10 najlepszych pałaców i zamków w Paryżu i na przedmieściach

, ,
10 najlepszych pałaców

Tylko sobie wyobraź: Paryż ma ponad 2300 lat! I przez większość tego czasu był stolicą prężnie rozwijającego się państwa. Oczywiście w Paryżu nie brakuje pałaców, zamków, a nawet średniowiecznych fortec. O najciekawszych z nich opowiemy w tym artykule.

Wersal

Wersal

Słynny pałac królów Francji! Wersal, tak na marginesie, to nie tylko sam pałac, ale także ogrody, rezydencja królowej, Grand Trianon i stajnie. Szczególnie warte zobaczenia są apartamenty króla i królowej, Galeria Lustrzana oraz teatr pałacowy. W lecie w ogrodach wersalskich odbywa się pokaz świateł i muzyki fontann.

Aby dostać się do Wersalu, wsiądź do RER C w kierunku Versailles Rive Gauche. Bilety do Wersalu najlepiej kupić z wyprzedzeniem.

» Czytaj takżeBilety do Wersalu i przydatne informacje o pałacu

Vincennes

Vincennes 

Prawdziwy średniowieczny zamek, jeden z najstarszych zamków w całej Francji! W XIV wieku służył m.in. jako rezydencja królewska, a po tym czasie jako więzienie. W Vincennes siedział Markiz de Sade, podobnie jak Henryk IV, kiedy nie był jeszcze królem, oraz filozof Diderot.

Vincennes to wspaniałe miejsce dla wszystkich poszukiwaczy przygód: średniowieczny zamek z lukami, fosą i wiszącym mostem. Są nawet oryginalne cele z zachowanymi na ścianach pismami więźniów. Dla zainteresowanych zachowała się również cela Markiza de Sade.

Do zamku Vincennes łatwo się dostać: wystarczy wsiąść do 1 linii metra i dojechać do stacji Chateau de Vincennes. Po zwiedzeniu zamku można wybrać się na spacer po lesie Vincennes i odwiedzić zoo.

Zamek Luwr

Zamek Luwr

Tak naprawdę, sam Luwr – to pałac królów francuskich! Główny budynek był w budowie przez 200 lat. Jednak aby zbudować Dwór Kwadratowy, trzeba było zburzyć średniowieczny zamek i donżon. Ich szczątki zostały odkryte podczas budowy piramidy. Zostały one odrestaurowane i stanowią część ekspozycji muzeum.

Teraz łatwo sobie wyobrazić średniowieczny Luwr! Warto również zobaczyć salę królewską z czasów Ludwika XI.

Stacja metra: Palais Royal – Musée du Louvre. Bilety do Luwru lepiej kupić wcześniej.

» CZYTAJ TAKŻELuwr w Paryżu: szczegółowy przewodnik

Conciergerie

Conciergerie

Najstarszy i najsłynniejszy zamek i pałac królów francuskich. Znajduje się na wyspie Cité, gdzie powstał cały Paryż. W rzeczywistości, Conciergerie – э jest pozostałością po Palais de Cité, królewskiej rezydencji z X-XIV wieku.

Władze nigdy nie opuściły Cité. Do dziś mieszczą się tam Ministerstwo Sprawiedliwości i Prefektura. Zamek de la Conciergerie służył jako więzienie podczas rewolucji francuskiej. Królowa Maria Antonina, Girondiści i Maksymilian Robespierre czekali tu na gilotynę.

Co warto zobaczyć: Wielka Sala, aby wyobrazić sobie wielkość Pałacu Cité i odrestaurowane cele więźniów, aby zrozumieć okropności francuskiego terroru.

» Czytaj takżeMuzeum i zamek Conciergerie w Paryżu: adres, godziny otwarcia, bilety

Conciergerie  znajduje się w samym sercu Paryża, więc łatwo do niego trafić. Stacja metra Cité (linia 4), lub pieszo od Notre Dame lub od Ratusza Paryskiego.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum i zamek Conciergerie w Paryżu: adres, godziny otwarcia, bilety

Fontainebleau

Fontainebleau

Kolejny zamek królewski. Ciekawostką jest, że była to ulubiona rezydencja Napoleona I. W rzeczywistości, Fontainebleau jest nadal rezydencją prezydenta Francji i dlatego jest dobrze utrzymane.

Warto zobaczyć: wirujące schody, tron Napoleona, jego sypialnię i łazienkę oraz wspaniałe ogrody.

» Czytaj takżeJak dojechać do Fontainebleau?

Tutaj można zarezerwować wycieczkę autobusową po Fontainebleau.

Vaux-le-Vicomte

Vaux-le-Vicomte

Pałac ten został zbudowany w XVII wieku przez superintendenta Nicolasa Fouqueta. Mówi się, że niesamowite piękno Vaux-le-Vicomte tak wstrząsnęło młodym Ludwikiem XIV, że aresztował Fouqueta i wysłał go do Bastylii, a cały jego majątek wraz z pałacem zabrał dla siebie.

Aby dostać się do posiadłości Vaux-le-Vicomte, należy wsiąść do pociągu jadącego do miasta Melun na Gare de Lyon. Z dworca bezpośrednio do zamku kursuje specjalny ChateauBus. Alternatywnie można zarezerwować wycieczkę autobusową do obu interesujących miejsc.

Pierrefonds

Pierrefonds

Średniowieczny zamek z donżonem i całą klasyczną architekturą obronną średniowiecza. Pierrefonds jest również znany jako Zamek Kota w Butach. Z przykrością informujemy, że Kot w Butach nigdy tam nie był… Jest to jednak miejsce, w którym kręcone są sceny w Camelot z serialu telewizyjnego Merlin.

Aby dostać się do zamku Pierrefonds, trzeba się przesiąść do pociągu. Przejazd pociągiem z Gare du Nord do Compiegne. Tam można przesiąść się do autobusu nr 27.

Chantilly lub Palais de Condé

Chantilly

Nowy zamek Chantilly Manor został zbudowany dopiero w XIX wieku. Jego wnętrze wykorzystuje plany z XVI wieku, ale jego wystrój jest bardzo w stylu Beaux-Arts. Wewnątrz pałac jest interesujący i to nie tylko pod względem wnętrz. Zawiera dzieła samego Rafaela.

Niemniej jednak historia dworu sięga starożytności. Zwróć uwagę na Mały Zamek w dworku. Tutaj przetrwała od XVI wieku, a jeszcze lepiej przetrwała rewolucję, która zniszczyła centralny budynek.

Do Château de Chantilly można dojechać z Gare du Nord. Wsiądź do pociągu do miasta o tej samej nazwie. Z dworca można dojść pieszo (około 30 minut) lub dojechać lokalnym autobusem.

Malmaison

Malmaison

Pałac ten należał do Józefiny Beauharnais, żony Napoleona. Sam pałac został zbudowany w XVII wieku, a w jego wnętrzu odtworzono okres Konsulatu i Pierwszego Cesarstwa, czyli czas, gdy Francją rządził Napoleon.

Aby dojechać do dworu, należy wsiąść do autobusu 258 z La Défense. Przystanek, którego potrzebujesz to La Jonchere.

Pałac Saint Germain

Pałac Saint Germain 

Ten wspaniały zamek na obrzeżach Saint-Germain-en-Laye był miejscem narodzin «Króla Słońca» Ludwika XIV. Nie podobał mu się jednak pałac ojca i wybudował sobie Wersal. Od tego czasu zamek miał wiele pecha. Był to dom wygnanego króla Anglii, lub nieudanego hrabiego, który zrujnował i sprzedał posiadłość. Bonaparte urządził tam nawet szkołę kawalerii.

Dopiero Napoleon III nakazał odrestaurować pałac, by umieścić w nim narodowe muzeum archeologiczne.

Dojazd z Paryża do Saint-Germain-en-Laye jest bardzo prosty. Wsiądź w RER A i w ciągu 40 minut znajdziesz się na stacji Gare Saint-Germain-En-Laye. Zamek znajduje stamtąd rzut beretem.

Życzymy miłej podróży do zamków!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *