Wycieczki po kanałach w Amsterdamie

,

Wybierz się na wycieczkę łodzią po amsterdamskich kanałach ─ najpopularniejszej atrakcji dla turystów. Co roku miliony urlopowiczów biorą udział w rejsach i wycieczkach statkami rzecznymi, łodziami o szklanych kopułach i specjalnymi taksówkami wodnymi. Łączna długość kanałów w stolicy Holandii wynosi imponujące 100 km, ale nie są one wykorzystywane do żeglugi. Wysokie fale powodują erozję brzegu, więc ograniczenie prędkości pozwala na poruszanie się tutaj tylko łodziom turystycznym.

Amsterdam ma 165 kanałów i 1500 mostów, które niedawno obchodziły swoje 400-lecie. Układ kanałów ma postać koncentrycznych półkoli z kanałami promienistymi ─ coś jak połowa koła rowerowego ze szprychami. Kanały «Wenecji Północy» są zaopatrywane w słodką wodę za pomocą śluz. Wycieczki dostępne są w wielu językach.

Nie zapomnij, że mamy specjalny audio przewodnik po Amsterdamie w języku angielskim, który pomoże ci poznać miasto jeszcze lepiej.

» CZYTAJ TAKŻECo koniecznie trzeba zrobić w Amsterdamie

Jak wyglądają przejażdżki kanałami w Amsterdamie?

Wycieczki po kanałach w Amsterdamie

Pojedyncze spacery-przejażdżki są dostępne od 14 euro. Dostępne są przewodniki audio (w tym w języku polskim). Można wybrać łódź w centrum miasta:

  • Na Dworcu Centralnym
  • Przy nabrzeżach ulic Damrak i Rokin
  • Przy nabrzeżu Muzeum Narodowego

Wycieczka trwa 1 godzinę; zobaczysz główne atrakcje miasta i posłuchasz przewodnika. Zarezerwuj bilety pod tym linkiem.

Jeśli masz wystarczająco dużo czasu, możesz wybrać inną opcję ─ hop-on-hop-off (zobacz tutaj). Łodzie te mają kilka tras z przystankami przy muzeach, sklepach i atrakcjach. Wysiada się na dowolnym przystanku, a następnie kontynuuje podróż na tym samym bilecie, gdyż nie ma limitu przejazdów. Jest to świetna opcja dla osób, które są w Amsterdamie tylko na kilka dni i chcą zobaczyć wiele rzeczy.

Inną opcją jest kolacja na łodzi. Zupy, sery, desery i tradycyjna kuchnia holenderska ─ to wszystko jest w menu, a scenerią jest sam Amsterdam. Ciesz się nie tylko rejsem po mieście, ale także dobrym jedzeniem, zarezerwuj tutaj.

Zobacz różne opcje przejażdżek po kanałach tutaj.

» CZYTAJ TAKŻEAmsterdam: 15 głównych atrakcji

Kanały Amsterdamu ─ symbol kraju

W XV i XVI wieku stolica stanęła przed groźbą przeludnienia, dlatego postanowiła poszerzyć swoje granice, kopiąc kanał Singel, pierwszy opasujący miasto. Wzdłuż jej brzegów kupcy budowali domy, nabrzeża i stocznie do naprawy statków. Na drodze z Amsterdamu do Haarlemu wybudowano nowy rów, Brouwers-gracht ─ Kanał Piwny. Pierwsza faza Wielkich Kanałów (strona północna) pojawiła się w XVII wieku.

» CZYTAJ TAKŻEJak działa Holandia, część 1: kanały, tamy, młyny

Kanały północne

Wycieczki po kanałach w Amsterdamie

W 1609 roku zwykły cieśla, Hendrik Staats, wpadł na pomysł, dzięki któremu można było potroić powierzchnię przeznaczoną pod budowę. Gdyby wokół Amsterdamu wykopano trzy równoległe kanały, wydobytą ziemię można by wykorzystać do budowy nasypów pod budynki, magazyny i doki. Przez pół wieku stolica stała się ciągłym placem budowy. Budowa przesunęła się na południe i pod koniec budowy miasto było trudne do rozpoznania dzięki budowie trzech kanałów:

  • Herengrach — Pański
  • Keizersgracht — Cesarski
  • Prinsengracht — Kanał Książąt

Wzdłuż siatki kanałów pyszniły się zamożne domy, które wspaniale zachowały się do dziś. Oprócz wystawnych dekoracji szczytów i drzwi, każdy dom ma swoją historię.

» CZYTAJ TAKŻEJak wypożyczyć rower w Amsterdamie?

Kanały południowe

Wycieczki po kanałach w Amsterdamie

Południowy łańcuch kanałów ciągnie się od Roudhuisstraat do Amstel. Budowano je w dwóch fazach: pierwsza część ─ aż do Leidsestraat, a w 1660 roku, na południowy zachód od Amstel, kontynuowano prace nad drugim odcinkiem wianuszka. Działki były dostępne tylko dla bogatych, więc rezydencje były wznoszone w sposób przestronny i luksusowy. Obszar ten nazwano Gouden Bocht ─ Złoty Zakręt.

W XIX wieku spokój okolicy został przerwany przez budowę nowej komunikacji ciągnącej się od centrum do Dzielnicy Muzeów i Parku Vondela. Jest to najnowocześniejsza dzielnica z antykwariatami, teatrami, muzeami, świątyniami i Uniwersytetem, hotelami i domami publicznymi. Nocne życie miasta, kiedy drogi wodne rozświetlają się tysiącami pomarańczowych świateł, można obserwować na placach Rembrandtplein i Leidseplein.

W miarę zbliżania się do Amstel można zauważyć zmieniający się charakter kanałów. Pojawiają się piękne mosty, mieszkalne domy pływające i piękne widoki.

» CZYTAJ TAKŻEDzielnice Amsterdamu: gdzie najlepiej się zatrzymać?

Łodzie mieszkalne w Amsterdamie

Wycieczki po kanałach w Amsterdamie

Wielu mieszkańców po II wojnie światowej nie miało wystarczających mieszkań, więc osiedlali się w łodziach i barkach przy brzegach kanałów. Dziś takich pływających domów ─ drewnianych, żelaznych, betonowych woonbootów ─ i łodzi jest około 2500. Legalne, zarejestrowane mieszkania pływające można odróżnić od nielegalnych po obecności mediów i stałej lokalizacji. Istnieją łodzie mieszkalne przerobione ze statku towarowego. Mimo nadbudówki, zabytkowe statki wyglądają uroczo.

Z bardziej nowoczesnych opcji budowy domów pływających można zauważyć wysoki na metr podest, na którym budowany jest drewniany dom. Taka łódź raczej nie odpłynie ze względu na sąsiednie mosty. Koszt życia w takich łodziach nie jest tańszy niż w konwencjonalnych domach, ponieważ wymagają one okresowych napraw w dokach, a ponadto corocznego ubezpieczenia, podatku od nieruchomości, opłat za prąd, wodę, ścieki, telefon i telewizję kablową.

W jednym z tych niezwykłych domów warto się zatrzymać.

Zarezerwuj hotele w Centrum Amsterdamu

Rejs po kanałach i zabytkowym centrum miasta ─ to turystyczny obowiązek dla odwiedzających holenderską metropolię. W 2010 roku amsterdamskie kanały zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wraz z wiatrakami, drewniakami i tulipanami stały się znakiem rozpoznawczym miasta, dodając mu uroku i wyjątkowości. Nie przegap więc okazji, by się przejechać.

Przyjemnej podróży!

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *