» Europa » Niemcy » Dortmund » Zabytki Dortmundu

Dziś Dortmund jest sportową stolicą Niemiec, a jeszcze pół wieku temu miasto było znane tylko ze stali, węgla i browarów. Później rozsławił je lokalny klub piłkarski Borussia Dortmund. Jego motto «Echte Liebe»‎ tłumaczy się z języka niemieckiego jako «prawdziwa miłość»‎. Jednak w mieście czeka na Ciebie nie tylko piłka. Zebraliśmy najważniejsze zabytki Dortmundu, które musisz zobaczyć. Skorzystaj z wycieczki autobusem turystycznym Hop-On Hop-Off.

» CZYTAJ TAKŻEStadion Signal Iduna Park w Dortmundzie

Niemieckie muzeum piłki nożnej

Skoro mówimy o piłce nożnej, zacznijmy od futbolu. Jeśli myślisz, że w Niemieckim Muzeum Piłki Nożnej chodzi tylko o sport, przyjrzyj się bliżej. Na powierzchni 7 tys. kilometrów kwadratowych w 50 salach wystawowych, gromadzone są informacje na temat politycznych, etycznych, feministycznych, ekonomicznych i gastronomicznych aspektów piłki nożnej. 

Oto 5 najlepszych sal muzealnych, które warto zobaczyć:

  • mistrzostwa świata,
  • piłka nożna kobiet,
  • kabina komentatorska,
  • eksponaty historyczne,
  • hala sławy.

Jeśli chcesz w pełni zwiedzić muzeum, potrzebujesz co najmniej tygodnia, ponieważ same filmy, które są tutaj pokazywane, trwają łącznie 25 godzin. Po seansie idź na futsal – wyobraź sobie siebie na mistrzostwach i strzel własnego gola. Przy okazji, w kawiarni muzeum możesz zamówić ulubione potrawy legendarnych piłkarzy. Pod tym linkiem kupisz bilet do Niemieckiego Muzeum Piłki Nożnej w Dortmundzie.

» CZYTAJ TAKŻEPopularne dania w Berlinie: czego spróbować?

Muzeum Sztuki Nowoczesnej – Dortmunder U

«Sztuka współczesna»‎ to dla wielu zniechęcająca fraza, która raczej odpycha, niż kusi. Ale niech Dortmunder U zmieni twoje zdanie! Kolekcja tego muzeum stale się powiększa, ponieważ nowa sztuka rodzi się każdego dnia. Wśród eksponatów znajdują się dzieła Kandinsky’ego, Picassa, Marca Chagalla i Salvadora Dali. Nawiasem mówiąc, «Młodzieżowy Klub Artystyczny»‎ na terenie muzeum często organizuje otwarte kursy mistrzowskie dla gości, gdzie jako eksperci zapraszani są artyści i rzeźbiarze z całego kraju. Możesz spełnić swoje marzenie i zostac artystą!

» CZYTAJ TAKŻENajlepsze muzea w Berlinie

Westfalskie muzeum przemysłu

Westfalskie Muzeum Przemysłu różni się od większości tego typu miejsc kontrastem między elegancką architekturą, a masywnymi zabytkami przemysłowymi. Znajdujące się tu makiety kopalń, rzeczy osobiste górników oraz próbki skał i niezwykle wyposażonych maszyn, które zaangażują nawet dzieci. Niestety wszystkie informacje są w języku niemieckim, bez audioprzewodnika.

  • Jedną z najciekawszych dzielnic miasta jest Althoffblock, osiedle zbudowane pod koniec XIX wieku dla pracowników huty stali, które do dziś zachowało swój niepowtarzalny charakter i atmosferę. Wybierz się na wycieczkę z przewodnikiem po najciekawszych miejscach w kompleksie. W ten sposób możesz cieszyć się pięknem wilhelmińskiej architektury, odwiedzić przytulne kawiarnie i ogródki piwne, zobaczyć niezwykłe dzieła sztuki, a nawet zajrzeć do dawnego kościoła przekształconego w magiczną przestrzeń.

» CZYTAJ TAKŻE10 głównych atrakcji Hamburga

Stary Ratusz

Na Placu Pokoju znajduje się wiele ciekawych zabytków, a głównym z nich jest Ratusz, bez którego nie można wyobrazić sobie niemieckiego miasta. Został zbudowany w XIX wieku, a później, po bombardowaniu podczas II wojny światowej, odrestaurowano go niemal od podstaw. Obecnie budynek jest dostępny do zwiedzania.

» CZYTAJ TAKŻEDrezno w 1 dzień: co zobaczyć?

Westfalenpark

Dortmund jest miastem przemysłowym, ale nadrabia mnóstwem zielonych ogrodów i parków. Nie można pominąć Westfalenpark – największego parku w zachodnich Niemczech. A tytuł ten przyznano mu nie bez powodu. Znajduje się w nim pierwsza krajowa niemiecka kolekcja róż, «Biblioteka Róż»‎ z 1800 książkami na temat tych kwiatów, a także żywe «ściany kwiatowe»‎ i posągi.

» CZYTAJ TAKŻENajwiększe zabytki Stuttgartu

Floriantrum

Z wysokością 211 metrów, wieża telewizyjna Floriantrum w Westfalenpark jeszcze do niedawna była najwyższym budynkiem w kraju. Obecnie znajduje się dopiero na 14 miejscu. Jednak jej wysokość jest wystarczająca, aby spełniać swoje główne funkcje. Ponadto na wieży znajduje się  najlepszy taras widokowy w Dortmundzie, który jest otwarty dla wszystkich.

  • Chcesz zobaczyć Dortmund z różnych perspektyw? Wycieczki piesze to świetny sposób na zanurzenie się w atmosferze miasta i poznanie wielu interesujących faktów na temat jego przeszłości i teraźniejszości. Zarezerwuj wycieczkę po mieście i nie przegap okazji, aby zobaczyć zabytki z doświadczonym przewodnikiem!

» CZYTAJ TAKŻEWieża telewizyjna w Berlinie

Signal Iduna Park – najlepszy stadion piłkarski w kraju

Zakończmy listę zabytków główną atrakcją piłkarską Niemiec, Signal Iduna Park. Mieści on ponad 80 tys. widzów i jest większy niż jakikolwiek inny stadion w kraju. Wygląda na to, że wciąż pamięta Mistrzostwa Świata FIFA 2006, które odbyły się w Dortmundzie. Na terenie kompleksu znajduje się małe muzeum drużyny Borussia Dortmund. W jego salach przechowywane są wszystkie nagrody BVB. Zarezerwuj bilety wstępu, aby dostać się do muzeum Borusseum Borussia Dortmund. Możesz wybrać się też na wycieczkę po siedzibie legendarnej drużyny.

Dortmund: wybierz hotel w pobliżu stadionu Signal Iduna Park

» CZYTAJ TAKŻEZabytki Berlina: top 15

Omówiliśmy najważniejsze zabytki Dortmundu. Mamy nadzieję, że doświadczysz swojego «Echte Liebe» w tym niemieckim mieście sportu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *