» Europa » Francja » Paryż » Paryż z dziećmi: plan podróży na tydzień

Wielu podróżników woli jechać do Paryża bez dzieci. Mówi się, że romantyzm jest dla dwojga ludzi, muzea są interesujące tylko dla dorosłych i, ogólnie rzecz biorąc, to kłopot. Z tym ostatnim argumentem trudno polemizować, więc postaramy się po prostu pomóc. Można zaplanować wycieczkę do Paryża z dziećmi, która pozwoli zarówno pokazać zabytki, jak i dobrze się bawić! А jeśli masz mało czasu, wycieczka piętrowym autobusem pozwoli Ci szybko zobaczyć wszystkie główne atrakcje i dowiedzieć się sporo na ich temat, zobacz bilety pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻE15 MIEJSC W PARYŻU, KTÓRE WARTO ODWIEDZIĆ Z DZIEĆMI

Co warto zobaczyć w Paryżu?

Zajrzyjcie do naszego artykułu «Wycieczka do Paryża z dziećmi: 33 wskazówki». Ciężko pracowaliśmy, aby zawrzeć wszystkie szczegóły. Noclegi, podróże, ciekawe miejsca, które warto odwiedzić i miejsca, do których warto się udać – jest tam wszystko. W tym miejscu podamy przybliżone informacje o tym, co można robić przez 7 dni. Jeśli któreś z nich chcesz wykluczyć, bez problemu znajdziesz zamienniki wśród 33 porad.

Pamiętajcie, że wszystkie bilety trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Po pandemii ta rada stała się szczególnie aktualna, ponieważ wszystkie atrakcje przyjmują ograniczoną liczbę osób dziennie, a wizyty rozkładają się równomiernie w ciągu dnia. Kup bilety online (możemy pomóc, jeśli potrzebujesz), zaplanuj swój dzień tak, abyś mógł dotrzeć wszędzie na czas i mieć niesamowicie przyjemną podróż.

» CZYTAJ TAKŻEPIERWSZY RAZ W PARYŻU: PLANUJEMY IDEALNĄ PODRÓŻ

Dzień 1

Wieża Eiffla

Gdzie się najpierw udać? Do hotelu oczywiście :)) To jest zarówno żart, jak i nie, bo na wieżę Eiffla nie wpuszczą cię z walizką. Można to zrobić z wózkiem, ale bilet musi zawierać wjazd windą. Wnoszenie wózka po schodach w górę i w dół nie jest dobrym pomysłem.

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH HOTELI Z WIDOKIEM NA WIEŻĘ EIFFLA

Kolejki będą znacznie mniejsze teraz, gdy każdą wizytę trzeba rezerwować online (zrób to tutaj). Przeznacz 1,5 godziny na zwiedzanie pierwszych dwóch pięter, a jeśli wybierasz się również na szczyt, przygotuj się na spędzenie na wieży całe 2,5 godziny. 

Są specjalne broszury dla dzieci, ale nie są w języku polskim. Jeśli sam mówisz po francusku lub angielsku, możesz zamienić zwykły spacer po metalowych konstrukcjach w zabawną przygodę. I nie zapomnijcie przejechać się na karuzeli u podnóży!

W razie potrzeby można coś przekąsić na samej wieży, na każdym piętrze jest bufet, ale restauracje trzeba rezerwować z wyprzedzeniem. Jeśli chcesz zjeść obiad po wyjściu, miej na uwadze, że w pobliżu samej atrakcji nie ma prawie żadnych kawiarni. Ale dlaczego nie urządzić pikniku bezpośrednio na trawie? Jeśli przygotujesz się wcześniej, to każdy będzie zachwycony takim pomysłem.

» CZYTAJ TAKŻEWIEŻA EIFFLA: NAJWAŻNIEJSZE WSKAZÓWKI DLA TURYSTÓW

Rejs w dół Sekwany

Ewentualnie można połączyć obiad z poniższą aktywnością, ale to zależy od cierpliwości dzieci. Z nabrzeża przy Moście Jensa wybierz się w rejs po Sekwanie. To świetny sposób, aby zobaczyć prawie wszystkie najważniejsze zabytki w ciągu zaledwie godziny. Możesz zarezerwować wypad z lunchem lub tylko rejs, jeśli obawiasz się, że piękne widoki odwrócą uwagę dzieci od jedzenia.

» CZYTAJ TAKŻEREJS PO SEKWANIE

Akwarium

Widzieliście Paryż z góry, odbyliście rejs po wodzie, teraz możecie zejść w głąb. Przejdźcie przez Sekwanę przez most naprzeciwko wieży Eiffla. W tutejszych ogrodach Trocadero znajduje się podziemne akwarium. Bilety można zarezerwować pod tym linkiem

Dlaczego akwarium? To akwarium jest małe, ale bardzo ciekawe. Zwykle polecamy ją jako zajęcie na deszczowe dni lub dla dużych miłośników akwarystyki. W tym konkretnym przypadku spędzenie czasu na oglądaniu ryb przydałoby się do urozmaicenia doświadczenia. Cały dzień podziwiania architektury nieznanego miasta może być dla dziecka nudny. Ale opcjonalnie zamiast akwarium można odwiedzić Muzeum Morskie lub Muzeum Człowieka, które znajdują się właśnie w Pałacu Chaillot.

Montmartre

Po zrobieniu wielu zdjęć na esplanadzie Trocadero, wskocz do metra i udaj się na Montmartre. Aby uzyskać szybsze połączenie z punktem widokowym przed Bazyliką Sacré-Coeur, należy wsiąść na oddaloną o przecznicę stację Anvers i wjechać kolejką linową na szczyt wzgórza. W kolejce linowej obowiązują takie same bilety jak w pozostałych środkach komunikacji miejskiej.

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICA MONTMARTRE: 10 GŁÓWNYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH

Jeśli dzieci są wystarczająco duże, koniecznie przejdźcie się na górę do kopuły Sacre-Coeur. Prowadzą do niej wąskie kamienne schody o około 300 stopniach, ale widok jest niesamowity i można nawet zobaczyć wieżę Eiffla z miejsca, z którego się przyszło.

Z bazyliki przejdź na Place du Tertre, gdzie artyści malują na żywo dla każdego, kto chce za to zapłacić. Oczywiście nie jest to punkt obowiązkowy. Lepiej przejechać się małą kolejką turystyczną Montmartre, która startuje z tego placu. Zabawa kosztuje 6,50 dla dorosłych i 4,50 dla dzieci. Trasa obejmuje malownicze uliczki w pierścieniu, a cały przejazd trwa około 40-50 minut. To świetna okazja, by szybko się rozejrzeć i nie zmęczyć się zbytnio wchodzeniem i schodzeniem w dół.

Jeśli masz jeszcze trochę energii i czasu, po prostu przejdź się po kolorowych alejkach i sprawdź Muzeum Montmartre, gdzie możesz odpocząć w ogrodzie i spróbować lokalnego wina i lodów. Nie przemęczaj się pierwszego dnia. Mamy wielkie plany na jutro!

Przygotowaliśmy również specjalny audioprzewodnik (w języku angielskim), który oprowadzi Cię po Montmartre, więcej dowiesz się, klikając w ten link.

Dzień 2

Luwr

Muzea

Wakacje z dziećmi powinny być również kulturalne. W przeciwnym razie, kto nauczy ich kochać sztukę? Wybierzmy się do najważniejszego muzeum świata – Luwru. Oczywiście dzieci nie pochwalą błądzenia po salach, a dorosły po dwóch godzinach będzie zmęczony. Weź więc nasz autorski audioprzewodnik w języku polskim, który posiada mapę, dzięki czemu nie zgubisz się w muzeum i z łatwością odnajdziesz główne arcydzieła. I oczywiście ciekawe opowieści o sztuce. 

» CZYTAJ TAKŻEJAK WEJŚĆ DO LUWRU BEZ STANIA W KOLEJCE

Wiele dzieci woli sztukę XX wieku. Możesz zabrać je do Orsay, aby zobaczyć impresjonistów lub do Centre Pompidou, gdzie wisi bardziej nowoczesna sztuka.

Po muzeum odpocznij w ogrodach Tuileries. Jest piękny wiosną i jesienią, a latem i w grudniu ma jarmark z przejażdżkami i watą cukrową.

Fontanny w Wersalu

Polecamy spędzić popołudnie poza miastem. Weź RER C (najbliższe stacje Gare Musée d’Orsay i Invalides do Tuileries) w kierunku Gare de Versailles Château Rive Gauche. Twój przystanek jest ostatni.

W cieplejszych miesiącach, około kwietnia do października, można zobaczyć muzyczne fontanny w ogrodach Wersalu. Jedynym utrudnieniem jest to, że fontanny nie tańczą cały czas, ale według harmonogramu. Przez pięć minut co 15 minut, coś w tym stylu. Zalecamy wcześniejsze sprawdzenie harmonogramu i podejście do fontann w odpowiednich godzinach.

» CZYTAJ TAKŻEWERSAL: BILETY, FONTANNY I PRZYDATNE INFORMACJE O PAŁACU

W poniedziałek fontanny są wyłączone. Od wtorku do piątku obowiązuje program skrócony (Jardins Musicaux), przy czym niektóre fontanny nie działają po godzinie 16. Najbardziej spektakularne dni to sobota i niedziela. Słynny pokaz fontann z fajerwerkami w Wersalu odbywa się w soboty od 20:30 do 23:00.

Pamiętajcie, że bilety trzeba rezerwować online, kasa w ogrodzie wersalskim nie przyjmuje gotówki i pobiera 1,50 euro prowizji, jedynie dzieci do 5 roku życia wchodzą za darmo. Po prostu bilet do ogrodu nie obejmuje pokazu fontanny, (koniecznie wybierzcie bilety Grandes Eaux Musicales te wystarczą).

Wersal ma wszystko, czego potrzebują wczasowicze. Koniecznie pobierzcie przed wyjazdem pałacową aplikację, a nie będziecie mieli problemów ze znalezieniem toalety, kawiarni czy zobaczeniem, kiedy działają fontanny.

Dzień 3

Miasto nauki i przemysłu w La Villette

W 19 okręgu Paryża, w Parc de la Villette znajduje się doskonałe muzeum nauki. Pełno tam wszelkiego rodzaju interaktywnych eksponatów, nawet dorośli dostają kopa, a dzieci mogą tam spędzić cały dzień. Eksponaty podzielone są tematycznie i wiekowo. Są sale dla przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i licealistów. Struktura wszechświata i istot ludzkich, fizyka światła i dźwięku, rodzaje energii i transportu – możesz wykonać doświadczenie i zobaczyć wyniki dla siebie. Obok muzeum zaparkowała też prawdziwa łódź podwodna.

Zarezerwuj swój bilet do muzeum nauki tutaj

Park de la Villette

Park de la Villette nadaje się na pikniki i często organizowane są tam imprezy. Na drugim rogu znajduje się Filharmonia Paryska i Muzeum muzyki. Jeśli ty i twoje dziecko pasjonujecie się muzyką, rozważcie wizytę w tym muzeum. Posiada różnego rodzaju niewidziane i znane instrumenty, a audioprzewodnik pozwala usłyszeć, jak one wszystkie brzmią.

» CZYTAJ TAKŻENAJPIĘKNIEJSZE PARYSKIE PARKI

Kanał Saint Martin

Jako cel wieczornego spaceru proponujemy Kanał Saint Martin. Wzdłuż niego można spacerować, jeździć na wypożyczonym rowerze lub pływać łodzią. Przy okazji część podróży będzie przebiegała przez podziemną część kanału, co może zainteresować również starsze dzieci.

» CZYTAJ TAKŻEKANAŁ SAINT MARTIN W PARYŻU

Dzień 4

Disneyland

Disneyland

Wiele dzieci marzy o podróży do Paryża tylko z tego powodu. Nie ma się czemu dziwić! Wielu dorosłych jeździ do Paryża tylko dla tego! Legendarny park tematyczny składa się z dwóch imponujących części. Jeśli chcesz złapać wszystkie przejażdżki w obu parkach, przeznacz dwa dni na Disneyland. Bilety, oczywiście, należy kupić w przedsprzedaży. Weekendowe pokazy są bardziej efektowne, ale zawsze jest więcej ludzi i bilety są droższe. Kolejny tłum często zdarza się w środy, kiedy francuskie podstawówki mają wolne. 

» CZYTAJ TAKŻEDISNEYLAND W PARYŻU — KOMPENDIUM WIEDZY DLA TURYSTÓW

Asterix

Jeśli jednak ty i twoje dzieci nie jesteście wielkimi fanami Disney Studios, może zainteresuje Cię inny park tematyczny – Asterix. Park ten oparty jest na francuskich komiksach, kreskówkach i filmach o Asterixie i Obelixie. Kolejnym argumentem przemawiającym za tym parkiem są upały. Jeśli pogoda jest naprawdę gorąca, a taka jest w Paryżu w lipcu i sierpniu, «mokre przejażdżki» w Asterix będą prawdziwą przyjemnością.

» CZYTAJ TAKŻEPARK ASTERIX W PARYŻU — PRAWDZIWY FRANCUSKI PARK ROZRYWKI

Dzień 5

Drugi dzień w Disneylandzie! To będzie niezapomniane przeżycie. Jednak godzinna jazda rano i wieczorem jest dość męcząca. Mamy na to radę: jeśli zarezerwujesz na tę noc pokój hotelowy w Disney Village, park otworzy się dla Ciebie całą godzinę wcześniej. Pomyśl o tym, a listę hoteli można znaleźć tutaj

» CZYTAJ TAKŻEDISNEYLAND W PARYŻU: GDZIE NAJLEPIEJ SIĘ ZATRZYMAĆ

Disney Village: Wybierz hotel

Alternatywny dzień 5

Ogród Botaniczny

Nie odrzucaj od razu tej opcji! Ogród botaniczny może nie brzmi zbyt ciekawie, ale paryski ogród ma swoje ukryte skarby. Oprócz samego ogrodu z podpisanymi roślinami, szklarniami z wszelkiego rodzaju bananowcami, kaktusami i orchideami, ogród botaniczny posiada mini zoo. Jest bardzo dobrze zrobiony i bardzo przyjemnie się spędza tu czas. Po drugiej stronie Ogrodu Botanicznego znajduje się Muzeum Historii Naturalnej, które posiada wszelkiego rodzaju szkielety, w tym wymarłych zwierząt, takich jak dinozaury. A kto nie kocha dinozaurów?

Dzielnica Łacińska

Kolejną zaletą Ogrodu Botanicznego w Paryżu jest to, że znajduje się on praktycznie w centrum miasta. Otaczająca go Dzielnica Łacińska szczyci się jednymi z najstarszych kolorowych ulic. Jeśli twoje dzieci czytają już przygody muszkieterów, pokochają oglądanie rzeczywistych miejsc z powieści.

» CZYTAJ TAKŻEDZIELNICA ŁACIŃSKA W PARYŻU: GŁÓWNE ATRAKCJE

Dzień 6

Vincennes

Kolejny dzień można spędzić na wschodnim przedmieściu Paryża – Vincennes. Tuż przy ostatniej stacji pierwszej linii metra stoi Zamek Vincennes. Jest to prawdziwa średniowieczna twierdza z mocnymi murami, fosą i wieżą.

» CZYTAJ TAKŻE10 NAJLEPSZYCH PAŁACÓW I ZAMKÓW W PARYŻU I NA PRZEDMIEŚCIACH

Po obejrzeniu twierdzy skieruj się do Laseku Vinceńskiego. I nie myśl, że nie widziałeś zbyt wielu zabytków. Po prostu płynnie się ze sobą zlewały. Zobaczysz wszystkie najważniejsze atrakcje i spędzisz czas jak prawdziwy Francuz – wachlując się i relaksując się na pikniku. Wybierz się na przejażdżkę łódką po jeziorze lub na wycieczkę rowerową.

W tym samym parku znajduje się również duże paryskie zoo. Odwiedźcie go, jeśli dzieci kochają zwierzęta i marzą o zobaczeniu żyrafy. W tym parku każdy gatunek zwierząt jest urządzony zgodnie z jego naturalnym środowiskiem. Szczególnie dla koziorożców w środku parku umieszczono skałę.

Dzień 7

Pod koniec podróży prawdopodobnie nie będziesz miał zbyt wiele energii na wielkie przejażdżki i godziny zwiedzania. Postaraj się w tym dniu zrelaksować i udaj się do miejsca w Paryżu, które najbardziej Ci się podobało. Pożegnaj się na przykład z wieżą Eiffla lub przejdź się po wyspach Cité i Saint-Louis, aby utrwalić przyjemny posmak najlepszymi lodami z Bertillon.

Miłym akcentem końcowym jest lot balonem na gorące powietrze nad Paryżem. W piękne letnie dni balon oferuje przejażdżki co pół godziny. Znajdziesz go w parku André Citroën w 15. okręgu w Paryżu.

Twoje dzieci na pewno pokochają wycieczkę do Paryża! A jeśli jesteś już doświadczonym podróżnikiem, podziel się swoimi przemyśleniami dotyczącymi planowania w komentarzach.

Bon voyage!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *