10 głównych wydarzeń w Paryżu w 2017 roku

,
Paryż

W Paryżu bardzo często otwierana jest nowa wystawa, rozpoczyna się festiwal, odbywa się impreza sportowa lub trwa Fashion Week. Zebraliśmy dla Ciebie najbardziej interesujące wydarzenia 2017 roku w Paryżu z różnych dziedzin. Nie zapomnij o dniu zdobycia Bastylii, pokazie lotniczym Le Bourget, turnieju tenisowym Roland Garros i oczywiście Bożym Narodzeniu wraz z Nowym Roku, o których pisaliśmy w innych artykułach.

Paryski karnawał
26 luty

Tradycja organizacji imprez karnawałowych we francuskiej stolicy rozpoczęła się już w XVI wieku. Każdego roku paryski karnawał skupia na sobie uwagę ponad 50 tysięcy osób, które razem oglądają występy muzyczne, akrobatyczne i tancerskie, jak również spektakle teatralne i inne programy rozrywkowe.
Karnawał rozpoczyna się na Placu Gambetta, z którego przechodzi przez centralne ulice Paryża, aby zakończyć się na Placu Republiki.

Wstęp wolny

Festiwal kina dokumentalnego Cinema du Reel
24 marzec – 2 kwiecień

Festiwal Cinema du Réel odbywa się od 1979 roku, kiedy to Biblioteka Informacji Publicznej pierwszy raz zorganizowała pokaz filmów etnograficznych i socjologicznych w Centrum Pompidou. Obecnie pokazy odbywają się też w innych kinach, w tym między innymi w Centre Wallonie-Bruxelles i MK2 Beaubourg. Festiwal Cinema du Réel otwarty jest na różne pomysły i formy ekspresji, dlatego też cieszy się tak dużą popularnością wśród miłośników kina i intelektualistów.

Cena biletu: 6 euro

Coroczny maraton paryski
9 kwiecień

Każdego roku dziesiątki tysięcy biegaczy spotykają się w centrum Paryża, aby wziąć udział w maratonie odbywającym się we francuskiej stolicy od 1896 toku. Obecnie liczba uczestników paryskiego maratonu ograniczona jest do 40 tysięcy, a wszystkie zajmowane już są sześć miesięcy przed rozpoczęciem imprezy. Podczas maratonu wszyscy uczestnicy mogą podziwiać najpiękniejsze miejsca w Paryżu: trasa maratonu rozpoczyna się przy Łuku Triumfalnym, przebiega wzdłuż Pól Elizejskich i mija tak wspaniałe atrakcje, jak wieża Eiffla, katedra Notre Dame i Plac Bastylii.

Cena uczestnictwa: 115 euro

Festiwal jazzu w Paryżu
Czerwiec – lipiec

Pomysł zorganizowania w Paryżu festiwalu jazzu zrodził się w głowach dwóch miłośników tego gatunku muzyki w 1994 roku. Festiwal daje możliwość nie tylko rozkoszowania się znakomitą muzyką, lecz także harmonią przyrody: od samego początku organizowany jest on w Parku Floral. Każdego roku w wydarzeniu biorą udział najlepsi muzycy jazzowi sceny francuskiej i międzynarodowej.

Cena biletu: 6 euro

Festiwal w Wersalu
Lipiec

Latem w ogrodach wersalskich rozpalany jest ogień – w ten sposób rozpoczyna się coroczny festiwal w Wersalu. Na zwiedzających czekają liczne koncerty, a także występy baletowe, operowe i muzyczne na świeżym powietrzu z pałacem wersalskim w tle.

Cena biletu: od 25 do 495 euro

Festiwal muzyczny Rock en Seine
25-27 sierpień

W 2017 roku festiwal Rock en Seine obchodzi swoje 15-lecie. Jest to jedno z największych i najbardziej lubianych wydarzeń muzycznych w Europie, podczas którego prezentowanych jest wiele gatunków muzycznych. Biorą w nim udział przeróżni muzycy: gwiazdy rocka, ikony stylu indie, znakomici DJ-e, raperzy i popowi idole. Festiwal jest jednak otwarty nie tylko dla gwiazd – oprócz głównego programu realizowany jest także specjalny projekt Avant-Seine, który ułatwia pojawienie się na scenie początkującym i utalentowanym muzykom. Festiwal Rock en Seine odbywa się w malowniczym parku Saint-Cloud.

Cena za bilet trzydniowy: 119 euro

Święto „L’Humanité”
Wrzesień

Wrzesień w Paryżu mija pod znakiem święta „ L’Humanité”, które odbywa się od 1930 roku w parku Valbonne. Święto otrzymało swoją nazwę na cześć gazety francuskiej partii komunistycznej, jednak już dawno utraciło swój czysto polityczny charakter. Obecnie jest to wesoły i rozrywkowy festiwal, podczas którego odbywają się liczne koncerty, spotkania i wystawy.

Cena bletu: 32 euro

Dożynki w Montmartre
Pierwszy tydzień października

Na początku października wszystkie rynki, restauracje, sklepy i teatry w dzielnicy Montmartre łączą siły z okazji dożynek słynnych winnic. Podczas pięciu dni na Montmartre odbywają się imprezy w jakiś sposób związane z winem: szkolenia, degustacje, koncerty i wystawy. Święto kończy się tradycyjnym pokazem fajerwerków i dyskoteką.

Wystawa czekolady
28 październik -1 listopad

Wszyscy miłośnicy czekolady, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe, powinny wybrać się na święto sztuki czekoladowej w centrum wystawowym Porte de Versailles. Podczas imprezy najlepsi na świecie producenci czekolady ze Szwajcarii, Belgii, Niemiec, Rosji, Japonii i innych krajów prezentują próbki swoich wyrobów na 250 stoiskach. Program obejmuje także degustacje, szkolenia, konferencje, występy na żywo i wiele innych rozrywek.

Cena biletu: 14 euro

Międzynarodowa wystawa sztuki współczesnej
19-22 październik

Każdego roku Paryż na kilka dni staje się światową stolicą sztuki współczesnej. Międzynarodowa wystawa we francuskiej stolicy daje ogromną możliwość zapoznania się z najświeższymi trendami i osiągnięciami w dziedzinie sztuki współczesnej, jak również szasnę na podziwianie dzieł najbardziej znanych artystów na świecie. Wystawa, w której bierze udział ponad 1500 artystów, odbywa się w Wielkim Pałacu, Małym Pałacu, Ogrodach Tulieries, Tuileries, Muzeum Eugene’a Delacroix i na Placu Vendome.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *