10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu i na przedmieściach

,
10 najlepszych pałaców

Tylko sobie wyobraź: Paryż ma ponad 2300 lat! I przez większość tego czasu był stolicą prężnie rozwijającego się państwa. Oczywiście w Paryżu nie brakuje pałaców, zamków, a nawet średniowiecznych fortec. O najciekawszych z nich opowiemy w tym artykule.

Wersal

Wersal

Słynny pałac królów Francji! Wersal, tak na marginesie, to nie tylko sam pałac, ale także ogrody, rezydencja królowej, Grand Trianon i stajnie. Szczególnie warte zobaczenia są apartamenty króla i królowej, Galeria Lustrzana oraz teatr pałacowy. W lecie w ogrodach wersalskich odbywa się pokaz świateł i muzyki fontann.

Aby dostać się do Wersalu, wsiądź do RER C w kierunku Versailles Rive Gauche. Bilety do Wersalu najlepiej kupić z wyprzedzeniem.

» Czytaj takżeBilety do Wersalu i przydatne informacje o pałacu

Vincennes

Vincennes 

Prawdziwy średniowieczny zamek, jeden z najstarszych zamków w całej Francji! W XIV wieku służył m.in. jako rezydencja królewska, a po tym czasie jako więzienie. W Vincennes siedział Markiz de Sade, podobnie jak Henryk IV, kiedy nie był jeszcze królem, oraz filozof Diderot.

Vincennes to wspaniałe miejsce dla wszystkich poszukiwaczy przygód: średniowieczny zamek z lukami, fosą i wiszącym mostem. Są nawet oryginalne cele z zachowanymi na ścianach pismami więźniów. Dla zainteresowanych zachowała się również cela Markiza de Sade.

Do zamku Vincennes łatwo się dostać: wystarczy wsiąść do 1 linii metra i dojechać do stacji Chateau de Vincennes. Po zwiedzeniu zamku można wybrać się na spacer po lesie Vincennes i odwiedzić zoo.

Zamek Luwr

Zamek Luwr

Tak naprawdę, sam Luwr – to pałac królów francuskich! Główny budynek był w budowie przez 200 lat. Jednak aby zbudować Dwór Kwadratowy, trzeba było zburzyć średniowieczny zamek i donżon. Ich szczątki zostały odkryte podczas budowy piramidy. Zostały one odrestaurowane i stanowią część ekspozycji muzeum.

Teraz łatwo sobie wyobrazić średniowieczny Luwr! Warto również zobaczyć salę królewską z czasów Ludwika XI.

Stacja metra: Palais Royal – Musée du Louvre. Bilety do Luwru lepiej kupić wcześniej.

Conciergerie

Conciergerie

Najstarszy i najsłynniejszy zamek i pałac królów francuskich. Znajduje się na wyspie Cité, gdzie powstał cały Paryż. W rzeczywistości, Conciergerie – э jest pozostałością po Palais de Cité, królewskiej rezydencji z X-XIV wieku.

Władze nigdy nie opuściły Cité. Do dziś mieszczą się tam Ministerstwo Sprawiedliwości i Prefektura. Zamek de la Conciergerie służył jako więzienie podczas rewolucji francuskiej. Królowa Maria Antonina, Girondiści i Maksymilian Robespierre czekali tu na gilotynę.

Co warto zobaczyć: Wielka Sala, aby wyobrazić sobie wielkość Pałacu Cité i odrestaurowane cele więźniów, aby zrozumieć okropności francuskiego terroru.

» Czytaj takżeMuzeum i zamek Conciergerie w Paryżu: adres, godziny otwarcia, bilety

Conciergerie  znajduje się w samym sercu Paryża, więc łatwo do niego trafić. Stacja metra Cité (linia 4), lub pieszo od Notre Dame lub od Ratusza Paryskiego.

Fontainebleau

Fontainebleau

Kolejny zamek królewski. Ciekawostką jest, że była to ulubiona rezydencja Napoleona I. W rzeczywistości, Fontainebleau jest nadal rezydencją prezydenta Francji i dlatego jest dobrze utrzymane.

Warto zobaczyć: wirujące schody, tron Napoleona, jego sypialnię i łazienkę oraz wspaniałe ogrody.

» Czytaj takżeJak dojechać do Fontainebleau?

Tutaj można zarezerwować wycieczkę autobusową po Fontainebleau.

Vaux-le-Vicomte

Vaux-le-Vicomte

Pałac ten został zbudowany w XVII wieku przez superintendenta Nicolasa Fouqueta. Mówi się, że niesamowite piękno Vaux-le-Vicomte tak wstrząsnęło młodym Ludwikiem XIV, że aresztował Fouqueta i wysłał go do Bastylii, a cały jego majątek wraz z pałacem zabrał dla siebie.

Aby dostać się do posiadłości Vaux-le-Vicomte, należy wsiąść do pociągu jadącego do miasta Melun na Gare de Lyon. Z dworca bezpośrednio do zamku kursuje specjalny ChateauBus. Alternatywnie można zarezerwować wycieczkę autobusową do obu interesujących miejsc.

Pierrefonds

Pierrefonds

Średniowieczny zamek z donżonem i całą klasyczną architekturą obronną średniowiecza. Pierrefonds jest również znany jako Zamek Kota w Butach. Z przykrością informujemy, że Kot w Butach nigdy tam nie był… Jest to jednak miejsce, w którym kręcone są sceny w Camelot z serialu telewizyjnego Merlin.

Aby dostać się do zamku Pierrefonds, trzeba się przesiąść do pociągu. Przejazd pociągiem z Gare du Nord do Compiegne. Tam można przesiąść się do autobusu nr 27.

Chantilly lub Palais de Condé

Chantilly

Nowy zamek Chantilly Manor został zbudowany dopiero w XIX wieku. Jego wnętrze wykorzystuje plany z XVI wieku, ale jego wystrój jest bardzo w stylu Beaux-Arts. Wewnątrz pałac jest interesujący i to nie tylko pod względem wnętrz. Zawiera dzieła samego Rafaela.

Niemniej jednak historia dworu sięga starożytności. Zwróć uwagę na Mały Zamek w dworku. Tutaj przetrwała od XVI wieku, a jeszcze lepiej przetrwała rewolucję, która zniszczyła centralny budynek.

Do Château de Chantilly można dojechać z Gare du Nord. Wsiądź do pociągu do miasta o tej samej nazwie. Z dworca można dojść pieszo (około 30 minut) lub dojechać lokalnym autobusem.

Malmaison

Malmaison

Pałac ten należał do Józefiny Beauharnais, żony Napoleona. Sam pałac został zbudowany w XVII wieku, a w jego wnętrzu odtworzono okres Konsulatu i Pierwszego Cesarstwa, czyli czas, gdy Francją rządził Napoleon.

Aby dojechać do dworu, należy wsiąść do autobusu 258 z La Défense. Przystanek, którego potrzebujesz to La Jonchere.

Pałac Saint Germain

Pałac Saint Germain 

Ten wspaniały zamek na obrzeżach Saint-Germain-en-Laye był miejscem narodzin „Króla Słońca” Ludwika XIV. Nie podobał mu się jednak pałac ojca i wybudował sobie Wersal. Od tego czasu zamek miał wiele pecha. Był to dom wygnanego króla Anglii, lub nieudanego hrabiego, który zrujnował i sprzedał posiadłość. Bonaparte urządził tam nawet szkołę kawalerii.

Dopiero Napoleon III nakazał odrestaurować pałac, by umieścić w nim narodowe muzeum archeologiczne.

Dojazd z Paryża do Saint-Germain-en-Laye jest bardzo prosty. Wsiądź w RER A i w ciągu 40 minut znajdziesz się na stacji Gare Saint-Germain-En-Laye. Zamek znajduje stamtąd rzut beretem.

Życzymy miłej podróży do zamków!