupić talerz serów (17 €) i kieliszek wina.
  • Po świeże produkty wybierz się na kryty rynek. 10. okręg ma ostatnie dwa kryte rynki w Paryżu. Marché St-Quentin (85B Boulevard de Magenta) jest największy i pochodzi z czasów przebudowy Barona Haussmanna. Rynek Saint-Martin przy 31/33 rue du Château d’Eau grupuje produkty według kraju pochodzenia i posiada niemieckie kiełbaski i szwajcarską czekoladę. Rynki są otwarte od 8:00 do 19:30, a w niedziele od 8:00 do 13:00. Rynek św. Marcina jest zamknięty w poniedziałki. 

» CZYTAJ TAKŻEPCHLI TARG W PARYŻU. GODZINY OTWARCIA I LOKALIZACJA

Gdzie zjeść w 10. okręgu Paryża?

Jeśli chcesz zjeść lunch lub kolację w 10. okręgu, to idź w kierunku kanału Saint-Martin, gdzie znajduje się wiele barów, kawiarni i restauracji. Ale nie jest to jedyne miejsce, gdzie można zjeść na mieście, więc oto kilka miejsc w całym okręgu.

  • Pyszne ostrygi dostaniesz w Extérieur Quai – Bouillon de l‘Est na 5 rue d’Alsace, a w każdą środę od 18:00 hHappy hour: 1 duży małż za 1 € i butelka białego wina za 10 €.
  • Klasyczne bretońskie naleśniki (9-15 €) i naleśniki gryczane à la russe serwuje Kasha na 9 rue des Récollets.
  • Wystawny brunch w cenie 19 € jest dostępny w La Chambre aux Oiseaux (48 rue Bichat) w każdy weekend od 11:00 do 15:00.
  • Kuchni francuskiej można skosztować w restauracji 52 (ciepły posiłek 17-20 euro) na 52 Rue du Faubourg Saint-Denis.
  • Jeśli lubisz włoską pizzę (7-13 €), wybierz się do Sette na 38 Rue du Faubourg Saint-Denis.

Nie bójcie się 10. okręgu Paryża, jest równie piękny jak cała reszta Paryża.

Życzymy przyjemnych spacerów po Paryżu razem z paris10.pl!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *