Niezależne zwiedzanie zamków nad Loarą samochodem: szczegółowa trasa

,
Chambord

Dolina Loary to region idealny dla odwiedzających go turystów: tam znajdziecie urokliwe krajobrazy, opactwa, zabytki historyczne, lekkie wina zrobione z miejscowych winogron i, oczywiście – renesansowe zamki. Podróżowanie po dolinie najwygodniej odbyć samochodem, dzięki czemu z łatwością dotrzeć można do najciekawszych obiektów, skosztować tradycyjnej francuskiej kuchni, zaznać przyrody, w pełni poczuć romantyczny klimat okolicy.

Samochód możecie wypożyczyć na lotnisku po przyjeździe do Paryża lub w innym mieście. Nie próbuj na siłę zwiedzać zbyt wielu zamków w ciągu jednego, dwóch lub trzech dni. Nasi eksperci opracowali dla Ciebie optymalną sześciodniową trasę.

Nasza trasa jest zaprojektowana na około tydzień. Jeśli jesteś ograniczony czasowo i możesz poświęcić na zwiedzanie tylko kilka dni z tygodnia, skorzystaj z planu na 1 i 2 dzień – tam staraliśmy się zebrać najsłynniejsze zamki nad Loarą. Kto pojedzie na tydzień, ten ma więcej szczęścia: oprócz pięknych zamków, może liczyć również na podziwianie znakomitych widoków, degustację lokalnej kuchni i wina, a nawet lot balonem.

» Czytaj takżeSamodzielna wycieczka po Zamkach nad Loarą: plan na 2 dni pociągiem

1 dzień

Blois, Chambord i, być może, Cheverny

Miasto Blois umiejscowione jest na prawym brzegu Loary, na szczycie przytulnej starówki, w odległości 180 km od Paryża, jadąc wzdłuż autostrady RN152. Adres zamku w Blois: Place du Château, 41000 Blois.

Blois

To największy z zamków nad Loarą i unikalny zespół architektoniczny złożony z budynków pochodzących z różnych epok. Dawne kwatery królewskie są otwarte dla zwiedzających. Cena biletu: 12 €. Godziny otwarcia: codziennie od godziny 9:00, zimą do 17:00, wiosną i jesienią do 18:30, lipiec-sierpień – do 19-00 (Zamknięte w dniach: 1 stycznia i 25 grudnia (Boże Narodzenie).

Od Blois do drogi D33 (~ 20 minut samochodem) 16 km do Chambord. Adres: Château de Chambord, 41250.

Chambord

Chambord jest ogromnym, pięknym i niesamowicie majestatycznym zamkiem w dolinie. Kompleks zamkowy położony jest na terenie ogromnego leśnego parku o powierzchni 5 tysięcy hektarów. Chambord, częściowo zaprojektowany został na rysunkach Leonarda da Vinci. Jego konstrukcja przypomina labirynt, pod względem formy przewyższa nawet Versailles. Cena biletu: 13 €, dzieci bezpłatnie. Płatny parking (6 €). Godziny otwarcia: od 9:00 do 17:00 w trakcie zimy i do 18:00 latem. Weekendy: 25 grudnia, 1 stycznia, pierwszy wtorek w lutym).

Tak naprawdę na pierwszy dzień te dwa zamki są wystarczające. Ale jeśli nadal masz siłę, opcjonalnie proponujemy odwiedzić także Cheverny. Droga do Cheverny zajmie ci mniej niż pół godziny (18 km). Adres: Domaine de Cheverny, 41700. Zamek słynie z niezwykle strojnych wnętrz. Na jego terenie prowadzona jest hodowla ogarów, które biorą udział w polowaniu na jelenie. Karmienie psów to codzienna demonstracja. Ponadto jest to prywatny zamek, co oznacza, że ​​arystokraci wciąż w nim mieszkają. Cena biletu: 11,5 EUR. Godziny pracy: zimą od 10:00 do 17:00, latem (od kwietnia do września włącznie) od 9:15 do 18:30.

Cheverny

Pierwszego dnia najlepszym planem jest wrócić wieczorem do Blois, zjeść kolację i spędzić noc. Zobacz najlepsze oferty hoteli Blois tutaj (link zewnętrzny).

2 dzień

Amboise, Chenonceau i, być może, Chaumont

Jeśli czas ci na to pozwoli, drugi dzień zacznij od wizyty w zamku Chaumont (odległość 24 km). Adres: Chaumont-sur-Loire. W jego architekturze mieszają się style gotycki i renesansowy. Zamek otoczony jest pięknym ogrodem, skąd rozpościerają się wspaniałe widoki. Bilety: 01/04-31/10 – 18 €, 02/01-31/03, 01/11-31/12 – 12€, dzieci – 4-6€. Organizowane są tam również wystawy i festiwale ogrodów. Godziny otwarcia: od 10:00 do 17:30 w zimie i do 19:00-20.00 w lecie. Zasadniczo nie ma konieczności zwiedzania zamku w środku, można po prostu obejrzeć go od zewnątrz i przejść dalej.

Chaumont

Później koniecznie odwiedź następujące zamki:

Majestatyczny zamek króla Franciszka I – u jego stóp rozciąga się miejscowość Amboise. W alejach starego miasta znajduje się wiele kawiarni i restauracji. Po wizycie w zamku warto napić się kawy z mlekiem i zjeść croissant – tradycyjny francuski przysmak. Adres: Place Michel Debré, 37400 Amboise. 40 km od Cheverny lub 17 od Chaumont.

W kaplicy zamku przechowywane są szczątki Leonardo da Vinci. Bilet kosztuje 15,50 €, uczniowie 11,50 €, dzieci od 7 lat 11€. Godziny pracy: od 9:00 do 18:00 w zimie, do 20:00 w lecie.

Amboise

Również bardzo blisko głównego zamku, w Amboise, znajduje się zamek Leonarda da Vinci i jego ostatnia ostoja w ciągu życia – zamek Clos-Luce. Wybierz się tam i złóż wizytę wielkiemu twórcy!

12,7 km od Amboise nad wodą wznosi się Chenonceau. Adres: D 40, 37150 Chenonceaux. „Zamek Dam” z eleganckimi wieżami i kanciastymi oknami był prezentem od króla Diane de Poitiers. Cudowny park przed zamkiem został stworzony przez największa piękność XVI wieku. Współcześni właściciele zamku hojnie udostępnili go na wizyty. Koszt 14 euro, dzieci od 7 lat i studenci 11 euro. Otwarte od 9:00 do 19:00.

Chenonceau

Po wizycie w Chenonceau, wróć do Amboise i rozkoszuj się wieczorem w tym pięknym mieście, a najlepiej spędź tam noc. Najlepiej od razu zarezerwować j hotel (link zewnętrzny).

3 dzień

Tours, Villandry i Zamek Śpiącej Królewny

Miejscowość Tour jest bardzo dobrze rozplanowana, znajdują się tam muzea sztuki prezentujące rozkwit gotyckiego stylu. Ponieważ jednak celem wycieczki są zamki, po odpoczynku i śniadaniu od razu zabierz się za zwiedzanie.

Dystans do Vilandri wzdłuż drogi D7 wynosi 15 km. Renesansowy zamek, turyści odwiedzają przede wszystkim ze względu na otaczający go park. Powietrze pachnie tam 30 leczniczymi i pikantnymi ziołami. Ogrody mają trzy poziomy: górny – powierzchnie wodne stawów, środkowy – instrumenty muzyczne i uczucia romantyczne, dolny – girlandy wielobarwnych warzyw. Adres: Château de Villandry, 37510 Villandry. Cena biletu to 9 €. Do ogrodu przyjechać można codziennie od 9:00 do 18:00 w zimie i do 19:0 w lecie. Zamek czynny jest od 7 lutego do 15 listopada od godziny 9.00.

Villandry

Droga do bajkowego zamku Yussa zajmie ci około 40 minut (34 km). Adres: Rue du Franc Rosier, 37420 Rigny-Ussé. Ten symbol średniowiecznych romantycznych fantazji znajduje się na skraju lasu Chinon. To tutaj Charles Perrault poczuł natchnienie i napisał jeden z wątków „Śpiącej królewny”. Zamek zbudowany jest na fundamentach średniowiecznej fortecy otoczonej urokliwymi ogrodami. Wnętrze otwarte jest dla turystów, można tam odwiedzić właściciela – potomka francuskiego hrabiego. Parking jest bezpłatny. Bilet: 14 €, dziecko 4 € (od 8 lat). Godziny pracy: od 14 lutego do 13 listopada, od 10:00 do 18:00 w zimie i do 19:00 w lecie.

Usse

Stamtąd możesz przedostać się do Chinon, od którego zacznie się zwiedzanie w kolejnym dniu. Njlepsze hotele w Chinon znajdziesz tutaj (link zewnętrzny).

4 dzień

Chinon, Brézé i Saumur

Chinon to wspaniałe miasto z domami wykonanymi z muru pruskiego. Zamek Chinon to prawdziwa średniowieczna twierdza, ściśle związany jest z postacią Joanny d’Arc,. Adres: 37500, Chinon. Wejście € 9, dzieci € 7. Godziny otwarcia są od 9:30 do 17:00 w zimie i do 19:00 w lecie.

Chinon

Odległość do zamku Brézé wynosi 30 km (około pół godziny drogi). Adres: Château de Brézé, 49260, Brézé. To prawdziwa „perełka” to jedyna podziemna twierdza na świecie, jest jednak wciąż mało popularna wśród odwiedzających. Koszt biletów wynosi 11,5 €, dzieci od 7 lat € 6. Z wyjątkiem dni wolnych otwarta jest od 10:00 do 18:00 w zimie, do 19:00 w lecie. W drodze do tego zamku można zwiedzić także opactwo Fontevra, gdzie pochowani są Ryszard Lwie Serce i kilku innych angielskich monarchów.

Brézé

Z Brézé do zamku Saumur można dotrzeć w przeciągu 15-18 minut (13,5 km). Adres: Esplanade du Château, 49408 Saumur. Zamek Miłości znajduje się na wzgórzu, obok miasteczka o tej samej nazwie, tonącego w tonach zieleni bujnych winnic i zielonych łąk. Koszt biletów to 6-7 €, dzieci od 7 lat 4-5 €. Otwarte od kwietnia do października włącznie od 10:00 do 17:30, od lipca do sierpnia do 18:30. Zamknięte w poniedziałki.

Saumur

Najlepiej zatrzymać się w Saumur na noc, hotele znajdziesz tutaj (link zewnętrzny).

5 dzień

Brissac i Angers

Angers to urocza francuska prowincja z wieloma hotelami, w których możesz wynająć nocleg i pójść do kawiarni, w której napijesz się kawy, gorącej czekolady, a także zjesz niesamowite pieczone jabłka.

Zamek Angerski słynie z serii gobelinów, z których najsłynniejszym i największym jest „Apokalipsa”, zwana jednym z cudów Francji. Adres: Château d’Angers, 49 000 Angers. Bilety kosztują 9 €, ulgowe 7 €. Godziny otwarcia: od 9:30 do 18:30 w lecie, do 17:30 w zimie. Zamknięte w dni: Boże Narodzenie, Nowy Rok, 1 maja, 1 i 11 listopada.

Angers

Do zamku Brissac z łatwością dojechać można w przeciągu 20 minut (20,6 km). Adres: Rue Louis Moron, 49320, Brissac-Quincé. Koszt zwiedzania to 10 €. Godziny otwarcia od kwietnia do października: od 10:00 do 17:00, z przerwą na lunch, lipiec-sierpień bez przerwy. Zamknięte we wtorki. Zimą – wizyta wymaga wcześniejszego uzgodnienia.

Brissac

Pod tym linkiem (link zewnętrzny) znajdziesz hotele w tym mieście.

6 dzień

Nantes

Swoją wycieczkę zakończysz w Nantes, miejscowości w przeszłości będącej stolicą księstwa Bretanii. Obecnie miasto jest głównym ośrodkiem gospodarczym i uniwersyteckim kraju. Dla turystów oferuje wygodne pokoje w hotelach. W zamku znajduje się muzeum historii. Koszt wejścia: 8 €, studenci 5 €, dzieci bezpłatnie. Godziny pracy: od 08:30 do 19:00, w lecie do 20:00. Zamknięte w poniedziałki, Boże Narodzenie, Nowy Rok, 1 maja, 1 listopada. Adres: Château des Ducs de Bretagne, 44000 Nantes. Z murów twierdzy oglądać można panoramę miasta. Oprócz zamku, odwiedź także stare miasto Nantes, przejdź się do katedry Saint-Pierre-et-Saint-Paul, pospaceruj po ulicach i sklepach.

Nantes

Zostań w Nantes na noc (link zewnętrzny), a następnego dnia wróć do Paryża. Odległość między miastami wynosi około 400 km (w zależności od wybranej trasy).

» Czytaj także10 znanych zamków nad Loarą. Co warto zobaczyć?

Niezależna wycieczka po historycznych miejscach to szansa na poczucie ducha dawno minionych czasów. Krajobrazy i architektura Doliny Loary to esencja Francji!