» Europa » Holandia » Amsterdam » Parada Kwiatów w Holandii: wszystko, co musisz wiedzieć

Wielu osobom wystarczy zobaczyć jedno lub dwa zdjęcia z Parady Kwiatów w Holandii, aby natychmiast zacząć googlować, gdzie, za ile, jak się tam dostać, na ile dni się wybrać. Podzielimy się różnymi opcjami na spędzenie czasu i wszystkimi niezbędnymi informacjami. To wydarzenie cieszy się popularnością na całym świecie. Dlatego, jeśli zdecydowaliście się na wizytę, zorganizujcie plan podróży (nasz artykuł może pomóc!) i nie odkładajcie rezerwacji! Popyt przewyższa podaż, a ceny rosną. Później część usług po prostu staje się niedostępna.

» CZYTAJ TAKŻEŚwięta i wydarzenia w Amsterdamie w ciągu roku

Jak Parada Kwiatów pojawiła się w Holandii?

W ostatnich latach 40-tych XX wieku, po zakończeniu II wojny światowej, uliczne parady były ważną formą społecznego życia. Wydarzenie, które później przerodziło się w Paradę Kwiatów, początkowo składało się z kilku ozdobionych wozów z kwiatowymi girlandami i bukietami. Na czele procesji wystąpił lokalny zespół muzyczny.

Za pierwszą pełnoprawną paradę kwiatów uważa się paradę z roku 1947. To właśnie wtedy hodowca kwiatów o imieniu Willem Warmenhoven z miasta Hillegom stworzył ogromną kompozycję w kształcie wieloryba. Publiczność była zachwycona, tradycja się zakorzeniła i rozprzestrzeniła na cały region. Co roku obchody są związane z jakimś znaczącym wydarzeniem i poświęcone konkretnej tematyce. W 2022 roku tematem parady były pszczoły i walka o ich przetrwanie. W 2023 r. tematem przewodnim było «Świętowanie wspomnień».

» CZYTAJ TAKŻEPola tulipanów w Holandii

Kiedy odbywa się Parada Kwiatów w Holandii?

Paradę organizuje się co roku pod koniec kwietnia. To szczyt kwitnienia kwiatów cebulowych. Sama parada odbywa się w sobotę. W 2024 roku będzie to 20 kwietnia. Ogólny okres obchodów wynosi co najmniej 5 dni, od 17 do 21 kwietnia. 

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam w kwietniu: kwitnące tulipany i Dzień Króla

Trasa Parady Kwiatów

Trzy dni przed rozpoczęciem parady kompozycje zaczynają być montowane w Sassenheim.  Proces ten można obserwować podczas wizyty w chłodniach (tak nazywa się pomieszczenia-chłodnie, w których przechowuje się kwiaty). Bilet dla dorosłego kosztuje 9,5 €, dla dziecka w wieku 6-10 lat – 2,5 €, dzieci do 6 roku życia wchodzą za darmo. Bilety dostępne są na oficjalnej stronie parady.

Do piątku wieczorem samochody z kwiatami są gotowe. Układają się w pochód i przejeżdżają przez miasteczko Noordwijkerhout. Tutaj organizowany jest pokaz świetlny.

W sobotę parada rozpoczyna się około godziny 10:00 i przechodzi przez około 42 km, według następującej trasy: Noordwijk – Voorhout – Sassenheim – Lisse – Hillegom – Bennebroek – Heemstede – Haarlem.

W Haarlem instalacje można podziwiać do około godziny 17:00 w niedzielę.

Skąd oglądać Paradę Kwiatów?

Kwiatowe kompozycje są dość duże. Dla maksymalnych wrażeń i przyjemności z widoku organizatorzy oferują miejsca z dodatkowymi udogodnieniami na specjalnych trybunach wzdłuż trasy. Tutaj można wypić filiżankę dobrej kawy z ciastem lub nawet zjeść obiad. W pobliżu znajdują się czyste toalety. Doświadczony komentator opowiada interesujące fakty i szczegóły na temat trwającej parady kwiatowej. Możesz skorzystać z parkingu obok trybuny za 7,50 €.

Jednak liczba miejsc jest ograniczona. Na stronie internetowej Parady Kwiatów znajduje się licznik, który online pokazuje liczbę dostępnych biletów. Za przyjemność trzeba zapłacić. Wielu ludzi z powodzeniem łączy rolę widza z rolą zachwyconego przechodnia. Jest ich szczególnie dużo w Haarlemie w niedzielę, gdzie można spokojnie obejrzeć wszystkie kompozycje i zrobić zdjęcia.

Trybuny na Paradzie Kwiatów

Jesienią zostaną otwarte sprzedaże biletów na 3 trybuny. Po jednej w każdym z miast – Sassenheim, Lisse i Hillegom. Podstawowy koszt wstępu na każdą z platform jest taki sam – 24,95 € od osoby. Zazwyczaj gromadzą się tutaj ciekawi ludzie z wyższych sfer. Przecież jakieś 100 metrów dalej można zobaczyć te same figury za darmo, ale pod innym kątem i z czyjąś głową na pierwszym planie. Przejdźmy się po trybunach i zobaczmy co tam ciekawego.

Czas zatrzymania (przystanku) wystawy: 12:15. Jest dostępny podjazd dla wózków inwalidzkich!

Odwiedź farmera-tulipanowca i jego pola przed lub po obejrzeniu parady, o godz. 9:00 lub o 14:30. Ogrodnik sam opowie ci o hodowli cebul i kwiatów. Po wizycie będziesz miał okazję wziąć udział w warsztatach tworzenia kompozycji kwiatowych. Wykonaną pracę będziesz mógł zabrać ze sobą. Koszt wizyty wynosi 19,95 €. W cenie są kawa/herbata i ciastko.

Nie martw się trudnościami językowymi! Wszyscy Holendrzy dobrze mówią po angielsku, a także potrafią się porozumiewać w kilku innych językach. Farmer na pewno się z wami dogada. Nie trzeba być poliglotą, aby zrozumieć, jaka to piękna i wspaniała praca! Wystarczy dobre nastawienie!

Delektuj się wyśmienitym późnym śniadaniem (godz. 11:00) lub obiadem (godz. 13:30) z zapierającym dech w piersiach widokiem na pola kwiatowe. Będziesz siedzieć na werandzie. Oprócz innych pyszności, zostanie podana tradycyjna zupa ze szparagów. Oranżeria znajduje się 20 minut spacerem od trybuny Sassenheim. Pamiętaj, że stoliki dostępne są tylko po wcześniejszej rezerwacji. Koszt posiłku wynosi 19,95 €.

Zatrzymanie (przystanek) parady o godz. 15:05. Trybuna znajduje się 10 minut spacerem od Parku Keukenhof. To jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc na trasie. Tutaj może zgromadzić się aż 80 tysięcy osób, więc bez zorganizowanej wycieczki, zarezerwowanego obiadu i miejsca na trybunie można się zagubić w tłumie i pozostać głodnym.

Luksusowy obiad w dawnej szkole ogrodnictwa podawany jest od godz. 11:30 do 14:30 Koszt to 19,95 € od osoby. 

Udaj się na pieszą wycieczkę z przewodnikiem po polach kwiatowych lub do malowniczej wsi Lisse. Zobaczysz pola w cudownych kolorach i usłyszysz historię regionu. Koszt 12,95 €. W cenie zawarty jest gorący napój (herbata lub kawa) i ciastko. Wymagana jest wcześniejsza rezerwacja. Jeśli potrzebujesz przewodnika w jakimś konkretnym języku, upewnij się, że organizatorzy oferują taką opcję.

Po paradzie kwiatów i innych urokach okolicy zakończ swój dzień wspaniałą kolacją z muzyką na żywo i napojami w formule «all-inclusive»‎: Koszt kolacji wynosi 59,95 € od osoby. Rezerwacji stolika można dokonać za pośrednictwem oficjalnej strony wydarzenia.

Przedstawienie o godzinie 17:10. Przewagą trybuny jest łatwy dojazd komunikacją publiczną.

Wizyta na Paradzie Kwiatów stanie się jeszcze bardziej interesująca, jeśli zdecydujesz się na wycieczkę łodzią. Na pokładzie zostaniesz poczęstowany przekąskami z lokalnych produktów. Wycieczka trwa około 1,5 godziny. Punkt początkowy znajduje się około 10 minut spacerem od trybuny w Hillegom. Godziny wyjazdu: 11:30, 13:30. Cena: 39,95 €.

Villa Flora – autentyczny hotel oddalony o kilka minut spacerem od trybuny. Można tu zjeść pyszny i niezapomniany posiłek. Stolik trzeba zarezerwować z wyprzedzeniem na stronie Parady Kwiatów. Posiłki serwowane są w godzinach od 12:30 do 16:00. Koszt na osobę wynosi 19,95 €. 

Różnorodna kolacja «szwedzki stół»‎ serwowana jest w hotelu Villa Flora tuż po zakończeniu Parady Kwiatów. Również wymagana jest wcześniejsza rezerwacja za pośrednictwem strony internetowej Parady Kwiatów. Koszt 49,95 €. 

A jeśli zechcesz zatrzymać się na noc w tym hotelu, to za pomocą tego linku można zarezerwować pokój.

Kiedy warto odwiedzić Keukenhof?

W ciągu wielowiekowej historii Keukenhof przekształcił się z ogrodu kuchennego mieszkańców zamku Teylingen (Slot Teylingen) w światowej sławy atrakcję:

  • około 7 milionów kwiatów z około 800 różnych odmian tulipanów
  • zachwycające pokazy kwiatów
  • urocze ogrody w stylu angielskim
  • niesamowite wydarzenia, takie jak wystawa manii tulipanów w pawilonie Juliana (Juliana Pavilion)
  • rozrywki dla dzieci, takie jak poszukiwanie skarbów, zoo kontaktowe i wiele innych

Najlepsze osiągnięcia holenderskich hodowców kwiatów w jednym miejscu są dostępne dla wszystkich od 21 marca do 10 maja, od 8:00 do 19:30.

Największe skupisko odwiedzających przypada na dni Parady Kwiatów. 25 kwietnia może być trudno się przepchać. Lepiej jest zobaczyć piękno przed lub po dniu parady.

Ceny biletów:

  • dorośli 19,00 €
  • dzieci od 4 do 17 lat 9,00 €
  • dzieci do 3 lat włącznie za darmo

Bilet można zakupić wcześniej online pod tym linkiem. Są dostępne także opcje z transferem z Amsterdamu i innych miast. Odpowiednią opcję można znaleźć tutaj

» CZYTAJ TAKŻEJak działa Holandia, część 2: Keukenhof, tulipany i wszystko o nich

Jak dostać się na Paradę Kwiatów

W Holandii transport publiczny jest bardzo dobrze rozwinięty. Możesz sprawdzić, jak gdzie dojechać za pośrednictwem serwisu 9292.nl, podając swoją lokalizację i punkt docelowy. Możesz również odwiedzić punkt informacyjny dla turystów lub zapytać na dworcu. Szukaj dużego napisu «Info»! W przypadku trudności z językiem, napisz interesujące cię daty, godziny, miejscowości na kartce, strzałkami zaznaczając, skąd i dokąd chcesz jechać.

Miasta uczestniczące w paradzie mają dobre drogi dojazdowe dla samochodów. Nawigacja sprawi, że nie będzie problemu z odnalezieniem się. Parking jest płatny, średnio 6 € za dzień. Jednak zwróć uwagę, że w dniu parady drogi w miastach parad są zablokowane. Warto wyjechać wcześnie rano lub jeszcze wcześniej! Samochód wypożyczysz tutaj

» CZYTAJ TAKŻEWycieczki samochodem do Holandii na własną rękę

Gdzie się zatrzymać podczas Parady Kwiatów?

Jest świetny powód, aby zatrzymać się w regionie, w którym rosną kwiaty. W okresie trwania parady ceny noclegów w hotelach są porównywalne z cenami «amsterdamskimi», a pokoje rozchodzą się jak ciepłe bułeczki. Najlepiej zarezerwować je jak najszybciej. Jeśli przegapiłeś moment rezerwacji w danym mieście, nie poddawaj się. Rozważ miasta sąsiednie! W Holandii odległości między miastami wynoszą 3-5-10 km. Aby łatwiej przemieszczać się po zamkniętych drogach, wynajmij rower!

Amsterdam: Wybierz hotel

Wielu turystów wybiera jednodniową wizytę na Paradzie i/lub w Keukenhofie, nocując w Amsterdamie, Hadze lub innym dużym mieście. To niewątpliwie wspaniała przygoda. Jednak trudno jest zobaczyć całą różnorodność regionu w jeden dzień

Życzymy udanej podróży! 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *