Co koniecznie trzeba zrobić w Amsterdamie

,
Amsterdam

Dużo wiecie o Holandii? Ser, kwiaty i flagę, podobną do rosyjskiej? W Niderlandach, a w szczególności w Amsterdamie, jest co robić! No to ruszamy w podróż!

Spacer po kanałach

Spacer po kanałach

Amsterdam trzeba zobaczyć z poziomy kanałów. Tutaj w końcu będziesz miał spokój ducha, którego czasami tak brakuje w tym hałaśliwym mieście. Na łodzi nie ryzykujesz, że zostaniesz znokautowany przez rowerzystę lub tramwaj, nie ma tłumu pędzącego prosto na ciebie i nie ma obcych zapachów. Cicho i spokojnie popłyniesz wzdłuż głównych «autostrad» miasta, i po rozkoszujesz się widokiem, wybierz najwęższy, najpiękniejszy dom Amsterdamu, posłuchaj przewodnika, zrelaksuj się… Tylko pamiętaj, że nie jesteś sam, więc powinieneś wcześniej pomyśleć o biletach na spacer przez kanały, można je kupić tutaj.

Ale nie zapomnij o lądzie, który jest równie pełen atrakcji.

» CZYTAJ TAKŻEWycieczki po kanałach w Amsterdamie

Spróbujcie miejscowej kuchni

Holenderska kuchnia

Ciężko powiedzieć, że Holenderska kuchnia jest wspaniała. Już prędzej można powiedzieć, że jej prawie wcale  nie ma. Jednak jest ser, zupy i najświeższa ryba, która jest sprzedawana na ulicach na tackach. Nawet to już jest wystarczające, żeby pokochać Holandię.

W większości sklepów z serem w Amsterdamie, możecie degustować się najbardziej rozmaitymi sortami tego produktu. Ser z pieprzem, ser z estragonem, a nawet ser z rumem. Czego tu nie ma!

» CZYTAJ TAKŻEGdzie zjeść w Amsterdamie tanio i smacznie

Na zakwaterowanie wybierzcie spokojną dzielnicę

spokojną dzielnicę

Wynająć hotel w centrum Amsterdamu

Myślicie, że to takie proste: wynająć hotel w centrum Amsterdamu i to wszystko? Wcale tak nie jest. Po pierwsze, ceny za hotele w Amsterdamie dają wiele do życzenia. Miasto jest nieduże, a turystów wręcz przeciwnie. Jak tylko zobaczysz stosunkowo tani hotel, powinieneś uważać, czy nie znajduje się on na przykład w dzielnicy czerwonych latarni? Naszym zdaniem najlepiej żyć w muzealnej dzielnicy (tutaj znajdziecie hotele). Tutaj jest cicho i to praktycznie centrum miasta. Inne porady możecie przeczytać w specjalnym artykule.

Idźcie do muzeów

Van Gogh Museum

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że w Amsterdamie nie ma pięknej sztuki. Ale to wcale nie tak. Muzeum, które koniecznie trzeba zwiedzić, jest muzeum Van Gogha. Tutaj zebrana jest największa kolekcja prac wielkiego artysty — 3 piętra prawdziwego Vincenta. Jedyny minus — duże kolejki do muzeum, co w sumie nie jest takie zadziwiające. Czasem trzeba nawet stać po dwie godziny, a z holenderską pogodą — nie zawsze będzie to przyjemne. Ale możecie kupić bilety do muzeum wcześniej tutaj, przy tym zaoszczędzicie czas i będziecie zachwycać się Van Goghiem bez długich kolejek.

Właściwie, w Amsterdamie jest ponad 50 muzeów. Wśród nich są kolekcje na światowym poziomie, na przykład Muzeum Państwowe lub oddział Ermitażu w Sankt Petersburgu. Są muzea-domy, takie jak dom Rembrandta, czy też Anny Frank. Dużą popularnością cieszy się filia muzeum Madame Tussaud. Ale są też prywatne placówki. Takie jak muzeum sera, czy muzeum seksu. Nie zawsze jednak spełniają oczekiwania odwiedzających. Aby uniknąć długich kolejek podczas odwiedzania muzeów Amsterdamu, i aby nie martwić się o bilety, radzimy kupić je jeszcze przed wycieczkę, można to zrobić pod tym linkiem.

» CZYTAJ TAKŻEMuzeum Van Gogha w Amsterdamie

Idźcie na ulicę czerwonych latarni

Idźcie na ulicę czerwonych latarni

Po tylu muzeach przyda wam się trochę rozluźnienia. Tym bardziej, że to dopiero początek. W każdym nocnym klubie zobaczycie jeszcze więcej. Dzielnica czerwonych latarni zaczyna swoją pracę około 21. Tylko bądźcie ostrożni, wśród tłumów gapiów jest wielu kieszonkowców, którzy spieszą się, by skorzystać z twojego zainteresowania odkrytym (w rzeczywistości, bardzo nawet przykrytym) pożądaniem.

Targ kwiatowy i park Keukenhof

Park Keukenhof

Jeśli przyjechałeś do Holandii wiosną, to idealny czas, aby cieszyć się tulipanami. W kwietniu i maju w Amsterdamie odbywają się parady kwiatowe. Ale jeśli przegapiłeś samą paradę, możesz zawsze udać się na targ kwiatowy lub do parku Keukenhof, uznanego za najbardziej wiosenne miejsce na świecie. Radzimy koniecznie się tam udać, bilet do parku Keukenhpf znajdziecie tutaj.

Coffee shopy

Coffee shopy

W pewnym momencie władze miasta chciały nawet zabronić turystom ich odwiedzania. Ale na ten moment jest to możliwe. Możecie wypić kawę, lub zamówić coś mocniejszego — to już Wasz wybór. My możemy tylko przypomnieć, że to nie korzystne dla zdrowia i zabronione w wielku krajach. No ale czy nas posłuchacie? Warto wspomnieć, że wielu odwiedzających kawiarnie czuje się źle, szczególnie z braku przyzwyczajenia. A wezwanie karetki w Amsterdamie może was kosztować 700 euro. Ale my was już uprzedziliśmy.

Odwiedźcie muzeum Heineken Experience

Heineken Experience

Prawdę mówiąc, Heineken Experience daleko do muzeum. Tutaj nawet na sekundę nie będzie wam nudno. To prawdzie doświadczenie. Spróbujesz piwa, powąchasz piwo, popatrzysz na piwo, a na koniec zostaniesz zwarzony z piwem. No i jak? Chcecie? Kolejki tutaj są większe niż na Van Gogha, dlatego bilety lepiej kupcie wczęsniej.

Idźcie do klubu

Europejską stolicą tańca

Amsterdam jest prawie europejską stolicą tańca. Występują tu najlepsi DJ-e na świecie, a kluby są zawsze pełne ludzi. Lista najlepszych klubów w mieście znajduje się tutaj. Bilet nocny po Amsterdamie, który pozwala wybierać spośród 11 klubów, otrzymywać bezpłatne drinki powitalne i wiele innych bonusów, które znajdziesz tutaj. A jeśli nie chcesz iść do klubu, to przejdź się do baru.

Odwiedźcie chociaż jeszcze jedno miasto w Holandii

Rotterdam

Zrobić to jest całkiem prosto. W czasie waszej podróży nie raz natkniecie się na Dworzec Centralny w Amsterdamie. Pociągi w rozmaite zakątki kraju odjeżdżają praktycznie co minutę.

  • Możecie wyjechać do Haarlem (15 minut od Amsterdamu) i cieszyć się spokojnym średniowiecznym holenderskim miasteczkiem, w którym zachowały się kanały, młyn i zamek rycerski.
  • Rotterdam (około godziny jazdy pociągiem) przypomina bardziej europejski Nowy Jork z drapaczami chmur i sztuką współczesną.
  • Haga (około 45 minut od Amsterdamu) jest znana na całym świecie ze swojej sprawiedliwości. Tutaj zachowało się stare miasto, ale spora część miasta jest też nowoczesna. A także plaże i Madurodam — Holandia w miniaturze.

Nie mniej interesujące są Leiden, Utrecht, Maastricht, Gouda… Ogólnie rzecz biorąc, wybierz się na przejażdżkę pociągiem po Holandii, popatrz na pola kwiatowe i młyny i zobacz, jak naprawdę żyje ten kraj, a nie tylko jego stolica.

Miłej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *