» Europa » Francja » Zamki nad Loarą » Zwiedzanie zamków nad Loarą samochodem: szczegółowa trasa

Dolina Loary to region renesansowych zamków i lokalnego wina. Najlepiej i najwygodniej podróżować po nim samochodem. W ten sposób z łatwością dotrzecie do najciekawszych obiektów, a ponadto skosztujecie tradycyjnej francuskiej kuchni, zaznacie przyrody, a także w pełni poczujecie romantyczny klimat Doliny Loary.

Wycieczkę rozpoczynamy po pierwsze od wypożyczenia samochodu. Możecie to zrobić po przyjeździe do Paryża na lotnisku. Nie próbujcie jednak na siłę zwiedzać zbyt wielu zamków w ciągu jednego, dwóch lub nawet trzech dni. Po drugie, potrzebujecie wydajnego i praktycznego planu podróży. Na szczęście nasi eksperci opracowali dla Ciebie optymalną sześciodniową trasę, dzięki której będziesz zadowolony z pobytu!

Nasza trasa jest zaplanowana na około tydzień. Nie martw się jednak jeśli jesteś ograniczony czasowo i możesz poświęcić na zwiedzanie tylko kilka dni. Wtedy zachęcamy do skorzystania z planu na 1 i 2 dzień – tam staraliśmy się zebrać najsłynniejsze zamki nad Loarą. Oczywiście ten, kto pojedzie na tydzień ma więcej szczęścia, ponieważ oprócz pięknych zamków, może liczyć również na podziwianie znakomitych widoków, degustację lokalnej kuchni i wina, a nawet… lot balonem.

» Czytaj takżeSamodzielna wycieczka po Zamkach nad Loarą: plan na 2 dni pociągiem

1 dzień: Blois, Chambord i (być może) Cheverny

Blois

Miasto Blois jest umiejscowione na prawym brzegu Loary na szczycie przytulnej starówki w odległości 180 km od Paryża (jeśli jedziesz wzdłuż autostrady RN152). To największy z zamków nad Loarą i unikalny zespół architektoniczny złożony z budynków pochodzących z różnych epok. Zwiedzisz tu przykładowo dawne kwatery królewskie, które są otwarte dla zwiedzających.

Cena biletu: normalny 12 €, a ulgowy 9,5o €. Dla dzieci do lat 6 i niepełnosprawnych wstęp jest bezpłatny. Bilety znajdziesz tutaj.

Godziny otwarcia: codziennie od godziny 9:00. Zimą można zwiedzać do 17:00, wiosną i jesienią do 18:30, a z kolei od lipca do sierpnia do 19:00 (Zamek jest zamknięty 1 stycznia oraz 25 grudnia w Boże Narodzenie).

» CZYTAJ TAKŻEZamek Blois i inne atrakcje miasta

Chambord

Od Blois do drogi D33 jest około 20 minut samochodem (to jedynie 16 km do Chambord). Chambord jest ogromnym, pięknym i jedocześnie niesamowicie majestatycznym zamkiem w Dolinie Loary. Kompleks zamkowy jest położony na terenie ogromnego leśnego parku o powierzchni 5 tysięcy hektarów. Chambord został częściowo zaprojektowany na rysunkach Leonarda da Vinci, jednak nie oddają one jego uroku. Konstrukcja Château de Chambord przypomina labirynt, a ponadto pod względem formy przewyższa nawet Versailles (Wersal).

Cena biletu: normalny 13 €, a ulgowy 11 €

Godziny otwarcia: od 9:00 do 17:00 w trakcie zimy i do 18:00 latem

» CZYTAJ TAKŻEZamek Chambord w Dolinie Loary

Cheverny

Tak naprawdę na pierwszy dzień te dwa powyższe zamki są dla Ciebie wystarczające. Ale jeśli nadal masz siłę, opcjonalnie proponujemy odwiedzić także Cheverny. Droga do tego miejsca potrwa mniej niż pół godziny (to jedynie 18 km). Zamek w Cheverny słynie z niezwykle strojnych wnętrz. Co więcej, na jego terenie jest prowadzona hodowla ogarów, które biorą udział w polowaniu na jelenie. Nic więc dziwnego, że karmienie psów w tych włościach to codzienna demonstracja. Ponadto to prywatny zamek, co oznacza (uwaga), że ​​arystokraci wciąż w nim mieszkają!

Cena biletu: 11,5 € normalny, a ulgowy 8,20 €. Z kolei dzieci do lat 6 wchodzą bezpłatnie. Bilety kupisz tutaj.

Godziny otwarcia: zimą od 10:00 do 17:00, z kolei latem (od kwietnia do września włącznie) od 9:15 do 18:30.

Pierwszego dnia najlepiej wróć wieczorem do Blois, następnie zjedz kolację i zatrzymaj się tam na noc.

Zarezerwuj hotel w Blois

2 dzień: Amboise, Chenonceau i (być może) Chaumont

Chaumont

Jeśli czas ci na to pozwoli, drugi dzień zacznij po pierwsze od wizyty w zamku Chaumont (odległość wynosi 24 km). W jego architekturze mieszają się style gotycki i renesansowy. Co więcej, zamek jest otoczony pięknym ogrodem, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki. Ponadto, na jego terenie organizowane są wystawy i festiwale ogrodów.

Ceny biletów: normalna wejściówka kosztuje 20 €, a dla dzieci 6 €. Kupisz je tutaj.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 17:30 w zimie i do 19:00 czy 20.00 w lecie.

Zasadniczo nie ma konieczności zwiedzania wnętrza zamku. Możesz po prostu obejrzeć go z zewnątrz i następnie przejść dalej.

Amboise

Po drugie, koniecznie odwiedź majestatyczny zamek króla Franciszka I – u jego stóp rozciąga się miejscowość Amboise. W alejach starego miasta znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Po wizycie w zamku napij się przykładowo kawy z mlekiem i zjedz w lokalnych kawiarniach croissanta – tradycyjny francuski przysmak. Zamek jest położony 40 km od Cheverny lub 17 od Chaumont. Co ważne, w jego kaplicy są przechowywane szczątki Leonarda da Vinci!

Cena biletu: 11,50 €, a ulgowy 10 €. Z kolei dzieci do 6 lat wchodzą bezpłatnie. Bilety znajdziesz tutaj.

Godziny otwarcia: od 9:00 do 18:00 w zimie, natomiast w lecie do 20:00.

Bardzo blisko głównego zamku w Amboise, znajduje się zamek Leonarda da Vinci i jego ostatnia ostoja w ciągu życia, czyli zamek Clos-Luce. Wybierz się tam koniecznie i złóż wizytę wielkiemu twórcy! (Bilety tutaj).

Chenonceau

Dalej, zaledwie 12,7 km od Amboise nad wodą wznosi się Chenonceau. „Zamek Dam” z eleganckimi wieżami i kanciastymi oknami był prezentem od króla Diane de Poitiers. Co ważne, współcześni właściciele zamku hojnie udostępnili go zwiedzającym.

Koszt biletu: 14 €, ulgowy 11 €. Natomiast dzieci do 6 lat wchodzą bezpłatnie. Bilety znajdziesz tutaj.

Godziny otwarcia: zamek jest czynny codziennie od 9:30 do 18:30.

Później, po wizycie w Chenonceau, wróć do Amboise i rozkoszuj się wieczorem w tym pięknym mieście. Jeśli chcesz spróbować nocnego życia Francuzów warto abyś spędził noc w mieście.

Zarezerwuj hotel w Amboise

» CZYTAJ TAKŻE10 znanych zamków nad Loarą. Co warto zobaczyć?

3 dzień: Tours, Villandry i Zamek Śpiącej Królewny

Tours i Villandry

Miejscowość Tour jest bardzo dobrze rozplanowana urbanistycznie. Przykładowo znajdują się tu m.in. muzea sztuki prezentujące rozkwit gotyckiego stylu. Możesz skorzystać z wycieczki z przewodnikiem po mieście. Ponieważ jednak celem naszej wycieczki są zamki, po odpoczynku i śniadaniu od razu zabierz się za ich zwiedzanie.

Dystans do Vilandri wzdłuż drogi D7 wynosi jedynie 15 km. Turyści odwiedzają ten renesansowy zamek przede wszystkim ze względu na otaczający go park. Powietrze pachnie tu 30-toma leczniczymi i pikantnymi ziołami. Ogrody mają z kolei trzy poziomy:

  • górny, który wypełniają powierzchnie wodne stawów,
  • środkowy, gdzie znajdują się instrumenty muzyczne i uczucia romantyczne,
  • dolny z girlandami wielobarwnych warzyw.

Cena biletu: normalny 11 €, a ulgowy 7 €, Dzieci do lat 6 wchodzą za darmo. Bilety znajdziesz tutaj.

Godziny otwarcia: zamek jest czynny od 7 lutego do 15 listopada od godziny 9.00. Natomiast do ogrodu przyjedziesz codziennie od 9:00 do 18:00 w zimie oraz do 19:0 w lecie.

Zamek Śpiącej Królewny

Dalej mamy zamek Ussé. Droga do tego bajkowego miejsca zajmie ci około 40 minut (to jedynie 34 km). Co ważne, zamek Ussé to symbol średniowiecznych romantycznych fantazji i znajduje się na skraju lasu Chinon. Co ciekawe, to tutaj Charles Perrault poczuł natchnienie i napisał jeden z wątków „Śpiącej królewny”. Obejrzyj tę budowlę zbudowaną na fundamentach średniowiecznej fortecy i otoczonej urokliwymi ogrodami. Wnętrze jest udostępnione do zwiedzania dla turystów. Co więcej, możesz tam odwiedzić właściciela – potomka francuskiego hrabiego. Pamiętaj, że parking jest bezpłatny

Cena biletu: 14 € zwykły, a bilet dla dzieci od 8 do 16 lat kosztuje 7 €. Z kolei wstęp dla dziecka poniżej 8 lat jest bezpłatny.

Godziny otwarcia: Zamek jest czynny od 14 lutego do 13 listopada od 10:00 do 18:00 w zimie i do 19:00 w lecie.

Z zamku Ussé możesz przedostać się do Chinon, od którego zaczniemy zwiedzanie w kolejnym dniu.

Zarezerwuj hotel w Chinon

4 dzień: Chinon, Brézé i Saumur

Chinon

Chinon to wspaniałe miasto z domami wykonanymi z muru pruskiego. Zaś zamek Chinon to prawdziwa średniowieczna twierdza, ściśle związana z postacią Joanny d’Arc.

Cena biletu:  normalny 10,50 €, a  ulgowy od 7 do 18 lat 8,50 €. Z kolei dzieci poniżej 7 lat wchodzą bezpłatnie.

Godziny otwarcia: od 9:30 do 17:00 w zimie i do 19:00 w lecie.

Brézé

Później udajemy się do zamku Brézé, do którego odległość wynosi tylko 30 km (czyli około pół godziny drogi). Warto, byśmy podkreślili, że zamek Brézé to prawdziwa „perełka” i jednocześnie jedyna podziemna twierdza na świecie. Niestety jest jednak wciąż mało popularny wśród odwiedzających.

Cena biletu:  12,50 € dorośli, studenci 8,50 € natomiast dzieci od 7 do 14 lat 6,80 € .

Godziny otwarcia: z wyjątkiem dni wolnych od 10:00 do 18:00 w zimie i do 19:00 w lecie.

W drodze do zamku Brézé, po pierwsze odwiedź opactwo Fontevra, gdzie są pochowani Ryszard Lwie Serce i kilku innych angielskich monarchów.

Saumur

Dalej z Brézé do zamku Saumur możesz dotrzeć w przeciągu 15-18 minut (to jedynie 13,5 km). Tzw. zamek Miłości znajduje się na wzgórzu, obok miasteczka o tej samej nazwie, tonącego w tonach zieleni bujnych winnic i zielonych łąk.

Cena biletu: wynosi 8,50 €, natomiast dzieci od 7 do 16 lat płacą 6,50 €.

Godziny otwarcia: zamek jest czynny od kwietnia do października włącznie od 10:00 do 17:30, z kolei od lipca do sierpnia do 18:30. Natomiast w poniedziałki jest zamknięty.

Najlepiej zatrzymaj się w Saumur na noc.

Zarezerwuj hotel w Saumur

5 dzień: Brissac i Angers

Angers

Angers to urocza francuska prowincja z wieloma hotelami, w których znajdziesz nocleg. Polecamy pójście do kawiarni, w której napijesz się kawy, gorącej czekolady, a także zjesz niesamowite pieczone jabłka. Co ciekawe, zamek Angerski słynie z serii gobelinów, z których najsłynniejszym i największym jest „Apokalipsa”, zwana jednym z cudów Francji.

Cena biletu: 9,50 €. Bilety kupisz tutaj.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 18:30 w lecie, a do 17:30 w zimie. Zamek jest zamknięty w Boże Narodzenie, Nowy Rok, 1 maja, a także 1 i 11 listopada.

Brissac

Kolejny na trasie jest zamek Brissac, do którego z łatwością dojedziesz w przeciągu 20 minut (to tylko 20,6 km).

Cena biletu: 11 € dorośli, studenci 9,50 €, a od 8 do 16 lat 4 €. Natomiast dzieci poniżej 8 lat mają darmowy wstęp.

Godziny otwarcia: od 10:00 do 17:00 od kwietnia do października oczywiście z przerwą na lunch, z kolei od lipca do sierpnia bez przerwy. Zamek jest zamknięty we wtorki. Z kolei zimą musisz wcześniej uzgodnić swoją wizytę.

Po udanej wędrówce polecamy zatrzymać się na noc w Brissac-Quincé.

Zarezerwuj hotel w Brissac-Quincé

6 dzień: Nantes

Swoją wycieczkę kończymy w Nantes miejscowości, która w przeszłości była stolicą księstwa Bretanii. Obecnie miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczym, a także uniwersyteckim kraju. Co istotne, dla turystów oferuje wygodne pokoje w hotelach. W zamku znajduje się muzeum historii. Natomiast z murów twierdzy możesz oglądać panoramę miasta.

Cena biletu: 9 €, natomiast studenci wchodzą za 5 €, a dzieci bezpłatnie. Bilety kupisz tutaj.

Godziny otwarcia: od 8:30 do 19:00, z kolei  w lecie do 20:00. Zamek jest zamknięty w poniedziałki, a także Boże Narodzenie, Nowy Rok, 1 maja oraz 1 listopada.

Oprócz zamku odwiedź także (po pierwsze) stare miasto Nantes, a następnie przejdź do katedry Saint-Pierre-et-Saint-Paul oraz pospaceruj po ulicach i zaglądnij do sklepach.

» CZYTAJ TAKŻENantes: wszystko, co turysta powinien wiedzieć

Zostań w Nantes na noc (link zewnętrzny), a następnego dnia wróć do Paryża. Odległość między miastami wynosi około 400 km (w zależności od wybranej trasy).

Zarezerwuj hotel w Nantes

Niezależna wycieczka po historycznych miejscach to przede wszystkim szansa na poczucie ducha dawno minionych czasów. Jak już pewnie zauważyłeś, krajobrazy i architektura Doliny Loary to esencja Francji!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *