14. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

, ,

Nie każdy turysta trafia do 14. okręgu Paryża — w końcu to przedmieścia i nie ma tam prawie żadnych atrakcji. Ale brak tłumów turystów w połączeniu z wystarczającą ilością transportu czyni go szczególnie atrakcyjnym do zamieszkania. Dowiedz się, czego szukać w 14. dzielnicy w tym artykule.

14. okręg Paryża: mapa

Czym charakteryzuje się 14. okręg Paryża?

Czternasty okręg można porównać do Montmartre. Obie te dzielnice znalazły się w granicach miasta w tym samym czasie, w 1860 roku. Tylko Montmartre był północnym skrajem, a 14. Okręg południowym. Dzięki niskim cenom mieszkań, dzielnica przyciągała także cyganerię i dawała schronienie i pożywienie ludziom sztuki.

Na początku XX wieku zamieszkało tu wielu przedstawicieli twórczej inteligencji, m.in. poeta Guillaume Apollinaire, słynni Hiszpanie Salvador Dali i Pablo Picasso, Białorusin Marc Chagall, Amerykanin Ernest Hemingway. Tylko tak się złożyło, że słynna literacka kawiarnia Rotonde na Bulwarze Montparnasse trafiła do 6. okręgu, a słynny squat «La Ruche» (W Montmartre był podobny, «Bateau-Lavoir») do 15. Z 14. okręgu pozostała tylko dzielnica znana jako Montparnasse.

Dzielnice 14. okręgu miejskiego

 • Montparnasse to alegoryczna nazwa nadana przez studentów Dzielnicy Łacińskiej ogromnej stercie śmieci, na której przybyli tutaj, aby recytować poezję. To było jeszcze w XVII wieku. Sterty się pozbyto, ale historia zachowała to miejsce — skrzyżowanie bulwarów Montparnasse i Raspail.
 • Montsouris — bierze swoją nazwę od dużego i pięknego parku.
 • Petit-Montrouge — nazwany na cześć wsi Montrouge, która stała na tym terenie.
 • Plaisanse, którego nazwa pochodzi podobno od wioski i zamku o tej samej nazwie, wywodzi się z Riwiery Francuskie.

» CZYTAJ TAKŻENiebezpieczne rejony Paryża: gdzie lepiej się nie zapuszczać

Czy warto mieszkać w 14. okręgu?

Czy warto mieszkać w 14. okręgu?

Jeśli nie odstrasza Cię konieczność poznania paryskiej komunikacji i codziennego korzystania z metra, wybierz hotel w 14. okręgu. Im dalej od centrum do obrzeży miasta, tym tańsze będą hotele. Wybierz odpowiednią taryfę, a otrzymasz lepszą ogólną cenę za swój pobyt.

Zarezerwuj hotele w 14. okręgu Paryża

Wieczorami można spacerować cichymi uliczkami z dala od tłumów, w atmosferze paryskiej bohemy z przełomu ubiegłego wieku. Ceny w kawiarniach i restauracjach też nie powalają na kolana.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Paryża — w których warto się zatrzymać?

Atrakcje w 14. okręgu miejskim

Historyczna dzielnica Montparnasse jest znacznie większa od obecnej jednostki administracyjnej. Dlatego niektóre z kluczowych atrakcji znajdują się technicznie w sąsiednich dzielnicach. Ale będziesz w ich zasięgu.

Na pewno należy wspomnieć o wieży Montparnasse znajdującej się naprzeciwko dworca kolejowego o tej samej nazwie. To jeden z najlepszych punktów widokowych w mieście.

» CZYTAJ TAKŻEWieża Montparnasse: bilety, historia, wskazówki

Katakumby Paryża

Katakumby Paryża

Dziwne, tajemnicze zabytki Paryża wcale nie mieszają się z błyszczącą okładką miasta miłości. Sieć tuneli starych kamieniołomów tuż pod budynkami mieszkalnymi brzmi nieco groźnie. A jeśli te korytarze są również wypełnione ludzkimi kośćmi? Straszne jak cholera. Ale do czego jeszcze można je wykorzystać? O historii katakumb pisaliśmy w specjalnym artykule.

» CZYTAJ TAKŻEKatakumby Paryża

Cmentarz Montparnasse

14. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Kontynuacją tematu makabry może być wizyta na cmentarzu Montparnasse. Pochowanych jest tam 35 tysięcy osób, w tym kilku znanych paryżan. Znajdziesz tu groby pisarza Jean-Paul Sartre’a, poety Charlesa Baudelaire’a, kompozytora Camille’a Saint-Saëns’a, chansonnier Serge’a Guinzbourga i wielu innych. Aby nie zgubić się na cmentarzu, zaopatrz się przy wejściu w przewodnik wskazujący groby znanych osobistości.

» CZYTAJ TAKŻENajsłynniejsze paryskie cmentarze

Obserwatorium w Paryżu

Nazwa 14. dzielnicy pochodzi od tego najstarszego zabytku w Paryżu. Jego korzenie sięgają czasów Ludwika XIV, 1667 roku. Przez budynek obserwatorium przechodzi południk paryski, który bezskutecznie podważał południk Greenwich. Kopuła obserwatorium została zbudowana w XIX wieku, a teleskop ma średnicę 38 cm.

Lion de Belfort

Lion de Belfort

Wykonany z brązu posąg króla sawanny wznosi się na środku Denfert-Rochereau, gdzie z pewnością znajdziesz się w poszukiwaniu metra. Rzeźbę stworzył Auguste Bartholdi, znany ze Statuy Wolności w Nowym Jorku.

Lew odwzorowuje oryginalne dzieło z czerwonego piaskowca z miasta Bellefort koło Strasburga. Posąg lwa upamiętnia bohaterską obronę Belgii przed armią pruską przez 103 dni podczas wojny francusko-pruskiej. Sam plac został nazwany na cześć pułkownika, który bronił twierdzy przed atakiem wroga.

» CZYTAJ TAKŻE33 głównych atrakcji Paryża

Fundacja Sztuki Współczesnej Cartiera

To prywatne muzeum istnieje od 1984 roku i mieści prace współczesnych artystów, rzeźbiarzy, fotografów i innych kreatywnych osób. Sam budynek, sześciopiętrowa konstrukcja ze szkła i stali z ogrodem zawierającym ponad 240 rodzajów roślin, przyciąga wzrok. Ulubionym jest drzewo cedrowe zasadzone w 1823 roku przez pisarza Chateaubrianda.

Kościół Notre-Dame du Travail

Kościół Notre-Dame du Travail

Ta secesyjna świątynia została ukończona w 1900 roku i jest poświęcona Traailowi, czyli Robotnikowi. (travail — z fr. «praca»). W tamtych czasach szczytem mody były żelazne konstrukcje Gustave’a Eiffela, dlatego nie zdziwcie się, że we wnętrzu katedry znajdziecie metalowe sklepienia i armatury nośne. Szacunek dla człowieka pracy widoczny jest również w wystroju świątyni. Figura Matki Bożej ozdobiona jest narzędziami (stół warsztatowy, młot, kowadło), a freski przedstawiają patronów zawodów robotniczych.

» CZYTAJ TAKŻE10 najbardziej znanych i najładniejszych świątyń w Paryżu

Ratusz w 14. okręgu

Okazały ratusz 14. Okręgu jest obramowany zielonymi placami Ferdinanda Brunota, Aspiran Dunant i Place Gilbert Perroix. Wieża zegarowa zdominowana przez stromo wznoszący się zegar już z daleka przyciąga uwagę przechodniów. Ratusz został ukończony przez Claude’a Nassana w połowie XIX wieku. Budynek pierwotnie pełnił funkcję ratusza gminy Montrouge. Nieco później osada stała się częścią miasta i została przekształcona w ratusz 14 dzielnicy.

Park Montsouris

Park Montsouris

Park ten, założony w połowie XIX wieku, jest jednym z głównych parków stolicy w stylu angielskim, zaprojektowanym przez barona Haussmanna w okresie Napoleona III. Park Montsouris nie tylko zdobi Paryż, ale także służy jako miejsce samotności i spokoju z dala od zgiełku wielkiego miasta.

Perełkami parku są stare jawory, cedry, miłorzęby i «tańczące» kasztanowce, które w rzeczywistości są dwoma połączonymi ze sobą drzewami. Zapraszamy na spacer wzdłuż jeziora zamieszkałego przez gęsi, kaczki i czaple. Wędrówka alejkami parku zaprowadzi cię do stacji meteorologicznej, pomnika południka paryskiego, wzniesionego w 1806 roku oraz nieczynnych tuneli kolejowych Le Petite Ceinture.

» CZYTAJ TAKŻENajpiękniejsze paryskie parki

Kampus uniwersytecki (la Cité internationale universitaire de Paris)

Z biegiem lat również Dzielnica Łacińska nie mieściła już wszystkich paryskich studentów. Nowy kampus został zbudowany w 1925 roku, aby pomieścić studentów z całego świata. Główny budynek kampusu został zaprojektowany na wzór zamku Fontainebleau na przedmieściach Paryża. A każdy z 38 akademików został zbudowany z zachowaniem cech architektonicznych kraju, w którym mieszkają studenci. Całkiem ciekawe miejsce.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnica Łacińska w Paryżu: główne atrakcje

Boulevard du Monparnasse

14. okręg Paryża: mapa, atrakcje, restauracje

Bulwar jest godny uwagi ze względu na wiszący nad nim klimat «belle époque» z lat dwudziestych ubiegłego wieku. Wśród lokalnych bywalców znalazły się takie gwiazdy jak: Oscar Wilde, Emile Zola, Pablo Picasso, Marc Chagall, Wassily Kandinsky i wielu innych. Na drinka w dusznej atmosferze czekają na gości zachowane od tamtego czasu kawiarnie:

 • La Closerie des Lilas
 • La Rotonde
 • Le Dôme
 • La Coupole

» CZYTAJ TAKŻE10 miejsc w Paryżu, w których można niedrogo zjeść

Gdzie zjeść w 14. okręgu?

Zjeść śniadanie przy stole Hemingwaya, obiad z Sartre’em i kolację tam, gdzie Lenin i Trocki grali w szachy? Spokojnie! Ale trzeba pamiętać, że te kawiarnie były tanie sto lat temu, a dziś nie są tanie jak na paryskie standardy. Zestaw obiadowy kosztuje 48 euro, a kawa z deserem 15 euro.

Gdzie zjeść w 14. okręgu?

Ale nawet bez literackich kawiarni, 14. Okręg ma mnóstwo restauracji i miejsc do zjedzenia. Znajdziesz tu różne kuchnie narodowe (japońska, chińska, włoska, szybkie francuskie naleśniki i amerykańskie burgery).

Polecamy sprawdzić:

 • Murphy — cafe-bar, w którym dostaniecie nie tylko smaczny niedrogi obiad, ale i miłego drinka
 • Food2rue — sympatyczna restauracja z kuchnią francusko-afrykańsko-śródziemnomorską, gdzie będziecie zadowoleni nie tylko z jedzenia, ale i z cen
 • Armand Bar & Kitchen — można tutaj zjeść pyszne kanapki à la française, przygotowane z lokalnej bagietki i różnych dodatków. Ceny są przyjemnie zaskakujące
 • Exki — restauracja kuchni europejskiej, zadowoli Was swoim asortymentem i dość budżetowymi cenami ze średnim rachunkiem za dwie osoby 28–30 euro

14. Okręg spodoba się każdemu, kto chce znaleźć się w prawdziwym Paryżu. Z historycznymi ulicami, intrygującymi zabytkami, kontrowersyjną sztuką i starym paryskim podziemiem, można nasiąknąć nieturystycznym Paryżem i nawet samemu poczuć się jak paryżanin.

Miłych spacerów po 14. okręgu!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *