Co przywieźć z Wenecji?

,
Pamiątki z Wenecji

W średniowieczu Wenecja zdobyła tytuł Królowej Europejskiego Handlu. Ciężko załadowane statki przywoziły do Pałacu Dożów tkaniny, biżuterię, przyprawy arabskie i owoce afrykańskie.

To ożywienie przyczyniło się również do rozwoju weneckiego rzemiosła — wiele znakomitych tradycji przetrwało do dziś. A to oznacza, że sprzedaje się tu wspaniałe pamiątki.

Dzisiaj powiemy ci, gdzie pójść na spacer, żeby jednocześnie kupić coś ciekawego.

» Czytaj takżeCo zobaczyć w Wenecji? 10 głównych zabytków

Rynek Rialto i pamiątki

pamiątki wenecja

Rynek Rialto jest uważany za główne miejsce zakupów w mieście. Położony tuż za mostem o tej samej nazwie, zbudowanym w XVI wieku, sam rynek jest znacznie starszy. Już w XI wieku, a więc 1000 lat temu, istniał tu ożywiony handel.

Rialto ma wiele do zaoferowania, ale my jesteśmy zainteresowani pamiątkami. Wybór zaczyna się od standardowych magnesów przedstawiających Piazza San Marco, mosty Akademii i Rialto, a kończy na parodiach kostiumów i kapeluszy gondolierów (słynny pasiasty mundur).

Czasami są też naprawdę ciekawe rzeczy, jak na przykład jasne modele gondoli.

Nie licz na autentyczność lokalnych produktów: duża część nie jest produkowana w mieście kanałów, a w dalekich Chinach. Jednak jest też plus — jest stosunkowo tanio. Nie wahajcie się targować!

Miej oko na rzeczy podczas spaceru po rynku: Twój telefon lub portfel może łatwo stać się pamiątką dla kieszonkowców.

Pyszne upominki

Wbrew powszechnemu stereotypowi, że tylko wino jest godne uwagi we Włoszech, region Veneto jest również gotowy do delektowania mocniejszymi napojami. Spróbuj potraw i napojów weneckich podczas 4 godzinnego spaceru degustacyjnego.

Pierwszym z charakterystycznych płynów jest likier o wesołej nazwie Bombardino. Produkowany jest na bazie żółtka jaja, co nadaje mu charakterystyczny żółty kolor. Bombardino podaje się na ciepło, koniecznie w daniach wstępnie podgrzanych. Dla tych, którzy lubią słodycze, można dodać bitą śmietanę. Bombardino to rodzaj weneckiego grzańca. Jeśli jesteś we Włoszech w zimie i zmarzłeś, teraz wiesz, jak się rozgrzać.

Mocnym napojem z północy Włoch jest grappa, zawiera bardzo solidne 40-70% alkoholu. Likier produkowany jest w alpejskim mieście Bassano del Grappa. Za królów świata grappy uważa się marki Poli i Nordini.

Bombardino

Bombardino i grappa, a także słynne wina z regionu Veneto można kupić w winiarni na Ruga Vechia San Giovanni 779. Alkohol jest tu sprzedawany w oryginalnych, markowych butelkach, więc jest świetny na prezent.

Region wenecki oczywiście nie może konkurować ze światową mekką serową jak Holandia czy Normandia, ale potrafi zadowolić się ciekawymi, a przede wszystkim niezwykłymi smakami.

Chcesz dowiedzieć się więcej o gastronomicznym świecie Wenecji? Znaleźliśmy dla ciebie prywatną wycieczkę z 10 degustacjami.

Oczywistym ulubionym serem weneckim jest Asiago, zrobiony z mleka krowiego. Istnieje kilka odmian tego sera, od młodego do bardzo dojrzałego. Wszystkie mają głęboki smak.

Istnieje również egzotyczny „pijany ser” (Formajo Imbriago), którego produkcja jest na pograniczu produkcji serów i winiarstwa. Przy okazji, ma swoisty fioletowy odcień.

Nie trzeba też przeceniać weneckiego sera wędzonego — jak w innych częściach Włoch, to dobry pomysł.

Maski weneckie

Maski karnawałowe są długoletnim symbolem Wenecji. Jednak niewiele osób o tym wie, ale do XIV wieku były one zakazane nawet podczas karnawałów, ponieważ historycznie były uważane za atrybut kobiet o lekkich obyczajach.

Zmieniają się jednak normy społeczne i już w XV wieku wygląd karnawału bez masek uznano za nieodpowiedni. Pod kostiumem wenecjanie ukrywali swoją klasę społeczną i mogli oddawać się rozrywce bez zmartwień. To dopiero jest anonimowość 600 lat przed internetem.

Maski weneckie 

Podróbki z Chin są niedrogie. Jeśli chcesz mieć prawdziwą maskę, przygotuj się, aby dać co najmniej 100 euro. Do każdego produktu dołączony jest paszport oraz pieczęć z nazwiskiem artysty i adresem firmy.

W Calle Caleper 3215 można nie tylko kupić maskę, ale także uczestniczyć w procesie jej tworzenia.

Szkło murańskie

Nie mniej znanym produktem weneckim jest legendarne szkło murańskie. Od XI wieku mistrzowie szkła z wyspy Murano produkują szkło Murano, wyjątkowe w swoim pięknie.

Jest nie tylko piękne, ale również niezwykle trwałe, ponieważ ulega procesowi hartowania. Najpierw obrabiany przedmiot jest podgrzewany w piecu rozgrzanym do 1600 stopni, a następnie natychmiast zanurzany w wodzie z lodem.

szkło z Murano

Szklarze Murano przywieźli do regionu Veneto tak wiele pieniędzy, że w XVI wieku Doża nadał każdemu z mistrzów tytuł hrabiego i dał im prawo do poślubienia córek arystokratów.

Na wyspie Murano, która oddalona jest od Wenecji o 10 min na motorówce, można nie tylko kupić wszelkie produkty z murańskiego szkła, ale także na żywo zobaczyć proces produkcji w warsztatach na nabrzeżu.

» Czytaj takżeNajlepsze wyspy na Lagunie Weneckiej

Koronki Burano

Niedaleko od Murano jest jeszcze jedna mała wysepka o podobnej nazwie — Burano. Ta wyspa słynie z kolorowych domów.

Burano to miasto żeglarzy. Według legendy, żeglarze specjalnie malowali swoje domy w jasnych kolorach, aby po powrocie z podróży łatwo rozpoznać swój dom. Burano znane jest z warsztatów koronkarskich, w których wciąż pracują nad historyczną technologią, robiąc wszystko ręcznie.

Koronki Burano

Jeśli jesteście gotowi wydać na pamiątkę, idźcie tam śmiało — mistrzowie Burano znają się na rzeczy. Poznaj historię i tradycje wyspy podczas tej wycieczki.

Jeśli chcesz kupić w Wenecji coś poważniejszego niż magnesy i podobne drobiazgi, przygotuj się na wydatki. Podejrzanie korzystne oferty najprawdopodobniej będą pochodzić od oszustów.

Życzymy udanych zakupów! 

» Czytaj także10 pomysłów na udane zakupy pamiątek w Mediolanie

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *